Externí mic k DSLR

Diskuse ohledně nákupů audiotechniky (mám si koupit X nebo Y)
Vrzalík

Externí mic k DSLR

Příspěvek od Vrzalík » 31 bře 2014 09:04

Poraďte, doporučte externí mic k zrcadlovce. Cenou by neměl překročit hranici 10 tisíc korun. Chtěl bych mikrofon! ( rekordér ne!) Mám Zoom H1, tak pokud možno něco zvukově lepšího :wink:.

Vrzalík

Re: Externí mic k DSLR

Příspěvek od Vrzalík » 31 bře 2014 09:19

Ještě dotaz, je lepší brát shotguny nebo i něco takového jako je Rode Stereo VideoMic Pro! http://www.audiotek.cz/product-52800-ro ... deomic-pro Díval jsem se i na tento Shure http://www.audiotek.cz/product-58186-shure-vp83f Má někdo nějakou zkušenost?

Pytkin
Moderátor

Příspěvek od Pytkin » 31 bře 2014 09:38

no zavisi ci chces brat viach ruchy , alebo tocis viac rozhovory .. mozno by bolo lepsie mat aj , aj :)

Vrzalík

Příspěvek od Vrzalík » 31 bře 2014 09:52

No kamarádka mě požádala, ať jí natočím svatbu! Tak mi ještě napadá, stojí to za to? Chtěl jsem externí mikrofon ne rekordér, protože mě vždycky irituje, že musím zapnout 2 zařízení a pak zase 2 vypnout. Kdybych ten rekordér propojil kabelem s zrcadlovkou, tak bych z něj udělal mikrofon. Je to tak? Je Rode o tolik zvukově lepší než Zoom? Trochu začínám pochybovat.

Pytkin
Moderátor

Příspěvek od Pytkin » 31 bře 2014 11:04

nemam osobnu skusenost ani s tym zoomom , ani s tym rode .. takze ti neviem napisat vlastny nazor .. ale pride mi mikrofon lepsi , ako zapinat 2 zariadenia , ako pises ..

matucha

Příspěvek od matucha » 31 bře 2014 13:39

No jestli jde o nataceni kdy nenabiras konkretni dialog a jen tak vseobecnej zaznam toho co se deje okolo kamery, tak pak bych si na to koupil nejakej stereo mikrak pridelatelnej na DSLR s vlastnim napajenim atd. Takovej zaznam nikdy nebude znit "jako film" a ani na to nebude aspirovat, takze cokoli co nesumi a je prijatelne prirozeny je fajn. Stereo doda na realisticnosti, toho bych se nevzdaval.

Kdyz ale chces tocit neco kde konkretni lidi neco rikaji a ma to znit konkretne, tak se musis dostat s mikrofonem pomerne dost blizko. Me prijde ze za hranici kam snimanej clovek nedosahne rukou to vetsinou zacne znit vsechno rozmazane. V mistnostech hodne zabarveny misnosti, venku zas zacnou prevazovat okolni ruchy.

Na venek se z 99% pouzivaj pusky, kratky nebo dlouhy (sennheiser MKH416, MKH60, MKH70, MKH8060, MKH8070, neumann KMR81, KMR82, Schoeps CMIT....). Uvnitr hypercardiody (MKH50, Schoeps MK41). Levny hyperkardiody pouzivany v budget nataceni dela oktava pro 012ku. Levnou pusku zas dela Rode. Me osobne prijde dobry si pockat na nejakou aukci a za 10-12k koupit neco z tech ne-budget veci.

At uz budes tocit s cimkoli, budes potrebovat nejakou protivetrnou ochranu. U pusek jsou to vetsinou nejaky zeppeliny s kozesinama, ktery samy o sobe stojej nezridka okolo 15k... rode dela levnejsi (kdyz nevadi ze je to trochu tezsi). Pak existujou levnejsi a min ucinny veci jako rycote softie, ktery v ramci malo vetrnyho pocasi stacej.

No a pak muzes jeste premejslet o portech, v nich se vubec nevyznam ale ty muzou takhle na svatbe docela fungovat na zabery kdy chces zvuk z pohledu nevesty a zenicha... kdyz nemuzes okolo nich mavat zepelinama a s mikrakama na kamere nemuzes moc blizko.

V nekterejch situacich je ale dobry mit nejaky nahravadlo nastrceny nekam kam se s kamerou nedostanes, tam pak ta separatnost je naopak velmi vyhodna.

Ivo
Moderátor

Příspěvek od Ivo » 31 bře 2014 14:25

A ten zmíněný Rode je mono nebo stereo ?

vitek_cz

Příspěvek od vitek_cz » 01 dub 2014 13:11

No neni jednoznacna odpoved. Matucha to hezky shrnul. Udelat dobry zvuk vyzaduje vice vybaveni, protoze ruzne mikrofony jsou dobre na ruzne veci.

V Tvem pripade bych se priklanel k stereo mikrofonu na kameru. Tedy neco jako ten Rode stereo mic. Protoze kvalitni zvuk pri rozhovoru stejne nejspis z kameroveho mikrofonu neziskas. I kdyz bys mel treba ten Sennheiser MKH416, ktery je pomerne dost smerovy, tak budes muset byt blizko respondenta, abys mel dobry zvuk (a jeste to zalezi na okolnim hluku).

Stereo mikrofon na kamere Ti nahraje hezke atmosfery.

Ten zoom muzes treba na obradu schovat nekde u oddavajiciho, kde Ti nahraje cely obrad (stejny zvuk) a budes se moct s kamerou volne pohybovat a tocit z ruznych uhlu, mist...

Ja jako zvukar pouzivam v jednom zeppelinu MKH60 a MKH30, coz umoznuje tocit kvalitne stereo atmosfery, zvuky nebo pouzivat jen polopusku pro snimani vypovedi atd. Na dokumentech se mi to osvedcilo.

matucha

Příspěvek od matucha » 01 dub 2014 14:03

Jo jen u MKH60 a 30 (ale i jinejch kombinaci pusky a osmicky) je potreba byt si vedom toho, ze jejich stereo je dost zkresleny, jakmile zabira cokoli sirsiho nez cca 30 stupnu od osy. Za touhle hranici se pak ty zvuky zacnou stacet nazpet ke stredu. To nevadi u vetsiny chaotickejch veci (atmosfera bez smerovosti) ale treba u prujezdu auta z leva do prava nebo obdoba pruchodu chodcu pak nefunguje. Na bezproblemovej obraz je pak potreba na M kardioda (tj treba MKH40). Me se tohle "uzky" MS s puskou na M osvecilo na hodne lokalizovany ruchy, ktery se dejou v ramci nekolika stupnu a trocha sterea jim prida na zivote a puska pomuze zazoomovat.

Mimochodem MKH60 je snad muj nejoblibenejsi mikrofon na voiceovery a mluveny slovo (kdyz je mluvici osoba dostatecne ukaznena).

Pytkin
Moderátor

Příspěvek od Pytkin » 01 dub 2014 14:46

Jo zrovna sme tu pred mesiacom nasli v sklade 4 kusy MKH40 a zistil som ze su to nenormalne dobre mikrofony .. hned som ich nahodil na vsetky kamery .. fakt ma sokoval (pozitivne) ten zvuk , co z toho ide ..

vitek_cz

Příspěvek od vitek_cz » 01 dub 2014 15:56

Jak jde na sklade najit 4x MKH40? (-: Jdu se podivat do sveho skladku..

Ivo
Moderátor

Příspěvek od Ivo » 01 dub 2014 16:02

Taky jsem uvažoval o externím mikrofonu ke své Canon zrcadlovce. Ale zjistil jsem že pro běžné účely je ten vestavěný stereo mikrofon překvapivě dobrý ... Asi bych tím nenahrával hudbu, ale pro běžné příležitosti mi to přijde úplně ok, možná lepší než skvělý mono mic.

Pytkin
Moderátor

Příspěvek od Pytkin » 01 dub 2014 17:04

vitek : no to treba mat dobry sklad :)

Vrzalík

Příspěvek od Vrzalík » 01 dub 2014 17:38

No ještě uvidím, včera jsem zkoušel propojit Zoom H1 s kamerou a jelo to celkem v pohodě. Nenadchlo ani neurazilo. Každopádně tedy doporučujete spíše stereo než mono. Tak to pak vidím na stereo rode zřejmě tento http://www.audiotek.cz/product-52800-ro ... deomic-pro Ale možná to nakonec vyřeší kabel za pár korun a peníze zbudou na objektiv :wink:. To bude pro DSLR dle mne smysluplnější investice! Jsem zatím na vážkách. Určitě nechci investovat desetitísíce do zvuku na DSLR a pokud by ten Rode neměl být lepší, tak na to kašlu. Asi to nikdo neporovnával, co? ( Rode vs Zoom)

Odpovědět