Mikrofon(y) pro nataceni rozhovoru a komentaru

Mikrofony a předzesilovače
zoltan82

Mikrofon(y) pro nataceni rozhovoru a komentaru

Příspěvek od zoltan82 » 27 kvě 2009 19:13

Zdravim, potreboval bych koupit nejaky mikrofon(y) pro nataceni:
- rozhovoru v exterierech i interierech (jsem bez zvukare, takze bud by byl mikrak na stativu nebo prichycenej na satech dotycneho)
- nahravani komentaru (voiceoveru) v byte (ne ve studiu).
Muj rozpocet na mikrofony je priblizne 8 tisic.
Zrovna jsem narazil na tohle forum, tak jsem si rekl, ze by tu treba mohl byt nejaky zvukar, ktery by mi poradil ve vyberu.

safa
Profesionál

Re: Mikrofon(y) pro nataceni rozhovoru a komentaru

Příspěvek od safa » 27 kvě 2009 21:58

Predne ... jak a k cemu to budes chtit pripojovat ?

Doporucil bych ti osvedcenej a vynikajici DPA 4080 (denne ho muzes vidat ve zpravach na Nove, Prime, Z1 i CT) ale to uz je nad tvuj limit ... takze z moji staje leda Beyerdynamic MCE55 coz je miniaturni koule (vsesmerovy, tedy bere zvuk ze vsech smeru), nebo MCE10 (hyperkardioida tedy smerovy mikrofon). Oba se daji s prislusnym drzakem pripnout na klopu nebo kamkoliv.

MCE55:
Obrázek

MCE10 (nenech se desit obrazkem v nadzivotni velikosti, prumer je 9mm):
Obrázek

Ceny viz zde:
http://www.audiopro.cz/prodejni-katalog ... t/klopovy/
Freelance zvukař, uživatelská a prodejní podpora u Audiopro s.r.o.
http://www.soundman.cz | http://www.audiopro.cz | http://www.zvukarskaskola.cz

macceba

Příspěvek od macceba » 28 kvě 2009 10:39

Ciao, tak předně musíš vyzpecifikovat do čeho to hodláš točit........předpokládejmě, že do nějaké kamery, pak je důležité jestli má ta kamera( či jakýkoliv jiný magn.) phantom napaječ, či ne.... pokud ano ( jsou to obvykle kamery s XLR vstupy).... pak klidně použij třebas i tyto ( samozřejmě s vhodným konektorem, či redukcí) nebo samo existujou i jiné....... Shure, Sennehiser, AKG atd atd. Pokud nemá kamera p48, pak musíš použít nějaký reportážní dynamický mikrofon ( se všema výhodama i nevyhodama tohohto řešení)nebo dokoupit bateriový p48 napaječ anebo vysílač a přijímač( čili mikroporty).

Tak sem hod.....do čeho to budeš točit a hlavně na jaký účel..... a můžem ti poradit mnohem víc :)

Marťas

zoltan82

Příspěvek od zoltan82 » 28 kvě 2009 15:13

No maj to byt rozhovory do nizkorozpoctovych video poradu (nic velkyho, ale rad bych to delal poradne). Ted tocim na malou Canon HV20ku (ale v budoucnu chci jit do neceho lepsiho: mozna Canon XHA1 nebo Sony FX1 - jedna z nich myslim ma XLR vstupy, druha ne). Kazdopadne - momentalne mam k dispozici pouze 3,5mm vstupy (kamera a zvukovka na kompu).

Jeden zvukar na jednom zahranicnim foru mi rekl, ze v my situaci bych nejlepe potreboval mikrofony tri (na rozhovory v exterierech shotgun mikrak, na rozhovory v interierech hyperkardoid a na voiceovery nahravany v byte, ktery neni prizpusoben k nahravani zvuku, spis nakej dynamickej studiovej mikrak). Nejspis asi koupim nakej ten studiovej na ty komentare, ale na rozhovory by se mi mozna vic hodil bezdratovej klopovej mikrofon (jelikoz nemam takovy rozpocet, abych si mohol dovolit zvukare a sam si ten mikrofon drzet nemuzu).

Ale naky pouzitelny bezdratovy mikraky s vysilacem a prijimacem asi nebudou nejlevnejsi, co? (Muzu do tech mikrofonu celkove vrazit tak max. deset tisic). Ten zvukar z jinyho fora mi ted psal, ze prej nejlevnejsi pouzitelnej bezdratovej system je prej tenhle: http://www.muzikant.cz/zvuk-a-nahravani ... -22617.php (a ze prej ten mikrofon k tomu nestoji za moc a je treba tedy koupit jeste nakej jinej za 200-300 dolaru :-) ) Takze mi asi nezbyde nic jinyho nez koupit nakej ten Rode NTG-2 a dat ho na stojan s sibenici.

Pytkin
Moderátor

Příspěvek od Pytkin » 28 kvě 2009 15:37

Vraj dost dobre (v pomere k cene) funguje toto

http://www.agem.sk/?cmd=tovar_detail&product=3837347

zoltan82

Příspěvek od zoltan82 » 28 kvě 2009 15:43

Pytkin: Mozna tak pro komunikaci pres Skype, ne? :)

Pytkin
Moderátor

Příspěvek od Pytkin » 28 kvě 2009 17:50

Zoltan : nie .. na normalne nahravanie na place .. Jasne ze sa to neda porovnat s profesionalnym mikrofonom .. ale je to skoro zadarmo je to vzdy lepsie ako mikrofon na kamere , ktorym snimas z niekolkych metrov ..

zoltan82

Příspěvek od zoltan82 » 28 kvě 2009 18:17

Jeste jsem se chtel zeptat - dokaze jeden prijimac prijimat signal z vice vysilacu? Nebo jak se (nejlevneji) resi situace, kdyz je tech mikroportu vic nez jeden?

kexik

Příspěvek od kexik » 29 kvě 2009 06:46

zoltan: zahranicny ti skoro dobre poradil. na exteriery urcite potrebujes shotgun, koli ruchom. na zvuk z vacsej vzdialenosti v interieri je tiez najlepsi. klasicke interierove reporterske mikrofony su ale dynamicke gule (omni). na voiceover bude v pohode stacit bezna kardioidna velkomembrana, staci si vybrat typ ktory pasuje na tvoj hlas a kludne aj cinu. dobre voiceover dynamiky ako electrovoice rv20 alebo shure sm7 su hodne drahe

macceba

Příspěvek od macceba » 29 kvě 2009 10:20

Ciao..... já bych spíš v tvé situaci viděl jako konečný stav dynamika, shotgun a mikroport s klopákem......... mít hypercardiodu a polopušku je podle mě v tvý situaci zbytečný...... zvlášť, jestliže nemáš v plánu rozšíření štábu o člověka co se bude starat o zvuk. Já bych to asi pojal tak, že si kup dynamickej mikro a nějakej ten shotgun........ pak kup tu dobrou kameru a porty si nech jako poslední( stejně je to zatím nad tvým budgetem).
Taky si musíš rozhodnout, jestli třeba ten dynamik budeš používat při natáčení v terénu - samo bude muset být přiznanejv obraze, ale to nutně nemusí vadit, a vyřeší ti třeba rozhovory v hlučným prostředí...... nebo ho budeš používat jen pro VO v tvé režii/doma vmístnosti s počem..... prostě akusticky blbém prostoru..... pokud dynamik jen na doma.... zkus Rode ProCaster za cca 4k - je to pokus o levnej klon práve těch sm7 nebo rv20 a ten by ti určitě moh vyhovovat........ pokud bys chtěl používat dynamiku i venku..... super dynamický reportážní mikrofon prodává safa BeyerDynamic M58 nebo třeba takovej Electrovioce 635A(B).......ale teoreticky jde použít jakkýkoliv dynamik..... tyhle jsou speciálně navržené na časté hmatání po tělu(to je tedy blbá formulace :)) a nepřnáší je do signálu..... sennheiser prodává taky nějakej, ale je hodně drahej..... to už je lepší použít nějaký zpevový z Evolution řady.

No a v polopuškách moc na výber nemáš...... potřebuješ elektret s baterkou a tam máš na výber buď ten Rode NTG 2 za cca 6k..... to je slušnej mikrofonek s poměrně hladkým zvukem, náchylnost k sykavkám má slušnou, jedinou konstrukční vadu má v tom, že nemá vypínač a tudíž se musí neustálen vyšroubovávat kryt a vyndavat a zandavat ta tužková baterie, kterou se to celé napájí....... nebo Sennheiser K6 + ME66, ale ten už jen za víc než 10k......
Safa(Audiopro) prodává i nějaké Beyer elektret polopušky, ale ty osobně neznám a ani nevím kolik stojej..... a pak Audiotek začal prodávat mikra MXL a měli tam taky nějakou polopušku...... ale tu už tuplem neznám...... ale byla rozhodně nejlevnější :)

Tak víc už toho snad nemám :)

Marťas

zoltan82

Příspěvek od zoltan82 » 29 kvě 2009 16:57

Ten Rode Procaster ma jakej vystup? XLR? 3,5mm? Nevi nekdo? Nejak to nemuzu najit.
Ja bych byl radsi, kdyby ten mikrofon nebyl v zaberu. O tom NTG-2 jsem taky slysel, ze je vybornej. Ale ma XLR vystup, a budu muset vyresit, jak ho zapojit do mini jack vstupu na my kamere.
Nebo ze bych si pro zacatek koupi Sennheiser MKE400, kterej ma 3,5mm vystup? Co si myslite o tomhle mikrofonu?

zoltan82

Příspěvek od zoltan82 » 30 kvě 2009 22:15

Tak ten Rode Procaster ma taky XLR. Vsiml jsem si, ze existuji i XLR-USB kabely. Kdyz bych s tim Rode Procasterem nahraval zvuk do kompu, jak by bylo idealni ho zapojit? Do USB, nebo do mikrofonniho vstupu na zvukovce?

Staci k zapojeni NTG-2 do 3,5mm vstupu tenhle kablik?
http://www.vpcentrum.prodejce.cz/index. ... 730&ak=332
Nebo tenhle?
http://www.janzaudio.com/obchod/prislus ... cl500.html

kexik

Příspěvek od kexik » 01 čer 2009 09:18

pride na to aku mas zvukovku... v tych usb kablo-prevodnikoch byva pomerne biedny chip s 16bit/44.1kHz samplovackou. na druhej strane onboard zvuk v laptope byva co sa tyka kvality mic vstupu na tom casto este horsie. ak mas poctivu externu zvukovku, na usb kabel sa vykasli

macceba

Příspěvek od macceba » 01 čer 2009 10:57

Ciao..... tan káblík si nekupuj..... má šroubovací jack speciálně určenej pro mikroporty...... radši si řekni někomu kdo umí pájet ať ti udělá káblík XLR na mJ..... vyjde tě to levnějc i když použiješ Neutrik konektory.
Marťas

p.s. tak já koukal na ten druhej...... tak te opravdu ne, ten první by měl být OK

zoltan82

Příspěvek od zoltan82 » 01 čer 2009 16:01

Jeden clovek na jinym foru k tem odkazum psal:
"Jen se tam mění konektory, ale pořád jde o symetrické zapojení.
Potřebuješ opravdu redukci - buď to trafíčko nebo přes ten odporový dělič. Nejhorší výsledky dosáhneš připojením "natvrdo" (to pak bude znatelně víc šumět atd, ten mic potřebuje správnou impedanční zátěž). Ale i to poslední zapojení je jiné, než u těch kabelů výše."
A doporucoval tento:
http://www.janzaudio.com/obchod/prislus ... /a96f.html
Ale 1500,- je teda slusna palka :-)

Odpovědět