Rockwool

Diskuse ohledně nákupů audiotechniky (mám si koupit X nebo Y)
skeld

Re: Rockwool

Příspěvek od skeld » 03 zář 2013 08:43

No, já se stěhuju se studiem do nových větších prostorů a z toho materiálu budu taky dělat 2 ks. bass traps, zbytek půjde do 3ks. velkých volně nastavitelných paravanů L=3m, H=2,2m na kolečkách, kterýma chci jednak pohlcovat odrazy, ale i částečně utlumit hluk, který půjde ven z objektu při náhrávání bicích, ty paravany budou většinu času cca metr od zdi, ale můžu s nima i různě tvarovat akustiku studia. Doufám, že to pomůže eliminovat hluk. Zdi bohužel nemůžu nijak upravovat, proto jdu touhle cestou.

Stan

Příspěvek od Stan » 03 zář 2013 10:01

Já stavím dřevěnou konstrukci (kostru) podél stěn CR která příjde vyplnit RS45 překrytí bude 1cm dřevotříska a finále sádrokarton. Mám dvě malé LR a v jedné budu upravovat pouze úhly stěn a počítám na stěny spíše s difuzorama. Pro oddělení zvuku mám 2 křídlé stěny. Koupil jsem je v bazaru s nábytkem, jsou to vlatně hluhové stěny z kanceláří. Jsou z dřevotřísky(tady MDF) pokryté 2-3mm silným molitanem a pokryté látkou. Já nevím jsetli je vhodné dávat takhle velké absorbery do místnosti s bicíma. 1.nebude to mít vliv na odhlučnění a za 2.připravíš se o přirozený zvuk místnosti pro OH. Tedy pokud je místnost dost velká a podle velikosti absorberů předokládám že je velká dost. Spíše než absorber popřemýšlej dát na stěnu za bicí 3D difuzor není to sranda ho udělat ale každopádně bude lepší než absorber. To je ale jen můj názor.

Tady je odkaz na kalkulátor různých typů difuzerů.

http://www.subwoofer-builder.com/qrdude.htm
Naposledy upravil(a) Stan dne 03 zář 2013 13:19, celkem upraveno 1 x.

skeld

Příspěvek od skeld » 03 zář 2013 10:50

Ta místnost je velká dost a je zatraceně moc live se spoustou nepříjemných odrazů, tam to chce absorbovat trochu víc, s difuzorama určitě taky počítám, vidím to tak že, půjdu asi cestou postupnýho přidávání absorbce, nejdřív jeden paravan, pak druhej a pak možná třetí.

Ono jako každej to u bicích dělá trochu jinak. Někdo má ve studiu za bicíma difuzor, kolikrát funguje jenom cihlová nebo jinak strukturovaná zeď a někdo má zas jenom dva absobéry do V jako třeba Dave Grohl když nahrával ve svý garáži desku Foo Fighters, ale viděl jsem to i u spousty jinejch producentů a funguje to dobře. Posouváním těch paravanů se pak dá optimalizovat zvuk bicích danýmu žánru, někde je lepší suchej zvuk a někde zas víc live.

Stan

Příspěvek od Stan » 03 zář 2013 11:07

V poho :) Koukal jsem na ten dokument o posledním albu FF nahráváno sice v garáži ale co jsem tak koukal tak nahrávali na vybavení za pár miliónů. V podstatě tam dotáhli celý studio akorát si zmenšili LR :) . BTW skvělý dokument. Podle mě je nejlepší jejich koncert Skin and Bones s hosty.

skeld

Příspěvek od skeld » 03 zář 2013 11:48

Jo jo vybavenicko solidni, vsechno do pasu a mix jeno pres pult, ale to ze jde v maly garazi nabrat takovejhle zvuk je proste bomba.

Hammond

Příspěvek od Hammond » 09 zář 2013 10:24

Mam otazku... Davate na Rockwool parozabranu? Aspon teda v pripade, ze sa jedna o odhlucnenie na stenach celej niestnosti. Moze podla vas parozabrana nejak ovplyvnit akusticke vlastnosti? Respektive v pripade, ze by som pouzil parozabranu aj s tepelne reflexnou vrstvou, postaci dekoracna latka na vrchu, aby zamedzila odrazom vysokych frekvenci? Mal som povodne v plane v natiahnut na mineralnu vatu igelit, kvoli zamedzeniu unikania prachu z vlny, ale kamarat (stavebny inzinier) ma varoval, ze vplyvom vlhkosti z vonkajsej strany moze mineralna vlna uplne zmenit/stratit pozadovane vlastnosti.

pavlii
Moderátor

Příspěvek od pavlii » 09 zář 2013 10:31

Parozábrana nijak akustické vlastnosti neovlivní.

P.

skeld

Příspěvek od skeld » 09 zář 2013 10:37

Já chci dát parozábranu do rámu pod dekorační látku u rohových basových pastí u zdi a do paravanů v prostoru pak do rámů z obou stran paravanu, čímž chci utěsnit minerální vlnu před unikáním prach. částic. Používám klasický střešní Gutafol bez té ALU vrstvy (jenom igelit). Podle mě takhle tenká vrstva by neměla mít na akustické vlastnosti vlny vliv, ale třeba se pletu.

W.Cable

Příspěvek od W.Cable » 09 zář 2013 11:04

Hammond píše:Mam otazku... Davate na Rockwool parozabranu? Aspon teda v pripade, ze sa jedna o odhlucnenie na stenach celej niestnosti. Moze podla vas parozabrana nejak ovplyvnit akusticke vlastnosti? Respektive v pripade, ze by som pouzil parozabranu aj s tepelne reflexnou vrstvou, postaci dekoracna latka na vrchu, aby zamedzila odrazom vysokych frekvenci? Mal som povodne v plane v natiahnut na mineralnu vatu igelit, kvoli zamedzeniu unikania prachu z vlny, ale kamarat (stavebny inzinier) ma varoval, ze vplyvom vlhkosti z vonkajsej strany moze mineralna vlna uplne zmenit/stratit pozadovane vlastnosti.
Kamarad ma pravdu, touto skladbou zaviras stenu za izolaci, coz by mohlo zpusobovat vnikani vlhkosti do ty izolace a tim naslednou degradaci... zalezi, ale na spouste faktoru, napr. co za material je ve stenach, jestli palene cihly nebo porobetonovy, provetravana fasada ci nikoli, jestli je dum zatepleny cim a jakou tloustkou, atp.
Ale urcite bych si promyslel a zjistil, jestli by nestacilo dat pod tu izolaci pojistnou hydroizolacni folii http://www.isover.cz/pojistne-hydroizolace a tim tomu potencionalnimu problemu predejit.

Stan

Příspěvek od Stan » 09 zář 2013 12:48

Já nevím jestli jsem tě dobře pochopil s tím překrytím pouze látkou. U jednotlivých DIY absorberů (panelů) na zeď je to normální, ale pokud jsi myslet překrýt rockwool parozábranou a pak pouze dekorační látkou a to po celé stěně (stěnách) pak z toho uděláš absolutně ¨hluchou¨ místnost. ER se řeší jednotlivými absorbery a difuzory až v upravené (odhlučněné) místnosti podle výdledků následného měření. Já teď stavím CR kde bude dřevěná konstrukce vyplněná minerální vatou překrytá slabou dřevotřískou a finální vrstva bude sádrokarton (místnost v místnosti) :). Po dokončení proběhne měření a následně vybavení potřebnými absorbery a difuzory. Jestli jsem tě pochopil špatně tak to ignoruj. :)

Hammond

Příspěvek od Hammond » 10 zář 2013 09:04

Ja to mam taktiez ako miestnost v miestnosti (taktiez je to osadene v drevennej konstrukcii) v prvom rade kvoli odhlucneniu od okolia. Obe miestnosti su oblozena Rockwoolom, pricom v nahravacej mietnosti bude s vynimkou rohov finalny povrch sadrokarton. Samozrejme, ze merania a nasledne rozmiestnenie akustickych prvkov je az dalsia faza. Ovsem, v rezii idem trochu opacnym systemom, najprv spravim kompletne oblozenu (mrtvu) miestnost, na Rockwool sa natiahne dekoracna latka (s vynimkou stropu a podlahy), a nasledne sa na to bude montovat rebrovane drevenne oblozenie, cim sa da pekne nastavit a pomer odraziveho/ pohltiveho povrchu (co sa este taktiez po meraniach doladi). Takto som to videl vo viacerych studiach, ktore dizajnoval "Wes Lachot Design Group" a velmi sa mi tento system pozdava (nieco podobne pouzil aj Kachna vo svojom studiu o ktorom je tu pekny threat). Moja otazka bola myslena tak, ze ak dam pod tu dekoracnu latku na celu plochu parozabranu pripadne aj s hlinikovou termoreflaxnou vrstvou ktora je na vnutornej strane, ci to nejak vyrazne neovplivni pohltive vlastnosti Rockwoolu.

W.Cable

Příspěvek od W.Cable » 10 zář 2013 09:38

Nejak vyrazne by nemelo.
Ale rosnej bod umi byt celkem mrska, bud to teda budes muset risknout a doufat, ze se odpari v teplych mesicich vic vody ze sten, nez v studenych stihne kondenzovat... nebo to zadas projektantovi, aby ti to spocital a navrhl skladbu ty predsteny s ohledem na tve pozadavky reseni akustiky.

Pytkin
Moderátor

Příspěvek od Pytkin » 10 zář 2013 09:54

Hammond píše:Ovsem, v rezii idem trochu opacnym systemom, najprv spravim kompletne oblozenu (mrtvu) miestnost, na Rockwool sa natiahne dekoracna latka (s vynimkou stropu a podlahy), a nasledne sa na to bude montovat rebrovane drevenne oblozenie, cim sa da pekne nastavit a pomer odraziveho/ pohltiveho povrchu (co sa este taktiez po meraniach doladi).
takto to mame v studiu tiez ..

Obrázek

Hammond

Příspěvek od Hammond » 10 zář 2013 09:57

No uvidim, ako sa mi s tym podari vysporiadat... ono to nieje celkom standardna vec ani pre projektanta, nakolko cely objekt je ciastocne v podzemi, steny su kombinacia zelezobetonovy monolit/porobeton. Z vonkajsej strany stien je hydroizolacia, takze akakolvek vlhkost ktora prenikne do mineralnej vaty v podstate nema kam odist. Vo vnutri s vetranim nieje problem. Kazda miestnost ma samostatnu rovnotlaku (dvojsystemovu) vzduchotechniku. V kazdom pripade vdaka za postrehy, dam neskor vediet ako vyzera vysledok, prip. hodim nejake foto zo stavby.

Hammond

Příspěvek od Hammond » 10 zář 2013 09:58

Pytkin: Krasa :) To vase studio som taktiez pozeral na fotkach. To projektoval Nosko?

Odpovědět