syntezator - bazarova alternativa FM syntezy

Ostatní audio hardware, obecná diskuse
bodyia
Vybavení

Re: syntezator - bazarova alternativa FM syntezy

Příspěvek od bodyia » 02 led 2012 15:43

S moderní hw FM je to komplikovaný... když nechceš starý Yamahy etc., máš dnes na výběr buď highend v podobě Oasys/Kronos nebo pár DIY projektů, např. https://sites.google.com/site/preenfm/home nebo http://www.ucapps.de/midibox_fm.html , což může být příjemná zvuková alternativa, byť hlavně polyfonicky dost omezená.

Pytkin
Moderátor

Příspěvek od Pytkin » 02 led 2012 16:56

netharin: nepoznam nic v cene do 10.000 co by bolo ako DX7 .. DX7II za 7000 kc je dobry kauf .. To je dobry nastroj , za dobru cenu .. a mozes uz kombinovat dva zvuky oproti stare DX7 .. a fajny displej .. siel by som do toho .. ak si fanda FM zvuku , tak to je nastroj , ktory ta nikdy nesklame ..

oxygen ; DX200 nema ale tu paradnu klavesnicu ..

dendy
Vybavení

Příspěvek od dendy » 02 led 2012 16:59

bicie v dx200 su priserne :-) ale fm modul je fakt zabavny, sice nie su vyvedene vsetky parametre na knoby ale aj tak sa da pekne vyhrat zo zvukom... na zaciatok s vhodnym masterkeyboardom je to imho vyborna volba

bassline

Příspěvek od bassline » 02 led 2012 17:30

netharin:

Ano, spravne. Problem VSTi je v narocnosti CPU, pri praci s viacerymi stopami a efektami je to pre tvorbu v style '' mat vsetky nastroje online " nepouzitelne. Takze to vidim rovnako ako Ty. Cesta pre teba z toho co pises, je ist do HW. Kvalitne VAcko/analog ti prinesie vyborny zvuk a CPU nijako nezatazis. A je zabavnejsie pracovat s realnou krabicou, nez klikat na monitor. Proste je to take interaktivnejsie prostredie pre tvorbu. Mas okolo seba realne nastroje (*), ktore ti ten zvuk generuju. Samozrejme je to vec nazoru, pisem teraz o mojom pohlade na vec.

Ale k tej FM. Zacni setrit na VAcka. Existuje par ozaj kvalitnych VA, ktore maju spickovy FM zvuk. Ich vyhoda je, ze to nie su cistokrvne FM syntaky, takze sa da jednoducho naucit programovat vlastne FM zvuky. Tym mam na mysli to, ze nepouzivas operatory so zlozitymi FM algoritmami. Ale len dva oscilatory, ktore medzi sebou modulujes. Menis priebehy, frekvenciu (oktava, semi) a mnozstvo FM. Zbytok doladis cez klasicku subtraktivnu syntezu - pomer medzi oscilatormi, obalky a LFO pre AMP, FILTER, FM, velocity a podobne. To staci na to, aby si si vyrobil celkom siroku paletu roznych FM zvukov.

Samozrejme skutocna/povodna FM synteza toho ponuka viac, co sa tyka zvukoveho spektra. Pocet operatorov a algoritmy FM davaju moznost vyrobit dalsie FM spektra, ktore zjednodusenou FM medzi dvoma oscilatormi nie je mozne vyrobit. Programovanie takychto zvukov ale uz nie je ziadna zabava, ale veda. Takze v pripade DX7 je to pre bezneho muzikanta skor o pouzivani presetov (mnohe z nich ale hraju hrozne, napr. emulacie akustickych nastrojov).

S Tvojim rozpoctom to vidim tak na Yamaha DX200 /AN200.

DX200 je specificka v tom, ze je to vlastne cistokrvny FM syntak, ale s prvkami subtraktivnej syntezy (filter, envelopes, free EG, unison, atd.)
Editor pre PC ti plne umozuje editovat FM. Zvuky su dokonca aj kompatibilne s povodnou DX7. Ako som uz spominal, programovanie zvukov v pravej FM nie je nic zabavne, z obrazku editora DX200 to mozes vidiet:

Obrázek
http://soundprogramming.net/manuals/Yam ... Editor.pdf

Vpodstate zakladny princip je v tom, ze pre kazdy operator zvlast nastavujes dost vela funkcii - napr. jeho obalku, frekvenciu, keytracking, celkovu hlasitost operatora, atd. Podla toho, do akeho algoritmu ich zapojis, moze byt operator carrier alebo modulator.
Tieto vsetky moznosti a nastavenia vzajomne kombinujes a tym vlastne vytvaras charakter toho FM zvuku.
Samozrejme su medzi tym urcite vztahy (napr. frekvencne pomery), ktore treba dodrzovat. Inak ti vznikne disharmonicky zvuk a nevies co robis.

Co sa tyka AN200, tak to je klasicky subtraktivny syntak, s jednoduchou moznostou FM. Ale ta FM znie dost masakralne ;-). Je mozne ju kombinovat aj so synchronizaciou oscilatorov, takze dostanes dost krute kovove FM spektra :).

Spominal si Blofeld. Ten je cenovo mozno trosku vyssie, ale rozhodne tiez stoji za to. FM ma Blof jednoduchu, ale ma moznost ju pouzivat aj s WaveTable oscilatormi, takze vysledne zvukove spektrum moze byt velmi roznorode.

Mimo tvoj rozpocer je este potom Nord Rack 2. Tato masinka ma jednu z najlepsich FM ake medzi VAckami existuju. Je to opat jednoducha FM medzi dvoma oscilatormi, ale jej zvuk je nekompromisny :).

Moja rada teda znie: Yamaha DX200/AN200, alebo dosetri na Blofeld.

Je to tazka volba, pretoze kazdy z vymenovanych nastrojov ma svoj specificky zvuk. Najlepsia cesta je si to realne osahat.

Uffff...dufam ze nie si po precitani tohto dlheho textu zmateny, nejak som sa rozpisal :mrgreen:

* pre provokaterov - realne existujuci dedikovany chip, v inej krabici nez PC
Naposledy upravil(a) bassline dne 02 led 2012 17:58, celkem upraveno 1 x.

jackies

Příspěvek od jackies » 02 led 2012 17:52

netharin :
nedělej to ! :) Už tě motaj do sítí :wink:
Pro vlastní, i pro dobro tvé muziky.
Kup si raději dobrý mikrofon, lepší kytaru, housle, sitar, panovu flétnu, nějaký bubínek ......prostě cokoli jiného než syntík.

netharin

Příspěvek od netharin » 02 led 2012 18:00

Chlapi diky za informace. DX200/AN200 by urcite byla dobrou moznosti, ale musel bych jeste dokoupit nejaky masterkeyboard, ktery by v mych cenovych moznostech nemohl konkurovat klaviature DX7. Ta se jevi idealne - FM synteza i kvalitni klaviatura. Filtry bych mohl nastavit v plug-inech. Tim bych ale opet zamestnal CPU. Tady vidim vyhodu pro zmenu u DX200/AN200 + hodne knobu, vice user friendly prostredi. Moznosti o kterych po diskuzi uvazuju: 1) DX7 II 2) DX200/AN200 + levny masterkeyboard. 3) setrit na Blofelda 4) jine

netharin

Příspěvek od netharin » 02 led 2012 18:09

biscuit píše:netharin: jen se priprav, ze programovani zvuku s vetsinou fm syntaku je teda docela ... jak to je slusne rict.. no mne to proste nejde a nebavi a je to kanka na tyhle, mojemu uchu, zajimave znejici synteze ;)
V pohode, nemusis to rikat slusne :) Jak jsem se zatim dival, je to opravdu ,,trochu" porod. Nastesti, ve vecech, ktere me bavi mam otevrenou hlavu pro novy informace a kdyz to pri nich jeste bude vydavat zvuky... :D

bassline

Příspěvek od bassline » 02 led 2012 18:11

netharin: Ak uvazujes o tej DX7, tak si ale zozen urcite nejake dobre presety. Emulacie akustickych nastrojov z factory banky nie su vo vacsine pripadov zaujimave zvuky:

http://www.synthmania.com/dx7.htm

Naopak, zaujimavejsie su tie ostatne, ktore sa nesnazia emulovat piana, flauty, a pod.

Na konci stranky napr.:

4 HARPSI-STG
20 FILTER SWP

Je pravda ale ze to sa tyka DX 7. Dvojka ma nejake moznosti naviac, takze aj nove zvuky oproti jednicke je mozne urobit.
Naposledy upravil(a) bassline dne 02 led 2012 18:22, celkem upraveno 1 x.

dendy
Vybavení

Příspěvek od dendy » 02 led 2012 18:18

an200 nema pre teba zmysel - to radsej potom an1x co je viacmenej to iste ako an200 s tym rozdielom ze to ma klavesy a cez knoby sa dostanes k vsetkym nastaveniam... ovsem an200/an1x je tipicky virtual analog synth, to nema s FM syntezou prakticky nic apolocne...

6000 kc ej skutocne maly limit, pri blofelde by stalo za to uvazovat nad klavesovou verziou - ta je drahsia..

zase ak kupis DX7 budes mat kvalitny keyboard, original fm zvuky... sice o nieco horsi sposob editacie - ale po pravde pre DX7 sa da stiahnut z netu TOLKO hotovych presetov ze asi uz neexistuje vo vesmire zvuk co by si tam nenasiel... nemusis sa tym padom na zaciatok rozptylovat ladenim vladtnych zvukov - najdes si rovno take co ta zaujimaju a budes hrat... casom mozes skusit napriklar cez software editor skusat vlastne zvuky ...

bassline

Příspěvek od bassline » 02 led 2012 18:37

dendy píše:ovsem an200/an1x je tipicky virtual analog synth, to nema s FM syntezou prakticky nic apolocne...
No prakticky praveze ma, ved AN200 mam od teba. Co sa na nu nepamatas ? :wink: Ako som pisal v prispevku vyssie. Ma jednoduchu FM medzi dvoma oscilatormi. Ale znie dost dobre, da sa nastavit rozny charakter. Ta FM znie hutne a pevne. A oproti skutocnej FM to ma vyhodu, ze clovek rychlo naladi FM zvuk. Ale to som vsetko pisal v tom prispevku.

dendy
Vybavení

Příspěvek od dendy » 02 led 2012 18:39

on ale chce FM syntezu.. toto co popisujes je len FM modulacia, to ma kazdy druhy VA synth (respektive 3 zo 4 to maju)... to z nich ale nerobi FM synth :-)

bassline

Příspěvek od bassline » 02 led 2012 18:56

dendy píše:on ale chce FM syntezu.. toto co popisujes je len FM modulacia, to ma kazdy druhy VA synth (respektive 3 zo 4 to maju)... to z nich ale nerobi FM synth :-)
Ale ved si precitaj PORIADNE ten prvy prispevok co som sem dal :wink:.

Viac k teme uz nemam co dodat, majte sa tu.

delay

Příspěvek od delay » 02 led 2012 22:00

Pokud kupuješ něco secound hand za dobrou cenu, tak se nemusíš bát a případně to prodáš. Moje heslo je být odvážný, jsi zároveň rozvážný což ti už teď zaručuje úspěch. Já tedy trochu sdílím Jackiesův názor, protože z těhle synťáků mám trochu husinu, nemám rád hudební nástorje, který se musej nějak sáhodlouze ladit, většinou vyžaduju instantní akci a už jen energie na to abych se někde promačkaval displayem, neco ladil je na prd... Ale pokud to má všehcny funkce na knobech a je to lehce ovladatelný, tak to ber. Já sem lemra a postupně jsem pustil všehcny možny mulťáky a nakoupil single efekty. Jediný co mi zbylo je ten MicroX a E-MU MP7. Hlavně mylsím, že pro tebe synth není primární nástroj, je to doplněk, kosmetika. Tedy ua předpokladu že se nechceš stylově nějak přetavit do elektroniky...

I tak mám ale intuitivně pocit, že bych šel do tý DX7 II, ale nepadla tu možnost, že bys spíš měl šetřit na lepší computer...? Ono, myslím že dřív nežli později budeš i s tím sythem přitlačenej ke zdi, hlavně v momentě kdy začneš víc mixovat a pronikat do VST. Cesty jsou různý, já naprosto chápu, že je lepší utratit peníze na kreativní nástroj, dělám to tak taky a co si budem povídat CD2 E6600 mi taky chcípá velmi brzo, nedokážu si však představit dělat na tvým PC :)

Pytkin
Moderátor

Příspěvek od Pytkin » 02 led 2012 23:59

ono zavisi co chces robit a co ta viac bavi .. ja si nakupujem rozne stare a lacne kramy do pracovne ... a bavia ma .. pocitace tiez furt ugradujem a menim a priznam sa , v zivote som nezapol dake VST instrumenty .. Proste mi to nic nehovori .. Ale ked zapnem tu DX7 alebo virus , tak ma proste bavi na tom klimprcat .. proste stlacim vypinac a hrajem .. ziadne loadovanie systemu , softwaru a hladanie pluginov .. Takze ak si typ, ako ja , tak DX7 je ten spravny kandidat .. neboj sa editacie .. zvuky su uz hotove .. staci si len najst tie prave .. ak si tym , ze chces seriozne dlhe hodiny komponovat svoju muziku , tak mozno je lepsia varianta upgradnut pocitac a pracovat s VST instrumentami .. Ale ako som uz pisal .. DX7 je fakt dobra klavesnica .. DX7II ma uz aj vyriesenu dynamiku nad 100 , takze neni s nou ziaden problem .. A poriadnu klavesnicu treba aj k pocitacu .. Takze mozno aj v tomto pripade neni zle zacat s DX7 a neskor pripadne riesit tie pluginy v komputri ..

netharin

Příspěvek od netharin » 03 led 2012 00:19

bassline píše: Viac k teme uz nemam co dodat, majte sa tu.
Diky za rozsahlou odpoved a spoustu dalsich informaci, kazdy prispevek pomuze, abych nasel nejidealnejsi variantu :wink:

Odpovědět