Pomoc s prehranim starych pasek + identifikace kotoucaku

Ostatní audio hardware, obecná diskuse
Kermitak
Moderátor

Příspěvek od Kermitak » 28 srp 2008 23:33

Brudr: diky, ten studer vypada zajimave, jsem celkem nahlodany do nej jit, ale neni to POUZE celostopak (nejsem si jisty, jestli nektere ty pasky nejsou stereo)? BTW co by se stalo, kdybych stereo pasku projel mono hlavou?
BTW kdo se vyzna - vim, ze je treba paskovy magnetaky komplikovane serizovat, muze mi nekdo rict, co se s tim vsechno musi udelat a jestli je to serizeni univerzalni jednou za cas, nebo se musi neco kalibrovat treba na kazdou pasku; pripadne na kolik takova sranda prijde...? Diky

Pytkin
Moderátor

Příspěvek od Pytkin » 29 srp 2008 00:06

no podla mna ked ide nahravat , tak musis kalibrovat na kazdy typ pasky .. viem ze ked nam bol typek nastavovat TASCAM TSR8 , tak to nastavil na konkretny typ pasok , ktorych sme kupili asi 15 ..
Pri prehravani by to nemalo byt az take zlozite ..

Kermitak
Moderátor

Příspěvek od Kermitak » 29 srp 2008 00:20

Ano, jde mi o prehravani, nahravat nepotrebuju.

Acid Punk

Příspěvek od Acid Punk » 29 srp 2008 07:32

Brúdr píše:S tím p%u159emotáváním na cívky bych je%u161t%u11b po%u10dkal. P%u159ehrát to na n%u11bjakém standardním magnetofonu (i kdy%u17e lep%u161ím) bude trochu problém. Za prvé - málokterý má rychlost 38m/s - to m%u11bly pouze studiové magne%u165áky. Ty lep%u161í b%u11b%u17ené m%u11bly pouze 19m/s a 9,5m/s.
Tak zrovna ta rychlost neni nic co by se nedalo vyresit pitch upem v kompu.
Peace
'mentalita kulturnich okruhu'
edit: "nekteri slusni moderatori mohou byt slusni tak jako nekteri populisticti slovensti premieri..."
Obrázek

rastis

Příspěvek od rastis » 29 srp 2008 12:04

neviem, ako profi pasy, ale z beznych domacich pasov mam skusenost, ze po rokoch prestavaju byt pouzitelne - magneticke vrstvy jak su na seba navinute sa navzajom kopiruju cez seba (= pocutelne echo), sum, ktory tam kedysi nebol (neviem sice odkial - zeby magneticke ziarenie z vesmiru ? :) ), atd... bol som velmi sklamany, ked som si nedavno poprehraval stare, kedysi kvalitne nahrate pasy

Kermitak
Moderátor

Příspěvek od Kermitak » 29 srp 2008 12:46

rastis: snad jsou na tom profi lip. Navic nedavno pry nejaky ty stary pasy prehravali a bylo to uplne v pohode.

Jinak teda se strudlem mam smulu, v tom bazaru mi rekli, ze uz je to vschno prodany (on ten link taky odkazuje do kategorie prodane pristroje, ale toho jsem si vsiml az pozdeji). Co se te rychlosti tyce, 15ips mnou zmineny Revox pr99 umi, horsi je, ze asi neumi stredovky a nevim, jestli umi celostopu. Nicmene dosel jsem k zaveru, ze kdyby se nekde vyskytla moznost koupe te A807ky v dobrem stavu, sel bych do toho (s kamaradem, jenze to by asi musel zase nejaky rozhlas nebo nekdo likvidovat ve velkem, za tuhle cenu v dobrem stavu se to asi jen tak nesezene). Vypada to, ze casem by tech zaznamu mohlo byt vic, takze by se nam to vyplatilo a prodat se to da vzdycky.
Kdybyste nekdo mel nejaky tip na koupi, dejte pls vedet, diky (jinak pytkine zatim to asi vypada na tu moznost, o ktere jsme se bavili).

Brúdr

Příspěvek od Brúdr » 29 srp 2008 20:54

rastis: nevím co se ti s páskama přihodilo, ale magnetický záznam na pásu nebyl dodnes překonán - co se týká životnosti a skladovatelnosti. To dokazuje i to, že všechna důležitá data např. bank, světových burz, Pentagonu apod. jsou dlouhodobě zálohována na magnetickém pásu. Pokud jsou pásky uloženy tak aby k nim nemohl magnet (magnetické pole), velké teplo nebo otevřený oheň a sluneční záření, tak vydrží desítky let beze změny kvality. Zcela jistě mnohem déle než vypálená CD nebo DVD. Ta totiž, v mnoha případech, nejdou přečíst už po několika letech. Osobně naprosto nevěřím na propagovanou životnost v desítkách let - vycházím z vlastní zkušenosti.

kermiťák: pokud by ty pásky byly stereo, jednalo by se o půlstopý záznam. Pokud je přehraješ na celostopém magnetofonu, nic se nestane. Přehrají se společně obě stopy dohromady, takže dostaneš plnohodnotný mono záznam.
Co se týká seřizování - nejdůležitější je aby mechanika byla v pořádku, promazaná a pohonné řemínky aby nebyly steřelé. To je důležité pro správnou rychlost posuvu. Pro přehrávání je nejdůležitější kolmost hlavy vůči pásku. Odchylka způsobuje ztrátu výšek. Jsou na to přesné postupy, v nouzi to lze nastavit poslechem na nejlepší výšky - točí se pouze jedním seřizovacím šroubem. Pro nahrávání je navíc důležité nastavení správné předmagnetizace. To už se musí udělat v servisu. Nenastavuje se na každý pásek ale pouze na typ. Pásky mají záznamovou vrstvu na bázi kysličníku železa nebo železa a chromu nebo jenom chromu. Pro každý typ je jiný předmagnetizační proud. Samozřejmě musí být mgf hlava určená pro ten který druh pásky. Ze zkušenosti vím, že pokud se v tom někdo nevrtal, tak tyto parametry bývají v pohodě a nemusí se s tím nic dělat. Navíc to stačí seřídit jednou a je na mnoho let pokoj.

Acid Punk

Příspěvek od Acid Punk » 29 srp 2008 21:28

Brúdr píše:rastis: nevím co se ti s páskama přihodilo, ale magnetický záznam na pásu nebyl dodnes překonán - co se týká životnosti a skladovatelnosti. To dokazuje i to, že všechna důležitá data např. bank, světových burz, Pentagonu apod. jsou dlouhodobě zálohována na magnetickém pásu. Pokud jsou pásky uloženy tak aby k nim nemohl magnet (magnetické pole), velké teplo nebo otevřený oheň a sluneční záření, tak vydrží desítky let beze změny kvality.
Pokud vim, vrstvy pasku se casem samy prokopirovavaji teplem, kdysi se to pouzivalo pro prumyslove kopirovani VSH, pasek originalu se prilozil na cisty pasek a cele to projelo rychlym zahratim a schlazenim, kazeta tak byla zkopirovana rychlosti jakou se dnes pali cd. Cele zarizeni to cinilo automaticky a umoznovalo rychlou vyrobu kopii. Mozna to jeste nekde maji (ve sberu). Kdyz si vzpomenu odkud byl ten clanek, mozna to sem nakopiruju.
Peace
'mentalita kulturnich okruhu'
edit: "nekteri slusni moderatori mohou byt slusni tak jako nekteri populisticti slovensti premieri..."
Obrázek

Brúdr

Příspěvek od Brúdr » 30 srp 2008 01:15

Acid Punk píše:
Brúdr píše:rastis: nevím co se ti s páskama přihodilo, ale magnetický záznam na pásu nebyl dodnes překonán - co se týká životnosti a skladovatelnosti. To dokazuje i to, že všechna důležitá data např. bank, světových burz, Pentagonu apod. jsou dlouhodobě zálohována na magnetickém pásu. Pokud jsou pásky uloženy tak aby k nim nemohl magnet (magnetické pole), velké teplo nebo otevřený oheň a sluneční záření, tak vydrží desítky let beze změny kvality.
Pokud vim, vrstvy pasku se casem samy prokopirovavaji teplem, kdysi se to pouzivalo pro prumyslove kopirovani VSH, pasek originalu se prilozil na cisty pasek a cele to projelo rychlym zahratim a schlazenim, kazeta tak byla zkopirovana rychlosti jakou se dnes pali cd. Cele zarizeni to cinilo automaticky a umoznovalo rychlou vyrobu kopii. Mozna to jeste nekde maji (ve sberu). Kdyz si vzpomenu odkud byl ten clanek, mozna to sem nakopiruju.
Jestli to najdeš, rád bych si to přečetl. O tomto jsem nikdy neslyšel. Na druhou stranu mám doma poměrně hodně starých pásků, které jsem za mlada nahrával, uloženy a skladovány byly takovým způsobem, že by mi nafackovaly, kdyby mohly a nic podobného jsem u nich neshledal. Šum obecně se u pásků časem zvyšuje (i když ne nijak dramaticky) hlavně tím, jak často se pásek přehrává - dochází k obrušování záznamové vrstvy o mgf hlavu (analogické jako u klasických gramofonových desek). Jak časem slábne magnetická vrstva pásku, tak se šum také zvyšuje, je to ale otázka desítek let.
Zkus ten článek najít, zajímalo by mně to.

Pytkin
Moderátor

Příspěvek od Pytkin » 08 zář 2008 11:47

pracovisko na nahravanie sa zacina rysovat .. Zatial to vyzera ako bordel , ale je tam vsetko potrebne ..
Přílohy
capture1.jpg
capture1.jpg (120.48 KiB) Zobrazeno 365 x

Kermitak
Moderátor

Příspěvek od Kermitak » 08 zář 2008 14:33

WOW, zatim to vypada jak servisni koutek v IT oddeleni :)

Pytkin
Moderátor

Příspěvek od Pytkin » 20 lis 2008 18:32

Kermitak : taky to je servisne oddelenie :)

Takze dnes som sa konecne k tomu dokopal ...
Přílohy
pasky.jpg
pasky.jpg (118.77 KiB) Zobrazeno 192 x

Kermitak
Moderátor

Příspěvek od Kermitak » 20 lis 2008 18:34

No pane jo, to uz vypada zajimavejc ;)
BTW co to je za strudla?

Pytkin
Moderátor

Příspěvek od Pytkin » 20 lis 2008 18:38

kermitak : dokonca som trosku aj vyladil magnetofon mernym pasom .. kanaly hraju celkom subezne s presnostou pol decibelu .. tak dufam ze to bude OK .. nakoniec som zistil ze mi zaznam hra niekde okolo -30 dB a zrazu v polke hop orchester a hned to bolo na -12 dB :)

Pytkin
Moderátor

Příspěvek od Pytkin » 20 lis 2008 18:38

kermitak : jaku strudlu myslis ?

Odpovědět