Daň z příjmu z umělecké činnosti

Co se nevešlo do definovaných kategorií a souvisí s tvorbou hudby
Odpovědět
SMM

Daň z příjmu z umělecké činnosti

Příspěvek od SMM » 07 lis 2018 18:15

Zdravím.

Prosím vás o radu. Už nevím, na koho se mám obrátit.
Rád bych si v budoucnu vydělal nějaké peníze hudební
tvorbou, i když je pravda, že v této oblasti je velká konkurence.
Obrátil jsem se s prosbou o informace na finanční úřad,
avšak mne odkázali na certifikovaného daňového poradce.
Věřím však tomu, že mi tu možná někdo pomůže a poradí.
Chci se zeptat na daň z příjmu z umělecké činnosti.
Respektive, od jaké výše příjmu musím zaplatit daň z příjmu?
Na uměleckou tvorbu nemusím mít živnostenské oprávnění.
Proto nebudu podnikatelem, ale budu pouze fyzická osoba.

Budu velmi rád, když od vás dostanu pomoc. Moc mi tím pomůžete.

Fractal

Re: Prosba o pomoc

Příspěvek od Fractal » 07 lis 2018 20:35

Pokud sis ještě nic nevydělal tak tohle neřeš, až si najdeš zákazníka, který ti bude chtít zaplatit, pak tohle příjde na řadu.

Jinak Google:
http://www.ucetnictvi-ceg.com/single-po ... -od-112015

https://www.penize.cz/dan-z-prijmu-fyzi ... e-a-odvody

Každopádně vydělávat si hudbou opravdu skoro nejde, tak nežij v omylu, to, že se to jakžtak podaři 5ti lidem v čr z kategorie "nováčků", je fakt náhoda, konexe, nebo chyba v matrixu.

Talent máš, ale reprezentace tvé tvorby je nic moc a celková kvalita výstupu rovněž žádná sláva, takže se neboj, že by za tohle někdo chtěl dneska platit. Ještě počkej až se zlepšíš, sleduj ostatní a zmodernizuj podle toho jak svůj přístup, tak to jak se prezentuješ potencionálním zákazníkům.

SMM

Re: Daň z příjmu z umělecké činnosti

Příspěvek od SMM » 07 lis 2018 21:05

Moc ti Fractal děkuji za odpověď, tvou péči a snahu mi pomoci. Tyto informace jsem opravdu potřeboval. Děkuji ti za posouzení mé začátečnické tvorby a za dané rady. Přeji ti hodně úspěchů v tvém životě. Měj se fajn a ještě moc díky. Petr

Greyhound90

Příspěvek od Greyhound90 » 07 lis 2018 22:08

Pokud si chceš opravdu efektivně vydělat peníze hudební tvorbou, zapomeň na své muzikantské ambice, obleč si bílou košilku a na to si dej červenou vestičku, kup si Yamahu Tyros (třeba i starší) a přihlas se do Šlágr TV. A hraj Ave Maria. Úspěch zaručen. Ale teď vážně. Úspěch v této branži je založený především na osobních kontaktech a pokud je nemáš, zapomeň. Znamená to chodit na večírky, párkrát se opít s důležitými lidmi a potom možná.. Samozřejmě že musíš žít v Praze. Tykat si s Janečkem nebo Davidem je dobrý začátek (Nikdy ne s oběma, na to pozor). Muzikant jsi, o tom žádná, takže potenciál tu je. Hodně užitečná je tato knížečka, pokud jsi ji nečetl, vřele doporučuji:
http://www.klf-manual.cz/o_knize.html
Možná tě nakopne, anebo ztratíš iluze jak to v této branži chodí. Co se týče daně z příjmu - co přiznáš to přiznáš, ovšem zatajíš-li už jako renomovaný hudebník část tvých příjmů, sice to finanční úřad těžko zjistí, ale pak se nediv až ti z těch mizivých příjmů financové spočítají důchod. Na to už dojelo plno "umělců", kteří dosáhli důchodového věku, nedomyslili to a pak se divili, že berou 8.000,- Kč měsíčně. Tak asi tak. :-)

tony9

Příspěvek od tony9 » 07 lis 2018 23:00

Podle mne když chceš za něco zaplatit, tak musíš být taky trochu obchodník a to v tom nejlepším slova smyslu. Zkus si přečíst třeba knihu "Prodávat je lidské". Teď nevím kdo to napsal.

Je pár takových základních přístupů k tvorbě. jeden je, že se neustále přízpůsobuješ trendům a druhý je, podle mne to že hledáš v tvorbě nějaké univerzální principy a sice modernizuješ sound, zvuk, prezentaci atd., ale v zásadě je tvoje tvorba, no jak bych to řekl, asi všeobjímající, zase v tom nejlepším slova smyslu.
Ještě je fajn uvědomit si i kolik různých stylů existuje. Není jenom pop.

Taky bojuju s uplatněním na trhu:-)

Držím palce!

Fractal

Příspěvek od Fractal » 08 lis 2018 04:53

SMM píše:
07 lis 2018 21:05
Přeji ti hodně úspěchů v tvém životě.
Proč jako? Není třeba. Mně se nakonec dařit začalo, po asi 20-ti letech neustáleho kroucení čudlíků, posílání mejlů s referencema a kňučení na forech.

Počti si, většina toho stále platí:

hudebni-projekty/hledam-uplatneni-pro-s ... 24687.html

ruzne/honorare-v-cr-t24342-45.html

ruzne/jak-se-chlapec-ze-strakonic-dosta ... 23217.html

ruzne/studia-v-cr-ceny-stav-situace-t21407-90.html

dendy
Vybavení

Příspěvek od dendy » 08 lis 2018 07:43

este jeden sposob je zarabat muzikou, co som pocuval tie tvoje ukazky mozno to by bola cesta pre teba - hudba do hier .. skus hladat v CR / SR (alebo ak nemas problem s anglictinou aj inde) niejake herne studia ktore hladaju muzikantov, skus sa im ozvat, poslat svoje ukazky .. mozno budes mat stastie ... v skutocnosti tento segment (hudba do hier) je ten kde sa da zarobit podstatne lepsie bez leb beznym "vydavanim" muziky na pocuvanie - ked si sikovny, vies robit veci take po akych je dopyt, vies z toho mat fulltime job ktory zaraba slusne ..

Co je ale dolezite - zabudni na to ze sa ti niekto ozve sam len koli stranke co mas. To by musela byt strasna nahoda. Musis otravovat, posielat dema vsemozne, nevzdavat to aj ke ta 100x odmietnu - a pomedzi to stale na sebe pracovat, sledovat trendy, snazit sa svoju hudbu vylepsovat a snazit sa aby znela co najviac moderne a sucasne ... Dolezite je snazit sa trafit do vkusu toho, komu demo posielas - takze ked si najdes nejake herne studio (alebo vydavatelstvo, to je fuk) - vypocuj si ich produkciu a potom sa pokus spravit 2-3 dema co budu zniet co najviac ako ich veci - tym zasadne zvysis sance na to ze ti odpovedia pozitivne ..

Fractal

Příspěvek od Fractal » 08 lis 2018 10:17

este jeden sposob je zarabat muzikou, co som pocuval tie tvoje ukazky mozno to by bola cesta pre teba - hudba do hier .. skus hladat v CR / SR (alebo ak nemas problem s anglictinou aj inde) niejake herne studia ktore hladaju muzikantov, skus sa im ozvat, poslat svoje ukazky .. mozno budes mat stastie ... v skutocnosti tento segment (hudba do hier) je ten kde sa da zarobit podstatne lepsie bez leb beznym "vydavanim" muziky na pocuvanie
Určitě to zkusit může, ale s takovou reprezentací nevím. Když už si jeho mail někdo otevře, tak chce jednoduše spustitelný showreel a vidět a slyšet reference, hlavně aby se u toho moc nenaklikal (design a nápaditost provedení taky důležité)

na 100% doporuřuju aby zkusil nějaké začínající vývojáře, na tom se hodně naučí, ono dělat hudbu do her není vůbec to samé jako "dělat jentak hudbu co tě napadne"

to že se v herním průmyslu dá vydělat balík je fakt, ale to platí zase jen u AAA a bojím se že v česku by se ty úspěšné herní studia nedaly spočítat na prstech jedné ruky no a ti své skladatele - a ČASTO I SOUNDDESIGNERY V JEDNÉ OSOBĚ - mají.

zkušenost ze zahraničí mi našeptává že i v hudbě do her je konkurence jak vrata, nestalo se jednou, žejsem poslal svůj nejlepší kousek, už teda podle jasného zadání, a pak mi odpověděli, že v chumlu dalších 40 uchazečů bohužel nebyl vybrán

někdy se stane, že jsi vybrán na něco jiného než si původně chtěl (hudba pro děti - můj případ a to jsem se chtěl vetřít na zombie akčňárnu) a někdy je tvoje věc vybrána, ale jen pro nějakou specifickou část projektu (trailer/menu/credits/ad)

pokud to má člověk jako zaměstnání tak i tuším v CZ větší studia potřebujou multitalentované supermany, tzn. to že skládáš je sice pěkné, můj synovec hraje na akordeon víš, ale já teď potřebuju BRRRPPUUUM! zvuk brutální mimozemské brokovnice, v 5ti barvách a 3 délkách, jo? za pulhoďky šlo by to?

Amorph to nějak fajně skloubil že jako programuje a ještě si do toho dělá hubu a navrch navrhuje celý systém pro dělání hudby, to už není superman, to je (doplň si), určitě ani tohle všecko mu nezaručí samozřejmé živobytí a musí se neustále otáčet

tím chci tedy znovu říci, ať nežiješ v omylu, že se hudbou dělanou na počítači dá kasírovat nějaké částky, které by zajímal finanční úřad, nebo dokonce se tím živit

IvanB

Příspěvek od IvanB » 08 lis 2018 10:22

Ale SMM sa pýta len na zdaňovanie príjimov, čiže kšefty už asi má...

Magion

Příspěvek od Magion » 08 lis 2018 23:08

jsme v roce 2018? :shock:
nebo to je timemachine -30?
---
Ale zpět k první otázce ohledně daní: pokud prostě svojí hudbou vyděláváš (jde to...) a překročíš v příjmech nějaký roční limit, že už musíš platit daň z příjmu, tak prostě platíš daň jako kdokoliv jiný. Divím se, že ti tu hranici na úřadě neřekli. Sám si to číslo nepamatuju, ale je to něco okolo do 20-50tis za rok (???? fakt nevím :) ) To ví ale každý účetní! Na tom není žádná věda. Umělci/sportovci si musí platit vše (soc + zdrav), takže tam jakákoliv úleva (co byla dřív) oproti běžným živnostníkům není. Jediný rozdíl je, že nemáš živnostnák. Pokud jsou ti daně nesrozumitelný, poptej se po známých a sežeň si ve svým okolí účetního, co ti poradí mnohem líp než hudebnící na fóru...

Magion

Příspěvek od Magion » 08 lis 2018 23:22

... jinak pokud to řešíš hypoteticky do budoucna, tak to neřeš - až si vyděláš řekněme 20-30tis hraním na diskotékách (což může být klidně docela rychle, když to vezmeš za správnej konec), tak pak to začni řešit. Dopředu se tím stresovat a omezovat je blbost. Rozjed to a pak se uvidí :)

Magion

Příspěvek od Magion » 08 lis 2018 23:23

ted jsem našel (google znáš? ) toto z 2017:
Když příjmy (před odečtem výdajů) z příležitostných činností nejsou vyšší než třicet tisíc za rok, nemusí se danit ani přiznávat. Kdo limit překročí, musí podat daňové přiznání a všechny příležitostné příjmy zdanit.
Zdroj: https://www.penize.cz/dan-z-prijmu-fyzi ... e-priznani

Fractal

Příspěvek od Fractal » 09 lis 2018 15:02

Přesně tak, není se čeho bát, prostě tohle se dá vyřešit velice snadně, ale hlavně až to příjde na řadu, tedy až si najde zákazníka/firmu, co mu bude chtít zaplatit nebo už zaplatila.

(Myslím, že to kdysi, cca. deset let nazpět bylo 50tis., tahle hranice, mě překvapuje že se snižila, mělo by to být naopak imho)

Odpovědět