PAYPAL - bylo s Vámi zahájeno vyšetřování

Co se nevešlo do definovaných kategorií a souvisí s tvorbou hudby
Ondrash

PAYPAL - bylo s Vámi zahájeno vyšetřování

Příspěvek od Ondrash » 15 kvě 2008 15:42

Ahoj.
Tak jsem si říkal, že se s vámi podělím o zajímavou zkušenost s Paypalem. Možná tak pomůžu někomu, kdo by se v budoucnosti dostal do podobné situace jako já.

Je to tak měsíc, co jsem se zúčastnil aukce na eBay. Kupoval jsem Nord G2X. Byla to americká aukce, pouze pro Američany, ale zkusil jsem to a zkontaktoval jsem prodejce, jestli bych se mohl taky zúčastnit, když mám Paypal a známého v Americe, který by mi klávesy přepospal. Nevadilo mu to. Aukce byla metodou Buy it now with intermediate Payment. Ve své podstatě, Nordy vyhraje ten, kdo první zaplatí přes Paypal. A tak když jsem převedl hotovost na svůj kreditní účet, jsem netrpělivě čekal, kdy budu moct platbu zrealizovat.

První problém, na který jsem narazil, byl ten, že eBay je provázaná na Paypal. A tak mě Paypal při pokusu zaplatit hned odmítl, že shipping address není v USA. Rozhodl jsem se ho obejít a proto jsem si v shipping address na Paypalu vytvořil adresu novou (už jsem tam měl jiné české tři), tentokráte americkou. Adresa platila, byla přímo do Microsoftu v Redmondu. Mám pár známých v MS a tak jsem si řekl, kdyby bylo nejhůř, klávesy by se daly dohledat. To už prošlo a já zaplatil.

Všechno vypadalo dobře, ale druhý den mi z Paypalu začaly chodit doslova výhružné maily, že mi někdo disponuje s účtem, že můj účet byl dočasně zablokován a že se mnou bylo zahájeno vyšetřování. Nejdřív jsem si říkal, zase nějaké podvodné maily, nebudu na to reagovat, ale nedalo mi to, přihlásil jsem se na jejich webový portál a skutečně. Redmondskou adresu vyhodnotili jako nevěrohodnou a chtěli po mě ověření, že je v pořádku, navíc jsem si musel změnit heslo a otázky k heslům. Ověření redmondské adresy byl ale pro mě nepřekonatelný problém. Ostatní body jsem vyřešil, během 10 minut. A tak jsem napsal přes webový formulář (emailem to nešlo) dopis, co se mi vlastně přihodilo. V podmínkách psali, že se mi během jednoho, dvou dnů ozvou. Pro úplnost uvedu, že Paypal kontroluje US adresy na rozdíl od adres ostatních. Nenapadlo by mě, že by v tom mohl být nějaký problém. Takže na to si dejte pozor.

A čekal jsem, druhý den mi nic nepřišlo. A tak jsem zase napsal zprávu přes webový formulář. Chci jen říct, že peníze Seller sice dostal, ale pozastavili mu je. Já jsem měl omezený přístup K paypalovému účtu, mohl jsem platby přijímat, nemohl jsem platit. Seller byl ze začátku shovívavý, ale s přibývajícími dny mu trpělivost podstatně klesala. Platbu jsem provedl v úterý, ve středu mi přišly první maily od Paypalu, ve středu jsem jim poslal zprávu přes web, to samé i ve čtrvrtek. Odpověď přišla až v sobotu. Moc mě nepotěšila. Zase strojově napsáno: „Drahý zákazníku, je nám líto, nemůžeme pro vás nic udělat, dokud nepředložíte potvrzení adresy v Redmondu.“ Už mi bylo jasné, že písemně nic nevykomunikuju. A tak jsem jim musel zavolat. Voláte do Lucemburska. Ani nevím kolik mě stál hovor přes mobil, ale do pěti minut jsem to vyřídil (jen upozorním, že tak 2,5 minuty jsem čekal na někoho, než se mi začali věnovat). A představte si, chybu udělal nějaký úředník. Měl jsem potrvrdit samozřejmě adresu českou. Slečna se omlouvala, ale to mi moc nepomohlo. Seler byl už v pondělí pěkně nas*aný. A tak jsem nascanoval občanku a poslal jí pomocí webového formuláře. Asi do čtvrt hodiny jsem od nějaké Blanky dostal odpověď, že regionální doklady je nezajímají, chtěli nějakou fakturu. Měl jsem u sebe zrovna fakturu z Alzy, kupoval jsem tam čtečku na karty, byla tam moje adresa, jméno, tak jsem to zkusil. Odpověď od Paypalu jsem nedostal. V úterý jsem od nich dostal nový mail. Váš účet byl obnoven. S radostí, že už všechno je v pořádku jsem se pro jistotu ještě jednou přihlásil na Paypal web. Platba tam visela. Vyšetřování neuzavřeli. Chtěl jsem provést ještě jinou platbu, ale nešlo to. A tak jsem zase volal... Nějaký chlapík z podpory mi řek, že musím počkat ještě den, ale že už kontaktovali příjemce peněz (eBay sellera) a že čekají na potvrzení, že si peníze opravdu zaslouží. Tak jsem mu hned napsal, Jeffe. „Všechno je Ok. Potvrď jim to.“ A Jeff se neozval. Asi o pět hodin později mi od něj přišel další nas*aný mail. Paypal reverzoval platbu. Tak to už šlo fakt do tuhého. Údajně jsem se prý nevešel do sedmidenní lhůty, ve které musí být splněny všechny body pro obnovení účtu. No. Už jsem jim nevolal. Zase jsem Jeffovi vysvětlil situaci a řekl mu, že jakmile mi peníze dorazí na účet použiji metodu Send Money (ta vás nekontroluje). Peníze na můj účet dorazily až v pátek (t. j. za tři dny). Mezi tím, jsem od Paypalu obdržel Feedback request. Asi si umíte představit, jak jsem ho vyplnil Jestli hrajou na negativní reakci, jak v jiných korporálech, tak jsem jim tam musel udělat dusno. V pátek jsem zaplatil. Jeff peníze dostal ten den, ale říkal, že si je musí nějak manuálně převést, to mu trvalo do úterka (tady to jsem nepochopil, nevím, jestli mě nelakoval, ale to je jedno).

Když celou story shrnu; S Paypalem jsem spokojený, ale jakmile jde do tuhého a nebo se stane nějaká chyba, písemně to nevyřešíte. Bez telefonování se neobejdete. Z akce Buy it Now s volbou vyhrává ten, kdo první zaplatí se stala 14 denní přestřelka neustálého mailování a starostí.

Ještě bych rád uvedl, že jsem Jeffa poprosil, že když už bude na poště, tak jestli by nakonec ty klávesy do Čech neposlal, že mu dám provizi. Nechtěl to udělat. Respektoval jsem to, ale v Americe jsem nikoho zodpovědného neměl. Pořád jsem spoléhal, že ho nějak ukecám. A tak jsem musel rozhodit sítě a nakonec jsem dostal kontakt na bývalou klientku mého učitele klavíru. Zdála se být ochotná a tak jsem nechal klávesy poslat k ní. Paní mi je přeposlala do Čech. Aby toho nebylo málo, krabice přesahovala o 20 coulů a tak ji musela nějakým způsobem zmenšit. Klávesy ještě nedorazily, jsou teď někde nad Antlantikem a věřím, že dorazí v pořádku.

Čeká mě ještě poslední část dobrodružství a to Epizoda číslo IV – „Celníci“ . Doufám, že to už proběhne relativně v poklidu. Jeffovi dám nějaké odškodnění, paní z Washingtonu, dostala provizi a ještě jí pozvu na oběd, je to módní návrhářka a v červnu sem bude mít cestu. I přes to, že s nákupem G2X je spojena celá řada poplatků a provizí, ušetřím asi tak 20 000 Kč.

Na závěr mého příběhu jenom řeknu: „Je dobrý dělat hudbu! Co si díky ní prožijete, někdy prostě stojí za to.“

Venti

Příspěvek od Venti » 15 kvě 2008 15:48

Ondrash
Pekna story.... drzim palce aby klavesy dorazili co najskor a aby si bol spokojny a spravil co najviac veci na nich :).

Brooklyn / juanita juarez
Profesionál

Příspěvek od Brooklyn / juanita juarez » 15 kvě 2008 15:51

hezky a prehledne napsanek pribeh, v takovyhle situaci lidi casto pisou jen nekoordinovany vykriky a nadavky.

docela jsem to s tebou prozival. :]

na ebayi funguji tisice lidi a taky jiste spousty podvodniku, a tak se asi nemuzeme divit, ze takhle jednaji, kdyz nemaji jak odlisit, jestli tvoje drobna manipulace s udaji byla myslena v dobry vire.

Ondra P.

Příspěvek od Ondra P. » 15 kvě 2008 15:53

ty blaho.... jestli to za tech 20 000 co usetris opravdu stoji ty starosti....
kazdopadne drzim palce at se to vse dotahne do konce a v poradku...

EXCOM

Příspěvek od EXCOM » 15 kvě 2008 15:58

Ondrash : fajna story :) s tou colnicou ta nechcem strasit ale u na na SK je to DES A HRUZA....

Ondrash

Příspěvek od Ondrash » 15 kvě 2008 16:12

EXCOM píše:Ondrash : fajna story :) s tou colnicou ta nechcem strasit ale u na na SK je to DES A HRUZA....
Dám pak vědět. :wink:

LUPO

Příspěvek od LUPO » 15 kvě 2008 16:23

"Byla to americká aukce, pouze pro Američany"

"A tak mě Paypal při pokusu zaplatit hned odmítl, že shipping address není v USA. Rozhodl jsem se ho obejít (!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!) a proto jsem si v shipping address na Paypalu vytvořil adresu novou"

chces slyset co by ti na tohle rekl pravnik? :) bud rad ze ses rad.

Ondrash

Příspěvek od Ondrash » 15 kvě 2008 17:38

Lupo: Kdo řekl, že nejsem rád. Neztěžuju si. Preferuju domluvu. eBay aukce měla Shipping inside US. Dopředu jsem se s prodejcem domluvil na podmínkách.

Proč sem pleteš právníka? Příspěvek jsem uvedl proto, kdyby někoho někdy napadlo postupovat stejnou cestou jako já, ať ví, co ho může potkat.

To že mi Paypal dočasně pozastavil účet považuju za správné, šlo jim o ochranu mého účtu, jen se mi to opravdu nehodilo. Nebýt chyby úředníka, vyřídil bych to do druhého dne. Ve feedbacku na jejich služby jsem samozřejmě uvedl, že jsem s nimi spokojen a že dělají svou práci dobře. Zpochybnil jsem však komunikaci, která v tomto případě nebyla úplně OK.

Lupo. Věty typu "Buď rád, že seš rád" neberu...

Pytkin
Moderátor

Příspěvek od Pytkin » 15 kvě 2008 17:44

Ondrash : Ja myslim ze Lupo to myslel tak , ze mozes byt rad , ze ta nenahana FBI ..

Ondrash

Příspěvek od Ondrash » 15 kvě 2008 17:48

Pytkin píše:Ondrash : Ja myslim ze Lupo to myslel tak , ze mozes byt rad , ze ta nenahana FBI ..
:shock: To snad ani ne? A za co? Že jsem uvedl adresu dodací adresu do Redmondu? Dodacích adres na Paypalu můžeš mít kolik chceš. Není přece nikde zakázané si poslat zásilku kamkoliv do světa.

Asi bych nebyl tak paranoidní. :wink: :lol:

Wohma

Příspěvek od Wohma » 15 kvě 2008 22:39

Ondrash: doporucuju procist eBay a PayPal policies, je tam spousta veci na ochranu prodejcu i kupujicich, ktery z urcityho hlediska vypadaji naprosto nelogicky, ale jsou jistou pravni pojistkou. Sam si z toho moc nepamatuju, ale rozhodne bych tady nehazel tvrzeni "muzu si zasilku poslat prece kam chci" ;)

EXCOM

Příspěvek od EXCOM » 16 kvě 2008 00:32

Wohma : no z hladiska eBay urcujes svoju adresu(billing) a adresu adresata(shipping).. vacsinou je adresat(shipping) automaticky tvoja adresa(billing) ale moze byt v podstate hoc aka ina(shipping).. cize toto by som za zle Ondrasovi moc nemal... samozrejme ak tam niekto uvedie KENA, RWANDA, ZIMBABWE popripade PASMO GAZA a podobne krajiny.. tak to uz je na povazenie 8)

LUPO

Příspěvek od LUPO » 16 kvě 2008 11:20

podivej, manipulovals tam s adresama, pokousel ses "ojebat" paypal? pokousel. tak co resis? nebo to tak nebylo? :) mimochodem kdyby ti nekdo hacknul paypal, mluvil bys o "dodacich" adresach jinak. platil bys to ty, a dodaci adresa, zimbabwe, jak tady nekdo zminil :)

Ondrash

Příspěvek od Ondrash » 16 kvě 2008 11:27

Lupo, podívej, já hlavně nevím, co řešíš ty...

LUPO

Příspěvek od LUPO » 16 kvě 2008 11:31

ondrasi, tvuj clanek ma jednu vadu na krase, ktera me trochu znervoznela. Cely je to sice dobre pojaty jako pomoc ostatnim ale celkove vyzneni z toho je, ze ti nekdo zneprijemnil zivot.....ja sem na to pouze napsal, ze si za to muzes sam , ze to neni chyba paypalu nebo lidi z paypalu. Vzal bych, kdybys napsal ze ses pokousel ten system oklamat, abys neco sehnal levneji. Kdyz udelam nejakou blbost, tak to priznam a nehazu to na system nebo na nekoho jinyho. v dobrym. :)

Odpovědět