Ako monosyntak spracuje poradie prichadzajucich not

Vše co se týka MIDI (mimo keyboardů)
dendy

Re: Ako monosyntak spracuje poradie prichadzajucich not

Příspěvek od dendy » 14 črc 2013 11:03

pocuvaj to si cele len nepochopil :-) ziadna "pamat" - syntak hra proste podla priority.. a bud hra prioritne od vrchu alebo od spodu...

v to to pripade priste ide od spudu a najspodnejsiu stlacenu notu hra :-)

skus stlacit postupne

G - C - D - E

- hrat ti bude C lebo je najspodnejsia.. pusti C .. a hrat ti zacne D... to nema nic s poradim, ziadna pamat tam nieje, proste vzdy ti hra naspodnejsia stlacen klavesa a tie nad nou su ignorovane :-)

alebo - a to je druhy sposob, si vzdy pamata 1 predchadzajucu notu (ako pose pytkin) - to sa pouziva ja pri GLIDE mode monofonneho sytaku

charonme

Příspěvek od charonme » 14 črc 2013 11:35

vzdy ti hra naspodnejsia stlacen klavesa
to by znamenalo ze "lowest-note-priority" je univerzalny standard, ale nie je. Niektore ine syntaky urcuju poradie inak. Napr. na evolveri sa da nastavit medzi lowest, highest a last (plus ci ma retriggerovat obalky) (nastavenie "Key mode" 1 8 S)

To ze poradie je v niektorych syntakoch dane vyskou noty je ale uplne nepodstatne pre otazku toho ci je tam pamet, je to len jeden zo sposobov ako urcit poradie (prioritu). Tak sa zamysli ze ako syntak vie co ma hrat ked pustis jednu zo stlacenych not ak by tam nebola ziadna pamet. Bez pamete by nevedel ze su stlacene aj ine noty. Jediny sposob ako by mohol zacat hrad D ked pustim C je taky, ze to D je tam niekde zapametane.

samozrejme nevyhnutna podmienka pochopenia tohoto je pochopenie, ze midi je seriova linka posielajuca eventy (napr. note on a note off). Keby mal niekto taku predstavu ze syntak permanentne nejako magicky "vie" ze ktore vsetky klavesy su stlacene, tak taky clovek nebude vidiet potrebu pre pamet. Cojaviem mozno ze taky obvod by sa aj dal poskladat s priamym napojenim klavesov na syntak, ale to uz nema nic s midi. My sa tu bavime o midi prepojeni syntaku a klavesov (alebo sekvencera).

glide s tym tiez suvisi len malo, to je len sposob akym syntak zahra prechod medzi jednou a druhou notou, tu mi ale ide o to ako ten syntak vie a ako si vyberie tu druhu notu.
Naposledy upravil(a) charonme dne 14 črc 2013 12:00, celkem upraveno 4 x.

Pytkin
Moderátor

Příspěvek od Pytkin » 14 črc 2013 14:24

Charonme : zvytocne sa s tym trapis .. Ziaden standard neni.. A kazdy vyrobca si toto riesi sam, ako uzna za vhodne..

jusuf

Příspěvek od jusuf » 14 črc 2013 14:33

No práveže aj mono-nástroje musia mať pamäť / buffer prijatých MIDI dát. Teda keď nereagujú len na momentálne zahranú notu. "Stlačená klávesa" nie je v MIDI spracovaná ako kontinuálny príkaz , ale len ako Note On / Note Off.

Niekde musí dôjsť k prekladu z :
On C____On E__Off C_____On F___Off F______Off E
na plyfónne :
C---C---C----C----C
_________E----E-----E-----E---E---E---E---E---E---E
_________________________F----F----F
alebo monofónne:
C----C----E---E----E----E-----F----F---F---E---E----E (pri priorite posledne stlačenej noty)

Zopár fór, kde sa túto otázku pokúšali riešiť programátorsky :
http://www.kvraudio.com/forum/viewtopic.php?t=226900
http://kemptonmooney.com/2010/09/pure-d ... -solution/ - Pure Data
http://www.mail-archive.com/pd-list@iem ... 56596.html - Pure Data
http://cycling74.com/docs/max5/refpages ... .mono.html - objekt na spracovanie MIDI dát vo virtual. monofónnych syntoch pre Max/MSP

Symphonic

Příspěvek od Symphonic » 14 črc 2013 18:13

Zadny stary monosynth interne midi nepouziva. Tedy nechodi tam interne zpravy note-on, note-off. Jeho ridici jednotka proste v kazdem okamziku vidi, ktere klavesy jsou stlacene a ktere nikoli. Pripadne reaguje na udalost stlaceni / pusteni klavesy prepnutim do jineho stavu (zvuku).

MDudas

Příspěvek od MDudas » 15 črc 2013 00:54

Prebehol som na Kurzweil PC3 niekolko roznych mono zvukov a vsetky boli "last-note-priority".
Nedokazal som 2 rukami chytit nic, co by Kurz nebol schopny "sledovat spat".
T.j. urcite to musi mat aj v mono-rezime nejaky nie minimalny buffer...

Odpovědět