Srovnání Adam S3A, Adam P11A, Dynaudio BM6A

Vše co má reproduktor a vydává zvuk, vč. příslušenství
Amorph
Moderátor

Srovnání Adam S3A, Adam P11A, Dynaudio BM6A

Příspěvek od Amorph » 06 pro 2007 10:08

Tak vcera jsme s Kermitakem nalozili svoje bedynky a odvezli je k Matuchovi. Kermitak navic nabral Etiena a Ecssona, ktery pro ucely testu pucil Pressonus Central station a navic se chystal vyzkouset jestli Siemens stale zije a otestovat novou akvizici Neumannu. Ja se rozepisu jen o svych dojmech ze srovnani monitoru.

Test probihal ve trech fazich, vzdy dva pary zapojene do centralstationu, takze se daly pohodlne srovnat hlasitosti a pak mezi nimi libovolne prepinat. Nejdrive s3a a na nich nalezato bm6a. Bm6a asi nejdriv vsechny prekvapily tim, jak velky maji prostor. Po pravde, me ale neprisel lepsi, nez u s3a, jen hodne jiny. U bm6a mi prislo hodne siroke stereo a vse trochu nalepene na zadni strane oblouku za bednami. U s3a se obraz zdal vic jako koule pred bednami nad stolem, ale s tim, ze v te kouli byly nastroje dobre rozeznatelne a dokazal sem si tak nejak predstavit kam po nich sahnout. Bm6a sly prekvapive hloubs nez s3a, ale zas mely propad nekde na 100hz, nejvice asi 150 az 200hz. Otazka je, pro jakou hudbu je to dobre nebo spatne. S3a mely jednoznacne vice stredu, na bm6a zalezly kytary a trochu se zatahnul hlas. Vysky maji obe bedny docela jine a prave vysky se mi na bm6a moc nelibily. Prisly mi trochu neprirozene, jako by roztrepene, na s3a mi prisly prirozenejsi a hladsi. Nicmene bm6a vsechny prijemne prekvapily.

S3a sly dolu a na stojany jsme dali bm6a a na ne p11a. Tady byl asi nejvetsi dojem ten, ze p11 se zdala byt docela jina bedna nez s3a. Daleko sirsi stereo, daleko vic vysek. Obojiho maji o neco vic nez bm6a. U bm6a se ale zdalo, ze vykresluji prostor vic do hloubky, u p11a hodne veci zustavalo v jedne rovine vepredu. P11a maji opet vice stredu a jine vysky, ale jinak rozdily mezi temahle bednama jsou celkem minimalni.

Nakonec jsme nechali na stojanech p11a a na ne dali s3a. A o bylo docela zajimave. Jednak se zjistilo, ze zvuk s3a se hodne zmenil tim, jak se posunuly nahoru a jednak se zdalo, ze rozdil mezi obema bednami je velmi maly (nebo lepe receno maji toho opravdu hodne spolecneho). Co se tyce detailu a prokresleni prostoru, tak vyhraly s3a, ale v dynamice a frekvencnim podani se nezdalo, ze by p11a nejak vyrazne zaostavaly. Mozna nejvyraznejsi zjisteni tehle faze testu bylo, jaky vliv melo umisteni monitoru nahore nebo dole:)

A muj zaver? Asi sami uznate, ze se z toho nejky zaver moc udelat neda. Snad jen ze to jsou vsechno fajn bedny a rozdily mezi nimi jsou mensi nez jsem si myslel;)

Tak doufam, ze sem kluci taky napisou svoje dojmy, pripadne ecsson prihodi nejakou fotku.

Brooklyn / juanita juarez
Profesionál

Příspěvek od Brooklyn / juanita juarez » 06 pro 2007 10:26

zajimavy, dik.

tesim se na fotky.

skoda, ze nedoslo k rozstrelu p11 vs a7 - zajimavy by asi byl rozdil v basech; slychavam, ze p11 maji vic spodnich basu, pritom papirove hraji o 2 db vys (od 50Hz; a7 od 48Hz). kermite? :]

Amorph
Moderátor

Příspěvek od Amorph » 06 pro 2007 10:48

Na papire to tak je, ale divil bych se, kdyby bedna skoro stejny konstrukce s mensim objemem a horsim wooferem a zesilovacem hrala vic basu (vernych).

Pytkin
Moderátor

Příspěvek od Pytkin » 06 pro 2007 11:49

Amorph : skoda ze ste nezmerali frekvencnu charakteristiku ..

dalej to porovnanie neni uplne smerodatne , ked kazda bedna je inak polozena .. v inej vyske , na stojato , na lezato .. atd ..

Ale tvoj zaver je uplne trefny .. Rozdiel v monitoroch je fakt len vo velmi jemnych detailoch a viac do celeho zvuku hovori akustika ..

matucha

Příspěvek od matucha » 06 pro 2007 11:52

Ja k tomu celkem nemam co dodat, jen ze ta pozice "o patro vyse" uz de trochu na reflektivni cast panelu a tak je mozny ze ten efekt rozsireni ale roztrepeni stereo obrazu se da pricitat zcasti zrovna tomu.

BM6A byly rozhodne pekny, se silnejsim/kulatejsim basem nez S3A i P11. Me, starymu stredovymu psovi, na ty bedne schazely stredy, kdyz prislo na nejakou akustickou nebo kytarovou muziku. Ale kdybych mel nekomu doporucit bednu na poslech, tak by to urcite byly BM6. Na michani rocku nebo akusticky hudby uz bych se klonil smerem k (obema) adamum a u elektroniky a hiphopu zase k dynaudium.

U P11 jsem nezaznamenal vyznamnejsi nedostatek basu, ale sinusovej test jsem zapomel udelat, takze jak moc dolu dou nevim. Dynaudia rozhodne sly tam kam s3a, jen s tim, ze s3a maj bas hooodne utazenej narozdil od relaxovane znejicich dynaudii. Co me prekvapilo u P11 byla ostrost, pokud se na nich nestahly vejsky o -1 az -2dB. Tim se teprv dostaly na uroven S3A. Ale i potom zustaly o kus tenci, takovy kousavejsi, coz se ale myslim tak za mesice este zmeni, protoze byly fakt novy.

Na poradnou srovnavacku jsem se nedokazal popravde soustredit, to by chtelo mit to tu tak tyden a michat na vsech...

matucha

Příspěvek od matucha » 06 pro 2007 11:54

Pytkin píše:Amorph : skoda ze ste nezmerali frekvencnu charakteristiku ..

dalej to porovnanie neni uplne smerodatne , ked kazda bedna je inak polozena .. v inej vyske , na stojato , na lezato .. atd ..

Ale tvoj zaver je uplne trefny .. Rozdiel v monitoroch je fakt len vo velmi jemnych detailoch a viac do celeho zvuku hovori akustika ..
Vsechny byly nalezato a nad sebou. Akustika ma vliv jak "prase".

Martin stejne muze vzit sinusovku a rict nam, kde mu to zacina hrat... Me ty s3a pod 35Hz uz skoro nehrajou, 40hz je ale podle me hranice, kde hrajou "dobre". Specifikace je do 32Hz, ale tam uz se deje opravdu hodne malo.
Naposledy upravil(a) matucha dne 06 pro 2007 11:57, celkem upraveno 1 x.

Kermitak
Moderátor

Příspěvek od Kermitak » 06 pro 2007 11:57

No, myslim ze Martin to shrnul hezky a v podstate to koresponduje s mymi dojmy. Nejsem zadnej recenzent, ale zkusim taky sepsat sve postrehy. Prekvapily me hodne hlavne dve veci.
1) rozdil mezi P11 a s3a nebyl nijak propastny. Tim nerikam ze tam nebyl, tech 60 tisic se nekde projevit musi ;), nicmene bylo videt, jak moc se od urcite urovne zveda pomer mezi cenou a ziskanou kvalitou. s3a byly jednoznacne vyrovnanejsi v celym spektru, nemel jsem pocit, ze by z nich nekde neco trcelo (krome lehounky boule na stredech), byly plnejsi, mely presnejsi basy. Ovsem P11 se drzely statecne v zavesu a chvilemi bylo tezke poznat, ktara bedna hraje. Hodne zalezelo na muzice, obcas byl rozdil jasnej, obcas mizivej.
2) Jak uz Matous psal, kdyz si je poridil, s3a jsou HODNE narocny na umisteni. Kdyz jsme srovnavali s3a a BM6a, byly Dynaudia polozeny na s3a. Pri tyhle konfiguraci se mi vubec nelibil prostor s3a. Respektive nelibil - stereo bylo fajn, presny, clovek presne vedel kam sahnout, ale bylo uzsi a vsechno bylo natlaceny tesne pred oblicejem, jako by vsechny nastroje byly posazeny pul metru prede mnou. To mi bylo hodne neprijemny, ale zase Matucha rikal, ze mu to tak vyhovuje, takze asi vec zvyku. Kdyz jsme pak polozili s3a na p11, takze se posunuly o nejakych 25 cisel vys, vsechno ustoupilo lehce do dali a stereo se trochu otevrelo, to mi prislo mnohem mnohem prijemnejsi.
Jinak srovnani P11 a BM6a - co rict, kazda ta bedna hraje jinak ;) (ovsem bacha, kdyz jsme poslouchali Bartu a D'Angela, nebylo poznat, ktera z beden hraje) Ja uz kratke srovnani delal, kdyz jsem si BM6a porizoval, takze je jasny, co se mi libi vic ;) Jak psal Martin, BM6a je prijemnejsi na poslech (coz ma sve klady i zapory), jde hloubejc, ma lehce zvyrazneny basy a malej lavorek kolem 200Hz, stredy jsou jasne lepsi na P11, na druhou stranu mi BM6a prijde dynamictejsi nez P11, s lepsim stereoobrazem a stejne tak nemam rad prebrouseny vysky P11. Opakuju ale znova, jsou to moje subjektivni dojmy, ty rozdily nejsou nijak dramaticky a je to vec osobnich preferenci a naposlouchani ty bedny, dovedu si predstavit delat na kterychkoliv z nich. Martin si vybral P11 a je s nima spokojenej, ja jsem si vybral BM6a a jsem spokojenej a Matous si vybral s3a, se kteryma bychom byli spokojeni vsichni ;)
Brooklyn: kdysi jsem nekde cetl, ze basy na A7 a P11 jsou hodne podobny, ale neni to pravda, P11 jdou jednoznacne niz nez A7 a ty basy jsou konkretnejsi, urcite je to proti A7 velkej posun dopredu.
Naposledy upravil(a) Kermitak dne 06 pro 2007 12:05, celkem upraveno 2 x.

Pytkin
Moderátor

Příspěvek od Pytkin » 06 pro 2007 12:01

matucha : myslel som ale frekvencnu charakteristiku v danom akustickom priestore ..

Kermitak
Moderátor

Příspěvek od Kermitak » 06 pro 2007 12:03

Jinak jeste jedna "drobnost", ktera urcite muze pri vybirani hrat roli - zatimco P11 sly za ten rok, co mam BM6a, cenove dolu, BM6a sly nahoru (nevim proc)... :(

Amorph
Moderátor

Příspěvek od Amorph » 06 pro 2007 12:13

Doma mi prijde, ze rovnomernej tlak zacina kolem 50hz, na stovce je lehkej propad a od 130 do 250 kopec. Ale mam diry a kopce v mistnosti, takze to muze zkreslovat. "Neco" je slyset uz od tech 30hz.

matucha

Příspěvek od matucha » 06 pro 2007 12:23

Este vyzkousim kompromis a zvednu ty bedny o nejakejch 10-15 cisel... a asi kvuli basu, protoze se mi zdalo, ze vejs nejak lip basujou ;-). Vic je zvedat nechci kvuli tem odrazum.

Jinak muj hodne natazenej dojem je ze ty dynaudia se daleko vic blizej KH O300 nez adamum charakterem.

Srovnavani hlasitosti byla dalsi vec, nad kterou jsem premital... jak etien navrhoval srovnani na stredy/hlas, tak je pak jasny, ze bedna s lavorem bude celkove vic nahlas nez bedna s vytazenejma stredama. Abych byl nazornejsi, nekdy bylo az prekvapivy jak jiny ty pomery byly. Treba intro a kus muziky hraly skoro stejne a pak najednou prisly kytary a vokal nebo trubka a S3A najednou proti BM6 hraly jak o 2-3dB vic nahlas. To je neco co zasadne meni mix...

Kermitak
Moderátor

Příspěvek od Kermitak » 06 pro 2007 12:36

Jo, jednoznacne mely oboje Adamy vic tredu, o tom zadna. Na druhou stranu, me osobne prislo, ze by jich mohlo byt trochu min, na BM6a by jich zase mohlo byt vic, ani jedny bedny mi v tomhle neprisly uplne idealni. Dulezity je, ze tam jsou a je potreba se s tim na obou bednach naucit delat.

matucha

Příspěvek od matucha » 06 pro 2007 12:42

souhlas

kupodivu jak jsem ty bedny koupil, tak jsem se zacal vyzivat ve stredech, takze je tam (v mixu) cpu co se to da. Pride mi to zvlastni, clovek by rek, ze to bude naopak.
Naposledy upravil(a) matucha dne 06 pro 2007 13:45, celkem upraveno 1 x.

kexik

Příspěvek od kexik » 06 pro 2007 13:10

matucha píše:souhlas

kupodivu jak jsem ty bedny koupil, tak jsem se zacal vyzivat ve stredech, takze je tam (v mixu) cpu co se to da,. Pride mi to zvlastni, clovek by rek, ze to bude naopak.
ja mam podobnu skusenost... nahravky zmiesane na lavoroch mi navyse pridu sice dokonale, co do pomerov, ale placate

fova

Příspěvek od fova » 06 pro 2007 13:13

matucha píše:BM6A byly rozhodne pekny, se silnejsim/kulatejsim basem nez S3A i P11. Me, starymu stredovymu psovi, na ty bedne schazely stredy, kdyz prislo na nejakou akustickou nebo kytarovou muziku. Ale kdybych mel nekomu doporucit bednu na poslech, tak by to urcite byly BM6. Na michani rocku nebo akusticky hudby uz bych se klonil smerem k (obema) adamum a u elektroniky a hiphopu zase k dynaudium.
Tohle mi prijde hodne vystizne a dobre napsane.

Nejen ze ma kazdy jine osobni preference, ale kazdy dela jinou muziku a podle ni by mel vybirat bedny.
Ja si treba moc nedovedu predstavit, ze bych michal na Dynaudiich.

Odpovědět