Ma smysl levna baskytara?

Co se nevešlo do definovaných kategorií a souvisí s tvorbou hudby
vasek

Příspěvek od vasek » 13 črc 2007 13:41

No, jak hrajou kytaristi na basu je věc značně diskutabilní. Pokud se bavíme o hře prsty, ne trsátkem, tak zastávám názor, že tam je dobrá technika hodně poznat na zvuku a naučit se to za týden teda nedá.
Jinak co se týče upgradu, tak se spíš přikláním k metodě prodat a koupit celej nástroj.
To ale není důležitý - být Cyrilem, tak koupím něco levnýho co hraje a na co se dá hrát. Trochu se s tím nástrojem seznámit a zjistit, co by od něj člověk chtěl do budoucna. Já jsem si koupil kdysi basu a až když jsem nahrál a smíchal pár písniček, tak jsem zjistil, co mi na ní vlastně vadí.

nick_valensi

Příspěvek od nick_valensi » 13 črc 2007 13:50

no tak on flea z cloveka asi za tejden basovani nevyroste, nicmene nejake to dum dum z toho vyloudi i kytarista;-)

co se tyce upgradovani nastroju, tak tam sem naopak hodne progresivni... nejak sem modifikoval snad vsechny kytary, ktere mam.. mnohdy totiz muzes mit super nastroj, u nehoz ti mensi/vetsi modifikace muze vyrazne pomoct. ja mam napriklad skoro na vsech kytarach P90 snimace, takze jim mam osazenyho i pololubovyho gibsona, telecastera atd.. stale vsak plati, ze ta modifikace musi mit smysl, tzn. pokud je nastroj jako takovej ok, modifikovat, pokud neni, tak ho radeji prodat a koupit neco jinyho..

Ctirad

Příspěvek od Ctirad » 13 črc 2007 14:12

Podívej, já se zase nechci nechat zatahovat do nějakého flame. Za těch 15 let jsem si taky sáhl na "pár" kytar. Ty zmiňované japonské neznám, ala na "klasiku" v podobě USA Fender, Gibson, přes mexiko a EPI samozřejmě ano. V té střední třídě bych dal určitě přednost (až na pár výjimek) koree před epi a mexikem.

Ale samozřejmě není korea jako korea. V korei dělá kde kdo (včetně japonských firem) a většina z toho je odpad. Třeba u takovýho Ibanezu vůbec nechápu, jak za to můžou chtít ty peníze. To už i ty čínský Arie (měl jsem sedmistrunku) mi přijdou lepší. O jmenovaném Cortu vůbec nemluvě. Tam je kvalitativní rozdíl třídy až dvou. Řeč byla ale o levných až ultralevných kytarách. Tam se těžko bavit o vintage japoncích.

Co se týče výměny snímačů a HW, tak třeba zrovna u fokusů to cenu má, protože jsou vesměs ze slušnýho dřeva, které jiní výrobci cpou až do vyšších řad.

Pytkin
Moderátor

Příspěvek od Pytkin » 13 črc 2007 14:53

Kamarat mi rozpraval , ze sa raz na vystave opili s panom Cortom a ten im potom prezradil , ze robia gitary fender .. normalne dve linky vedla seba .. z jednej pada dole Cort , z druhej Fender .. Detaily si uz nepamatam , je par rokov .. Viem ze sme sa na tom ale celkom bavili ..

nick_valensi

Příspěvek od nick_valensi » 13 črc 2007 15:06

ctirad: v pohode, to ani neni cilem tehle diskuze.. ackoliv to tak obcas vypada ;-)
akorat sem moc nerozumel te tve vete, ze bys ve stredni kategorii dal prednost koree pred epi a mexikem, pac epi je uz hezkych par let korejec jak poleno (krom elitist a US serie). i dyz uz i oni zacli z ekonomickych duvodu presouvat vyrobu do indonesie, ciny atd.
problemem je jedna vec, dnes se uz v masove vyrobe nedela moc dobrych kytar, a to ani od gibsona nebo fendera ve standardnich radach... (dobre drevo si nechavaj do custom shopu a tam si to nechaj kralovsky zaplatit).
dalsi vec je, ze tech starych japoncu se celkove v evrope moc nepovaluje, zato v americe a (prekvapive;-) ) v japonsku sou jich tuny a v posledni dobe neuveritelne rostou ceny. coz je dano hlavne tim, ze lidi pomalu pochopili, co je to za skovsty a pokud clovek vylozene netrva na logu gibson na hlavici, je to pomalu jedina moznost, jak se este za zaplatitelnou castku dostat ke spickovemu nastroji.
proti tomuhle je bohuzel zbytek asijske produkce uplne nic... a to vcetne velke casti treba i soucasne japonske produkce (vsechny ty CIJ modely atd.), protoze se holt setri vsude...
mne slo spis o to, ze tady na ezone moc lidi o tech starsich znackach moc nevi a pritom se na ebay nekdy i v cr vyskytujou na inzeratech, takze to ber jako osvetovou cinnost ;-) je uplna blbost kupovat napr. nove korejce za 10-15.tisic, dyz se za podobne penize daji sehnat o nekolik trid lepsi stare nastroje. ale jako samozrejme tohle si musi kazdej prebrat sam.. dyz s tim cyril zacal, tak mi to prislo logicke vysvetlit (i dyz pripoustim, ze to, o cem se bavim ja, je radove vejs nez 2.500)

nick_valensi

Příspěvek od nick_valensi » 13 črc 2007 15:12

pytkin: probehlo nekolik zprav na harmony central, ze i gibson koupil fabriku v cine... kde se delaj jednotlive dily a v USA sou pouze assembled... coz je mega opruz a gibson to vehementne dementoval... nicmene jak rikam, kdo chce mit jistotu, koupi si starou kytaru a neni co resit.. nove fendery standard nejsou zadna slava, highway uz vubec ne.. dyz sem videl, co dela napriklad slovensky luthier ruda sivcak, tak to je jina liga!!!

Cyril

Příspěvek od Cyril » 13 črc 2007 15:20

No dejmetomu kdyz se bavime o kytarach do studia tak muze tohle vsechno platit, ale co kdyz se nekdo s tou kytarou chce taky nekde ukazat? :) Ja bych se proste s nejakym fenderem nebo gibsonem vylozene stydel... Mimochodem, jak si vodhadem v tyhle hierarchii kterou tu vysvetlujete asi muze stat moje B.C.Rich Platinum Virgo- korea za 18,5 litru, telo udajne mahagon (spis bych tipnul nato), hmatnik eben? A jak se vubec pozna dobre znejici kytara? :))) Ja sice na kytar(y) hraju od malicka, ale zjistuju, ze svym odlisnym pristupem nemam jasno v uplnych zakladech tyjo... jako kdyz nekdo dela na pocitaci, o kterym netusi co ma uvnitr :)
Naposledy upravil(a) Cyril dne 13 črc 2007 15:26, celkem upraveno 1 x.
Grafický design – http://www.cyrilkriz.cz (velmi rád navrhnu tiskoviny pro kapely, producenty a studia)

Pytkin
Moderátor

Příspěvek od Pytkin » 13 črc 2007 15:25

Cyril : ja by som sa s tvojou gitarou stydel vyst na podium .. naopak so stratocastrom alebo les paulom by som bol v klude .. hold zase je to o tom , ze kazdy sme iny ..

Cyril

Příspěvek od Cyril » 13 črc 2007 15:27

Pytkin: jasny... a taky zalezi samozrejme na zanru. Metal na stratocastra i kdyz spickovyho bude hrat asi jenom blazen nebo zacatecnik a naopak. Stejne si jednou poridim neco od Daisy Rock :)
Grafický design – http://www.cyrilkriz.cz (velmi rád navrhnu tiskoviny pro kapely, producenty a studia)

Pytkin
Moderátor

Příspěvek od Pytkin » 13 črc 2007 15:29

cyril : tot som pozeral koncert Iron Maiden .. alebo Judst Priest .. A jeden hra na take to Vecko .. Sipku .. To je Gibson tusim .. a druhy na Stratocaster :)

Cyril

Příspěvek od Cyril » 13 črc 2007 15:31

Pytkin: no jo no :) Opravuji se: nebude na to nikdo hrat soucasny metal :)

vasek

Příspěvek od vasek » 13 črc 2007 15:35

Cyril: Poznat dobře znějící kytaru není tak těžký, ale musíš hrát buďto s kapelou nebo aspoň nahrávat a hlavně zkoušet kytary. Nejde to se teoreticky vybavit a pak si jít vybrat kytaru do krámu.
Stejnej princip, kterej se tady pořád opakuje - nevykecávat se na ezone, ale mazat do krámu a hrát si...

Cyril

Příspěvek od Cyril » 13 črc 2007 15:37

vasek: jasny. Myslel jsem, jestli existujou nejaky kriteria krome bezvadny funkcnosti (ladeni a tak). Vylozene zvukovy, ktery by sly popsat slovy. Napr. dlouhej sustain apod.

bledule

Příspěvek od bledule » 13 črc 2007 15:40

Do basy Cyrile určitě jdi,to je bez debat .Vytvářet kytarovej sound bez basskytary sice jde, ale není to ono.Nástroje v cenový relaci okolo 5k jsou celkem dobře použitelný,já mám už asi 10 let nějakýho Ibaneze /taky za bůra/ a nejni to úplně marnej stroj . Jinak nedavno řešil soused upgrade z Jolany D-bass,a poštěstilo se mu koupit aktivku Aria za 3,5k , přičemž
o tu Jolanu se zájemci ještě málem poprali a dostal za ni 4k !!! Chce to mít kliku,náš basák koupil nedavno na inzerát úplně špičkovej nástroj Westone
/starej japonec s širokejma zvukovejma možnostma/ asi za 8k a je šťastnej jak vopice,a to vážně uvažoval o Warwicku okolo 30k.Basák v druhý kapele koupil novýho Squiera a je taky celkem spokojenej.Stagg a Fokus hraje taky,chce to aby měl rovnej krk a ladil /což u bass podle mě nejni až zas tak kritický jako u kytar/,takže to vomrkni.Jako kytarista
poznáš jestli to drnčí,nebo jestli maj při zapojení do aparátu struny extrémně velký hlasitostní skoky.Leccos se dá dorovnat změnou průhybu
krku a seřízením vejšky snímačů,ale to jsou takový obecný rady.Zkus si třeba od někoho půjčit basu na zkoušku a uvidíš jak budeš nadšenej
a získáš novou chuť a motivaci nahrávat svoje věci.... :)

Pytkin
Moderátor

Příspěvek od Pytkin » 13 črc 2007 15:42

cyril : nedavno som bol u kamarata .. dostala sa mu gitara , ktoru pred 20 rokmi mal .. potom dako odisla .. mimoriadne dobry stratocaster .. a po tych 20 rokoch sa k nej zase dostal .. nahodne na inzerat , i ked tusil ze by to mala byt ona .. Ked mi ju ukazoval , uz len tak na sucho, bez ozvucenia hrala vyborne .. plny syty zvuk .. uplne iny zvuk ako moje drevo co mam doma , na ktore som zvyknuty ..

Odpovědět