jolana superstar bass - nultý pražec

Co se nevešlo do definovaných kategorií a souvisí s tvorbou hudby
komor

jolana superstar bass - nultý pražec

Příspěvek od komor » 08 pro 2009 10:42

ahoj basaci,

poridil jsem si basu jolana superstar bass, a mam problem s ladenim
0631.jpg
0631.jpg (36.94 KiB) Zobrazeno 881 x
na obrázku je nultý pražec, a hned pred nim je jeste jeden v hmatníku, mají struny ležet na něm, nebo ne? ted mi na nem leží, mám tedy nultý prazec na hmatníku, je to dobre? nebo mají struny být nad ním? sem ztohonejakej divokej

diky za rady

komor

delay

Re: jolana superstar bass - nultý pražec

Příspěvek od delay » 08 pro 2009 11:05

Co přesně a kde ti neladí? Já bych prvně začal pokusem o naladění oktáv. Pokud ty budou sedět a zbytek ne, tak je samozřejmě problém asi v nuláku. Počítám, že krk do vrtule není (to by ses pak nemohl divit).
Na ladění má vliv i to jak je struna vedena za nulákem směrem k hlavě (proto tam je asi ten druhej falešnej nulák), ale to je otázka několika málo centů a hraje to roli hlavně u kytary, u basy je tolerance přeci jen větší. No, a na konec je taky asi důležítý natáhnout nový struny (což jsi předpokládám taky udělal).

Pokud ti tedy nepomuze serizeni oktav (cili kamenů na kobylce), tak bych zkusil kytarare. Pokud se jedna o zachovaly kousek, tak svoji sluzbu jeste udela, Superstar byla fajn serie.

skeld

Příspěvek od skeld » 08 pro 2009 11:08

Tohle je hodně divokej způsob. Takhle to vypadá, jako když ten černý není nulťák, ale jen jakýsi pomocný pražec držící rozteč strun a pak se struny logicky opírají o ten kovový pražec, který je v tomto případě potom nultý. Ještě jsem to teda neviděl, ale podle mě je to hrozná kravina, už jenom kvůli tomu, že nulťák není z kosti ale ze železa. Jakej máš problém s lazením?

delay

Příspěvek od delay » 08 pro 2009 11:14

Skeld: Nulák je ten bílý a na možná to bude nějaká custom úprava, každopádně, takhle v poli umístěný se mi jeví dost divně...
komor: Ta fotka ale není tvůj kousek ne, To je z webu JOLANA...

Takhle zřejmě vypadá original:
http://www.jolana.cz/wp-content/plugins ... bass&text=
http://cheesyguitars.com/jolana_superst ... ss_300.jpg

Na jedné fotce ten bílej chybí, na druhé zase je, ale na obouch je něco jako černej můstek (nulák) u hlavy.

komor

Příspěvek od komor » 08 pro 2009 11:20

diky za rychlou reakci, novy struny mam, basa je naladena do cis (do grindcore kapely), oktavy jsou udelany, neladi to o par centu. mam to tedy spravne, ze lezi na tom prazci. to jsem chtel hlavne vedet , tak zkusim jeste polaborovat. ted jsem jeste dostal radu, ze mam zkusit standartni ladeni E, seridit to na nem a pak podladit. zatim diky, dam vedet jak to dopadlo.

jinak je to mazlik, puvodne jsem chtel d-bass, ale tahle byla za flasku zeleny...:))

delay: jo je to z webu, dokonce ta bezprazcova verze, ale ja to mam na prazcovy, taky sem to nikde jinde nevidel.

skeld

Příspěvek od skeld » 08 pro 2009 11:26

Aha, on je bílý, zdálo se mi podle té fotky, že je to normální kovový pražec, tu úpravu ale nechápu.

Jinak pokud nepomůže polazení oktáv, zkontroloval bych průhyb krku. Měl by jít od patky rovně až někam k osmému pražci a za ním by se měl teprve lomit. Pokud je ten tvůj jak luk, což už jsem u pár Jolan viděl, tak je to beznadějný případ a kytarář by ti musel udělat krk novej, což se asi u takovýhle basy nevyplatí.

komor

Příspěvek od komor » 08 pro 2009 11:27

krk je v poradku zadnej luk... a ten druhej nulak je opravdu prazec.

delay

Příspěvek od delay » 08 pro 2009 11:31

Možná je za tím bílým nulákem malej "propad" a struna by měla být v místě toho bílýho nuláku víc napnutá. Záleží jeslti je v ladění pod nebo nad tónem k ideálnímu. Jinak to určitě vyzkoušej na standardním ladění. 1,5 tonu dolu uz je dost bahno (na strune E).

komor

Příspěvek od komor » 08 pro 2009 11:36

delay píše:Možná je za tím bílým nulákem malej "propad" a struna by měla být v místě toho bílýho nuláku víc napnutá. Záleží jeslti je v ladění pod nebo nad tónem k ideálnímu. Jinak to určitě vyzkoušej na standardním ladění. 1,5 tonu dolu uz je dost bahno (na strune E).
ty ani to bahno neni, myslel jsem ze bude hur, tahle basa ma dlouhou menzuru a tak musis ty struny vic napnout. zacinam verit ze to bude v pohode, v tom bordelu co budem hrat se tech par centu asi ztrati :D , vetsinou budu mit zapnuty zkresleni. ale to zjistim az na zkousce.

delay

Příspěvek od delay » 08 pro 2009 11:47

No, každopádně za flašku zelený nic lepšího neseženeš...

c9000

Příspěvek od c9000 » 08 pro 2009 13:05

Měl jsem to na mojí superstar bass taky, tak, vyhodil jsem ho a dal tam klasickej nulák jak se dává standartně, bylo třeba ho upravit ale je to bez problémů, problém jse měl jen s délkou strun, klasická menzura 860mm nestačí, jelikoý jsou struny průchozí, nově udělanej nulták ti při ladění může hodně pomoct, nebo taky definitivně degradovat nástroj, musí to udělat šikovnej člověk.
Cimbál, Harmonium a Vozembouch.

komor

Příspěvek od komor » 08 pro 2009 14:26

c9000: takze jsi dal ten plastovej orech (nulak) na misto toho prvniho prazce? primo do hmatniku? ale ty jsi z toho udelal bezprazec, myslim.

c9000

Příspěvek od c9000 » 08 pro 2009 15:36

to jo , pržce nemá, ale to je vcelku jedno, koukni na ty tvoje pržce je to dělaný z dost měkkýho materiálu a dost často jsou vymačkaný a pak to neladí.
Nulák jsem da normálně na konec hmatníku tam jak máš ten černej kovovej. Tvrdej plast postačí, ideální by samozřejmě byla hovězí kost ale je to strašbá piplačka a kokrétně u jolany to asi nemá smysl.
Cimbál, Harmonium a Vozembouch.

komor

Příspěvek od komor » 08 pro 2009 16:36

hm, tak je pravda, ze ten nultej prazec z dratu je vymačkanej...
ten cernej nulak je z plastu, ne z kovu a koupil jsem ho za dvacku v hudebninach. ten puvodni mi po nasazeni struny E sila 105 praskl a nazdar. takze jsem ten novej pribrousil tak, aby struny lezely na tom kovovym nulaku na hmatniku.

zkusim polaborovat

zatim diky

Jerry Forester

Příspěvek od Jerry Forester » 08 pro 2009 16:44

Vem šupleru a podle jiné basy se stejnou menzurou změř kde by ten nultý pražec měl přesně být,jestli na místě toho kovovýho,nebo toho bílého.Co tam nepasuje to vyhoď a dej tam klasický nultý pražec.

Odpovědět