Test preampů "střední třídy"

Mikrofony a předzesilovače
radecek.com

Test preampů "střední třídy"

Příspěvek od radecek.com » 05 zář 2014 11:41

Zkusil jsem otestovat mikrofonní preampy (a převodníky) v cenové relaci 3-15tis. Výsledky předkládám zdejšímu fóru k posouzení a budu rád, když se k nim vyjádříte, uvítám jakákoli hodnocení a postřehy. Pokud budete ochotni seřadit jednotlivé vzorky podle "kvality", úplně nejlíp :-)

Použil jsem sestavu: mikrofon sE X1 - preamp - zvuková karta RME Babyface (špičkové převodníky)
Kombinace preampů a převodníků:
- Focusrite Octopre LE ADAT výstup do ADAT vstupu RME (tzn.použitý AD převodník Focusrite)
- Focusrite Octopre LE direct out do RME (preamp Focusrite + AD převodník RME)
- Presonus Digimax FS ADAT výstup do ADAT vstupu RME
- Presonus Digimax FS direct out výstup do analog RME
- Mackie 802-VLZ3 - XDR2 preamp mixu (přes insert) do RME
- Mackie 402-VLZ3 - výstup celého mixpultu (tzn.preamp XDR2 + linková část mixu) do RME
- Rane MS-1 do RME
- interní preamp RME Babyface

Těmito kombinacemi jsem odzkoušel 5 preampů (Presonus, Focusrite, Mackie, Rane, RME) a 3 AD převodníky (Presonus, Focusrite, RME)

soubor s nahranými vzorky zde (čísla souborů nesouhlasí s pořadím v seznamu výše - mám zájem o test "naslepo"): http://ulozto.cz/xTimYwjJ/test-preamps-project-zip

Předem díky za spolupráci :-)

nixx

Re: Test preampů "střední třídy"

Příspěvek od nixx » 05 zář 2014 12:59

Můžeš se trochu rozepsat o způsobu testování? Díky :)

radecek.com

Příspěvek od radecek.com » 05 zář 2014 15:10

Nevím, co konkretně máš na mysli....do mikrofonu jsem pouštěl stejný vzorek hlasu(ů), nasnímal výstup pomocí preampu a převodníku do daw a porovnával jednotlivé nahrávky.:-)

nixx

Příspěvek od nixx » 05 zář 2014 15:52

Tak už to, že jsi do mikrofonů pouštěl nahraný testovací signál je nová informace :-) Z jakých monitorů? Poštěl jsi vzorky jen z jedné bedny nebo ze dvou? Kam jsi umístil mikrofon? V jaké místnosti?

Ivo
Moderátor

Příspěvek od Ivo » 05 zář 2014 17:27

Zásadní otázkou zůstává - co má podobný test ukázat a doložit ? A podle čeho se mají určovat preference ? Pokud neznáme původní zdroj, nevíme co s ním který preamp udělá ... Můžeme třeba říct - preamp xy má víc basů, ale nevíme jestli je tam přidal (což není asi ideální) nebo naopak proti ostatním zachoval apod.

Fillippos

Příspěvek od Fillippos » 06 zář 2014 01:01

nixx píše: Z jakých monitorů? Poštěl jsi vzorky jen z jedné bedny nebo ze dvou? Kam jsi umístil mikrofon? V jaké místnosti?
testuje se zde mikrofon nebo předzesilovač?? Upřímně nechápu tvé dotazy - jaký mají zmíněné faktory vliv na signál, který snímá jeden a ten samý mikrofon, který stojí stále na jednom místě, situace je pořád stejná, jen měníš předzesilovač.. Rozeber to prosím, abychom věděli, o co jde.

Fillippos

Příspěvek od Fillippos » 06 zář 2014 01:04

Ivo píše:Zásadní otázkou zůstává - co má podobný test ukázat a doložit ? A podle čeho se mají určovat preference ? Pokud neznáme původní zdroj, nevíme co s ním který preamp udělá ... Můžeme třeba říct - preamp xy má víc basů, ale nevíme jestli je tam přidal (což není asi ideální) nebo naopak proti ostatním zachoval apod.
Jo, bylo by asi fér znát aspoň jeden preamp, třeba ten RME.

delay

Příspěvek od delay » 06 zář 2014 10:00

Předně, díky za test... Spal jsem teda necelý 2 hodiny, ale jsem celkem v pohodě a na základě tohodle testu neslyším mnoho rozdílů... Chvilku jsem měl dojem, že sampl 2 je trochu lepší - trochu čistější ve výškách nebo konzistenci, ale po rychlém překlapání počátečních "ooou ou" nezaznemenávám žádnou zásadní informaci... spíše mne uši nutí analyzovat celkově dost divnej, nějak zkreslenej, trochu boxy zvuk... možná divnej dozvuk...??? Každopádně pak asi napiš nějakej svůj závěr nebo odhal co je co.

nixx

Příspěvek od nixx » 06 zář 2014 10:46

Fillippos píše:
nixx píše: Z jakých monitorů? Poštěl jsi vzorky jen z jedné bedny nebo ze dvou? Kam jsi umístil mikrofon? V jaké místnosti?
testuje se zde mikrofon nebo předzesilovač?? Upřímně nechápu tvé dotazy - jaký mají zmíněné faktory vliv na signál, který snímá jeden a ten samý mikrofon, který stojí stále na jednom místě, situace je pořád stejná, jen měníš předzesilovač.. Rozeber to prosím, abychom věděli, o co jde.
Jestli pustil zvuk z obou monitorů v místnosti, která nemá skvěle vyřešenou akustiku, bude ten nahraný signál poznamenaný fázovými rozdíly signálů z levé a pravé bedny (a následně odrazů v místnosti). Zajímalo by mě, nakolik by byly tyhle změny výrazné oproti rozdílům mezi preampy/převodníky. Proto se ptám, jak přesně byly ty náhrávky pořízené a jestli metodika testu byla nějak hlouběji promyšlená nebo je to jen tak "nahrubo".

Fillippos

Příspěvek od Fillippos » 06 zář 2014 12:57

To Nixx: Myslíš, že takový fázový posun je schopný předzesilovač skrýt, či naopak zvýraznit?

Stan

Příspěvek od Stan » 06 zář 2014 13:23

Dalo by se to říci jinak, levný preamp signál utápí ve vlastním šumu a kvalitní zvýrazní cokoliv. Navíc jestli je preamp transparentní tak zaznamena signál tak jak je na něj poslán, jestli ma preamp vlastní sonický charakter tak signál změní (zabarvi), a to at je signál jakkoliv ovlivnen (treba fazovym posunem). To je zjednodušeně vše.

jazzym

Příspěvek od jazzym » 06 zář 2014 13:27

ocenujem namahu pri takychto testoch ..asi hlavne testovača zaujma vysledok..
ja osobne radim doležitosť preampu na koniec retazca ..mikrofon-kábel-druh preampu(tube/analog)-až potom rôzny analogovy pramp.
preamp by mal hlavne čo najmenej skryť.. tie ostatne zvukove odlišnosti sú z pohladu vyslednej nahravky (mastrovanej) zanedbatelné.
ale ked by som už testoval asi by som v prvom rade použil kábel o niekolko tried vyššej urovne.. !!!
aby nebol práve on najvačším brzdičom rozdielov vo zvuku.
.. použiť nahravku (ktorá ma už samplovanu kvalitu ..je trochou OT.
duplom testovany signal hlasov"=úzkeho frekvenčného pásma .. vela nenapovie o hlavnych rozdieloch
možno by bolo lepšie pri teste buchať po niečom kovovom.. tam by sa mohlo ukazať vernost originalnych zvukov.

ale myšlienka puštania rovnakeho signalu je správna..možno by stačilo pustit do line(alebo kludne zosilnením gain) testovaci sinus a vykreslovať frekvenčne analyzy.
povedzme cez "RightMark audio analyzer" ..ten použivam ja. :wink:
dá to informáciu aj o rozdieloch v dB, odstup signal šum, THD skreslenie a pod.
možno lepšiu predstavu o kvalite preampu by dal náhlad na použité sučiastky a celkova kvalita vyroby. 8)

Stan

Příspěvek od Stan » 06 zář 2014 13:35

OT: Sorry jazzym ale jestli radis dulezitost preampu az na posledni misto tak musim rici ze je to trochu mimo. Pro kvalitni signál je preamp dulezity. Takze ne na poslednim ale prvnim miste.

jazzym

Příspěvek od jazzym » 06 zář 2014 13:57

8) povedzme že preamp integrovanej zvukovky by som nepoužil..
ale hovorim o retazci Mikrofon - Kábel , o mikrofone snad nemusim hovoriť že každy je iný,..a rozdiel v kábloch napr za 6 a 12eur je markantný 8)
hovorim o mojej..takpovediac "Egal was fur ein analog" filozofii
.. pri lampovych prempoch ma zaujima viacej ako znie , to je pravda ..lebo tam ma zaujima Hot signal - makkosť zvuku ktoru tube preamp prináša..čim viac tym lepšie :roll:..ale už vidim ako mi niekto bude ospevovať warmsound nejakeho analogu za 100litrov :lol:

delay

Příspěvek od delay » 06 zář 2014 14:27

To poslední, co mě zajímá je kabel... zbytek je o rovnováze či preferencích zvukaře / interpreta...

Odpovědět