Pomozte please identifikovat starý joystick

Ostatní audio hardware, obecná diskuse
Ctirad

Příspěvek od Ctirad » 02 črc 2007 19:06

Scaneer je o něčem jiném, ten bych sem netahal.
Pokud máš funkční gameport na USB, tak by se na to připojit šlo a při troše snahy najdeš i nějakou redukci.

Je ale potřeba vědět, že gameport na PC je dělaný na připojení dvou analogových joysticků (plynulé ovládání), kdežto staré joysticky jsou digitální (pouze stavy sepnuto/rozepnuto), tudíž tam musí být jednoduchá elektronika, co to převede.

Nejdůležitější ale je, že jako controller je digitální joystick skoro úplně k ničemu, protože s ním nejde nic plynule ovládat. Vlastně je to ekvivalent 5 tlačítek (6, pokud jsou fire nezávislé).

Pytkin
Moderátor

Příspěvek od Pytkin » 02 črc 2007 19:27

no .. to je fakt .. stare joysticky boli len tlacitka vlastne .. to moze byt problem aj toho tvojho .. rozober a pozri dnu , co tam je . ci potenciometre alebo tlacitka ..

nathanael

Příspěvek od nathanael » 02 črc 2007 19:54

tak jsem to rozebral...ta paka je napojena na neco u tech hnedych soupatek (slouzi na kalibraci tusim), co vzdalene pripomina zadni stranu reproduktoru, ma to tedy takovou bavu, protoze je to kovove...od kazdeho tohohle kulateho nesmyslu jdou dva dratky k hlavnimu pcb...do tech kulatych podivnosti jsem se zatim nedostal...no a neznaci spis ty kalibracni soupatka na jakem principu ten joystick pracuje?

nathanael

Příspěvek od nathanael » 02 črc 2007 20:04

Já mám pocit, že naštěstí to asi je analogový joystick, tedy žádná tlačítka. Soudím tak podle manuálu, který právě čtu (thx Demsky). Píšou tam, že tento joystick je přesné zařízení, které umožňuje posílat kontinuální informace do vašeho Apple IIe nebo Apple IIc ve formě dvou stupnic v rozsahu od 0 do 255.
Také píšou, že je určený pro manipulaci i s textem a grafikou, ne jen pro hry.
Ale myslím, že z toho rozsahu těch stupnic je (snad) jasné, že to je analog a to poměrně detailní - digitální spínač tlačítek by tam žádné informace o nějakých stupnicích ani kalibrační šoupátka neměl.

No, je to asi jasné, že má smysl abych pokračoval dál a pídil se po tom, jak či zda to lze na PC zprovoznit. Je to pěkný a zachovalý kus HW, soudě i podle toho, jak to uvnitř hezky a uspořádaně vypadá.

Takže pořád prosím hledám redukci toho 9-pin konektoru na něco, co lze připojit k novějším PC komponentám.

nathanael

Příspěvek od nathanael » 02 črc 2007 20:52

Hmm, tak tohle je "jednoduchý" návod, jak si udělat tu redukci:

http://home.swbell.net/rubywand/Csa2KBPADJS.html#005

Asi to neni sranda, ten joystick pro Apple tam píšou, že je konstrován na připojení k nějakým 150 ohm odporům čí k čemu a že v gameportu je jen 100 ohmů. Možná, že by šly propojit jen drátky a nějakým fíglem alespoň omezeně zprovoznit ten joystick na pc, ale asi to nikdy nebude dokonalé, fakt jsem to moc nepochopil.

Puk*

Příspěvek od Puk* » 02 črc 2007 21:20

Doporucuji gameport uplne obejit, pripoj draty rovnou na ty potaky u starika a pouzij nejaky prevodnik Napeti > MIDI, nebo Napeti > USB atd... Arduino a podobne ... viz google.

Pokud se ti to podari zapojit do toho gameportu, stejne to nebude posilat hnedle MIDI CC10 a CC11, ale neco co musi zmerit a pak teprve prevest na MIDI :(
MacBook Pro | Old MOTU 828 | Yamaha HS80M | RODE M3 | Kaoss Pad 3 | micro KORG | UC33 & BCR2000 | Max/MSP/Jitter | Arduino USB & BT

nathanael

Příspěvek od nathanael » 02 črc 2007 22:25

Puk: diky za info...no ja se na to asi stejne vykaslu, nebo to dam nejakymu kamosovi elektrotechnikovi, at se na to koukne...chtel jsem koupit nejakou jednoduchou redukci za par stovek a ne*rat se s tim a uz vubec ne tam neco letovat...

mozna, ze radeji koupim nejakej levnej dual-shock joypad a zkusim z nej odpajet vsechno, krome jedne packy a tu potom do neceho zabudovat - treba to bude fungovat, ale spis ne, bych musel uriznout nejak i pcb atd...a kdyz hledam na netu industrialni joysticky (na ktere jsem se tu take ptal a nikdo neodpovedel), tak u nich nejsou napsane ceny (protoze to neni pro normalni lidi), ale cekam, ze budou drahe nebo take tezko pouzitelne - ale jsou pekne...jak koukam, tak to je fakt hroznej problem sehnat podelanej malej joystick, abych nemusel mit na stole nejakeho obra pro letecke simulatory...pokud neni joystick na kontroleru, clovek je docela nahranej, sakra...

Puk*

Příspěvek od Puk* » 02 črc 2007 22:52

Neco maleho s XY ovladacem dela KENTON Killamix™ Mini, ale za cca ?254.86.

Nejaky odkaz na XY potaky: www.trossenrobotics.com ...

Bez pajky se ale urcite neobejdes a redukce vetsinou stoji zbytecne moc penez a je to jednorazovka. Jestli si chces delat vlastni MIDI ovladace, tak investice do nejakeho prevodniky z napeti na MIDI je asi nejlepsi volba ... MidiTron je taky pekna vec :)
MacBook Pro | Old MOTU 828 | Yamaha HS80M | RODE M3 | Kaoss Pad 3 | micro KORG | UC33 & BCR2000 | Max/MSP/Jitter | Arduino USB & BT

nathanael

Příspěvek od nathanael » 02 črc 2007 23:18

Puk: ja midi kontroler mam, jenomze bez joysticku, ktery tedy moc casto pouzit nepotrebuji, ale chci ho mit, protoze se s tim x-y ovlada urcite lepe, nez napr. dvema knoby...napadlo me to pak jeste resit pres nejaky touch pad, ale nevim, jestli by se nejaky takovy dal nastavit, aby fungoval jen pro plochu x-y kontroleru a ne na celou obrazovku jako klasicky kurzor mysi...

takze midi ovladace si asi fakt delat nebudu, nemam na to znalosti...ale dik za odkazy...

Puk*

Příspěvek od Puk* » 02 črc 2007 23:41

Aha, tak to muzu jeste doporucit tablet. Pred casem jsem si premapoval Wacom dle svich potreb, ale v Max/MSP:

Obrázek

Jinak tabletu muzes nastavit presne definovany vyrez (z jeho celkove plochy) v kterem ma byt aktivny uz primo v ovladacich alespon Wacom to umi ...

Vzpominam si, ze u streho notebooku to slo i u TouchPadu. S tim TouchPadem se to taky mozna da vyresit nejkym VST, nebo XY utilitkou z KVR ...

kexik

Příspěvek od kexik » 03 črc 2007 08:24

nathanael: prva a podstatna rada ktoru sme ti mali v tom pripade dat, je ist do tesca a kupit analogovy joystick za dvesto korun, alebo usb za 400... ja som myslel ze potrebujes z nejakeho dovodu ozivit prave hentu svinu

Vuid

Příspěvek od Vuid » 04 črc 2007 00:31

nathanael: Tenhle joystick v modernim OS asi nerozchodis - i kdybys byl dost zkusenej elektrotechnik a programator, leda ze by si nekdo dal tu praci za tebe a nekde to vystavil.
Kdysi jsem vyrobil podobnej joy a psal na to driver v TP, v DOSu (pres serial port) to jeste slo, pres USB v XP si to vubec neumim predstavit (nejsem programator).
Jestli se ti to povede rozchodit dej vedet.

TAP

Příspěvek od TAP » 04 črc 2007 09:32

http://www.elektronika.ezin.cz/view.php ... 2006080006

bestiální bastler by konektor uřezal a jednotlivé drátky se snažil nastrkat do gameportu do dírek podle schémátku na té stránce. Když by to fungovalo tak bych to napájel. Když ne, vykašlal bych se na to. Jednodušší řešení nevidím.
Ale ta páčka vypadá fakt pěkně. Funkčně.

kexik

Příspěvek od kexik » 04 črc 2007 09:55

podivnosti co vyzeraju ako zadky reproduktorov su tie potenciometre, paneboze... imho je to normalny analogovy joystick a je pripojitelny na gameport
http://www.tkk.fi/Misc/Electronics/docs ... _stick.gif

nathanael

Příspěvek od nathanael » 04 črc 2007 10:12

kexik: hehe, já jsem říkal že elektrotechnice nerozumim :)

chtěl jsem ten joystick rozchodit z toho důvodu, že se mi designově líbí...to už jsem psal a psal jsem také, že mám i normální moderní usb joystick pro letecké simulátory, jenomže je příliš veliký a ten fakt mít na stole nechci...v podstatě všechny tyhle nové joysticky jsou moc veliké, kromě tedy analogových páček na dual-shocku...

asi si časem koupím ten wacom tablet, stejně už jsem o něm dlouho uvažoval i pro kreslení no a jestli to půjde jak říkal puk, tak to bude paráda...

Odpovědět