odposlech ve zkusebne

Vše co má reproduktor a vydává zvuk, vč. příslušenství
nick_valensi

odposlech ve zkusebne

Příspěvek od nick_valensi » 28 úno 2007 09:34

premejslim, jak co nejlepe/nejlevneji poresit odposlech ve zkusebne. hrajem v sestave kytara a bici, tzn. pouze dva lidi. nebude se pres tento setup nahravat, takze kvalita (sum) atd. nehraje velkou roli. co ovsem roli hraje, abychom do tech monitoru dokazali poslat signal minimalne ze ctyrech mikrofonu (zpev, foukaci harmonika, kopak a sejmute kombo) s moznosti stelovat si jejich uroven v kazdem z tech monitoru. jak to tedy co nejelegantneji vyresit, abychom se slyseli, abychom meli moznost poslat do obou monitoru trochu jinej pomer mixu (napr. aby mel bubenik vic kytary a ja vic bassdrumu) a hlavne aby to nestalo majlant.. v teto fazi mi de spis o system, jak to zapojit (pasivni/aktivni boxy, powermix, normalni maly mix plus zesilovac atd.), nez o konkretni modely. ps: zkusebna ma cca 20 metru ctverecnich..

predem dik za jakekoliv tips & tricks...

Tudy

Příspěvek od Tudy » 28 úno 2007 09:46

Vzhledem k tomu, že ty monitory budou současně hlavní bedny, tak ty poměry uděláš i na nejjednodušším mixu panoramou na každé šavli :)
Petr Tudy Holubář - INSANIA, RIVER
Tvorba + dema nástrojů: http://www.soundcloud.com/tudy-cz

nick_valensi

Příspěvek od nick_valensi » 28 úno 2007 11:13

tudy? asis me nepochopil, de mi o to, aby nekdo rekl, z me zkusenosti muzu rict, ze ve zkusebne je nejlepsi varianta a) pouziju pasivni odposlechy zapojene do powermixu protoze... b) z vlastni zkusenosti pouziti powermixu nedoporucuju, doporucuju spise variantu mixak plus externi zesilovac protoze... c) doporucuju neco uplne jineho osvedcenoho plus kratky popis..

snad to neni tak slozite, ne? nemusis mi vysvetlovat funkci mixazniho pultu, ja chci, at sem lidi hodej par postrehu, jak to maj napriklad zapojene ve zkusebne oni, abych se pripadne vyvaroval neceho, co mi pak bude ve zkusebne chytat zpetnou vazbu, piskat, hucet atd...

Tudy

Příspěvek od Tudy » 28 úno 2007 11:28

Můj postřeh byl, že nemusíš kupovat mix se samostatnými monitorovými cestami, ale stačí ti ty poměry nastavovat panoramou na hlavní výstupy - pokud ti stačí jěn dvě cesty (tak to máme v jedné zkušebně my).

Hodně lidí používá ve zkušebně powermix a pasivní dvoupásmovky, ale mě přijde levnější a variabilnější řešení malý mixík (podle potřeby se dá lehce prodat a koupit větší), samostatný stereo-zesilovač a pasivní dvoupásmové bedny s širokými hornami (kvůli směrovosti).

U aktivních beden je blbý, že v případě závady zesilovače musíš někam tahat celou bednu.

rastis

Příspěvek od rastis » 28 úno 2007 11:43

Mame v skusobni pasivne bedne, stereo koncak a mixpult, v ktorom mame napichane dychove nastroje a spevy. Gitarove a basove aparaty, ani bicie nazvucene nemame a ani nevidime dovod, naco ich v malej skusobni zvucit.

nemo

Příspěvek od nemo » 28 úno 2007 11:49

Nevím, co je univerzálně nejlepší, ale my jsme na zkušebně zvolili variantu pasivní mix a aktivní bedny (momentálně teda jedna..). Aktivku jsme chtěli, ať ji můžem občas vzít třeba jako pomocný odposlech ke klávesám. Bednu máme RCF ART 310-A a i když to je je 10" má plný, přirozený zvuk a i výkonem na zkušebnu bohatě stačí. Není levná, ale ten zvuk za to IMO stojí, nemůžem si ji vynachválit. Na bednách bych nedoporučoval šetřit, co jsme zkoušeli levné plasťáky kolem 5-6 tisíc tak to byla hrůza.
http://prodance.netdirect.cz/DetailPage.asp?DPG=84146

vasek

Příspěvek od vasek » 28 úno 2007 12:21

nick_valensi: Není mi teď moc jasný, co vlastně řešíš... v podstatě výhody aktivních a pasivních systémů určitě znáš. Čím víc peněz do toho vrazíš, tím lepší bude zvuk (pokud rozumně vybereš). Nevím, jestli má cenu tady házet nějaký varianty, co přesně koupit, protože do zkušebny se většinou kupuju něco jetýho. Pro vaši sestavu nemá cenu kupovat nějakej systém satelitů + SW, ale nějaký středovýškáče, jako má třeba nemo (ty jsou fajn, znám je, ale drahý).
Rozhodně doporučuju koupit nějaký dobrý mikráky na zpěv, naučit se na ně zpívat a pak je vozit s sebou. No a jestli potřebuješ zvučit kombo na zkoušce, tak to není dobrý... to by chtělo pořešit dostačující aparát. Když to budeš mít pokaždý na koncertě v monitorech, tak bude zvuk vždycky jinej, nebudeš se cítit a o problémech s dementními zvukaři ani nemluvím. Navíc když mají jen jednu odposlechovou cestu.
Problémy s pískáním - čím lepší aparát, tím větší pravděpodobnost, že se bude zpěvák slyšet i při nižší hlasitosti. Samozřejmě umístění beden hraje roli (měly by být proti zpěvu) a taky rozumný nastavení komb a hlučnost bubeníka. A hůř se slyší lidi, když jsou ožralí :-)

Tudy

Příspěvek od Tudy » 28 úno 2007 12:46

vasek píše:A hůř se slyší lidi, když jsou ožralí :-)
Tak mě napadá, jestli není nějaká souvislost mezi odprásklým výškáčem v naší zkušebně a množstím prázdných pivních flašek právě pod touto bednou... :) (máme zkušebnu dohromady ještě s jednou kapelou)

nick_valensi

Příspěvek od nick_valensi » 28 úno 2007 13:01

vasek: kombo - potrebuju snimat maleho fendera, pres ktereho mam zapojenou foukaci harmoniku.. kytarova komba/hlavy mam skutecne luxusni, takze aparat je to dostacujici nejen do nasi zkusebny ;-)

jinak sam sis odpovedel, resim, zda je lepsi aktivni ci pasivni system...

nemo: zapomnel sem napsat, ze se bavim o podlahovych monitorech..

rastis: tak nejak, bici sou dost nahlas, ale obcas mam problem s kopakem, ten neni dostatecne slyset, k tomu zpevy a ta foukacka...

rastis

Příspěvek od rastis » 28 úno 2007 13:11

No je pravda, ze ako sme kupili vacsi mix, kopak prizvucujeme tiez, nech to tlaci jak pre PAckom na koncerte :).

Osobne sa mi system pasivne bedne + zosik + mix zda praktickejsi (moznost vymeny jednotlivych prvkov), ako nejake powermixy alebo aktivne bedne. Teda pokial to ma byt v skusobni a nechystate sa to nosit so sebou...

nemo

Příspěvek od nemo » 28 úno 2007 14:09

nick_valensi píše:zapomnel sem napsat, ze se bavim o podlahovych monitorech..
Ty RCF mají zezadu klínovitý profil, dají se dát na podlahu jako normální odposlechy.

jehlar

Příspěvek od jehlar » 28 úno 2007 14:33

nick_valensi píše:

rastis: tak nejak, bici sou dost nahlas, ale obcas mam problem s kopakem, ten neni dostatecne slyset, k tomu zpevy a ta foukacka...
Jenže pokud chceš se vším ostatním přizvučovat i kopák (teda aby alespoň trochu tlačil) potřebuješ už dost dobrou (čti drahou) sestavu. Celkem přijatelné jako podlahové fulrange monitory jsou třeby tyto RCF http://prodance.netdirect.cz/DetailPage.asp?DPG=88125 kvalita zvuku a výkon je určitě vyšší než naznačuje cena, k tomu malý mix a kvalitní mikrofony.

nick_valensi

Příspěvek od nick_valensi » 28 úno 2007 15:01

jehlar: dyby tam bylo o nulu min, tak bych o tom vazne premejslel, takhle nezbejva nez lehky usmev, pac system za sto papiru do zkusebny nebudu porizovat ani v nejblizsich desiti letech, ani pozdeji ;-)) myslim, ze na prizvuceni kopaku, aby sel slyset, neni potreba nic extra spesl...

jehlar

Příspěvek od jehlar » 28 úno 2007 15:53

nick_valensi: bohužel jde vždy o kompromis, netuším o jakou kvalitu ti jde, já jsem pro svůj aparát začátkem letošního roku vybíral nový monitorový systém a z toho co se mi jevilo jako ještě použitelné (zkoušel jsem celkem dost různých beden) byla TT25 bezkonkurenčně nejlevnější. Zatím jsem je sice ještě nekoupil, ale je to kandidát číslo 1.
Ale abych se vrátil k tématu - doporučoval bych ti aktivní systém, pokud možno biamp (to je že v bedně jsou zesilovače zvlášť pro každé pásmo) a k tomu malý mix. Pokud se nejedná o úplnou sračku bývá v takovéto konstrukci bedny lépe vyřešena ochrana reproduktorů. U monitoru se ti jednoduše může stát že jde do vazby a mnohdy taky do věčných lovišť. Někdo tu navrhoval ART310 - to je dle mne úplné minimum, pokud chceš jít cenově ještě níž, tak ti nezbývá nic jiného než pátrat po inzerátech nebo se spokojit s tím na co máš.

vasek

Příspěvek od vasek » 28 úno 2007 15:55

nick_valensi: už chápu... bylo mi divný, že bys neměl pořádnej apec na kytaru. Teď se ptám spíš ze zvědavosti - to kombo dává harmonice nějakej speciální zvuk? Nebylo by lepší táhnout hned mikrofon do PA?
V podstatě výhody a nevýhody pasiv/aktiv už byly řečeny... pasiv je obměňovatelnej po jednotlivých komponentech, aktivní repro si zas můžeš vzít s sebou na akci jako odposlech, kde tušíš průser...
Jinak kopák bude přes malý PA znít věru hnusně a těžko říct, jestli kopák bez basů bude mít (i ve zkušebně) nějakou funkci. Předpokládám, že nehrajete fackovací metal :-)

Odpovědět