Mikrofony - co vyradit?

Mikrofony a předzesilovače
citizen.one

Mikrofony - co vyradit?

Příspěvek od citizen.one » 17 říj 2011 22:59

Cc,

poridil jsem si na doma RME Fireface UC a DAV Bg1, s cimz jsem spokojen, nicmene me to privedlo k tomu, ze realne nejenze nevyuziju ani tech 8 analogovych vstupu, ale hlavne ke zjisteni, ze mi tu lezi ponekud vice mikrofonu nez zdravo...jelikoz ale mam na kazdy nejaky duvod, proc ho treba mit, zajimal by me nazor odborniku, potazmo pripadny navrh, co jineho poridit (napr. do sterea atp.) Vypisu mikrofony plus info a pak to eventuelne nejak rozvedu ohledne pouziti.

1xShure SM57
mikrofon, ktery me nikdy dvakrat moc nebral, nicmene je to takovy univerzal, ze si rikam, ze je proste dobre ho mit :)

1xShure SM58
vpodstate viz SM57 plus se dobre pouziva nazivo

1xNeumann CMV563 s M7 a M8S
ze svych mikrofonu ho mam nejradsi, celkem uvazuji o dalsim do sterea

1xNeumann M582 s M58
temer viz CMV, do sterea by se mi asi dalsi celkem hlavne kvuli rozmerum hodil

1xNeumann KMR81i
tak nejak temer nahodne koupeny mikrofon ke kamere, obcas vyuziju pri spolupraci s kameramanem...misty nicmene pochybuju, jestli to ma pro me vyznam...

1xSennheiser MD509
nastupce slavne MD409, ktera mi proste na snimani elektriky sedi

1xSennheiser MD407
viz MD509 s tim, ze nevim jestli je to mrizkou nebo tim, ze ma starsi kapsli jak MD509, mi pripada ze je jeste o kus uchu prijemnejsi a zvukem jakoby vic dopredu

1xSennheiser MDS1
stereo variace na MD409 (stejna kapsle), moc ho hlavne diky DIN koncovkam nepouzivam

1xSennheiser gooseneck variace na MD409 s podstavcem
zvukove viz predchozi, nicmene stejne jako MDS1 ma kulovou hlavu, takze je to o dost jinsi, nez u 407 a 509

1xSennheiser MD421
klasika, na kytaru opet prijemny

2xSennheiser MD431 (jeden je bezdratovy)
na zpev hlavne zive pro me velmi prijemny zvuk o notny kus dal nez Shury, pokud vim, tak soucasna KMS rada Neumannu v nekterych smerech na tuto serii navazuje...

1xAKG D204
tuzkova dynamika s vlastnostmi podobnymi kondiku, na spanelu pekne...

1xAKG D1200
dynamika vyssi serie, tady si nejsem jist uzitim

2xAKG D160
moc nepouzivam, na druhou stranu je to vpodstate jediny plnohodnotny stereo par co mam

1xAltec D80C
o tomhle mikrofonu vlastne temer nic nevim, ale je mi tak nejak sympaticky :D

1xAKG D12
na kopak radost :)

1xRonette R474
krystalovy mikrofon, sice bruci a chtel by trochu dat do kupy, nema vubec basy, ale ma zvlastni vysky, ktere je obcas zajimave nekam domichat...

no abych to shrnul, tocim si vicemene elektriku, spanelu a obcas nejake vystoupeni hlavne akustickych souboru...bez pozadavku na nejakou studiovou kvalitu...planuju casem si sem tam neco predtocit s kapelou, napr. nez pujdem do studia, tak komplet nahravku predtocit...

Jak je patrno, mikrofony jsou vlastne samy stary, mam tuze rad stary veci kolem muziky...takze je mi tak nejak dost lito vubec neco prodat :) na druhou stranu se tomu ted venuju dost sporadicky a tak se mi obcas honi myslenky na prodej aspon neco mala...

co bych casem rad, by byl dalsi neumann at uz m582 nebo cmv563 do sterea...na neumanny a stary nemecky vyrobky jsem zatizenej a neporizovat kazdou chvili nejaky kramy ke kytare nebo kytary, tak bych jich uz mel asi plnou skrin :)

s cim mam nicmene problem, je takovy jakoby boom efekt kdyz se snazim natocit spanelu s nylonkama, tak z vetsi dalky to samozrejme bere krasne kdyz se dostatecne vybudi ten vystup...i bez efektu, nicmene z blizka se to jakoby hlti, byt s tim neexperimentuju tak, abych neco poskodil...no a z cim vetsi blizkosti, tim je ten zvuk samozrejme vic vystupujici z nahravky v neposledni rade...

cili by me jeste zajimal tip, jestli nevite nekdo jaky je rozdil mezi m592 a M691 a popr jakou vlozku na M592 by bylo vhodne poridit, aby mela min basu a klidne i vic vysek...

a samozrejme budu rad za nazory ohledne tech mikrofonu, jejich zamenitelnosti a eventuelne nejakych vizi co by se s tim dalo delat...je to takova napolo mrnava sbirka a asi i proto je mi lito neco prodat...

citizen.one

Re: Mikrofony - co vyradit?

Příspěvek od citizen.one » 18 říj 2011 09:59

jeste dodam, ze pred casem se mi sem dostal starsi Tascam mix, s 8 kanaly...takovy ten co se pouzival pred kotoucaky, zadny highend teda...a vlastne jsem ho jeste ani nezkusil :D ale uvadim spis proto, aby bylo patrno, ze jsem technicky schopen tech 8 stop zabrat raz dva...

dal by me zajimaly nejaka rozumny sluchatka, mam po stryci prastare Nagra Kudelski sluchatka, nicmene mi proste nejak moc zvukove nesedi, byt jsou celkem rovna a krom basu paradni vlastne ve vsem...akorat na me takova trochu moc sterilni...uvazoval jsem o Grado RS1 nebo tak necem - chci to zaroven na nejaky opravdu kvalitni poslech - na pripadne domichani a upravy mam k dispozici poslechovou mistnost s highend aparaturou...nicmene u tech Grado me trochu odrazuje ta otevrena konstrukce, abych nemel hnedle preslechy...jinak proti nim nic nemam :)

kdo si poslechne ukazku, asi mi rekne, ze bych si mel nejdriv poridit nevrzajici zidli :)

a na zaver jsem chtel napostovat, jak vypada ten boom efekt, nemam teda popfilter, v tom asi muze byt hlavni chyba :) stare struny...ale snad to jde...
kdyz jsem to vzal passfiltrem, tak mi tam zas neco chybelo...ta kytara se takhle projevuje, ale na nasnimani to zrovna pecka neni...

http://www.tombtones.cz/kytara_boom.wav

no budu rad za kazdou radu
dik!

Ivo
Moderátor

Příspěvek od Ivo » 18 říj 2011 10:05

No já nevím, kdybys to bral z praktického hlediska a šlo ti o slušné nahrání zmíněných věcí (kytary, akustické nástroje, nebo soubory), tak bych na tvém místě 90% těch mikrofonů prodal a za utržené peníze pořídil 1 slušný stereo pár (Schoepsy, Gefelly (M930, M300 apod.) nebo Beyery) a 1 slušný vokální mikrofon, preamp máš fajn, Fireface je též celkem OK (kdybys jo chtěl to trochu vylepšit tak můžeš zkusit nějaký high end převodník - Lavry apod.) a těšit se ze zvuku a z nahrávek, spíše než se hrabat v hromadě šumících muzeálních rozpadajících se vykopávek, nebo mikrofonů, které jsou jen do počtu :wink: Toť můj názor a pohled.

matucha

Příspěvek od matucha » 18 říj 2011 11:05

Arzenal mas peknej, vsechno profi technika, zadny orezavatka. Jestli nekde chces cistit, tak bych asi zkusil protridit ty dynamiky (sam vis ktery si dlouho nepouzil a jenom ti lezej na policce), ale moc toho asi nevyradis. KMR81i do toho taky nezapada, ale kdyz rikas, ze obcas fusujes do videa/filmu, tak to vyznam ma a je to jeden z nejlepsich mikrofonu toho druhu.

Ja narozdil od iva mam stary mikraky rad, takze chapu tvoji zalibu v CMV563 a M582. Nemas k CMV M55k kapsli? Ta je hodne vejskova ma kulovou charakteristiku, takze kdyz ji vrazis pred kytaru tak ti nenarostou basy(stredobasy) jak M7. Tomu narustu basu se rika proximity effect (jen tak pro poradek). M582 s M58 kapsli je ale taky kulova charakteristika a ma taky zvedly vejsky, na kytaru supr vec, M55k je trochu extremnejsi. Kytaru zblizka nemusis vubec snimat dvema stejnejma mikrakama. Ke kobylce muses dat CMV a u hmatniku muze byt M582. Snimani vetsi dalky uz je pak dobry delat parem.
Pro M582 jsou zajimavy s niklovejma membranama, ktery najdes v M62, M70 a M94 kapslich. Ten zvuk je podobnej M58, ale sou to kardiody a rek bych ze maj o kousek zajimavejsi / detailnejsi zvuk. Vsechny veci okolo M582 nejsou drahy a tak je jednodussi dat dohromady par.

MV691/MV692 sou tranzistorovy tela pro stejny kapsle jako M582, nemel jsem tu cest porovnavat, ale uz mockrat jsem se setkal s tim, ze je to citelnej krok dolu. Ale i tak jsou dost oblibeny, hlavne s UM70 hlavama.

Moderni gefelly sou taky super, ale cistci a proste moderni. Schoeps je na ak. kytary supr, telnatejsi nez m582 s jakoukoli kapsli. Cim vic tihnes ke klasicky hudbe, tim vic chces schoepse, cim vic k popu/rocku/alternative, tim zajimavejsi pro tebe bude co leze s M582.

No a bavime se ted na urovni studiovyho nahravani, jakmile rikas, ze stejne pak vsechno nahrajes nekde jinde, tak jakej to ma potom smysl (krome toho, ze je to pekny ;) ).

Kdybys mel zajem o M55k kapsli, tak mam jednu navic a za neco bych ji klidne vymenil.

citizen.one

Příspěvek od citizen.one » 18 říj 2011 12:08

diky moc!!!

ivo asi mas pravdu, jenze jsem tak trochu zatizenej na stary mikrofony a novy bych si prakticky vzato asi neporizoval...je mi jasny, ze je to takova dost pitoma natura...ale zase...nemam na nahravani udelanou mistnost, byt prostory mam, nejsou ani love ani vlastne vyuziti...zkusebnu dost velkou mam ze 3/4 oblozenou akustickymi panely a tak by se tam neco vymyslet dalo...jenze tam je ted tolik kramu, ktery navic ruzne drncej atp...ze to nema smysl...aspon v dohledne dobe... ohledne zpevoveho mikraku jsem ted nahlodanej na M49 za jeste celkem rozumny penize...ovsem cekam jak mi vyjdou ksefty a pak treba...vim, ze s moji vybavou je to teda tezky overkill na ten zbytek :D

a na odpoved od matuchy jsem se vylozene tesil :) sleduju gearslutz a tak jsem byl zvedav, co mi napises hlavne na ty neumanny...
K CMV zatim M55k kapsli nemam, byt bych o ni zajem mel...tak zase...ted nejsou penize... :) i kdyz mozna bysme se domluvili...jak se znam...tak bych asi neodolal...byt teda to CMV s dvema kapslema a zdrojem jsem koupil na aukru za krasnych 8 tisic, takze doufam, ze si tolik nepredstavujes za tu M55 kapsli :D

terminy samozrejme znam, sem tam se po studiich pohybuju, bratranec me parkrat vzal do smecek, nekolik kamaradu studia obhospodaruje, ale nikdo koho znam uz netoci na tyhle stary veci...to jen tak na okraj abych pripadne vam nezral cas vysvetlovanim :)

Ty kapsle k M582 planuju poridit, chci teda do paru druhy, nicmene ten co mam je takova zlata a jeste exportni verze (pokud vim, tak tela i kapsle mivala na sobe cisla v trojuhelniku a ty nejlepsi byly samozrejme 1), tak bych chtel sehnat nejlepe jeste jeden stejny...ovsem zase...tenhle jsem koupil za nejakych 7500 a kdyz se kouknu na ebay, tak tam se za tyhle penize fakt nechytam...

pravda kdyz jsem si to takhle vypsal, tak si rikam, ze treba ty AKGD190 a D1200 mam vlastne k nicemu...teoreticky i D204...no jeste uvidim...ale vzhledem k tomu ze ty D190 sice jsou celkem fajn na komba, nicmene variace na MD409 jeste o stoh lepsi...tak nevim no...D204 jsem si taky poridil na kytaru, tentokrat na klasiku a je to sice pekny, nicmene ty neumanny jsou o nekolik trid jinde halt...

abych to uvedl na pravou miru...proc jsem toho vubec nakoupil tolik a takhle jak to je...krom toho ze je to stary, tak to vsechno vetsinou bylo za rozumnejsi penize nez se to prodava a vse v dobrem stavu...jako kytaristovi potazmo basakovi je mi celkem jasny, ze si muzu nakroutit na aparatu leccos, ale kdyz mi pred to nekdo vrazi SM57, tak je to v zasade vetsinou na jedno brdo...ne ze by se aparat v tom neprosadil...ale pro muj osobni dojem se to charakterem SMka strasne zmeni...takze jsem zacal kupovat, az to stejne jako u kytar, aparatu a potom krabicek (kterych mam teda opravdu hodne) prerostlo pro urcitou vasen...jak pisu, mam pro tuhle techniku fakt slabost a nebyt jeste student, asi bych okradal rodinu o prisun penez :)

ad Schoeps a Gefell, no parkrat jsem to slysel, jenze to jsou mikrofony, ktery strasne moc berou mistnost, resp. mi prislo, ze moc nemaji radi pouziti v neupravenych prostorech...mozna se pletu...a jsou zase takovy sterilni...a ja radsi lampovy charakter, mekkost, barvu a hrejivost :)

kexik

Příspěvek od kexik » 18 říj 2011 12:27

citizen: citaj poriadne, matucha tu m55k nechce predat ale vymenit. nieco mi napoveda ze by sa mu mozno pacilo nieco z tvojho arzenalu, takze mu napis sukromnu spravu a uvidis.

citizen.one

Příspěvek od citizen.one » 18 říj 2011 12:37

toz sem tak ucinil, nicmene neco mi rika ze to bude za neco z toho co mam rad :)

matucha

Příspěvek od matucha » 18 říj 2011 12:57

Praveze jsem navrhl na vymenu za neco, kvuli tomu, ze vim za kolik se veci prodavaj venku. A neni jedinej duvod za to chtit min ;).

Ty novy mikraky o kterejch se tu bavime (schoeps/gefell...) sterilni nejsou. CMV563 (v dobry kondici) v lecjakejch situacich pusobi dost ciste a prirozene, rozhodne vic nez cokoli novyho pod 20tis co sem mel moznost slyset. Samozrejme ale na kytarovej aparat fungujou dynamiky za zlomek ceny stejne nebo lip (podle chuti a potreby). Ale myslel sem na zpev a akustickou kytaru.

citizen.one

Příspěvek od citizen.one » 18 říj 2011 13:08

no je mi to jasny, ja to vzdycky koupil od nekoho kdo moc nevedel presne coze to ma v ruce...bohuzel jsem takhle jednou cekal jestli nekdo prihodi a majitel pak stahl aukci s tim ze to prodal na bazaru :( jednalo se o AKG D25 v luxusnim stavu - prodal ho za 300,-- to me omejvali...

Me se treba libi kondiky nebo paskace vic i na aparaty, byt teda nejdou nacpat tak blizko...ale potom co jsem slysel nekde na netu kytaru tocenou na prave na CMVcko mi bylo jasny, ze i to muze byt cesta...na druhou stranu me se vetsina nahranych kytar aparatu proste nelibi jak je to udelany...myslim tedy jakmile je to zkresleny...to ma dobre natoceny jen gilmour, santana a mozna muse...potazmo marilyn manson...samozrejme metallica v ramci zanru starsi...jinac me vadi ze z toho nedokaze nikdo vyfiltrovat ten bordel co to dela...byt pravdepodobne to dela nejen nahravaci retezec, ale hlavne i kytarovy reprak atp...ostatne se par let uz venuju dosahovani co nejcistsiho zvuku v ramci zkresleni...a po krocich se to lepsi a lepsi...akorat to chce cas a nervy...a love samozrejme...

coz me ostate bude ted asi taky cekat takovy zhodnoceni co si nechat a s tim spojeny aspon celodenni test ruznych situaci :\

matucha

Příspěvek od matucha » 18 říj 2011 13:41

No legrace je, ze me se treba na kombo libi md421 prave kvuli tomu, ze to sesekne do svyho zvuku a svym zpusobem tim vyresi vsechny ruzny problemy. Vetsinou se mi vystup z ni libi vic nez realnej zvuk z toho komba. A dalsi ulet mi pride, ze kdyz vedle ni dam CMV, tak to ale neni az tak velkej rozdil jako kdyz si do tech mikraku promluvis (na me v tomhle vetsina dynamik vzdycky pride "rozbita").

citizen.one

Příspěvek od citizen.one » 18 říj 2011 14:06

tak to mas asi smulu na aparaty...byt zrovna MD421 jsem dlouho chtel a ted nedavno jsem ji poridil jako celek s tim druhym MD431 v bezdratu, D1200 a jeste EV PL9, ten bohuzel byl odpaleny...nicmene me SM57 proste tak nejak dlouhodobe nevyhovuje...vzdycky mi to pripadalo tenky (coz se trochu odrusilo koupi lepsiho preampu) s hnusnyma vyskama (ty se sice taky zlepsily, ale porad zadna slava)...jakasi forma podpory Celestion V30 repraku...ty taky nemuzu ani videt :) na druhou stranu je to univerzal a to se vzdycky hodi...

driv jsem obcas neco zvucil, takze tch SM jsem mel vic, ono to i docela dobre pusobi, kdyz to clovek nema kazdej pes jina ves...ale ve finale se mi to poradne ani nevyplatilo...takze uvazuju jestli si napr SM58 vubec nechavat...byt na komba napr zni rekl bych lepe jak SM57...

kexik

Příspěvek od kexik » 18 říj 2011 15:13

premyslam ci mas pravu sm57 a ci je v poriadku... sm57 a 58 maju takmer rovnaku vlozku a ked das z 58icky dole gril, malo by to byt takmer detto
porovnaj si gain, fake sm57 ma ovela slabsi vystup, sm57 a 58 by mali dat zhruba rovnako silny signal
57icka ma take rozstrapkane vysky jak z vst saturatora, ale tenka urcite nie je.

citizen.one

Příspěvek od citizen.one » 18 říj 2011 15:28

j je urcite prava...mel jsem tu i nekolik fake, ale tahle je 100% prava...rikam basy se srovnaly s preampem, ale darebne vysky zustaly :\

matucha

Příspěvek od matucha » 18 říj 2011 15:28

Mimochodem sm57 na dechy (saxofon, trombon, trubku...) je v ramci low budget reseni mnohem lepsi volba nez cinskej kondenzat. Nedavno sem si tim docela vypomoh, kdyz jeden klient tocil tyhle veci doma (s tim, ze sem to pak michal). Mel este nejaky MXL a snimal to obema. V mixu skoncilo 90% sm57 a lehce domichany mxl (protoze sejmulo mistnost). Bez ty sm57 by to bylo peklo. Jasne neobeslo se to bez eq, ale je z toho vlastne docela normalni zvuk. Legrace je, ze rikal, ze vetsina muzikantu skoro odmitla na tu sm57 nahravat ;). Predsudky...

No a kdyz jste u tech vejsek, tak se teprv muzeme zacit bavit o tom, ze sm57 funguje skvele na hihatu.

citizen.one

Příspěvek od citizen.one » 18 říj 2011 15:43

j prave kvuli bicim si to nechavam...na druhou stranu na kombech se snazim dostat co nejprijemnejsi zvuk a to s timhle proste nejde :D ani co jsem kde vsade mozne slysel nahravky, tak to byl vzdycky serednej zvuk :)

Odpovědět