Honoráře v ČR

Co se nevešlo do definovaných kategorií a souvisí s tvorbou hudby
tony9

Re: Honoráře v ČR

Příspěvek od tony9 » 09 úno 2017 08:50

Já bych možná doporučil do vaší pozornosti tuhle knihu Ivo Tomana, která se jmenuje "Debordelizace hlavy" http://www.ivotoman.cz/eshop/detail/deb ... -k-uspechu.
A nenechte se odradit drsňáckým jazykem v té reklamě na ni. Jo a teď vydal Ivo Toman novou knihu o strachu a co s ním. Mám ji doma, ale jetě sem ji nestačil přečíst. Když tak si ji můžete vygůůglit.

Vážení, přeju vydařený den všem.

vasek

Příspěvek od vasek » 09 úno 2017 13:20

Z mé zkušenosti to, co popisuje Jirka, je celkem klasická první fáze začínajícího freelancera. Málokdo ohlásí počátek podnikání a hned si může dovolit přehazovat zakázky vidlema. Pak ale musí v nějakém rozumném čase přijít už ta "normální" fáze, tzn. podnikatel už ví, kolik si musí účtovat, aby vyžil a prostě si to účtuje.
Problém freelance podnikání je, že člověk musí být dobrej v tom co dělá a ještě k tomu aspoň trochu dobrej obchodník. Rozhodně bych začal s tím, co navrhoval Matucha - tzn. něco naceňovat projektově (co dělám sám a můžu tedy na 100% ovlivnit) a něco hodinově (kde nemůžu schopnostmi ovlivnit, jak dlouho to bude trvat).
Jirka je citlivý muzikant a naprosto chápu, že při snaze mazimálně vyhovět klientovi to pak dopadá obchodně všelijak. Nebál bych se přitvrdit, protože jiná cesta z toho ven přece nevede.

Venti

Příspěvek od Venti » 09 úno 2017 19:56

Fractal, urcite nikto svojim prispevkom Dzirku nezhadzoval ani to nemyslel nijako zle. Len v dobrom. Je to zbierka nazorov a krokov k tomu ako sa z toho vymotat a zaroven sa mozno posunut dalej aj obchodne. Ja Dzirkovi jeho stav a nadsenie zavidim.

Ja osobne som si presne tymto istym presiel, krizu som mal minule leto.. kedy som riesil klienta s ktorym som si dohodol deadline nahravania projektu, on dokoncil nahravanie o mesiac neskor a potom mna nahanal, oduval sa, nekomunikoval a nedokazal pochopit, ze pracu na ktoru som si vyhradil cas podla dohody, ktoru on nedodrzal.. nemozem stihnut do dohodnuteho datumu.. bola to velmi neprijemna hadka... spusta roboty za velmi malo penazi... lebo som chcel chlapcom pomoct. Ako sa hovori, za dobrotu na zobrotu.. doslovne, ani najom som nemal z coho poriadne zaplatit.... Tak ma to zdeprimovalo, ze od septembra mam v nahravacej kabine sklad a trasem sa z toho ked sa dvaja klienti, co kazdy nahrava svoj vlastny album... 4 roky.. rozhodne ze chce teraz zacat miesat.

Džirka

Příspěvek od Džirka » 09 úno 2017 20:38

Vůbec nemám pocit, že by mě někdo shazoval.. To, že neumím dělat obchod, o sobě vím. Znám všechny ty teorie, ale v praxi mi to moc nejde. A to dělám na sebe (s malými přestávkami) přes 20 let. Dokonce jsem měl před lety vlastní obchod :D Což byla velká komedie, kterou do dnes splácím. Takže obchodník ze mě asi nebude, ale snažím se. Určitě mě vaše rady pomohli si věci v hlavě utřídit. Díky moc!

Fractal

Příspěvek od Fractal » 09 úno 2017 23:19

Jasně. Nikdo tě přímo neshazoval, jen mně to tak trošku vyznělo těmi přímými reakcemi, jako by byla vyvážená odměna za odvedenou práci samozřejmost (jenže ono to tak není, a nepoměr najdeš vlastně často i v běžných povoláních). Chtěl jsem jen vypíchnout to, jak je těžké si tyhle obchodní dovednosti osvojit. Pouhým konstatováním a uvědoměním co děláš špatně se to ale nezlepší. Spálil se už určitě hodněkrát, tak teď už jenom cvik. Taky se pořád učím. Hlavně chybama. Některé "story" by fakt nevymyslel ani ten nejlepší scénárista.

matucha

Příspěvek od matucha » 10 úno 2017 00:45

Venti píše:Ja osobne som si presne tymto istym presiel, krizu som mal minule leto.. kedy som riesil klienta s ktorym som si dohodol deadline nahravania projektu, on dokoncil nahravanie o mesiac neskor a potom mna nahanal, oduval sa, nekomunikoval a nedokazal pochopit, ze pracu na ktoru som si vyhradil cas podla dohody, ktoru on nedodrzal.. nemozem stihnut do dohodnuteho datumu.
To je taky typicka situace. Zatim jsem neprisel na lepsi metodu nez vlastne nepocitat s nicim a pocitat se vsim ;).

Nepovazuju treba vubec za divny, kdyz me nekdo poptava na nejakou praci treba za 2 mesice, 4 mesice se nic nedeje a pak se najednou neco musi stihat narychlo ve stresu. A nehlede na to, ze v tu chvili resim dalsi 2-3 veci co taky nepockaj. Nemuzes nikoho uplne nechat naholickach, takze delas co muzes.

Stejne tak bezne pocitam s tim, ze neprekonatelny smrtelny terminy maj vetsinou este nejaky dva dalsi odlozeny terminy. Nebo ze se najednou najdou dva dny nebo tejden na to aby "se to vklidu dotahlo". Vetsinou je to podavany jako dobra zprava, ale nezridka to znamena ze musim za vseobecny radosti nejaky dalsi zakazky posouvat.

Neprisel jsem na to jak to resit jinak nez ze se to vsechno nejak organizuje samo za pochodu. Nekomu se omluvim, nekomu stihnu odpovedet na mail se zpozdenim. Nekdo to chape, nekdo min. Urcite je to ale zahravani si s povesti (nespolehlivosti), coz me netesi.

Znate nejakej lepsi system jak organizovat uplnej chaos? ;)

Džirka

Příspěvek od Džirka » 11 úno 2017 13:15

Přiznám se, že jsem vcelku klidnej a málo co mě ve studiu rozčílí, ale co mě občas dokáže vyvést z míry (i když to nedávám většinou najevo) Když dám hudebníkovi paušální cenu na písničku a on přijde nahrát základy - kytaru a zpěv. Jenomže, v okamžiku, kdy začne nahrávat, nejenom, že není vůbec připraven, ale kolikrát si nemůže vzpomenout, jaký tam má akordy, počet slok, refrénů... při zpěvu se nemůže rozhodnout jakou má zpívat melodii a pak zjistí, že se mu nelíbí slova a začne přepisovat text :D I to se stává. Nehledě na tom, že to celé nahraje na překližkovou kytaru, kterou touží v nahrávce zachovat, i když rytmus a domačkávání akordů není úplně jeho silná stránka a pak mě poprosí, jestli bych zvuk jeho kytary nedokázal přiblížit kytaře z desky Johna Mayera :)

m4x

Příspěvek od m4x » 11 úno 2017 15:01

Jirko, já myslím, že to je vzorovej ideální zákazník. Jen bych mu to účtoval hodinovou sazbou. Měsíc nemusíš shánět další zakázky :D

matucha

Příspěvek od matucha » 11 úno 2017 17:41

To taky nejde delat dlouho, protoze je to dokonale frustrujici.

Venti

Příspěvek od Venti » 11 úno 2017 19:18

matucha ad neorganizovany chaos.. situacia z dnes... braaacho viem ze cez vikend nerobis, ale potrebujem do valentina vydat pesnicku, stihneme to v pondelok nahrat a ze by si to v utorok zmiesal a zmastroval ? Mam rad tohto klienta, ale odmietol som.

Dzirko, Ty mas zelezne nervy :). To ze klient nevie, nemozes Ty platit. Fakt, nechat mu zaplatit hodiny.. aj tu postprodukciu a mas klud na chvilu :).
Spravil som sam pre seba pravidlo, ze pred kazdym novym klientom chcem pocut jeho akekolvek demo, aj ked to nahra na telefon.. u jedneho klienta som to porusil, bol velmi slusny, pokorny a mily a mal celkom viziu... okrem toho ze prisiel o pol hodinu neskor, nevedel fakt nic.. nevedel sa trafit do rytmu, nevedel co je prva doba, nemal v sebe ani naznak citu pre rytmus, co je prave pri rape najdolezitejsie... nevedel ho ani vytlieskat.. pol hodinu som to s nim skusal, ale potom som sa ospravedlnil a ukoncil nahravanie, nech sa vzajomne netrapime.

Fractal

Příspěvek od Fractal » 12 úno 2017 13:14

Taky se vám poštěstilo dostat "nabídku" o defacto práci zadarmo, s tím, že až song vydělá těžké prachy na youtube etc. dostanete podíl? Někteří rádoby umělci fakt žijí vysoko v oblacích. Právě tito snílci (u mě šlo hlavně o lidi původem z Afriky) neumí pořádně nic, nechápou vůbec jak moc dřiny se schovává za úspěchem v populární hudbě. Vysvětlovat jim jak funguji media, marketing a sociální sítě je ztráta času. Dokonce jsou skálopevně přesvědčeni, že pouze hitovou písničkou člověk nějak tak jakobysenechumelilo okamžitě zbohatne.

To sem tak v létě dostal celkem dost dobré demo, jediné co mě na tom vadilo, byl brutální autotune, jenže ho bylo tak moc, že jsem myslel že je to pro efekt. Pak týpek naklusal do studia a vypadalo to asi tak co psal Venti, akorát si pořád myslel že je mistr světa a to neuměl ani zazpívat sestupný pultón. Telefony, maily, čas ve studiu... promr...

http://www.boredpanda.com/artists-work- ... e-tsumura/

Obrázek

Venti

Příspěvek od Venti » 12 úno 2017 14:45

Fractal, jasne pravidelne :). Odpovedam im ze ci mam povedat tiez prenajimatelovi priestorov, socialnej a zdravotnej poistovni a danovemu uradu ... ze im zaplatim podla toho kolko videni bude mat klientov klip :)))
Hlavne tyto zakaznici chcu odrbat ... alebo braaaacho... dam ti logo na album a do klipu, nedohodneme sa ? :))

matucha

Příspěvek od matucha » 12 úno 2017 15:26

Asi mam stesti, ale to se mi uz dlouho nestalo.

Džirka

Příspěvek od Džirka » 12 úno 2017 21:12

Nejeden umělec mě utěšoval: "Já vím, že z nás nemáš moc peněz, ale uvědom si, že mi už máme domluvené hraní v rádiu, televizi, budeš mít díky nám jméno a pak uvidíš, že budou jen velké zakázky a díky nám zbohatneš"

jackies

Příspěvek od jackies » 12 úno 2017 23:52

A taky ještě jedna zkušenost ale z trochu jiného soudku.
Jen jednou jsem odevzdal hotovou práci dříve než jsem dostal zaplaceno.
Nemusím psát jak to dopadlo.
Jen na doplnění, protože věřím, že se tohle jen tak normálně nestává.
muzikant

Odpovědět