Analogový manifest :)

Co se nevešlo do definovaných kategorií a souvisí s tvorbou hudby
Odpovědět
Uživatelský avatar
Ivo
Moderátor
Příspěvky: 11515
Registrován: 19 črc 2003 06:02

Analogový manifest :)

Příspěvek od Ivo » 26 úno 2011 12:03

Na Facebooku se objevil "Analogový manifest". Protože se jedná o skupinu lokální, kterou vede můj kamarád (učitel kytary, absolvent konzervatoře i teologické fakulty), zaujalo mě to ... O některých postulátech si ale nejsem úplně jistý ... co mysíte ? (Má to i celkem "analogové datum" zveřejnění :mrgreen: )

Skupina N.O.C. Analogový Manifest


Skupina N.O.C. se chce vrátit ke kořenům a tvořit hudbu klasickým způsobem, tak, jak vznikaly nahrávky Black Sabbath, Beatles, Pink Floyd, Led Zeppelin a dalších legendárních skupin. Odmítá digitální technologie a zavazuje se používat pouze klasické dobové nástroje a lampové zesilovače. Plánuje nahrávat do jednopalcového nebo dvoupalcového magnetofonu, do 16 nebo 24 stop, míchat na klasickém pultu do půlpalcového magnetofonu a následně vylisovat gramofonovou desku. Proč?Protože pokud chcete vytvořit dobrou hard-rockovou nahrávku, musíte použít analogovou nahrávací technologii.


Od konce sedmdesátých let došlo v hudbě k několika radikálním změnám: Začaly se používat tranzistorové zesilovače, posléze digitální simulace zvuku a nakonec nahrávání do harddisku. Postupně a nenápadně se změnila podstata hudby. Nová nahrávací technologie stvořila novou hudbu, nová hudba stvořila novou nahrávací technologii. To by tolik nevadilo, kdyby zůstala otevřená cesta i k tradiční nahrávací technologii. Ale dveře se pomalu zavírají. Studií, která jsou schopna pracovat s vícestopým magnetofonem a mixážním pultem, už mnoho nezbývá. Zavírají je nahrávací studia i sami hudebníci. Z pohodlnosti, z ekonomických důvodů, z nevědomosti. Digitální nahrávací technologie je levná, dostupná a má téměř nekonečné možnosti. V oblasti zvuku je schopna vytvořit téměř cokoliv: Rovnat rytmus, dolaďovat výšku tónu, jakkoliv stříhat, kopírovat, nekonečně vrstvit stopy, kontrolovat a doplňovat frekvenční spektrum, napodobovat jakékoliv zvuky. To vše je vhodné pro hudbu, kde chcete dosáhnout hodně čistého zvuku, například u klasiky, folku, popu. Dále tam, kde chcete dosáhnout co nejširšího zvukového spektra (metal) nebo tam, kde chcete využívat samply a různé umělé zvuky (techno, hip hop).Ale hard-rock je prchavá nálada okamžiku a okamžik netrvá nikdy dlouho.

Pokud chcete nahrát klasický hard rock, jak ho definovaly skupiny začátku sedmdesátých let, je přesné digitální nahrávání doslova pohroma. Tento styl hudby totiž nepotřebuje ani čistotu nahrávky, ani široké zvukové spektrum, ani žádné samply. A nejen že je nepotřebuje, dokonce mu škodí. Především potřebuje přenést na hudební nosič ono teplé vrnění přebuzeného lampového zesilovače a živelnou nahodilost aktuálních lidských emocí. Spousta věcí v této hudbě je dílem náhody a nedokonalosti a právě v tom je její kouzlo. Hard-rock je prchavá nálada okamžiku a okamžik netrvá nikdy dlouho. Jakmile začnete při nahrávání zírat do monitoru počítače, už jste ztratili původní myšlenku, ani to nevíte. Nic není vzdálenější digitální technologii než nahodilost a nedokonalost. V počítači musí být vše přesně definováno. Vše musí být slyšet. To je jeden z mýtů moderního nahrávání. Ale pro požitek z hudby nepotřebujete slyšet vše. Posloucháte hudbu jako celek. Analyzujete pouze z nějakých praktických důvodů, ale to už nemá s hudebním prožitkem příliš společného.„Vše musí být slyšet“ je mýtus.

Při poslechu různých starých rockových nahrávek mi vrtalo hlavou, jak mohou být v těchto nahrávkách takové intonační i rytmické nepřesnost a přitom nijak nekazit výsledný umělecký dojem. Poslechněte si například závěr střední části písně Child in time od Deep Purple na desce Made in Japan. Skupina tam dospěje k tak rychlému tempu, že je nemožné, aby závěrečná unisona kytary, basy a kláves zazněla přesně. Také nezazní. Ale vůbec to nevadí! A to je ta záhada skrytá někde v hlubinách nahrávacích technologií. Vím stoprocentně, že kdyby bylo totéž nahráno digitálně, vadilo by to hodně. Dalo by se to ovšem opravit a také by se to udělalo. Proč to v analogové nahrávce našemu sluchu nevadí? Jaké nevyzpytatelné vibrace a frekvence to ovlivňují? A je vůbec hudba jen elektromagnetické vlnění?I Cesta je Cíl

Nechci se pouštět do debaty o tom, zda lze i v počítači vytvořit dobrou hardrockovou nahrávku. Třeba to možné je, ale za prvé budete potřebovat hodně šikovného technika, hodně peněz a času, a za druhé, nejde jen o výsledek. Stará zenová moudrost praví, že i Cesta je Cíl. Většina rockových kytaristů si zakládá na tom, že hraje na tradiční fendery, gibsony, marshally a nikdy by se jich nevzdali, ale když jde o nahrávání náhle ustoupí a nechají se nahrát do počítače. Chápu to. Zabývat se hudbou a ještě nahrávací technologií je už trochu náročné. Pokud se hudebník zabývá nahráváním, tak jde co nejjednodušší a nejlevnější cestou a tou je počítač. Proč být tak staromilný a přehnaně lpět na tradicích? Ano, také to nemám rád, ale v tomto případě jsem se přesvědčil, že je to nutnost. Lidé pěstují mnoho aktivit, které už byly technologicky překonány, a přesto se jich asi nikdy nevzdají: jezdí na koni, přestože je to jednodušší autem, malují portréty, přestože je přesnější fotit, loví ryby a zvěř, přestože si je mohou koupit atd. Pokud chcete stvořit hardrockovou nahrávku, měli byste projít celou cestu. Ta vede z hlavy do nástroje, z nástroje do zesilovače, ze zesilovače do reproduktoru, z reproduktoru do mikrofonu a z mikrofonu do magnetofonu. Tím je dílo hotovo. Bude-li pak transportováno na další pásek, na vinylovou desku nebo do počítače je další věc, ale nemění to už podstatu vaší práce. Proč dnes existuje mnoho dobrých hardrockových skupin, ale žádné dobré hardrockové nahrávky? Proč vás tolik skupin na koncertě překvapí a z CD zklame? Protože nahrávají do počítače. Většina hudebníků před nahráváním řeší struny, blány, paličky, kytary, zesilovače, mikrofony, trsátka a pak udělá špatně onen poslední krok. Způsob záznamu. Mluvím o hardrocku, ne o funku, popu, ska, metalu, hip hopu atd.Existuje dnes mnoho dobrých hardrockových skupin, ale žádné dobré hardrockové nahrávky.

Gramofonové desky dnes zažívají renesanci. Největší továrna v Evropě na jejich výrobu je na našem území, produkuje ročně stovky titulů a není sama. Kompaktní disk už pomalu ztrácí úlohu hlavního nosiče hudby. Hudba je více poslouchána z počítačů, hudebních serverů, mp3 přehrávačů, telefonů i z gramofonových desek. Zkrátka nosičů může být mnoho a mohou být různě kvalitní, ale je důležité, aby nahrávka byla dobrá. Při použití kvalitního zařízení je gramofonová deska frekvenčně nejkvalitnější reprodukcí hudby. Proto se skupina N.O.C. rozhodla natočit vinylovou desku.

Kromě vinylové desky a koncertů bude skupina N.O.C. svoji hudbu publikovat také v digitální podobě na internetových serverech, ale pouze jako ukázku. Kompletní nahrávka bude dostupná pouze na gramofonové desce. Digitální verzi nahrávky nebude skupina podporovat ani jí nebude bránit. Bude jí brát pouze jako propagační materiál.Jablonec nad Nisou 27.2.2001 Jan Krajník, Mathias Hartmann, Václav Lhota

Wohma
Příspěvky: 1656
Registrován: 05 říj 2007 08:30

Re: Analogový manifest :)

Příspěvek od Wohma » 26 úno 2011 12:09

"Vím stoprocentně, že kdyby bylo totéž nahráno digitálně, vadilo by to hodně."
U teto vety jsem skoncil a nehodlam cist dal :D

Rekl bych, ze je to proste spis zpusob, jak na sebe upozornit.

BTW, zpusob, jakym vymezili hard rock oproti ostatnim stylum a jak rikaji, ze zrovna a jedine hard rock musi byt hran "analogove", je spis k smichu :lol:

Uživatelský avatar
Fractal
Příspěvky: 2777
Registrován: 10 dub 2004 14:54

Re: Analogový manifest :)

Příspěvek od Fractal » 26 úno 2011 12:23

těch dobrých hardrockových kapel je... třeba Tomahawk, Pražský Výběr II, Metallica... proti gustu

ale mají UPLNOU pravdu, vše co je digitální je totálně špatné, hlavně internety, wifi, porno a anime :)

Uživatelský avatar
biscuit
Příspěvky: 9030
Registrován: 22 črc 2004 02:58
Vybavení

Re: Analogový manifest :)

Příspěvek od biscuit » 26 úno 2011 12:27

jj tywe, jak jsou tam jednicky a nuly, jako by v tom byly same sestky... ukrizovat!

Uživatelský avatar
CzechJoker
Příspěvky: 16
Registrován: 19 led 2011 19:10

Re: Analogový manifest :)

Příspěvek od CzechJoker » 26 úno 2011 12:29

Na druhou stranu digitální technologie je o kompromisech v kvalitě, CD z principu nemůže přenést to, co vinyl a o mp3 nemluvím. Sebelepší digitální technologie se masteruje na úroveň CD nebo mp3, přizpůsobuje se přehrávání v pidisluchátkách a plastových bedýnkách u PC.
Určitě lze hovořit o tom, že digitální technologie zlevnila výrobu, na druhou stranu když vezmu např. CD "A Matter of Life and Death" nahrané komplet živě, tak vnímám úplně jinou atmosféru, než je bohužel běžná u ostatní produkce. Toť můj názor.

Uživatelský avatar
Vlad
Příspěvky: 1022
Registrován: 27 bře 2006 19:34

Re: Analogový manifest :)

Příspěvek od Vlad » 26 úno 2011 12:41

Ivo píše:.... Postupně a nenápadně se změnila podstata hudby.
nonsens. Podstata hudby se nemeni zpusobem jejiho zaznamu. Chlapci to maji trochu popletene.
Hard a Heavy jde mimo me, ale slysel jsem, kterak Black Sabbath chteli pred nekolika lety oprasit svuj stary sound z obdobi jejich starych pecek (zrejme 70 leta) a at se snazili sebevic, nepovedlo se jim to. Stejny zvuk uz proste nemohli nakroutit

Uživatelský avatar
a.tom.x
Příspěvky: 2694
Registrován: 06 zář 2002 16:55

Re: Analogový manifest :)

Příspěvek od a.tom.x » 26 úno 2011 12:56

Když je to baví ...
Art of Sound - Professional Soundware Solution
http://www.aos-pro.com

Brooklyn / juanita juarez
Profesionál
Příspěvky: 3559
Registrován: 06 úno 2005 01:03

Re: Analogový manifest :)

Příspěvek od Brooklyn / juanita juarez » 26 úno 2011 13:00

dobry, proc ne, stejne tak muze vzniknout (a urcite existuje) digitalni manifest (vse generovano v pocitaci atp). nebo viz manifest matthewa herberta nebo treba matuchova skladba ciste ze zvuku sci-pro. nekdy je takovy striktni omezeni se pro tvorbu uzasne osvobozujici. takze proc ne, ale trval bych na tom, ze: 1. takovy vymezeni je arbitrarni ve vztahu ke kvalite (takova hudba nebude z principu lepsi nebo horsi). 2. let's hear the music! zalezi na vysledku, a 'cesta' pro me jako posluchace je zbytna, zajima me cil. (netreba zduraznovat, ze jsem skeptickej.)

Uživatelský avatar
Ivo
Moderátor
Příspěvky: 11515
Registrován: 19 črc 2003 06:02

Re: Analogový manifest :)

Příspěvek od Ivo » 26 úno 2011 13:19

Můj skromný názor je

1) Zminované kapely v těch dobách nenahrávaly do pásu proto že by to byla jejich specifická volba, ale jinou možnost prostě neměli a nic lepšího holt nebylo Je možné, že kdyby měli dnešní technologie, neváhali by ani vteřinu ... Byla to spíš z nouze ctnost.

2) Pokud za "digitál" považujeme M-Audio kartu, čínský mic, nahrávací koutek v ložnici a v PC pár cracklých pluginů, tak se s tím dá víceméně souhlasit, Ale v případě špičkových studií s horami krásných analogových přístrojů, konzol, špičkových převodníků atd, je to úplně irelevantní a lepší zvuk se dá dosáhnout spíše tímto způsobem

3) Při "slepém" poslechu kvalitních nahrávek by myslím bylo dost obtížné s jistotou říct která byla dělána "digitálně" a která "analogově". Ta "analogová" by klidně mohla na poslech znít "digitálněji" ... :)

4) Samotný pás nic neznamená ... Pokud se na nahrávání použijí (pod) průměrné mikrofonony atd., výsledek bude stejně nic moc

5) Dnešních zvukové technologie, přístroje atd umožnují vytvořit de facto jakýkoliv zvuk, i retro páskový /analogový atd, a bude to k nerozeznání (jen v té "digitální" doméně nesrovnatelně jednodušší a flexibilnější

6) Jak říká Brooklyn - posluchače vůbec nezajímá jak to bylo dělané, jeho zajímá hudba ... To je jako prohlásit - přijedeme za vámi drožkou taženou párem kozlů, NE autem. No ale že tam nakonec jste, je to podstatné, ne jak jste se tam dostali. Nebo - nebudeme doma topit plynem, ale chrastím. ALe podstatné je to, že tam bude teplo ... Jestli se budu trápit s větvemi nebo pustím plynové topení už na tom teple moc nezmění ... (pokud nepoužívám kamna značky Černobyl :wink:

Řekl bych že snažit se v dnešní době trvat na "pásu" a "nedigitálu" (a křižovat se před strašlivým "digitálem") v samotném výsledku ničemu nepomůže (spíš naopak) a je možná dost nepraktické ... A jak bylo řečeno výše - způsob záznamu nijak nesouvisí s hudební kvalitou a obsahem

Pokud to člověk bere tak že je nadšenec do starých mašinek (aut - veteránů) a baví ho to, tak je to v pohodě. Ale myslet si že PROTO že budu nahrávat do pásu atd bude hudba lepší, hodnotnější a zvuk kvalitnější je dost mimo realitu ...

jackies

Re: Analogový manifest :)

Příspěvek od jackies » 26 úno 2011 14:17

Taky bych se způsobem natáčení (analog/digital) v té době (27.2.2001) trochu polemizoval.
Samozřejmě dnes už asi moc ne.

Ale se zbytkem souhlasím.
S tou "člověčinou",feelingem, náhodou, nedokonalostí která se víc a víc vytrácí díky všem těm dnešním editačním možnostem.
I to jednou nahrané a pak 4x zkopírované mě také leze krkem ...
(i přes to, že to také dělám :) ) Je to jen lenost a zapomínání o čem to muzicírování je.

btw :
Já mám nejraději záznamy živáků kde se hraje na hudební nástroje.
Naostro, všichni najednou. Žádné podvody, ale normální poctivá muzika, zahraná muzikantem od odklepání až dokonce.
Tak jak se jim to povedlo, jak jim zobáky a ruce narostli i se všema případnejma chybama.
Dodatečně vyretušované chyby z takových koncertů (nebo dokonce nové přehrání partu) jsou u mě také podvod.

Nejlepší je ale stejně zajít si na koncert osobně, vidět , slyšet a kochat se :wink:

Uživatelský avatar
Ivo
Moderátor
Příspěvky: 11515
Registrován: 19 črc 2003 06:02

Re: Analogový manifest :)

Příspěvek od Ivo » 26 úno 2011 14:22

jackies píše: Ale se zbytkem souhlasím.
S tou "člověčinou",feelingem, náhodou, nedokonalostí která se víc a víc vytrácí díky všem těm dnešním editačním možnostem.
I to jednou nahrané a pak 4x zkopírované mě také leze krkem ...
(i přes to, že to také dělám :) ) Je to jen lenost a zapomínání o čem to muzicírování je.

:
To ano, ale to přece vůbec nesouvisí s nahrávacím médiem :wink: I na HDD se dá nahrávat live, bez milionu editací atd, s "feelingem"

Uživatelský avatar
Pytkin
Moderátor
Příspěvky: 21619
Registrován: 23 kvě 2002 16:23

Re: Analogový manifest :)

Příspěvek od Pytkin » 26 úno 2011 14:25

ved prave kvoli tomu je ten analogovy manifest hlupost ..

jackies

Re: Analogový manifest :)

Příspěvek od jackies » 26 úno 2011 14:48

Ivo píše:To ano, ale to přece vůbec nesouvisí s nahrávacím médiem :wink: I na HDD se dá nahrávat live, bez milionu editací atd, s "feelingem"
To souvisí.
Muzikant je od přírody líné a pohodlné "hovádko".
A tahle dnešní technologie k těm všem jednoduchým, rychlým berličkám krutě svádí.
Pak samozřejmě dostává muzika pěkně na prdel.

Reaguji na jakýsi skrytý povzdech v tom manifestu právě o těchto věcech.

Uživatelský avatar
Ivo
Moderátor
Příspěvky: 11515
Registrován: 19 črc 2003 06:02

Re: Analogový manifest :)

Příspěvek od Ivo » 26 úno 2011 14:50

Jasně, ale to nesouvisí s médiem ale s lidskou přirozeností ...

jackies

Re: Analogový manifest :)

Příspěvek od jackies » 26 úno 2011 15:00

Pro muziku jako takovou, je nejhorší varianta nacpanej muzikant s HDR.
Lepší pro ní je vždycky, hladovej a s pásem :)

Odpovědět