Neumann/Gefell CMV563, UM57, M582 etc.

Mikrofony a předzesilovače
matucha

Neumann/Gefell CMV563, UM57, M582 etc.

Příspěvek od matucha » 12 led 2005 20:57

Protoze tyhle mikraky tady byly jednu dobu k dispozici v hojnem poctu za zadne nebo minimalni penize, ocekavam, ze minimalne nekdo z vas se k nim dostal. Zajimaly by me vase nazory a zkusenosti, pripadne kecy o tom jak se ty mikraky chovaj... proc je mate a nemate radi. Taky kdyby nahodou tu nekdo mel zkusenosti s novejma mikrakama od Microtech Gefellu jako je M930 nebo UMT800, UM92... tak se podelte o info. Dik.

safa
Profesionál

Re: Neumann/Gefell CMV563, UM57, M582 etc.

Příspěvek od safa » 12 led 2005 22:01

matucha píše: Taky kdyby nahodou tu nekdo mel zkusenosti s novejma mikrakama od Microtech Gefellu jako je M930 nebo UMT800, UM92... tak se podelte o info. Dik.
.... to nemam ale ... vozi to sem nekdo ?

matucha

Příspěvek od matucha » 12 led 2005 22:28

no gefell ma na svejch strankach, ze jo... nejake pan z prahy to tam ma... no nevim ;(, popravde - raci bych si ten mikrak koupil primo od gefellu. Zrovna ta M930 je hodne zajimavej mikrofon. Neni drahej a je celkem cenenej... vicemene jde o neco jako TLM103, ale zdaleka ne tak ostrou. hm...

Ivo
Moderátor

Příspěvek od Ivo » 12 led 2005 23:35

No jestli jde o něco jako TLM-103, tak pozdrav pánbůh. To je velmi "impotentní" mikrofon - takový o ničem. Byl jsem rád že jsem se ho nakonec zbavil ...

matucha

Příspěvek od matucha » 13 led 2005 01:41

ja bych ho taky nechtel, TLM103 se vseobecne nelibi... zato M930 jo...

ani jeden z nich sem nemel tu cest slyset, abych se priznal, a po pravde 103 mi nejak do vzdelani nechybi...

Mimochodem M930 je casto zminovana jako vec, kterou lidi nahravaj akusticky/klasicky zalezitosti, hlavne ve stereu... kvuli hodne stejnorodym smerovym patternu pro "vsechny" frekvence se pry na to dost hodi.

No nechci tu prepisovat to, co se o M930 pise na forech, ale doporucuju pouzit search ;-). Srovnani s TLM103 je hodne osemetna vec a skoro lituju, ze sem to sem zatah ;-)))).

_ravi_

Příspěvek od _ravi_ » 13 led 2005 07:49

Matucha: mam dva CMV563 s hlavama M7S, M8S a M55K. Pouzivam je akorat na dema na zpevy s M7S a na overheady s M55K.

M7S (kardioida) ma min basu (pod cca 100 Hz ma uz urcite potlaceny frekvence) a s vejskama to taky neni uplne vesely. Zase na druhou stranu neni takhle hlava neprijemne ostra. Krom zpevu jsem zkousel treba akustickou kytaru, klarinet, trubku a sago - vsechno mi to prislo takovy papirovy a musel jsem docela ekvalizovat, aby to za neco stalo. Urcite na tyhle "atakovaci" nastroje nebyla M7S stavena - mnohem lepsi vysledky jsem udelal s obyc. levnym Senheiserem e614.

M8S (osmicka) je diky svy omezeny frekvencni charakteristice na prd (konci nekde na 8kHz). Nikdy jsem ji nepouzil.

M55K (koule) je ostrejsi (ma zdvih nekde kolem 10kHz), ale na overheady se mi zatim celkem libila nemam to ale s cim srovnat).

Toliko me strucne postrehy.

syncro

Příspěvek od syncro » 13 led 2005 10:07

Já mám CMV563 s kompletní sadou vložek, používám M7 na zpěvy. Bez pop filtru, poměrně na blízko, rovnou do VTC a s ekvalizací cca +5dB podle hlasu někde od 5k do 8k. Na středovější hlasy velmi příjemný, má to takovej zajímavej efekt, že ten hlas je i při nížší voltáži hodně vepředu a vylejzá. Zároveň zní fakt vintage ve smyslu, že je hodně chlupatej, ale pořád pěknej a nezkreslenej... Na ragga / rap si beru radši Oktávu, ale na zpěv je CMV "hezčí".

Zkoušel jsem CMV i jako nástrojovej, ale vždycky jsem nakonec zavolil něco jinýho. Dobře z toho ale leze ambience, kdybych měl dva, použil bych to ještě líp... Jenže tam by zase nastal problém s konzistencí těch vložek, páč mám dvě M55 a každá zní jinak. Halt to PVC nějak stárne, či co 8-)

Gefell by mě hodně zajímal, nejvíc asi ta UM70, dva známí mi ji doporučovali, ale je na mě trochu drahá a nemám ji kde vyzkoušet.

Saša

matucha

Příspěvek od matucha » 13 led 2005 11:37

Ravi, asi mas teda nejakou uz jetou M7S, protoze me se nezda, ze by nejak extremne nemela basy. No ne ze by tam excelovala, ale ve vysledku [ta moje m7s] nema vubec papirovej zvuk, spis hodne vepredu jak popisuje synchro.

M8S... to je kapsle pro M/S nahravani, az budu mit cas tak to vyzkousim, sem zvedavej jak se jeji omeleneja frekvencni charakteristika projevi na vysledku.

M55K, ta se v mym kutlochu vubec neuzije, byla delana na nahravani z dalky hlavne (v divadlech a tak pokud dobre vim). Taky mam 2 a sou dost podobny (aspon na rychlej test).

Kazdopadne ekvalizace si M7 s vokalem/hlasem vyslouzila vzdycky, neco je v ni moc na 4kHz a okoli.... a pak mi pripada celkem nutny otevreni nad 8kHz par dB.

UM57 je zvlastni vec, v kardiode pusobi neco jako CMV+M7 ale s vyssi rezonanci nebo co. Proste ten mikrak je polozenej vejs ve stredovy barve. Ma i jiny "problemy" na vejskach. Popravde, po case sem se ho naucil ekvalizovat minimalne a to tak, ze stahuju sykavkovy pasmo okolo 7kHz, kde ma tem mikrofon zdvih a pridavam shelfem tesne nad tim... ale kupodivu je to malo tak max 3dB, normalne okolo 2dB. Spodek krome obasneho (ale spis se to nedeje) maleho vykousnuti v 400-500Hz neekvalizuju vubec.
Ta vec dela zase tu doprednost jako CMV, ale mozna vic vhodnou do zamichani, nemam zkusenosti s moc drahejma mikrakama, ale co se mi libi je, ze to ma fakt husty stredy, takova silna textura z toho leze.
Co me dostalo ale byla "koule" protoze ta ma prijemnejsi vejsky a co i na dalku bere za basy je pro me dost prekvapivy. Z blizka to nema moc smysl, ale tak aspon z pul metru... veci jako luskani prstama nebo napr. klavir na spodnich tonech. Ten mikrak jako kdyby nejak vytah basovou informaci a zvyraznil ji. Ty luskance znely fak super tluste, kdyz si vezmu treba audixe co mam, tak s tim z toho lezou takovy carecky-zvuky, uplne vo nicem. A basovy struny piana, ktery pro me (podle me) nikdy basy nevydavaly, tak maj takovej mekkotlustouckej uder. Problem je samozrejme s tim, ze omni proste vezme i zbytek mistnosti vcetne poce co tu mam a vsechny ty odrazy v maly mistnustce z toho udelaj rozmazanou nepouzitelnost, ale ve vetsi mistnosti s dobrou akustikou to muze bejt bomba.

Co sem hodnekrat slysel, ze se mam pripravit na velkou davku sumu, tak to se vubec nepotvrdilo, sum vubec neni problem, aspon teda pri nahravani veci s normalni hlasitosti. Asi v nejaky extra tichy mistnosti pri nahravani extra tichejch zdroju by se to projevilo ... ale ;-))).

Mam v umyslu aspon tu UM57 poslat gefellum na generalku az vysetrim nejaky penize, sem zvedavej co to s tim udela.

-------

Kdyby to nekdo nesledoval tak kouknete na nasledujici link, jsou tam i ukazky jak odemne tak od jednoho typka, kterej si ted zmodifikoval UM92.

Prosoundweb - diskuze o gefellech

Ivo
Moderátor

Příspěvek od Ivo » 13 led 2005 11:55

No já nevím, já jsem ty tvoje ukázky poslouchal už na Geaslutz a zní to trochu "opotřebovaně", ploše, starobyle ... to snad i současní číňané za pár šestek znějí lépe ... :wink: Jestli tyto muzejní kousky někdo na západě sbírá - co takhle to prodat a koupit si pořádný moderní mikrofon ?

matucha

Příspěvek od matucha » 13 led 2005 13:44

To vis ze sou to opotrebovaaanci, ale me se na nich neco libi, ty hledas jinej zvuk nez ja, resp. ja ten cistej zvuk mam rad taky, ale tyhle veci sou o necem jinym. Zajimavy je, ze ten typek, co nahraval tu UM92 kdyz ty ukazky slysel, tak se mu to moc libilo... asi de o vkus.

Kazdopadne proti ty UM92 je ta moje UM57 pod dekou - min konkretni... ale zase je to kulatejsi... a s prodejem spechat nebudu, cena dolu nepude a novy veci muzu koupit vzdycky.
Naposledy upravil(a) matucha dne 13 led 2005 13:51, celkem upraveno 1 x.

_ravi_

Příspěvek od _ravi_ » 13 led 2005 13:49

matucha: neni to zadnej velkej utlum na basech, ale urcite to taky neni nic rovnyho... rozhodne bych s tim zadnej basovejsi nastroj nenahraval.
Jestli byla M8S primarne urcena a vyvyjena pro M/S nahravani nevim... jednou jsem to zkousel s M7S + M8S a nejak zvlast me to neoslovilo.
To s tim papirem bylo jen takovy prirovnani, neni to vylozene papirovej zvuk, ale taky to neni nic, z ceho bych si sednul na prdel... M7S se imho hodi tak na nejakej ten zpev a treba na fletnu, popr. i ten klarinet klarinet, ale urcite ne na perkusivnejsi zvuky. Na to je lepsi M55K, i kdyz je to koule.

M55K jsme dlouho pouzivali v divadle pro odposlech do osvetlovaci kabiny... Pred par lety se to nahradilo nejakejma obycejnejma smerovejma Stageline mikrofonama.

matucha

Příspěvek od matucha » 13 led 2005 14:00

s tim basem... to asi jo, nezkousel sem ale dokazu si to predstavit

m55k... to se ani nedivim, mit starej lampovej mic jako odposlech do kabiny je podivny a asi i neprakticky (treba kvuli zdroji)

_ravi_

Příspěvek od _ravi_ » 13 led 2005 14:21

M55K - bylo to v podstate podobny, jako ted - ty stageline jsou napojeny na nejaky rackovy preampy, ktery se taky musi zapinat, takze system je stejnej. Tenkrat tam misto rackovejch krabic byly ty jednotky od CMV.
Bylo akorat skoda tyhle CMV pouzivat jen na odposlech.

matucha

Příspěvek od matucha » 13 led 2005 14:44

By me zajimaly ty veci co jste (synchro/ravi) s tim nahrali... staci kousicky, kdyz uz tu je ten upload ;-).

Ivo > este jedna vec, co tu mam cinana Audixe CX101, je to jeden z tech drazsich cinanu (ne ze by to neco znamenalo), tak toho sem parkrat zkousel normalne na voiceover a vicemene na zadost toho cloveka, co ty veci namlouva sem presel zase na gefelly, protoze ten deravej zvuk na stredech proste vubec nesvedcil tomu hlasu. Asi kdybych tu mel 87 nebo podobnou vec, tak tocime na to, ale holt nemam. I prestoze ten audix mel min problematicky vejsky, tak proste at sem delal co sem delal, znel potom zamichane v hudbe o dost dal nez CMV. Spokojenej nejsem, proto treba hledam neco moderniho, ale treba na svoje veci do hudby me moderni zvuk tolik nelaka, supercistejch veci chci jenom malo. Ona totiz elektronika je sama o sobe ma tendenci bejt chladna a tak kdyz do toho nahravam, tak mam potrebu, aby ty veci mely (klidne i lofi) charakter, kterej mi znova cinan neda, leda bych ho projel tunou nicicich pluginu nebo nejakym silenym analogovym zarizenim, ktery nemam.

Nikdo tu nepouziva M582? s omni hlavou je to prej super na akustickou kytaru... a tehle "tuzek" tady bylo spousta... kde jsou? ve statech?

syncro

Příspěvek od syncro » 13 led 2005 15:05

Já to sem nemůžu uploadnout, protože je to před vydáním, ale jestli budeš mít cestu k Etienovi, tak ten má ode mě doma poslední Bushmany, kde je na to celej hlavní zpěv a zrovna na tenhle typ hlasu M7 fungovala úplně super. Ta "opotřebovanost" je právě to, co z toho udělalo klasickej reggae vokál 8-)

Saša

Odpovědět