Zoom H4N -- šum

Ostatní audio hardware, obecná diskuse
TOM-Thak

Zoom H4N -- šum

Příspěvek od TOM-Thak » 28 úno 2015 09:22

Ahoj,
mate nekdo zkusenost se Zoomem a field recordingem?
Ja mam ted H4n tocil jsem na nej driv jen sety a bordel v klubu ale ted mam pujcenou pusku a k ni stereo mic od rode a vysledek je nepouzitelny.. kdyz treba v tiche mistnosti tocim tikot hodin, tak je tam asi tak stejne signalu jako sumu a vubec nevim proc... kabel xlr a jedu na baterky.

Nerikejte mi, ze ten zoom takhle sumi normalne.. ?
Pripadne pokud jo nejaka kvalitnejsi alternativa s low-noise?

Ivo
Moderátor

Re: Zoom H4N -- šum

Příspěvek od Ivo » 28 úno 2015 09:25

Zoom H4N používám pár let. Ano, šumí dost ... tak to prostě je .... i když upřímně řečeno při nahrávání tikotu hodin v prázdné místnosti by asi trochu šuměly i Schoepsy :D Mám ted Sony PCM D100 a ten šumí podstatně méně (o zvuku nemluvě). Zkus ale nahrát i variantu bez Rode (jenom Zoom). Možná ten Rode taky dost k šumu přispívá ...

TOM-Thak

Příspěvek od TOM-Thak » 28 úno 2015 09:40

No tady je toho sumu jako mega dost a bojim se, ze kdyz pak budu nahravat ruchy typu bouchnuti dveri od auta a ruzne jine specificke ruchy, tak to s tim nenaberu. Nemas zkusenost s Tascam? Mrknu na ten sonak. Pusku tu mam Beyerdynamic 837, coz je puska asi za 20k jak jsem koukal. Samozrejme deadcat a zeppelin. Uvazuju prave o porizeni neceho jineho misto zooma, tak aby to nebylo z blata do louze :D

Ivo
Moderátor

Příspěvek od Ivo » 28 úno 2015 09:45

Přímou zkušenost mám s tím Sony ... (nedávno jsem si ho koupil). Je obrovský upgrade po všech stránkách. Je tam dokonce i nastavení se 100 dB S/N ratio. Jediná drobnost je že to stojí jako 4-5 Zoomů dohromady ... :)

TOM-Thak

Příspěvek od TOM-Thak » 28 úno 2015 09:52

To zni zajimave, tak jasne neni to sounddevice, ale na seriozni nahravani... sem fakt prekvapenej, jak ten zoom sumi. Schvalne jsem zvedavej, jestli z toho dostanu neco pouzitelnyho.. jedina srazit gain v zoomu na minimum a snazit se udelat ten zdroj zvuku, co nejhlasitejsi. Ja koukal po tascamech o kterych pisou, ze signal odstup sum je proti zoomu jinde, ale uz podle ceny tomu moc neverim... kdyz ten tascam stoji o 3k vic jak zoom, tak neverim tomu, ze to ma na ten sony.

matucha

Příspěvek od matucha » 28 úno 2015 12:31

U vsech tech prenosnejch nahravadel taky funguje jeden princip. Predzesik na mikrak od urcity urovne zesileni zveda vic a vic sumu a do urcity urovne je ten sum min nebo je umernej zesileni signalu. Takze je potreba najit to misto, kde se to lame a nejit za nej. V ramci 24bitu uz je potom lepsi zesilit si to digitalne.

Hodinky? Opravdu tichy hodinky jsem videl, ze treba lidi ze skywalker ranche tocili tak, ze je dali do bednicky, kterou si na to vyrobili a vystlali pohltivnym matrosem, tam i hodne odhlucneny prostory hrajou roli.

Dvere jsou neco jinyho, trochu vetsi bouchnuti je pomerne dost nahlas. Ale zoomem bych to nahravat teda nechtel kvuli ocasum dozneni. Me v tom vzdycky prijde, ze i kdyz je moje usili stejny, tak s horsi technikou si hazu klacky pod nohy. Vyjimkou by byly nejaky vylozene punkovy zpusoby produkce, kde na kvalite provedeni tolik nesejde a je to soucasti estetiky.

TOM-Thak

Příspěvek od TOM-Thak » 28 úno 2015 12:46

No tak vtipny je ze zbytek retezce je ok a recorder je naprd. Koukal si na tu tabulku? Ten zoom je skoro dole ale ten fostex vypada zajimave nebo ten sony zkratka recorder za 20k vs rekorder za 5k je rozdil. Je jasny ze filmari maj treba ten sound device za 60k ake zase zalezi na co to chces. Chce to tocit ty hlasitejsi zvuky a ty vytrzeny z kontextu asi vzit uz hotovy a nebo kdyz je potreba tam fakt neco nasimulovat tak se to da vzit i ve studiu.. ale urcity veci se musi brat v miste jinak to bude neprirozeny. Ale je to zajimava zkusenost si to osahat a vyzkouset.

Ivo
Moderátor

Příspěvek od Ivo » 28 úno 2015 13:01

Ten Fostex jsem nikdy nezkoušel, ale Sony a Zoom mám vedle sebe a zvuková kvalita (mikrofony, preampy - detaily, prostor atd.) je den a noc ... Jediná věc co mi přijde u toho Sony jako marketingová hovadina je "high resolution sound" - DSD, 192kHz atd. - není v tom v reálném výsledku skoro žádný rozdíl proti třeba 44kHz

TOM-Thak

Příspěvek od TOM-Thak » 28 úno 2015 13:08

Me na tom sony mrzi ten preamp a male jacky. Sice jak si rikal, tak to dneska lze poridit externe.. no a nebo poridit rode ntg4 a rode stereo videomic X a ty maj oba dva vlastni baterku s preamplem takze pak jde jen o redukci na kabel. Ale cim min kvalitni kabely a vice redukci a blbosti, tak tim vyssi sance, ze se nabali nejaky balast.

Ivo
Moderátor

Příspěvek od Ivo » 28 úno 2015 13:10

A jaký je problém se sony preampem ?

matucha

Příspěvek od matucha » 28 úno 2015 13:50

No treba Tascam HD-P2 uz jsem nekolikrat videl z druhy ruky treba za 6tis kc, ten mas na vrcholu tabulky co se sumu tyce.

D50 jsem si nastavil na 48khz a nechal tam, protoze 96khz ktery to zvlada nepridava s vnitrnima mikrakama vubec zadnou dalsi informaci.

Sonacky preampy/prevodniky (m10 a d50) jsem poslouchal nekolikrat s externima mikrakama a v zakladnich vecech mi to neprislo o moc horsi nez sounddevices. Kdybych se v tom rejpal, tak se to trochu zrelativizuje, ale proste sonaci byli fakt dobry. Ale kupodivu zalezelo na kvalite phantom krabicky pres kterou se ty mikraky pripojej (sum, frekvencni orezani u spatnejch). D100 bude zrejme este lepsi. Malej jack je spis problem ze nema zadnej mechanismus proti nahodnymu vytrzeni nebo protaceni (s chrastenim) nez ze je to "malej jack". Ale s trochou opatrnosti to problem neni.

Ivo
Moderátor

Příspěvek od Ivo » 28 úno 2015 14:00

Tady je jakési srovnání externích fantomových krabiček http://www.core-sound.com/2Phant/3.php Je pravda že je to dalších 4-5k

Chvílku jsem nad tím uvažoval, ale pak si uvědomil, že tenhle přenosný přehrávač mám právě proto, aby byl přenosný (ne abych na něj ještě napojoval externí mikrofony) ... Uvažuju spíše o supermobilní variantě notebook - SD usbpre2 - externí mikrofony, což není o moc objemnější a asi i šum bude menší ... Plus zásadní výhoda - v DAW na počítači se dají dělat playbacky a větší sessions, na sony a spol ani náhodou. (mám např. bubnové session a zajedu si za bubeníkem aby něco dohrál, když už on nechce jet sem apod.)

Stejně jako 48-96 není slyšitelný rozdíl, není ani DSD - 44k :)

matucha

Příspěvek od matucha » 28 úno 2015 14:22

To uz je lepsi vzit forselly atd... kdyz uz tu cestu vazis a chces to mit propojeny s pocitacem. Tech par krabicodratu navic uz moc rozdilu neudela.

V tvym pripade bych taky sonaka nechal uplne samostatnyho. Max bych ho pouzival jako backup pri nahravani velkym setupem (at uz primo mikrakama jako uplne separatni backup nebo linkou/digitalne jako zalohu dat).

Standalone nahravadla jako SD702 nebo Nagra LB nebo ... Jsou fajn v tom, ze tam prave ten pocitac mit nemusis. Je to zjednoduseni a nekdo by to moh rict ze je to i jistejsi (ale nic neni 100% spolehlivy). Nemyslim, ale ze to potrebujes.

Diogenes

Příspěvek od Diogenes » 28 úno 2015 15:31

TOM-Thak, všechny tyhle malé rekordery potřebují buď silný signál nebo lepší externí předzesilovač. Ale myslím si, že lovci zvuků s rekordery od Sound Devices potřebují externí preampy také.

Odpovědět