ROLAND FEED

Ostatní audio hardware, obecná diskuse
Odpovědět
dendy
Vybavení

Re: ROLAND FEED

Příspěvek od dendy » 25 zář 2017 08:16

markuc píše:
25 zář 2017 00:19
D50 bych sem možná moc netahal, to byl vpravdě revoluční nástroj, tedy ve své době. Vzniklo na něm asi tak stejně skvělé muziky, jako na DX7. Tady se nebavíme ani o evoluci, spíš o reinkarnaci. Kdyby ta hloupá móda analogu nebyla tak rozšířená, možná by to donutilo výrobce přemýšlet jinak, jít trochu dopředu a snažit se něco opravdu vymyslet. Takhle jim umožňujeme jen znova zpeněžit to, co už kdysi vyrobili.
ja to takto nevidim, ked bol nastroj dobre vymysleny v '80, '90 ma co povedat aj dnes .. stare analogy ale proste uz pomaly odchadzaju, nie kazdemu sa chce riesit opravy starych dinosaurov, hrabat sa v nich, zhanat naradne suciastky.. vela ludi chce proste len robit muziku, mat po ruke spolahlivy fungujuci synth .. takze prerobit stare veci do dnesnej modernej spolahlivej bezporuchovej technologie ma velky zmysel.. navyse ked je rozmer spratnejsi a cena zasadne mensia, tak nieje o com ..

pokusy vymysliet "nieco nove" tu uz boli a stretli sa s totalnym nezaujmom (hartman neuron) .. muzikant nieje kvantovy fyzik, potrebuje jasny lahko uchopitelny a pochopitelny synth, nie nejaku vesmiru technologiu NASA nad ktorou bude maturovat ako kde co s cim nastavit aby sa dostal k zvuku ktory potrebuje ..

k D50 .. ovsem vacsina ludi sa na to diva skrz prevarene presety ktore hrali v kazdej skladbe v tej dobe.. ale poviem to trochu expresivne - jebat presety :-) D50 ma paradny synth engine a ked vies tocit zvuky natocis na tom kadeco .. odsudzovat synth len podla zastaralych presetov je chyba .. . vsetky veci co vysli v boutique serii maju v rukach sikovneho soundesignera hlboke uplatnenie v dnesnej muzike - len treba pouzivat synth modernym sposobom a nie iba prepinat prevarene presety ..

Oxyygen
Profesionál

Příspěvek od Oxyygen » 25 zář 2017 08:50

Syntakovej progres je dnes hlavne v pluginech. Tam hledej inovace. HW krabice jsou pro staromilce, geeky a nebo aktivní hráče.
Proto se v HW uspesně reinkarnujou starý klasiky. Na softwerovým poli to zase nikoho tolik nedojímá.:)
I za sebe můžu říct, že se mi s HW dělá mnohem hůř než se softwarem.(a to jsem měl HW synthu spoustu) Myší to udělam mnohem rychleji a variabilněji než mačkáním tlačítek v menu a kroucením cutoffu a rezonance.

Jinak srovnavat DX7 a D50 - to bych si asi netroufl. DX7 (a jeho mutace) je opravdu nadčasovej synth - D50 ani nahodou
Výroba reklam, jingles a prom pro síť rádií Radio United
http://www.semamastering.cz | http://www.kiss.cz | http://www.bandzone.cz/mellowpower

dendy
Vybavení

Příspěvek od dendy » 25 zář 2017 11:00

> Syntakovej progres je dnes hlavne v pluginech. Tam hledej inovace.

Otazka je ci vobce nejaku inovaciu v syntakoch treba. Za mna - keby od dnes nikto nikdy uz ziadny novy syntak nespravil, z tych co existuju sa da spravit akakolvek hudba co exitovala existuje a kedykolvek existovat bude :mrgreen: Zial zo skusenosti viem ze ludia co volaju po inovacii a progresse v syntakoch vacsinou vyuziuli tak 5 az 10% moznosti existujucich syntakov ...

> HW krabice jsou pro staromilce, geeky a nebo aktivní hráče.

To je blbost .. Hudba nieje exaktna veda, je to o inspiracii.. niekoho absolutne neinspiruje klikat mysou a behat kurzom po obrazovke .. niekto na to aby dokazal byt tvorivy potrebuje nechat monitor za chrbtom, chytit do ruky fyzicky HW a tocit knobami (kontroler nieje to iste).. to nieje o "staromilcoch" a "geekoch" .. je to proste o kreativite, o tom co ta nakopne byt tvorivy .. Ja som z produkciou uplne prestal na desktope (napriek obrovskym moznostiam dnesnych pluginov a desktopovych DAW) pretoze po celom dni za kompom ma absolutne nebavi potom este vecer zase sediet za kompom - pre mna prefektne zafungoval iPAd a par HW krabiciek ako to oddelnenie prace od volneho casu/zabavy ... A takto je to u VELA ludi.. preto sa HW syntaky paradne predavaju aj dnes .. preto maju zmysel - ako zdroj inspiracie - pre kazdeho (nie iba pre poloblaznov, geekov, staromilcov) komu monitor tu inspiraciu dat nevie ..

Samozrejme nebavime sa o profikoch co robia hubu na objedavku, ktori potrbeuju byt extremne efektivny (cas == peniaze) ... ti su ale uplny zlomok z desat tisic ludi co sa venuju muzike 1 je profik co to robi za peniaze ..

ZFarkas
Vybavení

Příspěvek od ZFarkas » 25 zář 2017 11:11

Rovněž naprosto souhlasím s celým předchozím dendyho příspěvkem, také si myslím, že je to prostě tak.

I když asi mám štěstí na kusy, protože moje 17-35 let staré D-50, Moog Prodigy, XP-30 a předtím všechny další analogy, používám aktivně denně, tahám po kšeftech, a pořád spolehlivě hrajou, ladí atd. Naopak některé nové china šmejdy se jebou už od počátku, třeba nový Kurzweily PC3K jsem reklamoval 2x a SP4-7 jednou, původem řecký Erebus modul neladil ani za boha tak jako mi ladí starý Moog, nehledě na kvalitu klávesnic, na ty staré je požitek si zahrát, ve srovnání s tím současným plastovým blatem...

Co se týče těch presetů - svatá pravda, jak napsal Dendy!!!! Vlastně se přiznám, že kdysi po projetí všech továrních zvuků jsem si D-50 nekoupil, protože se mi tam nezdál ani jeden zvuk reálně použitelný. Dnes to co na D-50 používám, mi zní lépe, expresivněji a inspirativněji, nebo některé aspoň stejně, než charakterem obdobné zvuky na jiných polysyntech co jsem poslední dobou měl, třeba Prophet 08, Poly 61, Polysix, s tím, že naopak na nich jsem neudělal nic jiného lepšího, než co bych nesvedl dostat na D-50.

Já mám jediný problém s tím, že když si udělám zvuk co zní famózně na vintage nástroji a pojí se precizně automaticky s jinými akustickými nástroji - bubny, basou, dechy atd a pak ten samý zvuk si udělam na jeho digitální nebo i analogové současné imitaci, tak i suchý bez efektů je v mixu víc posazený vzadu, než ten vintage analog i s aplikovaným reverbem a chorusem, nemá ty koule a netrčí tak ven z mixu. Když si ale pustím oboje samotný přes stereo sluchátka, často se mi na první dojem zdá, že zní oboje stejně. Obdobně zní i ukázky na youtube, skoro stejně vždy. Ale rozdíl je na place a v přirozené akustice prostoru a live mixu s jinými nástroji než se samými digitály. Pokud použiju digitální samohrajku Yamaha, Korg, Casio, tak leady a rify třeba na Roland JD-Xi jsou excelentně vpředu proti doprovodu. Pokud použiju na sólo Moog Prodigy a pustím si filtr více a na oba VCO, tak monofonní tón z něj mi při stejné hlasitosti převálcoval jak ty doprovody, tak lead linku i na analogové větvi JD-Xi.. Naopak pokud použiju na bicí třeba Analogic TT-78, bass sequencer z Prophetu 6 (Toraiz AS-1), tak doposud jsem z žádného VA syntu, ani Boutique modulů, nebo z mnoha GB knihoven Sample Tank apod, nenašel ani neudělal editací zvuk, co by nad tímto zvukovým podkladem dokázal vyčnít na pozici jednoznačného lead hlasu.

D-05 tedy si myslím bude dobrý modul pro ty, co si budou umět naprogramovat solidní zvuky a nevezmou to jen jako preset synt, s jediným "omezením", že se perfektně uplatní v digitálním studiu, ale zvukově nikoliv na stage s živým zbytkem kapely. Tedy taky může samozřejmě, ale pokud vám nevadí, že místo válcování expresivitou a sytostí originál D-50, budete zvukově plnit jen roli background křoví pro jiné sólisty v kapele. O to víc vás pak mají rádi hlavně kytaristi, nepotřebují světový sound, aby byli hvězdy kapely na všechny sóla. Když dám sólo třeba na vintage Mooga, tak kytarista potřebuje pure celolampu a originál strata nebo LP z poč. 70', aby zvukově zaujal stejně dobře expresivně.

a.tom.x

Příspěvek od a.tom.x » 25 zář 2017 11:21

reinkarnace JD800 asi nemá moc hlavu a patu. Ten nástroj je sice vzhledově krásnej, ale ty hejblátka na panelu nejsou až tak velkou přidanou hodnotou. Problém je podobnej jako třeba na Ensoniq Fizmo, resp. třeba i u D50 s PG1000 všechno je tam ve čtyřech vrstvách, tj. neustálé lovení a přepínání layerů. JD800 je pěknej na plochy, ale na to má malou polyfonii + tam nejde dát ten SR-JV board. Jinak to až takovej ultra zázrak není, kromě toho vizuálního vjemu mi vlastně moc nechybí. I když díky tomu, že tam nekomprimovali samply tak jako v JV/XP řadě (v podstatě je to destruktivní komprese + samply jsou na 32k vs. 44,1 na JD) tak ten zvuk je takový brilantnější a méně ukpotěnej než JV/XP. Takže pokud digitální samplovanej Roland tak asi to JD.

ad provarene presety D50: z pohledu sounddesignera je to především o efektivitě vynaloženého času. D50 je trápení s příšerným uživatelským rozhraním (D05 je na tom ještě hůř) a vytvářet na něm zvuky, které se dají udělat jinde lépe a rychleji mi přijde nesmysl. Navíc vzhledem k době, kdy vznikal je tam až příliš kompromisních řešení, které se projevují na výsledném zvuku a editaci přes editor - není to realtime + musejí dojet obálky předchozího nastavení, aby se projevila změna. Cokoli co využije PCM vzorky bude znít jako ty miliony presetů, protože samply nejdou filtrovat, takže tam vždycky bude to cinkání/divno voice/hnuso string nebo v nejhorším případě ty smyčky. V podstatě to jde jenom upravit na amlitudě, transponovat - to pak vyleze příšernej alliasing, který jde trochu zaříznout jenom na EQ, ring modulátor funguje divně (v porovnání třeba s AM na Kawai v podstatě nepoužitelné), synth vlny vůbec nelze srovnávat s DCO z řady JX jsou zubatě digitální, PWM se chová zvláštně. Filtr raději nebudu komentovat, tradice "zubních vrtaček" digitálních filtrů Roland začíná tady. Efekťák je šumící mizérie. Ten nástroj je skutečně jenom pro nostalgiky po late 80s zvuku, kteří budou sjíždět ty presety z ROM karet.

btw. late 80s zvuk, o víkednu jsem si hrál s podobnejma zvonečko/cinkajícíma zvukama na Prophetu VS (některé měly dokonce D50 nebo LA v názvu) a tam mě to paradoxně vůbec nevadí ...
Art of Sound - Professional Soundware Solution
http://www.aos-pro.com

Oxyygen
Profesionál

Příspěvek od Oxyygen » 25 zář 2017 11:49

dendy: nemyslel jsem to nejak pejorativně - HW ma urcite pro urcitou skupinu lidi vyznam (stejne jako treba vinyly nebo CDéčka)
Nicméně si myslím, že hlavní proud je DAW s pluginama, než něco složitě drátovat.
Dnešní mladá generace prostě tvoří v Abletonu s kontrolerem a vic nepotřebuje.
Výroba reklam, jingles a prom pro síť rádií Radio United
http://www.semamastering.cz | http://www.kiss.cz | http://www.bandzone.cz/mellowpower

dendy
Vybavení

Příspěvek od dendy » 25 zář 2017 11:58

kohokolvek kto riesi cisto SW ked sa opytam - ak by nemusel riesit vobec peniaze, ci by si kupil aj nejaky HW synth - skoro vzdy povie ano a vymenuje 1-2 veci ktore by chcel doma na stole mat .. to nieje o "mladej generacii" ani o "hlavnom pride" ... skoro vzdy je to o peniazoch .. samozrejme je jednoduchsie ukradnut Ableton a par pluginov z warezu :)))

markuc
Vybavení

Příspěvek od markuc » 25 zář 2017 13:04

Nemyslím si, že Neuron je dobrej příklad slepé uličky, spíš to bylo totální selhání marketingu. Stačí se kouknout, za kolik se dnes prodává. Dokonce to ani nebyl nástroj pro inženýry, to rozhraní bylo celkem fajn logický a vlastně jednoduchý.
Jinak samozřejmě souhlasím, každýho inspiruje něco jinýho, ale přesto si myslím, že "vintage" móda trochu hraje výrobcům do karet.
Pokud bych si já měl vybrat mezi vintage analogem (fuj, jak to spojení slov nesnáším !) a jeho slušně udělanou reinkarnací, vybral bych taky to druhé, nestojím o to pořád něco ladit a opravovat a shánět již neexistující tranzistory ..
Navzdory tomu, jak je D50 hrozná pro a.toma, to byl ve své době revoluční nástroj a vznikla na něm hromada věcí, kterým nelze moc vytknout ..

klingáč

Příspěvek od klingáč » 25 zář 2017 14:20

ZFarkas píše:
25 zář 2017 11:11
Dnes to co na D-50 používám, mi zní lépe, expresivněji a inspirativněji, nebo některé aspoň stejně, než charakterem obdobné zvuky na jiných polysyntech co jsem poslední dobou měl, třeba Prophet 08, Poly 61, Polysix, s tím, že naopak na nich jsem neudělal nic jiného lepšího, než co bych nesvedl dostat na D-50.
Dá sa sem prosím niečo pridať na stiahnutie? Vyskúšal by som to na D50ke..

ZFarkas
Vybavení

Příspěvek od ZFarkas » 25 zář 2017 15:52

Netuším zda Boutique umí loadovat sysex banky, všechny jsem si programoval lokálně přímo na nich, ale večer sem hodím pár svých presetů syx stažených z D-50 přes D50 Librarian - viz http://www.d50librarian.co.uk

Zkuste si zatím, kdo máte D-05, zda komunikuje s tímto softem (Win), na iPadu mi D-50 komunikuje přes usb-midi konvertor s iOS softem "PatchBase", kde jsou mimo jiné midi mapy panelů všech vintage Rolandů a Korgů. Pro obě soft platmormy jsou to freeware zdarma, nač platit pořád drahé editory a midi mapy od SoundTower, když to ani není v ničem lepší než ty free, že jo....

Pytkin
Moderátor

Příspěvek od Pytkin » 25 zář 2017 21:36

Oxyygen píše:
25 zář 2017 08:50
I za sebe můžu říct, že se mi s HW dělá mnohem hůř než se softwarem.(a to jsem měl HW synthu spoustu) Myší to udělam mnohem rychleji a variabilněji než mačkáním tlačítek v menu a kroucením cutoffu a rezonance.
To zase ja mam presny opak .. Krutenie mysov ma vobec nebavi a kupujem si len HW .. S tym ma bavi pracovat ..

ZFarkas
Vybavení

Příspěvek od ZFarkas » 25 zář 2017 22:30

Tady posílám pro klingáče a další majitele D50 nebo D-05 pár svých presetů, vaše názory na to, zda vás k něčemu inspirovaly, třeba k několikahodinovýmu jamování jako mě, sem pak můžete postnout, nebo mně do soukr. zprávy, rád vyměním i další za jiné vaše presety:
RolandD50 Richi patches.zip
(81.76 KiB) Staženo 25 x

Apropo mně je jak jsem lety zjistil úplně jedno jestli kroutím "knoflíkama" na touch displeji u VST nebo syntů na iPadu nebo na panelu v reálu, dokonce i na ty Roland Boutique se dá rychle zvyknout, a to třeba na JP-08 to byly fakt miniatury :lol: Zvuky z VST ale nepoužívám z jiného důvodu, proti těm samým reálným nástrojům mě zvukově neinspirují, fakt je to rozdíl někdy hodně velkej - stejný jako třeba mezi lampáčem Fender Princetone Reverb a jeho simulací v Amplitube, když srovnám to, co jsem na podiu v reálu už taky testnul. Kytary hraju live taky...

lavender

Příspěvek od lavender » 26 zář 2017 07:38

zfarky ja som ti posledny post aj uveril. mozno ze ak by si tu nepalil tvoje "univerzalne" pravdy v kazdom prispevku a nechal ludi nech sa rozhodnu sami a sami nech pridu k svojej pravde, bol by si pravdivejsi...bola by nuda, ak by sme seci mlatili do vintage analogov, xp30 a pod. Zivot je pestrofarebny...

a.tom.x

Příspěvek od a.tom.x » 26 zář 2017 12:13

... vzhledem k tomu že D05 by měl umět PG1000 tak musí být kompatibilní i se syx pro D50.
Art of Sound - Professional Soundware Solution
http://www.aos-pro.com

charonme

Příspěvek od charonme » 27 zář 2017 12:27

progress v syntakoch (hw aj sw) (aj efektoch) aj v dawoch a inych tooloch by som si prial aby bol hlavne v UX

Odpovědět