dotaz - vydavatelství, první vydání tracku

Co se nevešlo do definovaných kategorií a souvisí s tvorbou hudby
johny01

dotaz - vydavatelství, první vydání tracku

Příspěvek od johny01 » 21 čer 2009 22:58

Zdravicko, uz nejaky ten "pátek" skládám hudbu jen tak pro zábavu ale chtel bych vydávat své tracky komercne.

Chtel bych se dotázat nejakých skusených "mazáků" jak to vlastne chodí.

Zajimaji me hlavne informace ohledne vyberu labelu a to jestli je jedno kam poslu svuj první promo track, a nebo bych se mel snazit ho procpat na nejaky "silny" label?

Je lepsi vybirat zahranicni labely a nebo jsou dostacujici i ceske?? Skladam hlavne elektronickou hudbu v disko stylu a tak by nebylo spatne pri trose stesti nekdy slyset hrat svuj vlastni track nekde na diskotece:)

No a jeste by me zajimalo jestli by bylo popripade zapotrebi podepsat osobne nejakou smlouvu nebo se da spolehat na ferovost labelu?

V posledni rade by me zajimalo kolik se da prumerne vydelat na jednom tracku za predpokladu ze bude alespon trochu uspesny? :wink:

Wohma

Re: dotaz - vydavatelství, první vydání tracku

Příspěvek od Wohma » 22 čer 2009 00:03

S dovolenim se trochu prifarim a rozsirim dotaz i o jine styly - rock,metal - nemel by to byt zas takovy rozdil. Zatim si koncerty domlouvame sami a CD pujde pravdepodobne samonakladem, ale spoluprace se slusnym labelem by leccos zjednodusilo (predevsim distribuci, ze :)). Mne osobne by zajimalo, jak vubec takovy label najit, s cim za nima prijit a jak se nenechat odrbat.

TOM-Thak

Příspěvek od TOM-Thak » 22 čer 2009 09:39

johny01 píše:Zdravicko, uz nejaky ten "pátek" skládám hudbu jen tak pro zábavu ale chtel bych vydávat své tracky komercne.

Chtel bych se dotázat nejakých skusených "mazáků" jak to vlastne chodí.

Zajimaji me hlavne informace ohledne vyberu labelu a to jestli je jedno kam poslu svuj první promo track, a nebo bych se mel snazit ho procpat na nejaky "silny" label?

Je lepsi vybirat zahranicni labely a nebo jsou dostacujici i ceske?? Skladam hlavne elektronickou hudbu v disko stylu a tak by nebylo spatne pri trose stesti nekdy slyset hrat svuj vlastni track nekde na diskotece:)

No a jeste by me zajimalo jestli by bylo popripade zapotrebi podepsat osobne nejakou smlouvu nebo se da spolehat na ferovost labelu?

V posledni rade by me zajimalo kolik se da prumerne vydelat na jednom tracku za predpokladu ze bude alespon trochu uspesny? :wink:

To už se tady myslím řešilo. Zkušený mazák teda nejsem, ale mám kolem 12ti releasů venku .. NL, UK, Ger apod. a v ČR asi 4.
Ono záleží, co chceš dokázat :) další otázka je taky, aby ti to někdo zkušený posoudil, zda to má smysl vůbec na velký label posílat.
Pokud to bude trošku na úrovní tak rozhodně zkus větší labely jako první a po nějakém měsíčním kolečku se pusť do obesílání menších.
V elektronický hudbě rozhodně zahraničí.. ČR nemá vůbec smysl. Jinak úspěšnost treku závisí v elektronický hudbě na supportu Djs.
tzn. hrajou tě velká jména tak máš vyhráno. Většina lidí sleduje show velkých DJs a jejich playlisty.. no a taky závisí jakou má ten label podporu a distribuci. Na jaká media to dá atp.

Slyšet svůj trek na diskotéce není žádnej problém.. pokud ti jde o ČR tak tady stačí dostat jednu věc na pár radií i internetová a potom udělat si kontakty s pár moderátory / djs, kteří někde hrají. Potom jim dáš promo a oni už si to mezi sebou předají, pokud je to dobré.
Bude se ti pak často stávat, že někde něco svýho uslyšíš.

Na tracku zejména v elektronic dance music se nedá skoro vydělat nic. Většina DJs a lidí si to koupí přes beatport a nasdílí na fórech.. takže
pokud nejsi big name, tak na tom vyděláš tak akorát na režii labelu.

Smlouvu si určitě ber.. na ferovost nespolehej.. a taky musíš počítat s tím, že když ti ty prachy někdo pošle na účet.. tak je to v tu chvíli nezdaněnej příjem, kterej bys měl na základě něčeho zdanit.. ohlášení umělecké činnosti.. a daňové přiznání do konce března následujícího roku... to se tu už asi taky řešilo.

Poklop

Příspěvek od Poklop » 22 čer 2009 17:15

Já bych tedy ještě dodal, že nezáleží jen na tom, jak ten track je dobrej, ale jestli vůbec má smysl ho prosazovat.
Že by u nás někdo hrál v rádiu track jen tak se mi nezdá. Musí to bejt smysluplný jako celek. Tzn. skupina nebo interpret musí mít potenciál i v image.
Roli v tom hraje více faktorů.
Jinými slovy, pokud někam do terestric rádia přineseš track jen tak, tak ti to asi hrát nebudou. A už vůbec ne z výpalu.
trošku benevolentnější je situace u internet rádií, jako je třeba Dance rádio.
Tam bych například začal, bejt tebou, pokud jsi kompatibilní.
Co se týče strachu, aby tě někdo neokradl, tak na to asi moc nemysli. Pokud nejsi známý, tak pokud by se s něčí pomocí podařilo tě prosadit, nikdy na tom neproděláš. Peníze vyděláš potom. Ale nejdůležitější je, udělat si jméno a to stojí hodně úsílí.
Tím chci říct abys bral to, co ti kdo nabídne, protože v dnešní době ti asi nikdo nic nenabídne a pokud jo, tak je to samo o sobě výhra.
Doba je zlá :-(

Settler

Příspěvek od Settler » 22 čer 2009 17:45

Moc se me to "zkusenostne" netyka, ale kdysi jsem nekde videl tenhle maly tip-seznam.. ne ze byy to zde melo nejaky dramaticky vyznam, ale na druhe strane.. proc to sem nehodit ze..

1. Puvodni odstavec o CD vs MD apod. automaticky preskakuju, pac dnes pozbyva smyslu..
2. Zkraťte ho
Demo by nemělo být delší než 6 nebo 7 minut. Více času vaší nahrávce stejně nikdo věnovat nebude, proto nemá smysl napoprvé posílat delší skladby, nebo dokonce celá CD.
3. Pouze to nejlepší
Demo nahrávka by rozhodně měla obsahovat pouze vaše nejlepší skladby. Nemá smysl dávat na vaše demo CD slabší věci. Odůvodnění, že byly složené pro renomovanou firmu neobstojí. Výborná nahrávka, které ještě nebyla prodána, je z pohledu nahrávací společnosti podstatně zajímavější, než slabší skladby, které již prodány byly.
4. Nadupejte ho
Ve chvíli kdy máte seznam vašich nejlepších kompozic hotový, je dobré jako demo nahrávku použít mix nejlepších částí jednotlivých skladeb. Při jejich míchání dbejte na hladké a zcela transparentní přechody mezi vybranými ukázkami. Napojení částí s rozdílným tempem je možné provést elegantním prolínáním apod.. Demo nahrávka musí jednoduše udělat velký dojem, zaujmout na první poslech. Je dobré se k finální nahrávce vrátit s odstupem několika dní a provést drobné úpravy, popřípadě ji nechat poslechnout pár známým a vyslechnout si jejich názor.
5. To nejlepší na začátek
Zodpovědný člověk v nahrávací společnosti si o vašich schopnostech obvykle udělá úsudek již po pár minutách poslechu vašeho dema. Proto je velmi důležité dát na začátek to nejlepší. Je pravděpodobné, že pokud jej zaujmete hned ze začátku, možná se rozhodne vyslechnout vaši nahrávku až dokonce.

TOM-Thak

Příspěvek od TOM-Thak » 22 čer 2009 18:38

2Poklop: Samozřejmě je to tak v některých věcech s tebou souhlasím.
Forma v jaké prezentuješ nahrávku tady u nás v ČR je dost podstatná, zejména pak u terestrialních radií.
Jen chci podotknout, že ty big koncerny, co vlastní Evropu 2 a Bonton nebo síť Fajn radií, ty mají svá pravidla něco jako vstupní prohlídku.
Většina interpretů .. těch TOP z české pop music ti potvrdí, že jakmile do 10ti sekund nezačne ve skladbě zpěv, tak je to pro FM radia
odepsaná záležitost..

Jinak k té image.. nikdo nezačal tak, že měl supr fotky model oblečky a image.
Když to budu směřovat na konkrétní případy, tak na to abys vydal něco na Armádě pod Buurenem,
na to nemusíš být napomádovaný .. samozřejmě image je supr věc, ale ta přijde časem
i s úspěchem, kdy to začne mít smysl. Můžeš mít image.. když nemáš nápad a dobrej sound.
Všecko to na sebe navazuje.

Každý volí jinou cestu k úspěchu :) a ty cesty se odvíjejí od toho, jaký je tvůj cíl.

Good luck ;)

Jindy2

Příspěvek od Jindy2 » 22 čer 2009 19:43

TOM-Thak píše:2e jakmile do 10ti sekund nezačne ve skladbě zpěv, tak je to pro FM radia
odepsaná záležitost..
to vim uz dlouho a proto je to vsechno strasnej shit, kam je lepsi se nesrat...fuj...

TOM-Thak

Příspěvek od TOM-Thak » 22 čer 2009 19:49

Jindy2 píše:
TOM-Thak píše:2e jakmile do 10ti sekund nezačne ve skladbě zpěv, tak je to pro FM radia
odepsaná záležitost..
to vim uz dlouho a proto je to vsechno strasnej shit, kam je lepsi se nesrat...fuj...
Haha mluvíš mi z duše :c)

Já jsem to tady v ČR zabalil asi před 4ma rokama a vydávam věci venku a je to mnohem vděčnější.. i jsem si zahrál pro publikum venku a je to úplně jiný kafe :)

Poklop

Příspěvek od Poklop » 23 čer 2009 00:59

S tou image jsem to myslel tak, že to může být v dané oblasti podstatná věc, ale v jiné zas tak podstatná není. Záleží na tom, co je to za styl a jestli se v dané oblasti na tohle dívá.
Když chceš aby ti hráli chlapeckou kapelu typu Backstreet Boys, tak to bude hrát velkou roli :D ale nepředpokládám, že se jedná o tohle :-)

Co se týče těch 10ti sekund a zpěv, není to asi 100% pravidlo, ale nebude to daleko od pravdy.
Nicméně a to je důležitej fakt, uvědom si, že v komerčních rádiích se hrají také upravené, speciální radio edity, který jsou tomu určeny. Komerční rádio musíš brát jako reklamu pro sebe sama a oni si to taky uvědomují. Takže pokud ti budou hrát věc jen za určitých podmínek, tak i tak je to výhra. A jestli usekneš začátek tak, aby začal zpěv dřív... pořád je to lepší, než když to hrát nebudou.
Až budeš slavný jako Madonna, tak tě budou hrát sami od sebe.
V začátcích se holt člověk musí přizpůsobit. Taková je dnes doba.
Já když dělám singl, tak 3 verze .. jedna original, jedna pro DJs a jedna pro rádio (pokud je originál pro to nepříliš použitelný).
Ostatně, ve světě se to taky tak běžně dělá. (mluvím o komerční sféře).

peteness

Příspěvek od peteness » 23 čer 2009 01:13

V jednom rozhovoru Francios Kevorkian (producent DM: Violator) rika, ze ve statech (ale podobe je to v cesku) se elektronicka muzika absolutne nechyta z toho duvodu, ze zadavatele rozhlasove reklamy pozaduji, aby se hral rock.

Poklop

Příspěvek od Poklop » 23 čer 2009 02:30

No jo holt je to byznis, takže rádio verze house tracku by uspěla nejlépe asi v rockové verzi :D (to si nědělám srandu z petenessa, ale z celkové situace).
Možná by pomohlo něco jako petice na ministra kultury, aby dal prostor i novým (kvalitním) věcem, protože jsem přesvědčenej, že i kvalitní CZ věci prostor nedostávají.
Jinými slovy, i když uděláš kvalitní komerční hit a vše bude v cajku, neznamená to, že to budou hrát. To je jen samozřejmost, kterou musíš splnit, aby vůbec začalo jednání, které se bohužel jeví spíš jako doprošování.
Jen tak mimo .. na rádiu City mi oznámili, že novinky nezařazujou a fakt mi ukazoval zařazené novinky za poslední 3 roky a bylo jich asi pět (Kolář a pár dalších).
Většina rádií hrají osvědčené hity a to mi připomíná problém s vejcem a slepicí. Jak udělat z písně osvědčený hit bez rádií? :-)

TOM-Thak

Příspěvek od TOM-Thak » 23 čer 2009 08:51

S tou úpravou na radio edit souhlasím a taky to tak dělám, ale stejně je to boj někam něco dostat.
2Poklop: jasně je do s tou image dost relativní a potřeba taky je úplně to zatracovat nejde.. co by si lidi pomysleli, kdyby přišli na party a tam stál
dj oblečený v šusťákách s ledvinkou a na nohou měl prestyže a svetr s jelenem :D to by asi nemohl brát nikdo vážně :lol:

No ten osvědčený hit radií z toho uděláš asi jedině tak, že to lidi budou znát.. a znát je to naučíš různými způsoby.
Jinak to, že radia a obyčejné diskotéky a tudíš i obyčejní mainstream lidé ignorují elektroniku je tu normální a přestal jsem to řešit
asi tak před 3ma rokama. Velké FM radio ti to nezahraje, protože to neni známé a je to moc tvrdé. Lidi ti na to pařit nebudou,
protože to neznají z rádia a nehraje se to.. a je to začarovaný kruh. Jediný řešení, co se povedlo mě, je řešit to step by step.
Začít oslovovat speciální pořady a menší fm radia . regionální nebo internetová, co jsou na ip tv, kabelovce apod.
a dělat hudbu pro zahraničí a ne pro ČR. Je tam mnohem vřelejší přístup :)

Brooklyn / juanita juarez
Profesionál

Příspěvek od Brooklyn / juanita juarez » 23 čer 2009 19:03

zalezi na stylu, ale v zasade se u klubovy hudby na zacatku vpodstate musis strefit formou, zvukem a stylem do zvuku konkretniho labelu - bud takhle ciste pragmaticky, nebo, jestli jsi uz pokrocily, naopak hledej labely zvukem pribuzny a posilej skladby. (dalsi moznost je zalozit si label, do zacatku investovat do remixu od znamych jmen a pokusit se dostat svoje jmeno do povedomi.) urcite neposilej cokoliv polovicatyho; nema smysl poslat rozdelanou skladbu nebo hotovou vec s komentarem 'jeste tomu chybi "mastering"' a tak podobne. zezacatku taky clovek nemuze ocekavat penize, anebo ne v prvnim planu - ono to i dava smysl... dulezity je, aby te hral nekdo znamy, myslim ve svetovym kontextu, na cechy se nema smysl obracet (to prijde zpetne). zezacatku plati, ze label vpodstate dela sluzbu tobe tim, ze ti neco vyda; postupem casu to muze zacit byt naopak, zvlast u mensich labelu, ktery se naopak muzou zviditelnit diky tvymu jmenu - tam si mozna muzes dovolit zadat nejaky penize, ale obecne je to v tomhle ohledu bidny, vpodstate jde skoro vzdycky o promo smerujici k zivymu vystupovani. nejsem pritel velkyho romantizovani, ale rekl bych, ze skutecne plati, ze kdyz te to bavi a venujes tomu dost casu bez toho, aby v prvnim planu byl uber-uspech, neni mozny, aby clovek nejakym zpusobem neuspel - pokud mu nechybi nejaky zakladni dispozice jako usi a tak.

c9000

Příspěvek od c9000 » 23 čer 2009 19:34

Brooklyn / juanita juarez píše:zalezi na stylu, ale v zasade se u klubovy hudby na zacatku vpodstate musis strefit formou, zvukem a stylem do zvuku konkretniho labelu - bud takhle ciste pragmaticky, nebo, jestli jsi uz pokrocily, naopak hledej labely zvukem pribuzny a posilej skladby. (dalsi moznost je zalozit si label, do zacatku investovat do remixu od znamych jmen a pokusit se dostat svoje jmeno do povedomi.) urcite neposilej cokoliv polovicatyho; nema smysl poslat rozdelanou skladbu nebo hotovou vec s komentarem 'jeste tomu chybi "mastering"' a tak podobne. zezacatku taky clovek nemuze ocekavat penize, anebo ne v prvnim planu - ono to i dava smysl... dulezity je, aby te hral nekdo znamy, myslim ve svetovym kontextu, na cechy se nema smysl obracet (to prijde zpetne). zezacatku plati, ze label vpodstate dela sluzbu tobe tim, ze ti neco vyda; postupem casu to muze zacit byt naopak, zvlast u mensich labelu, ktery se naopak muzou zviditelnit diky tvymu jmenu - tam si mozna muzes dovolit zadat nejaky penize, ale obecne je to v tomhle ohledu bidny, vpodstate jde skoro vzdycky o promo smerujici k zivymu vystupovani. nejsem pritel velkyho romantizovani, ale rekl bych, ze skutecne plati, ze kdyz te to bavi a venujes tomu dost casu bez toho, aby v prvnim planu byl uber-uspech, neni mozny, aby clovek nejakym zpusobem neuspel - pokud mu nechybi nejaky zakladni dispozice jako usi a tak.

Zajímavej názor, myslíš že se dá uchtit i u velkejch labelu typu Ninjatune, Mute? To přece musí obnášet něco víc než jen poslat demo a "vydejte mi to" ?
Cimbál, Harmonium a Vozembouch.

jackies

Příspěvek od jackies » 23 čer 2009 20:35

Možná trochu OT, ale zajímalo by mě, jakou si asi takový podobný, průměrný "obývákotvůrce" představuje adekvátní odměnu za to, CO, a hlavně JAK vytvoří.
Mluvím tu o tvorbě čistě elektronické hudby.
Asi se tu bude zase slovíčkařit, ale zajímají mě jeho pocity ,zdali je opravdu na to hrdý a myslí si že TO co dělá je nějak výjimečný počin hodný dokonce nějakého prodeje. Zdali vynaložená PRÁCE, ČAS a UMĚNÍ podle jeho svědomí odpovídá očekávané a nárokované odměně.

Jsem rád, že rádia, tisíce tun takových nic nedávajících, nic neříkajících věcí pomalu přestávají vnímat, protože taková muzika patří na diskárnu, na party a ne do rádií a televiz.
Doufám, a přeji si, že tohoto bude v éteru čím dál méně.

Možná budu zase bit, ale já to tak vidím.

Odpovědět