Jak co nejjednodušeji vytvořit hudbu na počítači z not.

Ostatní audio software, obecná diskuse
m4x

Re: Jak co nejjednodušeji vytvořit hudbu na počítači z not.

Příspěvek od m4x » 26 kvě 2017 22:01

PMC ty jsi evidentně "poněkud zmatený". Dostal jsi více než jasnou odpověď, že automatizace v převodu tištěné notace do midi prostě příliš nefunguje. Pokud nejsi schopen zpracovat takto triviální informaci, těžko ve svém bádání pokročíš smysluplně dále.

lavender

Příspěvek od lavender » 27 kvě 2017 06:33

dobre tomu rozumiem ze chces niekoho ucit hrat podla midi filu? resp podla interpretacie ktoru ti zahra nejake GM z midi filu?
svata prostota...
nie dakujem, radsej knihu.

PMC

Příspěvek od PMC » 27 kvě 2017 18:28

Ne, nerozumis tomu dobre, ja nechci nikoho ucit, natoz podle midi stylu. Midi slouzi jen jako kontrolni mechanismus pri domacim cviceni, ktery upozorni na chybu ve hrani, kdyz hrac hraje sam. Nahravky pak slouzi jako 'doprovod' opet pri domacim cviceni, kdy hrac hraje sam a doprovod mu nahrazuje ostatni zaky ze skupiny. Oboji funguje dobre a zvysuje efektivitu cviceni. Ja jen hledam cestu k vyssi efektivite a kvalite tvorby podpurnych materialu.
Naposledy upravil(a) PMC dne 27 kvě 2017 18:40, celkem upraveno 1 x.

PMC

Příspěvek od PMC » 27 kvě 2017 18:39

m4x píše:PMC ty jsi evidentně "poněkud zmatený". Dostal jsi více než jasnou odpověď, že automatizace v převodu tištěné notace do midi prostě příliš nefunguje. Pokud nejsi schopen zpracovat takto triviální informaci, těžko ve svém bádání pokročíš smysluplně dále.
Ne, ty jsi "ponekud nechapavy". Mne je jasne, ze to neprobehne komplet na jedno tlacitko, ale porad mi automatizace muze pomoci oproti soucasnemu stavu rucniho prepisovani not. A predpokladam, ze MuseScore neni ten nejlepsi prostredek na svete pro prevadeni not do midi, tudiz hledam jeho nejlepsi, v praxi overenou, nahradu. Mozna se mi snazis rict, ze to, jak to delam je nejlepsi mozne reseni a zlepsit to uz nejde. Ale o tom pochybuji.

Takze by bylo dobre prestat resit proc to potrebuju a presvedcovat me, abych to nedelal, ale odpovedet na jasne polozeny dotaz, který prostredek je nejlepsi na digitalizaci not a ktery na jejich prevod do midi a nebo mlcet, pokud na to odpovedet neumim. Protoze pres mnozstvi prispevku na tuto jednoduchou otazku jeste nikdo fundovany neodpovedel a forum je zabordelene offtopicem.

lavender

Příspěvek od lavender » 28 kvě 2017 06:02

z mojho pohladu si nejasne pokladal otazky a ludia ( a ani ja ) som ti nerozumel.
a ked som ti pozozumel a dal som sem aplikaciu, ktoru si mohol skusit - ziadna reakcia.
a co sa tyka tvojho procesovania not do midi - asi sa treba zmierit s tym, ze na toto nemusi
existovat fakt ziadna easy cesta. ocr textu rozumiem - pouziva to miliarda ludi denne na cokolvek.
ocr not - no, pre 100ludi na svete nema kto zaplatit vyvoj aby to bolo pouzitelne...

vasek

Příspěvek od vasek » 29 kvě 2017 10:12

lavender: Tak to si teda nemyslím. Mraky lidí na světě pracují s notama a určitě nebude málo takových, kteří by si to chtěli nechat přehrát počítačem.
PMC: Zřejmě to tady nikdo nepoužívá, tak místo toho rozčilování jsi mohl zkusit ty demoverze a věděl bys nejlíp.

lavender

Příspěvek od lavender » 29 kvě 2017 14:36

vasek: s notami urcite. ale necitas co pisem - prevod not ocrkom do midi - to podla mna nepouziva vela ludi...

Stardust
Vybavení

Příspěvek od Stardust » 29 kvě 2017 14:58

Levander: Ale jo, už před asi deseti rokama, když jsem to dělal naposledy, na to bylo Photo score pro Sibelia a používalo to asi dost lidí. Jen hodně záleží na kvalitě tisku a chce to pečlivou kontrolu. Jako u OCR ostatně.

Jinak souhlas s Vasek, chce to zkoušet, případně googlit.

MDudas

Příspěvek od MDudas » 29 kvě 2017 15:24

PMC, toho pana Musila z JAMU si uz skusal volat ?
Urcite Ta bude vediet aspon nasmerovat.

http://www.audified.com/projekt/vavcjam ... age73.html

PMC

Příspěvek od PMC » 29 kvě 2017 21:22

lavender píše:vasek: s notami urcite. ale necitas co pisem - prevod not ocrkom do midi - to podla mna nepouziva vela ludi...
Tak a ted se podivej na muj udajne nejasny dotaz v prvnim prispevku, kde mam tri ocislovne dotazy a kde tyto veci resim nezavisle. Prvni se pta na nejlepsi nastroj pro digitalizaci not, nejlepe MusicXML a druhy se pta na nejlepsi nastroj, ktery prevede ty data do midi. Nehlede na to, ze si neumim predstavit, jak chces noty prehrat na pocitaci a vyhnout se pritom midi.

Jinak zatim jsem dospel k poznani, ze na OCR not je nejlepsi asi PhotoScore, co se tyce kvality. Takze ted predevsim hledam nastroj na prevod do midi, coz je trochu zradne, protoze on uz format MusicXML obsahuje informace nejen o sazbe, ale svym zpusobem i midi eventy. Tak je otazka, jestli existuje nejaky konvertor, ktery se spis ridi tou sazbou a konverze do midi je uzivatelsky nastavitelna, nebo zda vsechny konvertory mechanicky prebiraji informace z MusicXML a tudiz maji stejne vysledky bez moznosti ovlivneni uzivatelem.
Naposledy upravil(a) PMC dne 29 kvě 2017 21:38, celkem upraveno 1 x.

PMC

Příspěvek od PMC » 29 kvě 2017 21:35

MDudas píše:PMC, toho pana Musila z JAMU si uz skusal volat ?
Urcite Ta bude vediet aspon nasmerovat.

http://www.audified.com/projekt/vavcjam ... age73.html
Na to abych volal cizim lidem nejsem dost asertivni. Ale právě ten PhotoScore, na který se odkazuješ, se mi docela líbí a není ani moc drahý. Děkuji.

MDudas

Příspěvek od MDudas » 30 kvě 2017 02:16

PMC píše:...Na to abych volal cizim lidem nejsem dost asertivni....
Daj pozor, aby Ti neukusli hlavu... :lol:
Za 5 min strachu mozes vyriesit otazky, o ktorych tu budes cele dni diskutovat bez jasneho vysledku.
Pritom staci pekne pozdravit, vysvetlit situaciu a "vyvolat sucit" so zacinajucim amaterom. :wink:

PMC

Příspěvek od PMC » 24 čer 2017 19:49

Na OCR not se mi nejvíc osvědčil program Notate Me pro android. Výhodou androidího řešení je, že se s tím pracuje pohodlněji a rychleji než se skenerem. Notate Me asi používá stejné algoritmy jako uznávaný Photo Score (je to od stejného výrobce), ale za podstatně nižší cenu. Klíčová je kvalita focení. Za prvé je nutno mít rovnoměrné, ideálně difuzní, světlo, ale dá se to dobře dělat i přímo na sluníčku. Foťák v tabletu mi dával z počátku dost mizerné a obtížně čitelné výsledky, ale jen do chvíle, než jsem změnil nastavení z 6 MPx 16:9 na 8 MPx 4:3. Pak už byly snímky překvapivě čisté a prakticky bez vad. V takovém případě je chybovost minimální a do půl hodiny mám kvalitně zpracováno cca deset stránek not. To je rapidní zvýšení efektivity oproti ručnímu přepisu. Ale není to stoprocentně spolehlivé, když ocr v polovině přehlédl změnu předznamenání, tak se to dotklo spousty následujících not, které byly špatně vyhodnocené. Je jednoduší to naskenovat celé znovu, než to opravovat. Co OCR neumí je prstoklad, ten se bohužel ignoruje a v případě potřeby je nutno ho doplnit ručně. Rozpoznávání not je velmi spolehlivé, jak výška tak délka s výjimkou rozpoznání akordu z celých not (tři kolečka nad sebou), ty občas program ignoruje. Velmi dobré je rozpoznávání i ligatur a legát, hapruje crescendo a dimiduendo, které se rozpoznává, ale bývá chybná délka. Z notových ozdob je staccato a sforzato bez problémů, zcela se ignoruje tenuto. Kupodivu docela funguje i rozpoznavani textu písně, alespoň anglického, včetně rozdělení pod správné noty, český jsem nezkoušel. To je asi tak všechno po dvou dnech používání a zpracování cca sto notových stran.

biscuit

Příspěvek od biscuit » 24 čer 2017 22:27

mas u me bod za sdileni svych poznatku ;-) :palec+:

markuc
Vybavení

Příspěvek od markuc » 25 čer 2017 02:09

Tak trochu konkrétně .. mám zkušenost s Photoscore, docela dobře to funguje, velmi záleží na kvalitě pdf předlohy, ale to snad ani nemusím psát ..
Pro převod not do midi lze použít jak notační program (Finale, Musescore, Sibelius), tak DAW, formát MusicXML je poměrně univerzální.

Odpovědět