Subwoofer v domacim studiu

Vše co má reproduktor a vydává zvuk, vč. příslušenství
Cyril
Příspěvky: 5833
Registrován: 26 říj 2004 12:55

Subwoofer v domacim studiu

Příspěvek od Cyril »

Jake mohou nastat problemy pri pouziti subwooferu v domacim studiu, krome nastvanych sousedu? Jak je tezke dobre ho nastavit? Jak moc je nutne mit skvele akusticky upravenou mistnost? Co vsechno muze byt spatne? Zvlast, pokud pouziva clovek referencni nahravky a svoje podle nich porovnava?

Uživatelský avatar
dendy
Příspěvky: 14134
Registrován: 12 črc 2002 11:16

Příspěvek od dendy »

imho hlavne treba davat bacha a "neprehulit" subfoower - pracovat s nim jemne.. ja mam napr. skusenost ze u vacsiny 2+1, 4+1, 5+1 domacich systemov je zvuk najlepsi ked je subwoofer nastaveny tak na 1/4 maximalnej hlasitosti - akonahle sa da viac uz to duni a skresluje basy (resp. pridava basy tam kde v skutocnosti nie su).. cize predpokladam ze aj pri kombinacii studiove monitory + studiovy woofer bude treba hlasitost woofera nastavit velmi citlivo a neprehanat to..

bluem

Příspěvek od bluem »

moj subwofer je nastaveny,kedze hranica hlasitosti nie ej uplne od ticha, tak ho mam na minime...

Uživatelský avatar
dendy
Příspěvky: 14134
Registrován: 12 črc 2002 11:16

Příspěvek od dendy »

ja ked som si porovnaval Truthy 2030A co som mal doma s Creative Inspire 2+1 tak najlepsie (resp. najmenej zle;)) creativy zneli ked bol woofer nastaveny na cca 1/4 (resp. jemne pod 1/4) skaly ... plus situacia samozrejme satelity po bokoch a woofer presne medzi nimi na stole (nie pod stolom - skusenost mam ze ked je woofer na zemi pod stolom tak chyta rezonancie a kresli basy ovela viac)

Solarfall
Příspěvky: 1139
Registrován: 20 bře 2004 09:51

Příspěvek od Solarfall »

ja by som v zivote do riadne neupravenej miestnosti subwoofer nedaval....

Cyril
Příspěvky: 5833
Registrován: 26 říj 2004 12:55

Příspěvek od Cyril »

No me hlavne zajima, proc muze mit treba matucha ve svym pokojicku S3A, ktery hrajou do 32Hz a vy nedoporucujete subwoofer, kterej by hral taky tak nejak...?

Uživatelský avatar
dendy
Příspěvky: 14134
Registrován: 12 črc 2002 11:16

Příspěvek od dendy »

Cyril: Nuz ja doporucujem :) Ono jedna vec je, ja tomu hovorim "audiofilna onania" - hnanie sa za tym aby na zaklade zlozitych matematicko/fyzikalnych vypoctov pokusov a optimalizacie miestnosti bol zvuk ultra-maxi-super-extra dokonaly a duha vec je ze s trochou experimentovania a pocuvania vies aj na pomerne low-end ozvuceni, ked ho mas poriadne napocuvane, naladit skvelo znejuce tracky ...

takze, kasli na teoreticke-audiofilno-onanisticke debaty o tom ako "hen tie monitory skresluju o 1.23232dB na 1345.34Hz, tamtie skresluju o -2.4dB na 4332.12Hz a tamtu skrinku v rohu premiestni o 2.34 metra dolava inak sa ti tam budu lamat basy okolo 34.4Hz a podobne...)

prax je niekedy trosku nieco ine ako teoria ... takze ak to s wooferom neprezenies a poriadne sa naucis pocuvat ho a poznat silne aj slabe stranky toho ako ti to hra ako celok (pocuvanim referencnej hudby), moze ti dobre posluzit ...

Cyril
Příspěvky: 5833
Registrován: 26 říj 2004 12:55

Příspěvek od Cyril »

dendy: souhlasim, kdyz naposloucham opravdu spousta hudby velmi podobny moji (resp. s podobnym typem basu o kterej mi jde), melo by to jit. Pokud dojde k excesu, kterej proste neuslysim ani jinak nepoznam, spoleham, ze to vyresi mastering... pripadne rada mastering engineera, co udelat v mixu...

Uživatelský avatar
dendy
Příspěvky: 14134
Registrován: 12 črc 2002 11:16

Příspěvek od dendy »

rozhodne skorej to druhe - opravit v mixe podla rady - skuseny clovek s dobrym odposluchom ti vie pri relativne slusnom mixe velmi presne vyspecifikovat co je zle a kopa veci, ked clovek presne vie co robi, sa da upravit a fixnut aj bez toho aby clovek mal dobry odposluch, pokial presne vie co robi...

Uživatelský avatar
ECSON WALDES
Profesionál
Příspěvky: 1859
Registrován: 16 zář 2002 14:52

Příspěvek od ECSON WALDES »

Subwoofer naopak dost casto resi nedokonalost mistnosti.

Ne vzdy clovek dostane idealne proporcni mistnost, cimz je zakonite dany i to jakej pomer basu bude v miste poslechu. Zvlast pokud mistnost neni nijak velka a uprostred rezie je mixpult kterej predem definuje misto poslechu a v drtivym pripade i znemozni jakejkoliv posun v mistnosti a experimentovani s vhodnym "umistneni". To si muzou dovolit jen hobbysti s malejma nearfieldama a jednim pocitacem ktery nejsou narocny na misto. Pokud se v miste poslechu (pred mixpultem) odecitaji basy tzn vraceji se od steny s casovym posunem a otocenou fazi, je jich pak min nez by danej reprak v normalnim stavu vyzaril. Potom je subwoofer jediny reseni. Samozrejme inteligentne serizenej na danou mistnost a pro danej poslech.

.

Uživatelský avatar
kexik
Příspěvky: 12152
Registrován: 08 bře 2004 13:43

Příspěvek od kexik »

nie je velky problem prepisknut si aparaturu na nejaku slusnejsiu tuzku a podla toho nastavit zosilnenie na subwooferi... a idealne je ked maka na co najnizsej deliacej frekvencii, povedzme od 100-150Hz nadol, aby boli vyssie basy konzistentne so stredmi, co nie je v consumer triede pravidlo (nehovorim teraz o systeme pre 5.1 mix, ale na bezne stereo). inak ma ecson uplnu pravdu, jeden zdroj najnizsich basov v malej miestnosti je velka bzunda, v porovnani s dvoma.

phoniq
Příspěvky: 21
Registrován: 19 pro 2005 18:31

monitor

Příspěvek od phoniq »

Myslím, že není nad to mít jen klasické studiové monitory. Máš zajištěné, že nebudeš mít zkreslené basy. Toho subwoferu bych se asi bál.....

Uživatelský avatar
dendy
Příspěvky: 14134
Registrován: 12 črc 2002 11:16

Příspěvek od dendy »

ECSON WALDES píše:To si muzou dovolit jen hobbysti s malejma nearfieldama a jednim pocitacem ktery nejsou narocny na misto. Pokud se v miste poslechu (pred mixpultem) odecitaji basy tzn vraceji se od steny s casovym posunem a otocenou fazi,...
.
otazka na odbornika. budem sa stahovat a v novom byte budem mat miestnost cca 4.3 x 2.3 metra na "Studio".. co poradis - mam si dat repro k tej dlhsej stene, alebo k tej kratsej ? pytam sa koli odrazom - ci je vacsie zlo odrazy od vzialenejsej steny ked budem mat za chrbtom alebo od blizsej.. na tych stenach nebude nic - budu hole (max. nejaky obraz alebo plachta psy:))

Cyril
Příspěvky: 5833
Registrován: 26 říj 2004 12:55

Příspěvek od Cyril »

dendy: staci ti slova Vaclava Vlacheho? Pokud ano, dej si repro na delsi stenu...

Uživatelský avatar
Kermitak
Moderátor
Příspěvky: 6609
Registrován: 12 led 2005 22:43

Příspěvek od Kermitak »

dendy: nejsem odbornik :), ale vzdycky, kdyz jsem nekde videl resit toto tema, doporucovalo se umistit repraky na kratsi stenu.

Odpovědět