Co vnímáte jako důležitější, hudbu nebo texty v hudbě

Co se nevešlo do definovaných kategorií a souvisí s tvorbou hudby

Co vnímáte jako důležitější při poslechu:

Text
0
Žádná hlasování
Hudbu
32
86%
Neumím jedno od druhého oddělit
5
14%

Celkem hlasů: 37

klingáč

Re: Co vnímáte jako důležitější, hudbu nebo texty v hudbě

Příspěvek od klingáč » 06 bře 2014 20:22

Uhm, otázka je ozaj skôr širšia..
V mojom prípade tiež hudba. Tá navodzuje tú emóciu pre ktorú to počúvam. Preto mám tiež rád inštrumntálne záležitosti.
Spev sa dá považovať za ďalší nástroj, ako tu už padlo.

Existujú však "básne?", ktorým práve hudobný "podmaz" dotvára atmosféru k zvýrazneniu-prehĺbeniu myšlienky autora textu.
Nemyslel som tým hiphop či čo.

charonme

Příspěvek od charonme » 06 bře 2014 21:01

.......vzhladom k tomu ze toto forum sa vola "audiozone" a nie "basnickazone".......

tony9

Příspěvek od tony9 » 06 bře 2014 23:27

No já myslím,že třeba Cohenovo Halelujah, nebo Let it be od Beatles, nebo Stříhali do hola malého chlapečka od Mišíka jsou hudba a text propojeny v jeden organický celek.
Když jsem byl mladší, tak jsem vnímal spíš hudbu a čím jsem starší tím víc vnímám propojenost hudby a textu a vnovější době i obrazu ať už jsou to booklety a nebo klipy.
Bavím se samozřejmě o písničkách ne o klasické hudbě.

Stan

Příspěvek od Stan » 07 bře 2014 10:13

U mě je to rozdílné podle stylu. Popové věci neřeším vůbec a tam je pro mě hlas jen další nástroj jelikož obsah sdělení je ve většině případů nulový,navíc tyto rádiové hity neposlouchám. U stylů které většinou poslouchám jako jsou například Bon Iver, Spoon, The Dears, Porcupine tree či Portishead se o text zajímám. Proto u stylů které nejvíce poslouchám vnímám text stejně jako hudbu.

Kermitak
Moderátor

Příspěvek od Kermitak » 07 bře 2014 10:57

U většiny věcí vnímám hlavně hudbu, u některých je pro mě text neoddělitelnou součástí hudby (Radiohead, Pink Floyd, atd.).

BTW když jsi zmínil českej hiphop - to je věc, která mě fascinuje už delší dobu, zatím skoro cokoliv, co jsem slyšel, i z "první ligy", na mě působilo po textařský stránce strašně neumětelsky a lacině. Obsah o ničem (mám vás na háku, život je těžkej, dělám si co chci, jsem na sebe hrdej) a rýmy jak ze školky (tzn. nerýmujou se). Jediná výjimka, co mě napadá (z toho mála co znám) jsou Prago Union (WWW nepovažuju za hiphop).
Čím to je? Vždyť čeština je tak rozmanitá a barevná, proč toho nikdo nevyužije?

hombrefeo

Příspěvek od hombrefeo » 07 bře 2014 11:04

cesky - WWW
slovensky - Peto Tazok

Kermitak
Moderátor

Příspěvek od Kermitak » 07 bře 2014 11:08

Jak jsem psal, WWW nepovažuju za hiphop, navíc ty Typltovy básně nejsou postavený na rýmech.

ReaktoplazmAR

Příspěvek od ReaktoplazmAR » 07 bře 2014 11:41

ked je v hudbe ktorá sa mi páči nejaký text, tak vždy ho riešim.. samozrejme hudba je pre mna v 99,9 % doležitejšia než text..

Ivo
Moderátor

Příspěvek od Ivo » 07 bře 2014 11:47

Ono opravdu záleží o co se jedná. Třeba v případě Kryla, Nohavici apod., kdyby člověk vnímal jen hudbu, tak to jsou většinou cajdáky na 3 akordy a z 90% jde o text a sdělení. Plíhal je hudebně na jiné úrovni ale i tak jsou i u něj texty zásadní. A u nějakého rocku, popu atd je mi většinou uplně jedno o čem ten text je

matucha

Příspěvek od matucha » 07 bře 2014 13:47

Kermitak píše:U většiny věcí vnímám hlavně hudbu, u některých je pro mě text neoddělitelnou součástí hudby (Radiohead, Pink Floyd, atd.).

BTW když jsi zmínil českej hiphop - to je věc, která mě fascinuje už delší dobu, zatím skoro cokoliv, co jsem slyšel, i z "první ligy", na mě působilo po textařský stránce strašně neumětelsky a lacině. Obsah o ničem (mám vás na háku, život je těžkej, dělám si co chci, jsem na sebe hrdej) a rýmy jak ze školky (tzn. nerýmujou se). Jediná výjimka, co mě napadá (z toho mála co znám) jsou Prago Union (WWW nepovažuju za hiphop).
Čím to je? Vždyť čeština je tak rozmanitá a barevná, proč toho nikdo nevyužije?
Hm, u Radiohead vubec nevim o cem Yorke zpiva ;), vlastne bych ani nerek ze by u nich texty mohly byt silnou strankou veci... nekdy zkusim nevnimat hudbu a prepojit se u nich na text.

Musim priznat ze me irituje spis kdyz je vsechno v "absolutnim" rymu typu:

"
Otočím potenciometr
barevné ledky sví
zvuk poskočí o centimetr
stěna hluku se tříš.
"

...nebo o cem dneska ty texty jsou, nez kdyz se to moc nerymuje.

Pierre niko

Příspěvek od Pierre niko » 07 bře 2014 14:13

V hudbe, kterou posloucham moc textu neni a kdyz jo, tak velmi malo a jsou spise pro dalsi prohloubeni atmosfery. Treba jen dve tri vety a uplne mi to staci. Libi se mi ten element a je dulezity, ale jak v jake muzice. Miluju ceske texty z 60tych a 70tych let minuleho stoleti, melo to hloubku a napaditost. Viz Kubiska, nebo Hegerka. Cokoli po te dobe me nezajima az na par vyjimek. Jinak se plne ztotoznuju s narazkami na pisnickare, tam je to jasny. Me se libi minimalisticky pristup treba moji srdcovky Cinematic Orchestra, textu tam moc neni, vlastne zpevu obecne, ale to co tam je je pro me osobne strasne dulezite a nechava to spolu s hudbou dostatek prostoru pro vlastni vyklad/myslenkovy pochod...

Vlad

Příspěvek od Vlad » 07 bře 2014 17:14

ja jsem drive vzdy vnimal spis jen hudbu a o texty jsem se "nezajimal". Spis me dostavaly skladby bez textu (minimalismus, ambient, meditativni hudba, deep house), nebo interpreti, kteri dokazali s hlasem a textem pracovat jinak (neexistujici jazyk) - napr. Cocteau Twins, Dead Can Dance, alikvotni zpev (David Hykes a pod).
Pak jsem se ale dostal k mantram a tam se moje vnimani textu uplne zmenilo. Tam se s textem totiz "pracuje" jinak nez jen s prostym sdelenim ci rymem.
A nemusi se jednat jen o sanskrt, ktery je oznacovan za posvatny jazyk s vysokou vibraci.
Neda se to moc popsat, ale kdyz sedite s 50 lidmi v kruhu a hrajete a zpivate 10min treba Medicine Buddha mantru, Gayatri mantru nebo Sa Re Sa Sa, je to fakt sila.
Taky jsem zacal poslouchat a hrat veci v Portugalstine (brazilske), kde zpevnost, ladnost a malebnost portugalstiny prevysuje anglictinu a o cestine nemluve.
Napr. Oxum lava meus olhos, Oxum minha emoção, Oxum Flor das Águas, Lava o meu coração
(Ošúm - (bohyně řek a vod) procisti me oci, me emoce, Ošúm, kvete vod, procisti me srdce) atd.

Zjistil jsem, ze text je stejne dulezity jako hudba, ktera podporuje a umocnuje jeho sdeleni nebo vibraci. Mozna z toho duvodu jsem uz pred lety prestal poslouchat vetsinu hudby z driveska (DM, Radiohead a pod, vcetne radii). Ikdyz obcas zavzpominam :)

Takze pro me v tomhle kontextu hudba i text stejne dulezite.
Zajimava je take prace s hlasem pri samanskych obradech a leceni - tzv ICAROS. Ale to je na jine tema :)

Milan

Příspěvek od Milan » 07 bře 2014 17:58

Dal jsem hudbu. Ale je to dost na hraně. Záleží na žánru. Na druhou stranu nemám vůbec rád instrumentálky, tak vlastně nevím :)
Zajímavá anketa...

Hammond

Příspěvek od Hammond » 07 bře 2014 17:58

Podla mna, pokial nieje hudba cisto instrumentalna, potom je rovnako dolezity text, ako hudba. Ak chce autor a interpret svojou hudbou nieco vyjadrit, potom text je myslienkou, ktoru chce podat a hudba je "sposob" ako ju podat. V idealnom pripade by malo byt oboje spickove a navzajom sa podporovat. Ak existuje dobra hudba s ubohym textom, alebo dobry text so slabou hudbou, je to len nezvladnutie jednej so zloziek celej piesne. Ale nemyslim si, ze je obecne jedno alebo druhe menej dolezite.

Hammond

Příspěvek od Hammond » 07 bře 2014 17:58

A naopak, ak by sme uz mali taku skladbu, kde je hudba aj text dokonala, tak z pohladu posluchaca rovnako podla mna existuju dve skupiny posluchacov, ktori nedokazu ocenit takuto hudbu ako celok; ti co dokazu hudbu vnimat, ale myslienky textov uz nie, respektive taki, ktorym je blizsie posolstvo textu a hudbe az tak nerozumeju.

Odpovědět