Sestava pro live hrani.

Ostatní audio hardware, obecná diskuse
ACID TEKNO

Sestava pro live hrani.

Příspěvek od ACID TEKNO » 16 črc 2015 19:32

Zdravím, 8 let hraji tekno a acid techno z vinylů a už dlouho uvažuji o vlastní tvorbě, mám nějaké zkušenosti s FL a Abletonem ale nikdy sem u toho moc nevydržel, příjde mi to zbytečně složité (možná kdyby se dokoupili nějaké olvadače k PC bylo by to lepší) ale vyťukávat melodie a délky not na monitoru mě nebaví. Teď jsem měl možnost hrát na Yamahu RS 7000 a musím říct že to je o něčem jiném. Hodně mě to chytlo a přijde mi to na ovládání a potom i pro live hraní lepší. Na problémy s převozem vůbec nekoukám protože stejně vozíme dodávky se spoustou věcí, takže pár dalších krabiček není problém. Chci tvořit něco ve stylu acid tekna a jelikož se ve světě hardware přístrojů vůbec nepohybuji tak bych chtěl znát vaše názory na nějaký ten vhodný setup. Dlouho projíždím fóra a sháním info o pro mě zajímavých přístrojích ale nevím jestli je lepší koupit nějaký groove box nebo všchny přístroje zvlášť. Nemám teď sice peníze na to abych koupit 5 přístrojů hned ale i tak bych chtěl mít nějakou představu do budoucna aby to mělo smysl a hlavně skvělou zvukovou kvalitu. Nechci něco zbrkle nakoupit a pak to zase prodávat. Měl sem představu do začátku třeba Roland MC 808 a k němu Roland TB 3, časem přidat třeba jěště Roland TR 8, nějaký synthesizer, vocoder a mixer do kterého by všechno šlo. Pak mě taky zajímá jestli je vhodné přidat ještě nějaké efekty nebo jestli se dávají na výstup ještě nějaké kompresory nebo tak. Klidně napište i nějaký Vámi vymyšlený setup nebo co třeba používáte vy?

TOM-Thak

Re: Sestava pro live hrani.

Příspěvek od TOM-Thak » 16 črc 2015 19:39

Uprime si myslim, ze se bez pocitace neobejdes. Pro live hrani treba ano, ale na skladani seriozni tvorby ne. Je fakt nesmysl v dnesni dobe pouzivat nejaky sequencer, mix a hw efekty, pokud zacinas a jsou tu skvele softy. Doporucuju teda prozkoumat ableton a dat mu sanci. K nemu si pak muzes pripojit v podstate jakou chces masinku i ovladac, ale zaklad tzn. to odkud ti pujdou noticky a kde to mas vse ulozene, tak na to hlavne pocitac s daw. Nevim ted uplne cim presne se vyznacuje acid techno, ale mozna by te bavilo programovani pres NI machine a jejich soft. Mas v podstate vse v ruce na masine, ale zaroven muzes pouzivat zasuvne moduly do softu a do zacatku i tak dost usetrit za drahy Hw. Videl sem prave typka, co mel NI machine i s jejich sequencerem a k tomu mel 3syntaky a efektovou masinku a vypadalo to pekne lakave.

LSRA23

Příspěvek od LSRA23 » 23 črc 2015 13:32

čau, jen do těch starších mašin ta editace není o nic jednodušší, jak to dávat do softu. pokud nemá quantizaci, tak musíš hrát pěkně na čas :) při nahrávání a nebo klikáš taky jednotlivý noty a dýlky. nejhorší pro lidi jako já, co to maj jen pro zábavu je, když je třeba jen krokovej, kde to chce mít promyšlenou každou 16tinku :) tak jen něco z jednodušších mašin

rs7000 jsem v ruce neměl, ale měla by tuším být hodně podobná rm1x, která má jak nahrávání krokové(ale na displayi, třeba mc303 byla pro mě úmorná, pouze ledky kláves), živý záznam tak i mřížku (kde jsou pod jednotlivýma notama zvuky z banky) a hlavně má quantizaci. umí dělat kroky zpět a celkově je to pěknej kompijůtr. zvukově je to na úrovni oldschool mašina, rs7000 má navíc snad sampler, ale pravej acid zvuk vychází ze syntézy :)

třeba electribe od korgu jsou takový z jednodušších, kde ani nepotřebuješ mít nápad a za chvíly uděláš track, dá se na něm živě kroutit na hodně frontách. jsou uživatelsky lehce pochopitelné, ale celkem mi příjde, že je z nich zvuk po delší době na jedno brdo. celkem plochej, ale zase moderní zvuk.

teď jsem se dlouho nedostal k elektronům, ale tak nějak jim dlouhodobě podvědomě věřim. jak bicí (machinedrum) tak monomachine jsou synthy (maji ještě populárnější analog four a další), tady už jsou z určitýho hlediska obrovský možnosti, jak ten zvuk ohnout a pořád zněl dobře. z hlediska bicích se editují dobře, ale melodii taky musíš naklikat nebo živě nahrát a trefit se :), jestli se nepletu, tak nequantizuje. popravdě, ještě se mi nepodařilo nakroutit ten správnej acid :) ale zvukově mě moc baví.

tekno/techno jako takové se dá dělat asi na kde čem, pokud ale víc do oldschoolu, tak bych koukal po něčem starším a prověřeným. bicích je dost ale spíš nějakej analog. no a na pravej acid zvuk to bude chtít nějakej x0xb0x box, resp. nejakou alternativu k rolandu tb303. jinak je pravda, že do kompu se skládá podstatně jednodušeji, ani nemusíš být zloděj a budeš mít světové nástroje a efektů kolik chceš (takovej živelnej psytrance si z mašiny moc představit neumim), ale třeba u mě byla největší touha se od pc odpoutat a mít mašinu, jako hudební nástroj, je úplně o ničem jiným :)

juan

Příspěvek od juan » 23 črc 2015 14:51

Cau, pro zacatek by ti melo stacit tohle: http://kytary.cz/korg-electribe/HN152320/
+ pokud Acid, tak bych zkusil treba Volca bass nebo keys, acidovej zvuk se na to da vyloudit solidni. I ten Electribe hraje v poho.
Za par tydnu/mesicu se s tim naucis delat a budes vedet vic, jestli dokoupit jeste sampler nebo tak neco.

ACID TEKNO

Příspěvek od ACID TEKNO » 23 črc 2015 16:41

Ahoj všem, dík za vaše postřehy, ty nový korgy nechci, nelíbí se mi ten zvuk z nich, jak tu někdo psal je to hrozně monotonní... Takže můj plán je teda sehnat Roland MC 808 a k němu jako alternativu TB 303 asi TB 3 máte někdo zkušenosti s tou nevou řadou Roland Aira? Popřípadě bych mohl místo MC 808 pořídit čistě jenom drum machine TR 9 co myslíte že bude lepší? Nebo doporučíte někdo něco uplně jiného? Předem moc dík.

charonme

Příspěvek od charonme » 23 črc 2015 16:55

TOM-Thak píše:se bez pocitace neobejdes. na skladani seriozni tvorby ne. Je fakt nesmysl v dnesni dobe pouzivat nejaky sequencer, mix a hw efekty
som k tomuto skepticky, ale tak by ma zaujimali realne data ze kolko a akych hudobnikov produkuje v softoch a kolko na HW bez pocitacov

m4x

Příspěvek od m4x » 23 črc 2015 17:20

Píšeš, že aktuálně nechceš investovat do x mašinek. Outboard gear (studiová technika vně počítače) v solidní kvalitě je stále drahá záležitost. První věc, kterou bys měl udělat je zvolit si platformu, která je ti sympatická, a s tou se nauč dělat. Kašli na historický platformy typu Roland MC 808 apod., a chytni se toho, co píše TOM-Thak. Nejpoužívanějšími platformami na živé hraní jsou Ableton + kontroler nebo NI Maschine, které využiješ jak na živé hraní, tak i na tvorbu vlastní muziky doma. Výhodou je, že je YT plné tutorialů, jak s nimi pracovat a plno uživatelů i v české komunitě, takže ti v začátcích má kdo poradit. Práce s nimi je maximálně intuitivní, můžeš tradičně pracovat jak s notami nebo se můžeš spolehnout jen samply a loopy (třeba http://www.loopmasters.com/) Obě platformy můžeš podle chuti časem doplnit o synths za pár kaček. Korgy série Volca (Keys, Bass, Beats) tě vyjdou na pár korun. Arturia Microbrute nebo Minibrute, příp. Novation Bass Station lze využít i jako masterkeyboard. S tím naděláš kupu muziky za pár korun. Softwarový synths pro acid http://d16.pl/products Pro začátek se rozhlédni po nákupech tady http://www.midi.cz/
Naposledy upravil(a) m4x dne 24 črc 2015 01:01, celkem upraveno 2 x.

m4x

Příspěvek od m4x » 23 črc 2015 18:10

"ty nový korgy nechci, nelíbí se mi ten zvuk z nich, jak tu někdo psal je to hrozně monotonní..." Takhle si zrovna monotónní zvuk nepředstavuju... Ono je to o tom umět se synths pracovat, ale zrovna tyhle Korgy jsou nejen cenou, ale i uživatelsky hodně přístupný.

dendy
Vybavení

Příspěvek od dendy » 23 črc 2015 18:30

mc808 som skusal a moc ma to nenadchlo.. to RS7000 je podla mna o dost lepsie... kvalitou zvuku aj moznostami..

hlavne toho nekupuj vela, idealne pre live je cim menej gearu tym lepsie, hlavne totiz ako jeden clovek toho az tak vel neobsluzis, a zase ked toho budes mat vela bude ta to moc zamestnavat a prestanes udrziavat kontakt s publikom - ktory je tiez mega dolezity..

podla mna RS7000 + TB3 ti bohate staci... RS-ko ma vyhodu oproti mc808 ze ma aj pomerne bohatu sadu zvukov v sebe, mc808 je v podstate len sampler (s primitivnym takmer nepouzitelnym synthom nevalnej kvality) takze zvuky do neho pripravene musis odniekadial nahrat...

este sa pozri po kombinacii Korg EMX/ESX (jedno je synth druhe sampler) - toto + TB3 na acidove linky by bola moja osobna idealna volba (oba tie korgy som mal a su fakt zabavne).. ale bacha tie korgy brat tu novsiu verziu s SD kartou (hlavne sampler - kedze sample nahravas do neho cez kartu), starsie verzie maju compact flash karty co sa uz dnes velmi tazko zhanaju..

tie nove grooveboxy od korgu (electribe) to je podla mna zly vtip, nad tym ani neuvazuj ...

posledna alternativa k RS7000 je RM1x + SU700 (rs7000 v podstate v sebe ma oba tieto stroje, ale ked namiesto 1 krabice kupis tie dve vies casom poveszme sampler vymenit za iny kdezto rm1x si nechat - dava to viac variability)

do viac ako 3 masiniek by som nesiel.. z dovodov pisanych v uvode.. proste na stagi pri live plati v jednoduchosto je krasa, cim jednoduchsi setup budes mat tym viac zabavy a menej stresu si uzijes... a o to asi ide v prvom rade ;)

na komp sa rozhodne vyser :-)) keby som dnes daval dokopy liveact rozhodne komp do setupu nesmie, mozno ked tak iPad...

m4x

Příspěvek od m4x » 23 črc 2015 18:37

Dendy, pouze na liveact by to stačilo. Na dělání vlastní muziky už nějaký to počítadlo potřebuješ, i kdyby to byl třeba iPad. Pak už ale zase nepotřebuješ RS7000 jako sekvencer;)

lavender

Příspěvek od lavender » 23 črc 2015 19:11

m4x - machine neni nahodou len midi kontroler? a bez kompu to ako funguje?

dendy
Vybavení

Příspěvek od dendy » 23 črc 2015 20:26

m4x píše:Dendy, pouze na liveact by to stačilo. Na dělání vlastní muziky už nějaký to počítadlo potřebuješ, i kdyby to byl třeba iPad. Pak už ale zase nepotřebuješ RS7000 jako sekvencer;)
ano a nie... na acid tekno to nieje zly setup aj na komplet produkciu.. samozrejme komp na pripravu loopov v nejakom DAW je bonus ale nie nevyhnutnost... ale niekedy (casto, vacsinou) su prave limitovane moznosti inspiracia :-)

RS7000 rovnako ako RM1x su neuveritelne dobre vyladene pre live act, vsetko perfektne pod rukou.. a maju v sebe aj pomerne kvalitny a stale pouItelny zvukovy engine...

hovorim co sa tyka mna - komp by som si nikdy uz na stage nezobral.. zasadne len groovebox + nejaky hw synth
Naposledy upravil(a) dendy dne 23 črc 2015 20:39, celkem upraveno 2 x.

dendy
Vybavení

Příspěvek od dendy » 23 črc 2015 20:26

lavender píše:m4x - machine neni nahodou len midi kontroler? a bez kompu to ako funguje?
tak tak

biscuit

Příspěvek od biscuit » 23 črc 2015 20:46

on to myslel tak, ze se na pc nemusi sahnout, imho.

ja osobne si myslim, ze nejlepsi je najit si vlastni cestu a ne se hned na jejim pocatku ptat. kazdymu vyhovuje neco jinyho. ja osobne povazuju za nejrozumnejsi v dnesni dobe si poridit slusnej midi kontroler, slusnou zvukovou kartu a slusnej komp - z myho pohledu jednoznacne nejlepsi pomer cena / vykon a jako bonus temer nekonecna variabilita. tim nechci rict, ze mam neco proti hw, ale podle myho, tam uz clovek musi vedet proc investuje do konkretni veci.

jinak neni treba to resit do morku kosti, omyly delame vsichni a od toho jsou bazary :-)

dendy
Vybavení

Příspěvek od dendy » 23 črc 2015 22:50

hlboka pravda to s tymi omylmi a bazarmi :-))))

Odpovědět