Room EQ Wizard - akustická měření

Ostatní audio software, obecná diskuse
jammix

Re: Room EQ Wizard - akustická měření

Příspěvek od jammix » 13 bře 2018 21:03

ani ja som nerobil v REW a smaart ale najlepšia cesta ako to pochopiť je začať skušať merať zname veci ktorých vysledky približne očakavaš.
tu latenciu subov by som asi daval od oka, každych 35 cm vysunutého subu ubereš 1ms to je princip rychlosti zvuku . :)

ten loopback by mal soft automaticky vypinať ked ho netreba ale to zistiš ak budeš mať stale "flat" vysledok tak zrejme ho nevypina .

strapal

Příspěvek od strapal » 13 bře 2018 21:57

Jasan, ale já to beru jako výzvu a dotáhnutí všech možností nastavení do maxima. Třeba se mi to s vaší pomocí podaří a stane se ze mně psychoakusticky vyrovnaný člověk.

OK, takže mám zkalibrováno. Teď bych to asi viděl na odchyt nežádoucích frekvencí - rezonancí - součtů. Nějaké rychlé rady? No, už více lidí mi naznačilo, že měření ve Smaart je tím pravým softem. Je tu nějaký ostřílený borec, co používá Smaart a měl by trochu trpělivosti?

Stan

Příspěvek od Stan » 14 bře 2018 01:37

Smaart je sice vynikajici ale taky pekne drahy system tak si nejsem jisty jestli tady s nim nekdo opravdu dela. Nevim na jak velkych akcich budes hrat ze to takhle resis, Kdyz je to velka venue tak tam maji zvukare ktery to ma osefovany a navic se zpozdeni spise resi u venkovnich predstaveni kde se zvuk neodrazi a rozestupy PA jsou minimalne (zhruba) 30-35m pokud si to pamatuju spravne a nebo ve sportonich halach ale tam to je opet vyreseno protoze sound systemy a akustika jsou reseny pri stavbe budovy.

Nekde jsem tu jiz uvadel PDF s merenim PA systemu. Jinak problemove frekvence v uzavrenych prostorech se resi podle zpetne vazby a na tohle by jsi se mohl zeptat na jiz zminenem druhem foru na kterem se pohybuji lide kteri se tim zivi a pochybuju ze tam nekdo beha pred vystoupenim s merakem. Jinak nejaky tipy si muzes najin na FOH (Front Of House) online magazinu http://www.fohonline.com/cat-blog/20-th ... s-101.html nebo u SHURE http://blog.shure.com/testing-1-2-3-adv ... ive-sound/ nebo https://www.talkbass.com/threads/my-tho ... ng.987341/

zadej si do google PA latency calculation a vyjedou ti linky kde jsou informace co potrebujes
Namatkou
http://www.brightonsoundsystem.co.uk/ca ... -delay.php
https://www.sweetwater.com/insync/timin ... r-your-pa/

strapal

Příspěvek od strapal » 14 bře 2018 20:33

Jasan, díky moc za reakci.
Mám mikro aparát, velké akce se mně netýkají - vrchy RCF HD32 a dva suby Turbosound iQ15B, které ještě hodlám podepřít jedním kusem něčeho pořádného 2-5kW v aktivu pro větší prostor, možná RCF v konfiguraci 2x15" nebo 18", nevím.. Pak stejně musím koupit něco od Rane nebo Ashly na procesing. Stávající iQ15B má integrované DSP od Klark Teknik. Tam lze nastavit poměrně dost věcí bez externího procesoru.

Pokusím se najít tvé pdf pro PA.

Na zvukařině jsem se ptal, ale od doby úmrtí guru fóra, pana Huberta Mašína, to tam poněkud vázne. Chlapi mají moc práce zřejmě...

Díky za links a kalkulačky. Delay můžu v subech na DSP nastavit přímo i pomocí vdáleností, to je v pohodě, ale mně spíš zajímá problém latence a jak ji změřit pomocí REW.

Stan

Příspěvek od Stan » 14 bře 2018 20:59

Ja te nechapu latence = zpozdeni. U PA se meri zpozdeni signalu vzhledem k rozestupum PA aparatu aby nevznikalo neprijemne echo na vzdalenejsich mistech od stage. Ja opravdu nevim jakou latenci mas vlastne na mysli a k cemu to potrebujes. Ja jen aby jsi se nezabyval necim co ti vlastne bude k nicemu. pokud ozvucujes pouze male venues tak je ti latence k nicemu a spise je tvuj nepritel zpetna vazba.

strapal

Příspěvek od strapal » 15 bře 2018 05:47

Prece kazde elektronicke zarizeni uz svou podstatou ma svou latenci, ktera v celkovem retezci muze naskladat i par desitek ms. Ja chci tento rozdil zmerit mezi satelity a suby. Ten uz pak merit nikdy nebudu, protoze neni proc - uz se nezmeni az do vymeny komponentu. Nebavim se o zpozdeni danou umistenim subu pred satelity, to je jina vec. Ano, muze se jednat pouze o jednotky ms, ale proc to nezmerit kdyz to jde a je cim, ze ano. Ja chapu, ze jednotky ms nikdo nepozna, ale proc to nedovest k dokonalosti, ze...

Stan

Příspěvek od Stan » 15 bře 2018 10:09

Opet mluvis o vecech ktery s tim nemaji co spolecneho ale uz se nekam pomalu dostavame. Precti si tohle
https://www.prosoundweb.com/channels/li ... ignment/2/
aby jsi vlastne pochopil o cem mluvis a pouzival spravnou terminologii , a pak muzes i tohle
https://www.presonus.com/learn/technica ... re-your-pa
ale podobnych clanku najdes hodne hledej "PA system latency measurement", "Pa system alignment " nebo "Pa system alignment software"

Prosimte pozadej adminy aby tohle vlakno rozdelili a tvuj problem odelili od EQ Wizard. Dej mu nazev odpovidajici tvemu problemu pro lepsi nalezeni v budousnosti. treba "Kompenzace zpozdeni signalu u PA Systemu" ci tak nejak at je hned jasne o cem vlakno je

strapal

Příspěvek od strapal » 15 bře 2018 13:31

Vsak ja se k vysledku chci dopracovat pres REW, tak nevim jestli druhe vlakno bude prinosem. Necham to na adminovi.

Diky za linky. Problem ziskat nulovy posun v delicim kmitoctu je mi znam, otazka je stejna, jak na to v REW... No nic, jdu guglit a zkouset.

Stan

Příspěvek od Stan » 15 bře 2018 14:14

REW ti je v tomto pripade k nicemu. Jeho zakladni funci je vyuziti pro mereni uzavrenych prostor jehoz vysledku se pouziva pro nasledne akusticke upravy. To nema se spravnym rozmistenim PA systemu co delat. Tvuj "domely" problem se zpozdenim v HW resi vyrobci crossoveru, takze ti pouze zbyva fyzicky posun dilu PA systemu a to uz ti tu kluci popsali 1ms = 1 stopa (cca 30cm). Vse co potrebujes vedet je v clancich dobre popsano a proto to do tohoto vlakna nepatri.

strapal

Příspěvek od strapal » 15 bře 2018 15:45

Ok, diky vsem za odpovedi. Admina prosim o premisteni nebo zruseni mych dotazu.

jammix

Příspěvek od jammix » 15 bře 2018 19:06

teoreticky by merací soft mohol puštat signal na roznych frekvenciach a určit im latenciu vzajomnu (po prichode do mikrofonu ) , len to treba preskumať , tak do toho a potom nas pripadne informuj . :D

Stan

Příspěvek od Stan » 15 bře 2018 20:59

strapal píše:
15 bře 2018 15:45
Ok, diky vsem za odpovedi. Admina prosim o premisteni nebo zruseni mych dotazu.
Doufam ze jsi se kvuli navrhu na premisteni do samostatneho vlakna neurazil (viz zruseni dotazu), neni treba nic rusit protoze se ty informace mohou nekomu v budoucnu hodit a proto by pro snadnejsi nalezeni mel nazev vlakna odpovidat problemu. Radi ti tu pomuzeme najit reseni nebo ujasneni tvych problemu. A v tomto pripade jsme se ti snazili pomoci se spravnym pohledem na vec na kterou jsi se dival ze spatneho uhlu.

@jammix: odpust si ty svy srandicky nebo te zacne brat vazne. Uz takhle v tom ma binec 8)

Odpovědět