Máte zkušenost s TB303?

Ostatní audio hardware, obecná diskuse
Lowpass

Příspěvek od Lowpass » 11 bře 2003 11:53

Také netvrdím, že 101 je bůhví co, jen mě baví víc, než TB. Ale jsou nástroje, které mě baví víc, než 101. 09 má sice stejně jako 101 jen 1 osc, ale má, mimo jiné, alespoň ten sub, narozdíl od 303... A asi jsi nehrál na SH5. To bys takhle nemluvil.

Tvoje myšlenka navíc pochopena byla, zato ty jsi nepochopil mojí. Já jsem jasně řekl, že tu nešlo o to, jaký má na TB kdo názor. Ale když už, tak jsem reagoval. O technických krabicích tu mluvíš akorát ty, pro mě je ale prostě třeba Mini DALEKO zajímavější nástroj, tím JAK zní, JAK se na něj dá hrát a co. Třeba jen tím, že se na něj DÁ HRÁT.

Ale neobviňuj mě, že mě na syntech zajímají jen technické parametry. Naopak. Jde mi o to, že to, co udělám na TB, tj, jednoduché 1 osc zvuky, udělám i kdekoliv jinde. BUDE to sice znít trochu jinak, ale co, sám říkáš, že o to nejde, na čem děláš. Takže si protiřečíš.

Krom toho, co bych poznal nebo ne, o tom nevíš nic, ALE pokud jen ty VÍŠ, že je to 303 a nepoznal by to nikdo, pak to bude zvuk, u kterého je jedno, že je z 303. Krása nástrojů je právě v jejich individualitě, jinak by stačil na vše jeden... Pokud se ta individualita neprojeví, pak je jedno, na čem jsi to udělal, a snob a hifista jsi ty.

A právě to, že každý má k různým syntům různý vztah, já říkám celou dobu a mě prostě TB NEBERE. Nikdy nebralo, ani když mi bylo 16 a taneční styly jsem tak úplně neodmítal. Nezměnilo se to v 18, kdy mě navíc taneční styly bavit přestaly definitivně, ve 20 jsem si poslechem Emersona, Wakemana, TD ověřil, že jsem na to pohlížel správně, ve 25 jsem pak na TB zapomněl zcela... A dnes? Maximálně nostalgie...

Lowpass

Příspěvek od Lowpass » 11 bře 2003 12:59

"kdo zpochybnuje její význam v elektronické taneční hudbě" - sám říkáš, že je jedno, na co hraješ (i když u TB303 říci, že na ní "hraješ"...), tak podle mě z tohoto pohledu nemá význam žádný.

Říkáš, že neexistují dobré a špatné nástroje, z hlediska využití, tak proč se nás stále snažíš přesvědčit, že to musí být zrovna 303??? A nemotej sem 909, to je stejné, jako s 303, také její obliba nemá opodstatnění.

Proč se debaty ne všech fórech nakonec zvrhnou v to, že se všichni hádají o tom, co je lepší, když někdo řekne svůj názor proti, je debil, ignorant, který ničemu nerozumí, nic nechápe...

Hudba, kterou dělám já, 303 nepotřebuje, jakýmkoliv způsobem, protože to, co je na TB zajímavé, se mi nehodí a zbytek udělám jinde lepší. Nenavážej se do mě nebo třeba Pytkina, který, ač s ním také mnohdy nesouhlasím, má právo říci, že podle něj je TB debilita a že by to nechtěl. Jenom proto, že se líbí tobě a používají to tvoji oblíbenci, kteří jsou bohy pro tebe, ne pro nás, to nemusí nutně být tak super.... Mám spoustu nástrojů, které používají moji oblíbenci, zjistil jsem to ale později, nekupoval jsem to proto, že to zrovna mají třeba 808 State (což je jediná klubovka, kterou poslouchám, uznávám je, mají i 303, také třeba Juno 106, ani jedno se mi nelíbí, tak si je nekoupím, přestože se mi to, jak je Stati použili, líbí, což se nevylučuje) nebo Emerson.

Tak se prober a raději se uč s 303 zacházet, když je tak složitá...

Drestin Black

Příspěvek od Drestin Black » 11 bře 2003 13:32

OX píše:Pytkin:U TB303 je to takovej paradox doby, jak všichni víme. Z debilní odpadový krabičky, která hodně blbě napodobovala basu, se najednou při uplně jiném použití se stala hodně výrazným nástrojem. Ten kdo zpochybnuje její význam v elektronické taneční hudbě jí bud neposlouchá (Pytkin) a nebo má pocit , že je to jen ukvíkanej německej acid. Ono je totiž zajímavé, že je i na deskách Masive Attack, Chemical Brothers, Shamen, Leftfield (a víte kde? :D ) a dalších a dalších, kterých si opravdu vážím. Koneckonců 909 je taky debilní bubeník, který neumí napodobit živý bubny... 8) Myslím, že každý nástroj má svojí hodnotu a neexistují dobré špatné nástroje, z hladiska využití. O tom co ty nástroje budou hrát, záleží jen nás. (Nedávno jsem použil jeden nástroj z Casia CTK1000 a sedl tam jak žádnej jinej) A tom si myslím, že to je. :P
Souhlasim naprosto s tebou, ale Casio, to uz mne pripada jako dost velkej ulet. Mimochodem nevis co pouzivaji Bad Company na jejich krasnou agresivni energickou dnb basicku znami Bad Company ???

Drestin Black

Příspěvek od Drestin Black » 11 bře 2003 13:33

Uz pisu blbiny, pardon

jiri.simek

Příspěvek od jiri.simek » 11 bře 2003 13:43

sorry ale děláš tady machry, který si myslim, už do tohle fora moc nepatří. Jinak tě můžu
ubezpečit, že o tom jak se zadávají do TB303 noty jsem asi přišel za dvě hodiny po dotazu.
Místo těch vašich siláckejch keců, jak je TB303 shit a jak jste jí měli, jste mi nedokázali
odpovědět. (To že se musí zadat všechny noty najednou, ne po krocích, v tom byl zakopaný pes)
Tvrdit že Tb303 tě baví/nebaví je zcela v pořádku, ale nezývat debilitou to je trapný.
(Pytkin). O tom významu to bylo proto , že to zase až taková debilita nebude.
Mě třeba Juno106 taky nebaví, ale to je můj problém a vůbec o ní neřeknu nic špatnýho.
Prostě mi akorát nesedí a nic víc. Ale že je debilita rozhodně neřeknu.

Mír všem, tyhle spory jsou o hovně. 8)

Lowpass

Příspěvek od Lowpass » 11 bře 2003 14:48

O.K., mě už jen ta debata svým směřováním (které jsem nezačal...) trochu míchala.

Silácké kecy nikdo neměl, že je pro mě TB bezcenné, to není siláctví, ale fakt, který jsem snad dostatečně vysvětlil... Měl jsem ho, po revoluci, byly levné a já si tehdy, trochu zblbnutý, myslel, že to je kdoví co zajímavého... Pro mě nebylo a není.

Sekvencer jsem moc nepoužíval, měl jsem jí CV/GATE! Nedělal jsem to já, ale je to jednoduchá úprava, je to mimochodem na Netu. Takže jsem jí honil spíše z klávesnice. Navíc jsem se na fórum dostal až v době, kdy ti již jiní poradili manuál, který je mi srozumitelný (díval jsem se na něj, ze zájmu, protože jsem ho nikdy neměl, vůbec, nemám manuál od ničeho, co mám doma, s výjimkou JD-800 a ten jsem v podstatě nečetl), nečekal jsem potíže... Pak se to zvrhlo, takže tlučeš na špatná vrata....

Ubezpečovat mě o ničem nemusíš, hlavně, že ti to jede.

LUPO

Příspěvek od LUPO » 11 bře 2003 16:37

LOWPASS: kdyz se ti ta TB-303 nelibila, doufam zes ji neprodaval se ziskem ale prodal nekomu za stejnou cenu coz? :twisted:

jinak ja se na sebe priznam...asi bych ji doma chtel mit, neco jako takoveho "jezka v kleci",

Pytkin
Moderátor

Příspěvek od Pytkin » 12 bře 2003 00:00

Lowpass : no jo .. debata sa casto zvezie off topic .. s tym uz sa nic neda robit .. To co dalej popisujes , presne ako by som to hovoril ja .. Vidim ze mame na vela veci rovnaky nazor .. Zrejme nebudes mat 20 ..

OX : Ja si fakt myslim ze TB303 je debilita .. Sekvencer na nic .. Zvuk tiez .. To ze na tom daky tenecny sialenci stavaju , nikomu neberiem .. Ja tu vyjadrujem, svoj nazor tak ako ostatny .. Nejde o to ktory nazor je lepsi .. Ono vsetko je v hudbe relativne .. Kazdemu sa paci nieco ine .. atd ..

Lowpass

Příspěvek od Lowpass » 12 bře 2003 09:53

Lupo, jsem rád, že ti tak leží na srdci, jestli jsem neokradl nějakého ubohého Ralfa nebo Waltera, jako jiní, ale zklamu tě, zaprvé takhle JÁ neobchoduji, zadruhé jsem ji vyměnil se známým za něco, co mě zajímalo daleko více (je to černé a od Korga), než škvára, jak se lidově říká... :idea:

Pytkin: jo, 20 mi není a s tvým názorem na TB souhlasím, ač bych to nenazval debilitou, spíše, že je to slaboučký :D ...

Ale a? si každý dělá, co chce. Pokud nutně musí mít to, co x jiných, tak a?... Je fakt, že Minimoog má také skoro každý, ale pro mě je zvukově 1000000x zajímavější a hlavně MUZIKÁLNĚJŠÍ. Mohu na něj opravdu HRÁT, ne si jen pouštět sekvence, by? si je musím nacvakat sám. K Minimu prostě přijdu, udělám "cvak" a mohu začít hrát, co mě napadne a mohu to dělat celý den, aniž bych se opakoval... Navíc je výrazně větší šance, že bude znít poměrně neotřele. Rozhodně větší, než u TB. A já vím OXi, co TB umí. Já ho také nikdy nepoužil na acidové pištění.... Já ho používal třeba i na pady :?: .

Lowpass

Příspěvek od Lowpass » 12 bře 2003 10:01

Ještě něco: Lupo, Ježek v kleci byl něčím, co nikdo jiný neměl, byla v něm ukryta originalita, TB má každý, a? již originál, klon, sampl nebo Rebirth. V tom analogii nevidím. Kdybys řekl, že bys jako Ježka chtěl mít třeba Serge, EML-101, ADS-200 nebo Excel.....

Můžeš ale chtít zrovna TB, to sice nechápu, ale respektuji.

jiri.simek

Příspěvek od jiri.simek » 12 bře 2003 10:47

Myslím, že srovnávat Tb303 s Minimoogem nebo MS20 je dost zavádějící.
to je asi jako srovnávat brouka s BMW. To je jasný, že na minimoogu uděláš podstatně víc a MS20 už ani nemluvim. Prostě TB303 je výborný doplněk, nic víc nic mín. Já třeba na "seriozní" práci využívám Waldorf Pulse a tam by to srovnání bylo adekvátní.
A vůbec proč tě ta 303 tak pálí, že jí tady pořád řešíš. Nech jí žít...

Mimochodem DX7 má kupa lidí vůbec nemám pocit, že by s toho lezli neorigální zvuky. Když budu ošklivej tak v porovnání v použitelnosti by
se ten tvůj mini mohl vycpat. Děláš totiž něco podobného. Srovnáváš DX7 s mini. (Mini vs TB303)

Lowpass

Příspěvek od Lowpass » 12 bře 2003 13:25

Ne, to ty jí jen stále zoufale bráníš, všichni tu řekli, a? si má každý co mu vyhovuje...

Já jsem řekl, že mám (pro mě) zajímavější synty, že to, co je na TB originální a zajímavé (že si myslím, že toho moc není, ponechám stranou, ty si to zas myslíš o 101, kterou já beru) je pro mě nepoužitelné a ostatní si mohu udělat jinde a lepší. Pro mě není ani jako doplněk. Pořádně ty příspěvky čti.

Pulse a Mini je v podstatě adekvátní srovnání, oba mají něco, co ten druhý ne, Mini má lepší zvuk (zase, pro mě...), Pulse je mnohem vybavenější (zvukově, o MIDI nemluvím, to nepotřebuji, není to pro mě argument...), jenže o Pulsu tu nikdo nemluvil. Když mám Miniho, nepotřebuji navíc ani toho. Natož TB.

O DX7 jsem nemluvil už vůbec, krom toho, zvuky z ní JSOU originální, JE jich hodně, UMÍM jí programovat, MÁM jí, ale promiň, s Minim se srovnat nedá. Je to úplně jinde. Vším. Kdežto TB a Mini tak jinde nejsou. Mini je u spousty lidí také zaveden jako basový synth, ačkoliv umí všechno.

V použitelnosti u mě jednoznačně vede Mini před DX7, mysli si, co chceš. A nejsem žádný analogový purista, mám to asi půl napůl analog a digital, no VA´s.

Kdo tu něco řeší, jsi ty. My ostatní jsme toto téma již opustili. To ty se nám stále snažíš dokázat, že to TB JE k něčemu. Pro některé, k nímž patříš i ty, ano. Pro některé z nás NE!!! Smiř se s tím.

Pokud máš pocit, že DX7 s TB 303 jsou všeléky, fajn, klidně si dělej kompletní tracky jen na nich, pokud ti ten zvuk je příjemný, ale mě prostě jednou provždy TB nebere a jako doplňkový nástroj mám DX. V podstatě všechny mé nástroje jsou doplňkové... Nemám žádný hlavní, který bych protěžoval a jehož by mé nahrávky byly plné. Nemám nic, co bych měl na "seriózní" nebo "neseriózní" práci.

Víš, co by mě hlavně zajímalo? Co se ti tedy na tom TB tak hrozně líbí? Padlo tu z jiných úst, co se nelíbí a proč. Ty se stále snažíš přebíjet DX7, Pulsem, ale co na TB máš a proč, to jsi neřekl... Jen to, že jí mají Shamen, Massive Attack a bůhví kdo.

Jestli je jen tohle ten hlavní důvod???

jiri.simek

Příspěvek od jiri.simek » 12 bře 2003 14:24

Vůbec jí nemám proto , že jí mají Shamen atd.... Mám jí proto, protože
se mi na ní dělají výborně "generátory" Prostě pokud potřebuju nějakou podpůrnou opakující se sekvenci, která je hypnotická, TB303 mi jí pomůže vytvořit nejen barvě ale třeba i díky funkci slide. Dále se mi líbí,
že se na ní dobře chytají efekty (třeba jako na kytaru), takže můžu z jednoho zvuku udělat 10 dalších. Basy (prdavý, i obdelníkový)
Jinak samozřejmě nemám jen Tb303 a DX7
(I když at už chci či ne stejně u DX7 skončím, prostě je to pro mě synth č.1. ). Jinak doma mám Pulse, DX200, TG77, 2500R, Prophecy a k tomu
se mi tb303 hodí, protože tak jednou za skladbu je třeba nějakou "hypnotickou" sekvenci použít. Prostě jsem s tímto vybavením
spokojenej a tom to přece je.

Jentak pro zajímavost. Kolik si dal za Minimooga?

LUPO

Příspěvek od LUPO » 12 bře 2003 15:46

:twisted: uz se nehadejte. Me proste original TB prijde ciste pro mne kultovni v tom, ze v dobe kdy jsem delal hudbu kde jsem ho chtel mit, tak to byl nejpekelneji drahy a prave proto sem to musel nahrazovat. Je to fuk. pro nekoho to cenu ma , pro nekoho ne. O nic nejde. Zitra bude zase den a rano vyjde slunko, nebo bude prset.

Lowpass

Příspěvek od Lowpass » 12 bře 2003 16:53

Fajn, takováto odpověď se mi líbí a beru jí. Když vidím , co máš za vybavení, je mi jasné, že se tě zvuk FM bere... Mě zas tak moc ne, hypnotické sekvence také nejsou moje parketa, ale to je fuk. S těmi efekty na TB máš pravdu, reaguje na ně dobře, to asi zjistil každý, kdo potkal TB alespoň v Reasonu. Já jí zkoušel přes různé kytarové krabičky. Stejně se mimochodem chovají i MS-10/20...

Můj eq je tedy dost jiný:

- Minimoog
- Matrix 6
- MS-10
- MS-20
- Polysix
- Delta
- Juno 60
- SH-101
- JD-800
- Wavestation EX
- DX-7
- Morpheus
- MW 1

Něco jsou samozřejmě relikty dřívější doby, třeba Delta (muj první synth, ale je fajn na určité basy, je tam LPF a BPF, má to kupodivu charakter podobný MS...), MS-10, tu jsem měl před 20 a nějak se mi pak nechtělo jí prodávat, nebyl ani důvod, navíc se dají propojit a 10 má PWM, stejně tak Polysix a Juno, ale používám všechno...

Mini stál v přepočtu 5t, vypadá skvěle, ale technicky to byl vrak (něco do něj vyteklo :cry: a bylo toho hodně...). Dnes je 100% :D .

Odpovědět