Mikrofon na saxofon

Mikrofony a předzesilovače
cmelacek

Mikrofon na saxofon

Příspěvek od cmelacek » 23 srp 2006 19:50

Zdravim všechny!!!

chtel jsem poprosit o radu jakej by byl nejvhodnejsi mikrofon na nahravani saxofonu.jde o nahravku pop rock..bici basa kytara(cista,nekde trochu zkreslena, s chorusem a nekde se slabym flangerem).
Kterej mikrofon je do studia nejvhodnejsi a kterej byste vybrali z myho "herbare"

Rode NT2
Oktava MK012
shure SM57
shure sm58
shure beta57
akg c1000

diky za radu

Ondra

DeTee

Příspěvek od DeTee » 23 srp 2006 20:24

Jako saxofonista si nemužu odpustit poznámku, že nejprve bys měl vybrat saxofonistu s dobrým nástrojem a zvukem. Pokud nemáš tohle splněno, tak to nespraví žádný mikrofon ani žádný plug-in.

Z těch mikrofonů bych asi volil RODE NT2, já používám novější NT2A a s tím jsem moc spokojený a asi nebudu jediný, když získal ocenění "mikrofon roku". S oktávou zkušenosti nemám a AKG C1000 se nemůže rovnat s nt2. Shury co píšeš jsou dynamiky, které se ve studiu používají na specifické setupy (např. SM57 snímání komba s el.kytarou). Na akustické nástroje jednoznačně velkomembránový kapacitní majk.

Jinak dělá hodně i umístění mikrofonu, ale to už není v dotazu a ani by na to nešlo jednoznačně odpovědět.

cmelacek

Příspěvek od cmelacek » 23 srp 2006 20:32

saxofonistu ani nastroj si vybirat nemuzu,kdyz uz si ho kapela,kterou nahravam vybrala sama :-)

NT2 vyuzivam hodne,jsem s nim spokojenej....jen jsem prave mel obavy,ze bude vadit proud vzduchu ze saga a treba by byly slyset moc klapky nastroje.
To se mi stalo ted u harmoniky.kdy jsem musel pouzit 2x sm57,protoze s oktavama byly slyset klapky a harmonikarka mela delsi nehty a obcas to i klaplo od nehtu :-( Ostrihat si je nenechala.. :-)

DeTee

Příspěvek od DeTee » 23 srp 2006 20:39

Pokud má kterýkoliv klávesový hráč dlouhé nechty tak je to vždycky na h..no. Jak jsem psal, hodně dělá umístění mikrofonu a pokud tam máš hodně parazitních zvuků, je třeba mikrofon postavit dále.

fova

Příspěvek od fova » 23 srp 2006 20:42

SM57 ti oreze vysky a vyssi harmonicke slozky. Dynamicky mikrofon pouzij pouze pokud chces aby to sago znelo neumele a zkresleno. Pokud chces cisty sound, tak jednoznacne velkomembranovy kondenzatorovy mike, jak rika DeTee. Z toho co mas je asi nejvhodnejsi Rode NT2, variantne by sla pouzit Oktava.
Prefouknuti proudem vzduchu se da zabranit umistenim mikrofonu mimo hlavni osu proudeni vzduchu. Pop filtr ti tady moc nepomuze. Vyplati se s polohou mikrofonu chvili experimentovat, nez to bude to prave.

Poshook

Příspěvek od Poshook » 23 srp 2006 21:36

ja by som pouzil urctie Beta57, pretoze
tie klapky a ine necistoty budu velky problem. obvykle su pocut hodne a pri velkomembrovom kondiku ti nepomoze zmena vzdialenosti... to by si s nim musel do vedlajsej ulice.

S Betou57 mam velmi dobre skusenosti nie len na Saxik ale aj napriklad na fujaru alebo flautu

uplne najlepsie by bolo pozicat od niekoho malomembranovy stipec Shure Beta 98/HC. je to najlepsia vec, co na dychy poznam

DeTee

Příspěvek od DeTee » 23 srp 2006 21:48

A je to tady, teď jsem to napsal v tématu M-Audio ProjectMix. To co někdo napíše je hned vyvráceno někým jiným. Jasné a konkrétní odpovědi se nedočkáš. Ve studiu ČRo v Ostravě mě nahrávali na velkomembránového Neumanna (vzdálenost asi 80cm od těla nástroje). Žádné klapky, žádné pazvuky, a na to jaký jsem měl šrot - dobrý zvuk. A to jsou hoodně zkušení zvukaři co nahrávají už od doby co my jsme ještě ani na houbách nebyli.

Takže zatím to je 2:1. Já a fova vs pošook

Ještě ti zbývá přítel na telefonu, když publikum zklame a bude to plichta. Ale stejně padesát na padesát je jistota :wink:

Poshook

Příspěvek od Poshook » 23 srp 2006 21:53

DeTee píše:A je to tady, teď jsem to napsal v tématu M-Audio ProjectMix. To co někdo napíše je hned vyvráceno někým jiným. Jasné a konkrétní odpovědi se nedočkáš. Ve studiu ČRo v Ostravě mě nahrávali na velkomembránového Neumanna (vzdálenost asi 80cm od těla nástroje). Žádné klapky, žádné pazvuky, a na to jaký jsem měl šrot - dobrý zvuk. A to jsou hoodně zkušení zvukaři co nahrávají už od doby co my jsme ještě ani na houbách nebyli.

Takže zatím to je 2:1. Já a fova vs pošook

Ještě ti zbývá přítel na telefonu, když publikum zklame a bude to plichta. Ale stejně padesát na padesát je jistota :wink:
to, ze tvoj sax znel good cez velkomembranoveho neumanna neznamena, ze ja som nemal s klapkami problem ani to, ze cez Beta57 by znel horsie :)

nikto z nas nema ani paru o tom, co sa bude hrat a ako sa to bude nasledne pouzivat a aky vysledok z toho ma vo finale vzniknut.
preto ani neexistuje jednotny nazor na to, aky mikrofon pouzit, co je myslim, uplne normalne.

ak by som chcel suchy subtilny sax zvuk bez ambience, tak to si pis, ze pouzijem dynamiku a urobim najlepsie.
ked potrebujem solovy saxik so vsim vsudy, tak velkomembranovy kondik.
Naposledy upravil(a) Poshook dne 23 srp 2006 22:00, celkem upraveno 1 x.

biscuit

Příspěvek od biscuit » 23 srp 2006 21:59

detee: ja vam do toho jako laik vstoupim, to neber jako ze to nekdo vyvraci, poshook to nevyvracel jen pridal svoji zkusenost a rek ze to jde i jinak a ne, ze to cos rek je blbe - proste varianta ;)

a rovnou pridam svoji otazku - co to maj saxofonisti velmi casto za maly mikraky prichyceny klipsnou? neni to zrovna to co psal poshook?
Obrázek

Poshook

Příspěvek od Poshook » 23 srp 2006 22:02

biscuit píše:detee: ja vam do toho jako laik vstoupim, to neber jako ze to nekdo vyvraci, poshook to nevyvracel jen pridal svoji zkusenost a rek ze to jde i jinak a ne, ze to cos rek je blbe - proste varianta ;)

a rovnou pridam svoji otazku - co to maj saxofonisti velmi casto za maly mikraky prichyceny klipsnou? neni to zrovna to co psal poshook?
Obrázek

jeee Beta98/HC

Poshook

Příspěvek od Poshook » 23 srp 2006 22:22

biscuit píše:detee: ja vam do toho jako laik vstoupim, to neber jako ze to nekdo vyvraci, poshook to nevyvracel jen pridal svoji zkusenost a rek ze to jde i jinak a ne, ze to cos rek je blbe - proste varianta ;)

Obrázek
este na margo toho, co si napisal. suhlasim s tym, ze neexistuju jedine dobre riesenie a osobne si myslim, ze mnohi zvukari caso podcenuju roznorodost pristupov a mikrofonov a vsetko nahradzaju univerzalnym velkomembranovym kondikom.

DeTee

Příspěvek od DeTee » 23 srp 2006 22:25

Biscuit: Jasn%u11b beru, práv%u11b jsem cht%u11bl poshookovi napsat PM a%u165 tím zbyte%u10dn%u11b nezasí.áme dal%u161í topik, ale kdy%u17e u%u17e jsi to nakousnul tak to tady napí%u161i.

Poshook: Vyjád%u159il jsi sv%u16fj názor a zku%u161enost, ale zbyte%u10dn%u11b obhajovat to nemusí%u161.

Já jsem si prost%u11b jen neodpustil nará%u17eku na to, %u17ee si chudák %u10dmelda stejn%u11b bude nakonec muset vybrat sám. Co jiného mu taky zbyde, kdy%u17e u%u17e te%u10f z t%u11bch 6ti mikrofon%u16f podle zdej%u161í debaty bude moct vybrat t%u159i a jeden bonusový navíc (Shure98/HC), který není dle mého skromného a nepodlo%u17eeného názoru (neb s ním nemám %u17eádné zku%u161enosti) do studia úpln%u11b vhodný, nebo%u165 mikrofon snímá hlavn%u11b zvuk vycházející z korpusu. Tyhle mikrofony se pou%u17eívají na live produkci. N%u11bkomu se to m%u16f%u17ee líbit, ale já osobn%u11b jako%u17eto hrá%u10d na tento nástroj bych se tomu vyhnul, proto%u17ee zvuk je pouze p%u159ibli%u17ený. Mikrofon nesnímá rezonanci celého nástroje, je%u17e sly%u161í p%u159ímý poslucha%u10d.

M%u16f%u17ee%u161 s tím poshooku nesouhlasit. Te%u10f u%u17e jsme ale stejm%u11b %u10dmeldovi zamotali hlavu více ne%u17e dost.

DeTee

Příspěvek od DeTee » 23 srp 2006 22:27

Biscuit: Jasně beru, právě jsem chtěl poshookovi napsat PM ať tím zbytečně nezasí.áme další topik, ale když už jsi to nakousnul tak to tady napíši.

Poshook: Vyjádřil jsi svůj názor a zkušenost, ale zbytečně obhajovat to nemusíš.

Já jsem si prostě jen neodpustil narážku na to, že si chudák čmelda stejně bude nakonec muset vybrat sám. Co jiného mu taky zbyde, když už teď z těch 6ti mikrofonů podle zdejší debaty bude moct vybrat tři a jeden bonusový navíc (Shure98/HC), který není dle mého skromného a nepodloženého názoru (neb s ním nemám žádné zkušenosti) do studia úplně vhodný, neboť mikrofon snímá hlavně zvuk vycházející z korpusu. Tyhle mikrofony se používají na live produkci. Někomu se to může líbit, ale já osobně jakožto hráč na tento nástroj bych se tomu vyhnul, protože zvuk je pouze přibližný. Mikrofon nesnímá rezonanci celého nástroje, jež slyší přímý posluchač.

Můžeš s tím poshooku nesouhlasit. Teď už jsme ale stejmě čmeldovi zamotali hlavu více než dost.

biscuit

Příspěvek od biscuit » 23 srp 2006 22:34

DeTee píše:... jeden bonusový navíc (Shure98/HC), který není dle mého skromného a nepodloženého názoru (neb s ním nemám žádné zkušenosti) do studia úplně vhodný, neboť mikrofon snímá hlavně zvuk vycházející z korpusu. Tyhle mikrofony se používají na live produkci. Někomu se to může líbit, ale já osobně jakožto hráč na tento nástroj bych se tomu vyhnul, protože zvuk je pouze přibližný. Mikrofon nesnímá rezonanci celého nástroje, jež slyší přímý posluchač.
no prave na to jsem se ptal. ja vidim saxofonistu jenom na podiu, takze se rad neco dozvim ;)
Poshook píše:este na margo toho, co si napisal. suhlasim s tym, ze neexistuju jedine dobre riesenie a osobne si myslim, ze mnohi zvukari caso podcenuju roznorodost pristupov a mikrofonov a vsetko nahradzaju univerzalnym velkomembranovym kondikom.
no na tom taky neco pravdy je...

Poshook

Příspěvek od Poshook » 23 srp 2006 22:41

DeTee píše:Biscuit: Jasně beru, právě jsem chtěl poshookovi napsat PM ať tím zbytečně nezasí.áme další topik, ale když už jsi to nakousnul tak to tady napíši.

Poshook: Vyjádřil jsi svůj názor a zkušenost, ale zbytečně obhajovat to nemusíš.

Já jsem si prostě jen neodpustil narážku na to, že si chudák čmelda stejně bude nakonec muset vybrat sám. Co jiného mu taky zbyde, když už teď z těch 6ti mikrofonů podle zdejší debaty bude moct vybrat tři a jeden bonusový navíc (Shure98/HC), který není dle mého skromného a nepodloženého názoru (neb s ním nemám žádné zkušenosti) do studia úplně vhodný, neboť mikrofon snímá hlavně zvuk vycházející z korpusu. Tyhle mikrofony se používají na live produkci. Někomu se to může líbit, ale já osobně jakožto hráč na tento nástroj bych se tomu vyhnul, protože zvuk je pouze přibližný. Mikrofon nesnímá rezonanci celého nástroje, jež slyší přímý posluchač.

Můžeš s tím poshooku nesouhlasit. Teď už jsme ale stejmě čmeldovi zamotali hlavu více než dost.
ale ja nemam dovod nesuhlasit, ja to beriem a zaroven by som opat rad podotkol, ze nikto z nas nevie, ako sa s nahranym materialom bude dalej nakladat :) takze cmelda si teraz moze vybrat aj podla sposobu pouzitia jednu z predlozenych alternativ, cim sme mu pomohli vskutku profesionalne :))

Odpovědět