Budování nového studia - online

Co se nevešlo do definovaných kategorií a souvisí s tvorbou hudby
Odpovědět
Ivo
Moderátor

Příspěvek od Ivo » 15 črc 2005 16:16

Pierre niko píše:jo, pohoda.... a Ivo, jak to mas s ventilaci. Ptam se proto, protoze jestli hodlas provadet jeste venkovni tepelnou ozolaci (coz bude zrejme kvuli sendvicovemu zdivu asi troch zsbytecne), barak ti nebude dychat a mohly by nastat potize s prilisnou vlhkosti a naslednyma plisnema. Takze jsou to vlastne otazky dve, jak bude resena ventilace, a budes provadet jeste klasickou polystirenovou tepelnou izolaci zvenku? zdar...
Vnejší polystyrenová izolace samozřejmě nebude ... Reálná ventilace bude oknem 80x160 (případně i dveře), což by při pravidelném denním větrání mělo v pohodě stačit. Rosný bod zdí se počítal a měl by být v pořádku. "Dýchat" by to snad mělo. Vnější originální zed je z tvárnic + všeho možného (čili spárovitý materiál) a 5cm izoveru s cihlovou zdí by snad též mělo být OK. Uvažovat o umělé "klimatizaci" mi připadá vzhledem k velikosti prostoru už trochu předimenzované ... nemluvě o tom, že by to bylo dost kontraproduktivní vůči zvukovově izolačnímu úsilí ...

Jinak ted mi volal stavební dozor, že zjistili , že originální zdi nejsou úplně pravoúhlé, jestli to mají vyrovnat těmi vnitřními zdmi. Samozřejmě jsem řekl že chraň pánbůh - moc se mi na tom líbí, že jsem tu novou šikmost vnitřních zdí nedávno zrušil a byla mi teď následně nabídnuta už v originále ... :wink:

Ivo
Moderátor

Příspěvek od Ivo » 15 črc 2005 16:31

STROPNÍ MEDITACE :roll:

Struktura stropu je akusticky velmi významným prvkem místnosti.
Ideální by asi bylo toto (rpg stropní plastové difuzéry):

Obrázek

Ale jednak to tady není dostupné a jistě to je i hodně nelevné ...
Dr.Sýkora navrhl "položivou" stropní strukturu: 60x60 cm kazety střídavě absorbční rockfon polar a odrazivý sádrokarton.
Selským uvažováním jsem došel k myšlence co takhle dát nad poslechovou část jen rockfon (jako jednolitý absorbční panel).
Na to mi bylo řečeno, že tím by vzniklo to, co je známé po pojmem "dead end", s poslechovým efektem ve formě až příliš nepřirozeného, nereálně čistého stereo obrazu, takže může být problém s mixy.
I když samozřejmě vyváženě, měla by i poslechová část do jisté míry simulovat reálné poslechové podmínky. Ideálním a běžným řešení je a) ošetřit basové reflexe v okolí reprobeden b) v bodech odrazů zvuku reprobeden od stěn a zpět do uší umístit absorbční panely - a tím ošetřit plochu jen na místech , kde je to zapotřebí

Kromě toho, navrhovaná kazetová kombinace 60x60 rockfon/sádrokarton se bude podle dr.Sýkory už sama o sobě chovat jako určitý "difuzer" (přitom sádrokarton sám o sobě by byl na strop špatný).

Vypadá, že tedy zůstanu u toho designu. S tím , že je třeba se pokusit vyřešit, aby horní 10 cm izolační vrstva (rockwool atd.) nad stropem neležela na stropu, ale byla upevněna nad ním (zadrátování apod.)

PS: za chvíli mi pošlou evropský rpg ceník , tak jsem ze srandy zvědavý ...

Ivo
Moderátor

Příspěvek od Ivo » 15 črc 2005 17:25

Tak už mám ceník RPG. Schválně si tipněte kolik by stál ten strop z výše uvedených rpg plastových difuzérů (uvádějí to jako "ekonomické řešení") ... (mám ho 33m2) :roll:

kexik

Příspěvek od kexik » 15 črc 2005 17:30

120 tacov...?

Ivo
Moderátor

Příspěvek od Ivo » 15 črc 2005 17:32

kexik píše:120 tacov...?
320 tácov ...
1 plastový difuzér (panel 60x60 cm) stojí 122 EUR

Dobrá cena, ne ?

Pierre niko

Příspěvek od Pierre niko » 15 črc 2005 17:38

:shock: ale ne....

sem skalopevne presvedcen, ze by to slo udelat 10x tak levnejc...

kexik

Příspěvek od kexik » 15 črc 2005 17:40

tak to uz je vazne konina... co to je presne za matros? plastove vylisky, alebo tvarovana pena nejaka?

Ivo
Moderátor

Příspěvek od Ivo » 15 črc 2005 17:46

kexik píše:tak to uz je vazne konina... co to je presne za matros? plastove vylisky, alebo tvarovana pena nejaka?
Mrkni sem, tady je všechno: http://www.rpginc.com/products/formedffusor/index.htm

Vypadá že je to obyčejné PVC ...

Kompletní ceník RPG si můžete pro zajímavost stáhnout tady:
http://www.savita.cz/show/cenikrpg.doc

kexik

Příspěvek od kexik » 15 črc 2005 18:09

no jo... problem bude ten znackovy patentovany polymer z ktoreho to robia... hnupi, ale poziarne predpisy niekde v USA asi nepustia :)

ivo: pvc to veru nebude... ma to taku chemicku odolnost ze to musi byt nejaky poly-alken alebo polyeterketon... fakt nechapem, to je jak kolajnice z nerezu ;(

Pierre niko

Příspěvek od Pierre niko » 15 črc 2005 18:33

teda spoustu kolejnic z nerezu bych nad sebou mit nechtel .....

Ivo
Moderátor

Příspěvek od Ivo » 15 črc 2005 19:49

kexik píše:
ivo: pvc to veru nebude... ma to taku chemicku odolnost ze to musi byt nejaky poly-alken alebo polyeterketon... fakt nechapem, to je jak kolajnice z nerezu ;(
No jo, ale když zapomeneme na značkový polymer a protipožární americké předpisy, tak by se to (se stejnou akustickou účinností) dalo asi snadno vyrobit i za 122 CZK ...

Ivo
Moderátor

Příspěvek od Ivo » 16 črc 2005 09:06

Další zdroj difuzérů (kromě www.rpginc.com) je třeba tady http://www.silentsource.com/diffusors-art.html
Zajímalo by mě, jestli takové difuzéry by se daly vyrobit i tady zadáním plánku nějakému truhláři - Ferdovi Mravenci. Myslím, že by to mělo vyjít nesrovnatelně levněji (nemluvě též o poštovném, které by bylo též astronomické)
Jako člověk nepříliš technicky talentovaný si ale nedovedu představit jak jednoduché/obtížné/neřešitelné by bylo lokálně vyrobit něco z tohoto:

Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek

matucha

Příspěvek od matucha » 16 črc 2005 10:16

tyjo to sou pekelny interiery .... bleeeee

vetsina z tech veci je vpohode vyrobitelna

kexik

Příspěvek od kexik » 18 črc 2005 13:53

tiez si myslim...

a tiez si myslim ze byt bubenikom a hrat v tej drumroom tak sa asi dogrciam, vyzera to jak v kulturnom dome v hornych krecovicich ;)

Ivo
Moderátor

Příspěvek od Ivo » 18 črc 2005 14:03

Velmi zajímavý typ difuzérů jsou poly cylindrovité difuzéry spočívající v zaoblených poloválcovitých plochách. Buď dřevěných (ohnutá překližková deska zafixovaná v lištách) anebo klidně i novodurových. Novodurové trubky se vyrábějí až do průměru 30 cm, čili podélně je rozřezat a vytvořit strukturu o různých průměrech a velikostech (takové "varhanní píštaly") by bylo relativně velmi jednoduché a pravděpodobně i velmi účinné a ještě by se to mohlo efektně natřít. Zkusím ověřit. Plast mi sice není moc sympatický, ale v tomto případě by to snad mělo být OK (i některé drahé rpg difuséry se vyrábějí z plastů)
Naposledy upravil(a) Ivo dne 18 črc 2005 14:19, celkem upraveno 1 x.

Odpovědět