Ako monosyntak spracuje poradie prichadzajucich not

Vše co se týka MIDI (mimo keyboardů)
charonme

Ako monosyntak spracuje poradie prichadzajucich not

Příspěvek od charonme » 12 črc 2013 17:19

nedavno ma zaujala takato vec: ako monosyntak vie, ze ak dostane note off nejakej noty, tak ma zacat hrat notu ktora mu bola poslana pred tou offnutou notou (pripadne podla nejakeho ineho poradia)? Pameta si v nejakom bufferi poradie poslanych not? Ak ano, tak kolko?

To tu je tiez (a milionkrat)?

dendy

Re: MIDI pre laikov

Příspěvek od dendy » 12 črc 2013 20:37

charonme: na chvilu si ma dostal ze sa pytas vazne :-)

charonme

Příspěvek od charonme » 12 črc 2013 21:05

sory ja sa pytam vazne. Vie na to niekto odpovedat autoritativnejsie ako len tou istou intuiciou ktoru mam aj ja a ktoru som tam napisal? To je len moj odhad, nikde som nevidel na to ziaden dokaz.

tak to som teda zvedavy kto toto vie presne spameti a bez guglenia alebo inych pomocok

EDIT: tak napr. monotribe sa tvari ze si pameta (a pri note-off prvych not spetne zahra) len dve predchadzajuce, ostatne ignoruje a evolver sa mi sprava este divnejsie: niektore patche ignoruju druhu notu ak je vyssie a niektore si tu druhu vyssiu notu pametaju len jednu, ale smerom dole si to pameta viac ako 16 not dozadu (vacsi pocet som uz neskusal) (ale kazda dalsia musi byt nizsia ako predchadzajuca)

Pytkin
Moderátor

Příspěvek od Pytkin » 13 črc 2013 00:31

Charonme : tvoja otazka hlavne vobec nesuvisi s midi.. Ako monofonny syntak nalozi s prichadzajucimi notami, je tazkou digitalneho procesora, ktory spracovava data.. Pripadne pri analogu je to riadiaci chip klavesnice.. Tam casto je nejaka priorita vyssej/nizsej noty a podobne.. Kazdy nastoj to ma inak .. Nedasa o tom hovorit vseobecne ..

dendy

Příspěvek od dendy » 13 črc 2013 08:15

charonme: ok, prepac, ja uz akosi vo vsetkom v tomto threade vidim recesiu :-)) ...potom teda pytkin ti dal vycerpavajucu odpoved...

charonme

Příspěvek od charonme » 13 črc 2013 09:20

Tak tolko som zistil aj ja.

predstavoval som si ze by to praveze malo "suvisiet s midi" pretoze ide o sposob spracovania midi dat a o to ako na tie data reaguje synth. MIDI by nebol ziadny standard keby nebolo aspon trochu jasne co ma zariadenie robit ked dostane taky alebo onaky signal.

midi sa to tyka aspon do tej miery ze ked si chcem postavit midi procesor ktory by robil toto tak musim riesit taketo veci

BTW to iste ako evolver mi robi aj juno alpha 1, smerom dole si to pameta viac ako 16 tonov a smerom hore len jeden

dendy

Příspěvek od dendy » 13 črc 2013 10:29

midi samotne nijak nespecifikuje ako sa ma spravat syntak na on/off udalosti.. midi je proste seriovy protokol kde zaradom idu vsetky udalosti - ziadna "pamat" - proste ako sa deju efenty - on, off, cc, sysex - rad za radom to midi posiela..

to ako synth reaguje na rozne kombinacie stlacenych / nestlacenych klaves je vec jeho i ternej i plementacie, ziadny "standard" tu nieje...

charonme

Re: Ako monosyntak spracuje poradie prichadzajucich not

Příspěvek od charonme » 13 črc 2013 16:27

prinajmensom nejaky "nepisany standard" alebo aspon "tradicia" urcite v niecom je, kedze napr. niektore parametre su vacsinou rovnako ocislovane na mnohych roznych zariadeniach alebo noty prisluchaju rovnakym cislam (mozno niekedy +-nejaka ta oktava) a niektore zakladne bicie su tiez cislovane podobne na rozlicnych zariadeniach

ale dik za separatnu temu :)

dendy

Příspěvek od dendy » 13 črc 2013 16:43

tak zakladne rozdelenie funkcionalit napr. CC eventov nieje nepisany ale normalne pisany standard.. napriklaf 74 (tusim) je "brightness" - na drvivej vacsine syntakov cutoff filtra - atd.. to je nieco ine..

to ako sa ma spravat syntak ked je sucasne stlacenych viac klaves nez je schopny zahrat to uz je naozaj vec implementacie kazdeho syntaku, kazdy vyrobca k tomu pristupuje inak.. to uz s midi nema nic je to vec toho ako prideluje hlasy riadiaca jednotka ked dostane ce midi povel on/off...

Symphonic

Příspěvek od Symphonic » 13 črc 2013 17:32

Podle mne je to u vetsiny monosynthu celkem jednoduche:
Prijde signal:
- note on - vypnes ton, pokud hraje, zapnes ten co byl zmacknut.
- note off - u noty ktera hraje, zkontrolujes jestli je zmacnuto neco jineho (prisly nejake note on, ke kterym nejsou note off). Pokud je takova jen jedna, pak zacne hrat. Pokud je jich vic, resi se preference, vetsinou je to preference nejvyssi/nejnizsi noty, poradi zmacnuti se neresi.

dusanmsk

Příspěvek od dusanmsk » 13 črc 2013 23:44

Ja asi pomaly zacinam chapat Tvoju otazku. Myslis toto?

Note On (C1)
Note On (D1)
Note On (E1)
Note On (F1)

Note Off (C1)
Note Off (F1)
Note Off (D1)

... a otazka je, co bude syntak hrat a preco si niekedy pamata E1 a niekedy nie?

Pokial to myslis takto, tak to je fakt ciste vecou toho syntaku, ako si to vnutorne riesi a nepocul som o tom, ze by na toto existoval nejaky standardny doporuceny sposob chovania monosynthu. A nech sa zamyslam ako chcem, nevidim v tom ani ziaden midi/fifo/buffer, pretoze najprv tam dotecu tie NoteOn a potom NoteOff, takze aj keby to tam drzal, nic mu to nepomoze. Musi si to interne niekde drzat ten syntak.

charonme

Příspěvek od charonme » 14 črc 2013 09:49

aj keby to tam drzal, nic mu to nepomoze. Musi si to interne niekde drzat ten syntak.
tomu nerozumiem co si tym myslel ze mu nepomoze keby si to drzal a vzapeti v dalsej vete povies ze si to musi drzat :)

jasne ze si to musi interne drzat syntak, niektore si drzia len 2, niektore viac, a niektore si nepametaju poradie stlacenia ale pri offovani spetne zacnu hrat tie ktore su stlacene neoffnute najnizsie

to sa mi nepozdava ze by neexistovala aspon nejaka ticha nepisana tradicia v tomto, vsak potom by to znamenalo ze ked si k sekvenceru pripojis iny nastroj tak ti to moze zahrat inu melodiu na tie iste midi data :)

dendy

Příspěvek od dendy » 14 črc 2013 10:33

inak mne sa to cele nezda s tym "drzanim" co pises, vzivote som si to naziadnom syntaku nevsimol... a mal som aj evolver ale na 80% si pamatam ze tam tiez ziadna "pamat" stlacenych klaves nebola ale proste normalne to hralo podla priority - bud najnizsia alebo najvyssia stlacena klavesa...

Pytkin
Moderátor

Příspěvek od Pytkin » 14 črc 2013 10:57

To ano.. Ale ked si tu hranu notu pustil, tak zahrala a skorej ztlacena..

Charonme: preco to vlastne riesis? Mne to pride absolutne nepodstatne.. Aj tak do mono syntaku hrajem vzdy len jednu notu, maximalne dve pri solovani.. A am presne pocujes, co ten syntak robi.. Podla mna nepisane pravidl je, ze mono syntak by s mal pamatat dve noty ..

charonme

Příspěvek od charonme » 14 črc 2013 11:00

Dendy no tak stlac a drz postupne 3 klavesy (smerom dole aby si to videl) najprv E, potom D a nakoniec C. Syntak teraz hra C. Ked pustis C, do syntaku posles C off a zacne hrat D. Ak by si to syntak nedrzal niekde v nejakej pameti, ako by inak vedel ze este stale drzis E a D?

"Riesim to" lebo sa mi to zda zaujimave (napr. z hladiska programatorskeho dizajnu). Ja sa rad vrtam v takychto veciach. Okrem toho sa mi zide rozumiet tomu keby som si chcel postavit midi procesor ktory by robil toto

Odpovědět