Honoráře v ČR

Co se nevešlo do definovaných kategorií a souvisí s tvorbou hudby
Džirka

Honoráře v ČR

Příspěvek od Džirka » 07 úno 2017 21:51

Hodně mě zajímá jaké ceny se pohybují v rámci producentské práci v ČR a SR. Neznám kolem sebe vlastně nikoho, kdo by dělal stejnou práci jako já. Zajímá mě názor těch, kteří se tím opravdu živí fulltime, mají rodiny atd. Nemají to pouze jako koníčka s tím, že občas mají nějakou zakázku od kamaráda.

Zajímá mě, kolik zhruba si mohu vzít za běžnou producentskou práci. Především skládání, aranžování, editace, programování? Před lety jsem si otevřel vlastní producentské studio. Nemohu si stěžovat, co se týče množství zakázek, nestalo se mi, že bych neměl co na práci. Kolikrát 10 h (i více) trávím každý den ve studiu, včetně víkendů. Žel, z nějakého zvláštního důvodu se mi zatím nepodařilo vydělat snad jediný měsíc ani tolik, abych zaplatil byť jen základní měsíční výdaje na živobytí. Přitom jak píšu, práce mám spíš nadbytek než nedostatek. Tudíž něco dělám špatně. Možná malé honoráře anebo jsem prostě pomalý ve své práci.

Dám příklad, jak obyčejně probíhá moje práce. Klient mi přinese demáč a řekne: "chci z této věci udělat pop-rockový hit". Ok, žádný problém. Bude to za 9000 Kč. To je většinou pro každého hodně peněz, dám teda slevu na 8000 Kč. To je stále moc: "tak dobře, bude to za 7500 Kč" To je moje minimální cena, pod kterou nejdu. Upozorňuji, že pracuji na všem vždycky maximálně pečlivě, nepracuji doma, mám pronajaté prostory.

Den první - Ten probíhá tak, že se s písničkou seznamuji, pouštím si jí dokola, zkouším různé věci, učím se jí. Někdy přijde můza ihned, tak začnu první den i něco nahrávat. Většinou ale až druhý den začínám aranžovat, nahrávat. Kolikrát mi zabere celý den jen rytmická část.

Den druhý - vymýšlím, nástroje, kytary, nahrávám akustiky, elektriky... měním, zkouším různé variace, mažu, znovu nahrávám. Nahrávám piáno, klávesy, hledám zvuky.

Den třetí - zjišťuji, že je co opravovat a předělávat. Hledám nový zvuky.

Den čtrvtý - dodělávám, donahrávám.

Den pátý - Vybrušuji, co se dá, dělám hrubý mix, abych to klientovi mohl prezentovat co nejlépe.

Den šestý - klient přijde, je spokojený, nahraje zpěv. Což je často mnoho hodin práce. Klient mi dá ještě další úkoly, co by tam chtěl změnit.

Den sedmý - edituji klientovo zpěv. Pokud zpívá falešně a neumí frázovat, je to práce na dalších mnoho hodin.

Den osmý - Klient mi volá, že má dnes lepší hlas, jestli to může přijít znovu přezpívat. Opět nahrávání zpěvu, editace, oprava intonace.

Někdy to nemá konce. Klient mě třeba poprosí, jestli bych místo houslí neudělal raději violončela. Dám tam teda violončela. Večer mi ale volá, že se mu začaly líbit ty housle a tak tam dávám zpátky housle...když už je to konečně hotové, tak se to míchá znovu, masteruje......... no a když to jde hladce, je písnička do deseti dnů hotová :) Přiznám se, že někdy mám písničku hotovou za 4 dny. Ale průměr je týden, když do toho počítám opravy, mix, setkávání s klientem.

Zajímalo by mě jaké se pohybuji ceny za kompletní producentskou práci k jedné normální tří minutové písničce pro běžného zákazníka? Jak dlouho vám trvá celková práce na jedné písničce?

Díky předem za odpovědi a že jste si dali práci si to přečíst :)
Naposledy upravil(a) Džirka dne 07 úno 2017 22:09, celkem upraveno 1 x.

tony9

Re: Honoráře v ČR

Příspěvek od tony9 » 07 úno 2017 22:07

Tohle mě taky zajímá.
Jirko, můžu ten tvůj článek sdílet na Facebooku?

tony9

Příspěvek od tony9 » 07 úno 2017 22:14

Laicky si myslím, že je prostě třeba se dostat na cenu se kterou se uživím.

TOM-Thak

Příspěvek od TOM-Thak » 07 úno 2017 22:27

Děláš pod cenou a navíc nemáš omezený počet hodin na základ a na opravy. Pokud klientovi dáš volnost a nestanovíš mu hranice, tak to dopadá jako ty. Kdybys mu dal fix + hodinovku, tak by si tolik nevymýšlel, protože by ho to stálo peníze a víc by si rozmyslel, kdy má hlas na zpěv a kdy ne... 7500 za trek ok, ale ne s masteringem a mixem a točením. Další rada je nebrat každou zakázku...

Džirka

Příspěvek od Džirka » 07 úno 2017 22:52

tony9 píše:Tohle mě taky zajímá.
Já nevím, myslíš, že je tam napsáno něco co by veřejnost zajímalo? Nekontroloval jsem hrubky :)

Džirka

Příspěvek od Džirka » 07 úno 2017 23:06

TOM-Thak píše:Děláš pod cenou a navíc nemáš omezený počet hodin na základ a na opravy. Pokud klientovi dáš volnost a nestanovíš mu hranice, tak to dopadá jako ty. Kdybys mu dal fix + hodinovku, tak by si tolik nevymýšlel, protože by ho to stálo peníze a víc by si rozmyslel, kdy má hlas na zpěv a kdy ne... 7500 za trek ok, ale ne s masteringem a mixem a točením. Další rada je nebrat každou zakázku...
Otázka je, co započítat do fix a co do hodinovky. Mám trochu problém si říkat extra peníze za opravy, neboť opravu z mé strany beru jako mojí zodpovědnost a mojí chybu. Řekněme, že pracuji týden na písničce a klientovi se nelíbí výsledný zvuk bicích nebo se mu nelíbí aranže kytar. Pak je to přece moje "chyba" nebo ne? Je moje povinnost to opravit přeci a ne na účet klienta. Nemůžu přece klientovi říct, že za každou předělávku bude platit peníze navíc. Pak můžu týden dělat hnusný bicí, pořád to předělávat a zároveň na tom vydělávat. Zajímalo by mě jak to dělají druzí.

Oxyygen
Profesionál

Příspěvek od Oxyygen » 07 úno 2017 23:07

Ceny v EU za aranzi (tzn klient doda demo) elektronicke hudby se pohybuji od 200 EU za track (vetsinou je to clovek co vydava na mensim labelu a je schopen udelat uspokojovy vysledek). V cene je da se rict i michacka (ale ne uplne 100 procentni)
Master v CZ vetsinou bejva 1500 Kč za track.

Takze z toho vyplyva, jestli delas kompletni hudbu vcetne aranzi, nahravani zivejch nastroju, mixu a masteringu, tak je to hodne pod cenou.

Realny ceny by imho mely byt (orientacne): skladba a nahravani cca 10 000, mix 3-4 tisice, master 1500. Samozrejme zalezi na narocnosti.

Ono je fakt dobry si setrilky drzet od tela a stanovit jasnou mez/cena vykon. Ale to ti asi nemusim vykladat.:)
Výroba reklam, jingles a prom pro síť rádií Radio United
http://www.semamastering.cz | http://www.kiss.cz | http://www.bandzone.cz/mellowpower

TOM-Thak

Příspěvek od TOM-Thak » 07 úno 2017 23:10

Presne jak pise Oxygen. Mel by sis co nejlip definovat zadani, aby si klient nemohl donekonecna vymyslet opravy. Musis stanovit meze a jinak souhlasim i s cenovkou Oxygena.

Oxyygen
Profesionál

Příspěvek od Oxyygen » 07 úno 2017 23:16

K tomu predelavani: Klient nemuze po tobe chtit to tunit za stejnou cenu donekonecna...kdyz to priblizim ke sve praxi (spoty), tak to funguje tak, klient ma v cene 2 schuzky. tzn jednu zadavaci a druhou opravovaci. Za kazdou dalsi "konzultaci" plati... To je vetsinou donuti si jasne rozmyslet co vlastně chteji. Pokud to neudelas, pristupujou k tomu ve stylu, "nevim co chci, tak me prekvapte"
Samozrejme clovek musi jednat individualne, jsou klienti, kteri jsou vecny, spoluprace s nima je produktivni a tam se pak pocet "konzultaci" neresi
http://www.semamastering.cz | http://www.kiss.cz | http://www.bandzone.cz/mellowpower

tony9

Příspěvek od tony9 » 07 úno 2017 23:50

Džirka píše:
tony9 píše:Tohle mě taky zajímá.
Já nevím, myslíš, že je tam napsáno něco co by veřejnost zajímalo? Nekontroloval jsem hrubky :)
Tož já mám dojem, že většina lidí si myslí, že tříminutová písnička vznikne za tři minuty a méně.

Oxyygen
Profesionál

Příspěvek od Oxyygen » 08 úno 2017 00:22

Jeste jednu dulezitou vec.

Zmenit si pristup ke klientovi ve sve hlave...

Zapomen na poucky typu:

Zakaznik, nas pan. Klient plati, klient ma. Zakaznik ma vzdycky pravdu.

Zakaznik a ty jste v rovnocenne poloze. (ale kdyz to reknu "natvrdo", On te potrebuje vic , nez ty jeho - ty mas dovednosti, on ma jen pomijivy papirky).

Clovek, ktery plati a snazi s k tobe pristupovat neseriozne (tzn vymejsli si slevicky, chce pridanou hodnotu zadarmo, vyhrozuje), je ubohej manipulator a tyhle lidi, jakmile pristoupis na jejich hru, te sezerou. Dulezite je temto lidem rikat jasne NE a oni diky tomu, ze te potrebujou a maji male sebevedomi, pristoupi az prekvapive snadno na tvoje pravidla.

Tvuj post vznikl prave proto, ze neumis rozeznat nebo odolavat manipulaci.

Delas neco co nechces, co te neuspokojuje, citis se k tomu dotlacenej

Doporucuju si najit neco o manipulaci, protoze hodni lide si ji bud nepripousteji nebo ji vubec neznaji.

Tohle te mozna posune dal, nez pruzkum trhu.:)

jackies

Příspěvek od jackies » 08 úno 2017 01:51

Tak na výraz "náš zákazník, náš pán" jsem už kurva alergický.
Zvlášť pokud se v "zákazníkově" omezeném mozečku tenhle výraz nějakou pokřivenou debilní výchovou usídlil a chová se jako nadřazené hovado.
Ano, náš zákazník náš pán, ale jen zákazník, který je vychován tak, že ví jak se takový zákazník má chovat.

Ostatní jedou nekompromisně ven ze dveří a čumí překvapeně jak vyvoraný myši :wink:
muzikant

markuc

Příspěvek od markuc » 08 úno 2017 02:59

Myslím, že další akce zbytečná, autor vlákna si odpověděl sám hned v úvodním příspěvku .. pokud si to po sobě přečteš, zjistíš, že děláš vysoce kvalifikovanou práci osm dní za 7500,-, takže nevyděláš ani 1000,- Kč hrubého za den, což při tvých 10 hodinách denně ve studiu není ani 100,- Kč na hodinu. To se opravdu musíš ptát ostatních, jestli náhodou neděláš pod cenou ? Promiň, ale nezbláznil ses náhodou ? Běž do Tesca k pokladně, budeš na tom líp ..

Džirka

Příspěvek od Džirka » 08 úno 2017 10:41

Oxyygen píše:Jeste jednu dulezitou vec.

Zmenit si pristup ke klientovi ve sve hlave...

Zapomen na poucky typu:

Zakaznik, nas pan. Klient plati, klient ma. Zakaznik ma vzdycky pravdu.

Zakaznik a ty jste v rovnocenne poloze. (ale kdyz to reknu "natvrdo", On te potrebuje vic , nez ty jeho - ty mas dovednosti, on ma jen pomijivy papirky).

Clovek, ktery plati a snazi s k tobe pristupovat neseriozne (tzn vymejsli si slevicky, chce pridanou hodnotu zadarmo, vyhrozuje), je ubohej manipulator a tyhle lidi, jakmile pristoupis na jejich hru, te sezerou. Dulezite je temto lidem rikat jasne NE a oni diky tomu, ze te potrebujou a maji male sebevedomi, pristoupi az prekvapive snadno na tvoje pravidla.

Tvuj post vznikl prave proto, ze neumis rozeznat nebo odolavat manipulaci.

Delas neco co nechces, co te neuspokojuje, citis se k tomu dotlacenej

Doporucuju si najit neco o manipulaci, protoze hodni lide si ji bud nepripousteji nebo ji vubec neznaji.

Tohle te mozna posune dal, nez pruzkum trhu.:)
Myslím si, že člověka dokážu odhadnout a manipulaci poznám. Nemyslím si, že by šlo ze strany klientů o nějakou promyšlenou manipulaci (i když i s tím jsem se už nejedenkrát setkal) Jsou to často citlivý hudebníci, kteří mají v hlavě jasnou představu o tom jak má písnička znít, neumí to ale sami zrealizovat. I když mi dají refereční nahrávky a vysvětlí mi polopaticky, jak si to představují, stejně to slyší ve svých hlavách jinak než já. jsou ale i tací, kteří za mnou chodí, protože se jim líbí můj zvuk, můj přístup a nechávají mi absolutní volnost a když jim odevzdám hotovou práci, řeknou mi, že je to lepší než si to představovali a nechtějí na tom nic měnit. Takový mám samozřejmě nejraději :D Možná bych měl mít odlišnou cenu pro odevzdaný klienty a jinou cenu pro perfekcionalisty.

Moje otázka je děláte tady někdo doslova kompletní producentskou práci na zakázku? Myslím tím, zákazník přinese demáč pop-folk-rock a vy jim z toho vytvoříte hotovou věc se vším všudy, rytmika, nástroje, vokály, mezihry, sóla, v jiném případě nějakou úpravu harmonie?

biscuit

Příspěvek od biscuit » 08 úno 2017 10:51

tesco :-)

jirko, proste musis pritvrdit. to, ze to delas s laskou, poctive a zodpovedne by tvou praci melo naopak prodrazit a ne ji zlevnit. zakaznici by si toho meli byt vedomi. myslim, ze nastavenim pevnejsich mantinelu si te budou nakonec i vic vazit. nejednou jsem se setkal s nazorem/pocitem lidi, ze kdyz nekdo dela neco levne, nebo zadarmo, je to asi nejakej looser, kterej kdyby to delal za vic, tak se tim neuzivi. malokdo umi rozpoznat kvalitu a kvantum odvedeny prace podle nejakejch realnejch ukazatelu. spousta lidi se orientuje proste podle ceny :-)

Odpovědět