"Vodnoznak" v mp3 ?

Co se nevešlo do definovaných kategorií a souvisí s tvorbou hudby
Kermitak
Moderátor

Re: "Vodnoznak" v mp3 ?

Příspěvek od Kermitak » 23 črc 2012 11:47

demsky: jiste, pokud bude vedet ze to tam je. Soucasne pokud z toho bude chtit udelat opet mp3 a ne sirit dal ten nekomprimovany wav, rekompresi dale snizuje jeji kvalitu.

nuendo: no a? Jako autorovi tech mp3 je mi ukradeny, jestli "lidi kradou".
Fantasticky, jak se ta diskuse od reseni technickyho problemu zvrhla zase nekam uplne jinam.

biscuit

Příspěvek od biscuit » 23 črc 2012 11:59

protoze je celej tenhle problem absurdni a je i absurdni, jak nektery lidi uvazujou nad ochranou svych vytvoru.. to by mi ale bylo jeste celkem jedno, jen zas za tim vidim nejakou debilni represi, zastrasovani a oblbovani a dela se mi z toho zle.. a myslim si, ze to offtopic neni - je to jen jinej uhel pohledu, na tuhle problematiku.

nuendo
Vybavení

Příspěvek od nuendo » 23 črc 2012 12:02

Kermitak: mal som pocit ze chces, potrebujes aby ti ludia (ako autorovy) platili ?! aby tvoju hudbu "nakupovali" !?
naco ine potrebujes "ochcat" teda oznackovat svoju skladbu vodoznakom? neni snad dostatocne originalna, rozpoznatelna, identifikovatelna...?

Wohma

Příspěvek od Wohma » 23 črc 2012 12:08

biscuit: Tohle ale prece neni zadna represe. Mne tohle prijde jako velmi dobra "ochrana" proti kopirovani. Pokud to zadnym zpusobem neposkodi obsazena data, tak proc ne. Asi se nenajde moc lidi, kteri by chteli mit sve jmeno zakodovane ve wareznute MP3, co beha po netu ;)

nuendo: Tam nejde o MUJ podpis pod skladbou, ale o podepsani majitelem, aby nemel moc velky choutky to nejak nelegalne sirit dal. Kamaradovi to samozrejme nahrajes, ale na uloz.to uz to asi vetsina lidi nevyvesi.

For je v tom, ze dokud se budou prodavat CD, tak takhle ochrana je stejne celkem zbytecna - CD nikdy nemuze byt natolik personalizovane, aby tam tohle fungovalo. Takze se bude dal ripovat z CD a bude to pri starem.

biscuit

Příspěvek od biscuit » 23 črc 2012 12:13

wohma: ale ta represe je druhej krok, kterej logicky bude nasledovat. a jelikoz vime, jak to chodi, vidim uz cloveka, jak bude muset vysvetlovat, jak se jeho data dostala ven - a pokud nevysvetli a nedokaze, bude vinen. proste cely mi to prijde pritazeny za vlasy. navic si myslim, ze jestli se to stane uspesny v masovym meritku, velmi rychle se najde "utility", ktera soubory "ocisti", bez nutnosti rekomprese. taky by se mi nelibilo, kdybych si nakoupil data a do kazdeho souboru byly otisteny moje osobni udaje - jednoduse bych takova data asi nechtel vubec kupovat.

Ivo
Moderátor

Příspěvek od Ivo » 23 črc 2012 12:21

To přece není vůbec žádná represe. Jde o to, že když si člověk koupí anonymní tuctovou mp3, tak je to takové neosobní a je to to samé co se dá stáhnout na x pirátských webech. Já bych měl nesrovnatelně lepší pocit z toho, kdyby online hudba, kterou si koupím byla nějakým způsobem označena tak, že je to moje osobní zakoupená kopie. Tím pádem bych si myslel že ten nákup je smysluplnější (něco konkrétního "mého" mám v ruce) a kdyby mě nějací kamarádíčci prosili abych jim to taky poslal, tak bych asi za těchto okolností trochu váhal ... Má to SYMBOLICKÝ význam. To snad je snadno pochopitelné ...

Že by se to dalo nějak odstranit je zřejmé (ale to není pointa) a o nějaké soudní pronásledování taky vůbec nejde. Prostě když kupující bude vědět že tam něco personálního je, bude si toho vážit více a bude s tím zacházet jinak než kdyby tam nebylo nic. A o to jde ... o nic jiného. Kupujícího to jinak v ničem neomezuje

Za uvahu by možná teoreticky stála i určitá "lincence" (např. aktivace kodem) - kdy by dané wavy nebo mp3 hrály jen v rámci této aktivace (která by byla u jednoho zákazníka pro všechny jeho nákupy stejná) - a bez ní by to nefungovalo. Je jasné že se to dá snadno cracknout, ale to už je práce navíc a kromě toho když si něco sám koupím, tak nemám moc tendenci to zadarmo rozdávat ostatním

demsky

Příspěvek od demsky » 23 črc 2012 13:01

Predavaj svoju hudbu ako Bjork, cize ako aplikaciu :)
http://www.soundcloud.com/martindemsky | Kurzweil Forte | Arturia MatrixBrute

biscuit

Příspěvek od biscuit » 23 črc 2012 13:02

ja to porad nechapu, kdyz nekde nakoupim hudbu, dostanu do emailu fakturu a razem je to osobni ne?.. ja nevim, mozna jen baziruju na jinejch vecech nez ty ivo, tak proto tomu moc nerozumim :-)

Ivo
Moderátor

Příspěvek od Ivo » 23 črc 2012 13:06

Je přece rozdíl (i pocitový) zvukový soubor obecný (pro každého stejný) nebo zvukový soubor personalizovaný, kde je v těch filech uvedeno tvoje jmeno a všechny udaje ohledně koupě. Prostě je to tvoje a ty jsi tam někde uvedený jako vlastník - a podobně i jiní co si to koupí. To je přece naprosto zásadní rozdíl ?
Naposledy upravil(a) Ivo dne 23 črc 2012 13:10, celkem upraveno 1 x.

biscuit

Příspěvek od biscuit » 23 črc 2012 13:10

pro me fakt ne :-) zni mi to uplne stejne, jestli jsem si to koupil, nebo stahnul zadarmo ;) vazne.. hreje me jen, kdyz vim, ze mi ta hudba neco dava a podporil jsem autora, ale je mi uplne jedno, jestli je to mp3 s digitalnim neviditelnym venovanim, nebo ne :-)
dokonce mam i mp3, ktere jsem si stahnul a pak poslal penize a nechal si ty "ilegalni", protoze jsou uplne stejne a nebudu si prece stahovat data, ktera uz mam jen pro nejakej nesmyslnej pocit, ze jsem tu "ukradenou" vec dostal ze svyho hdd a tim ho mravne ocistil ;)
Naposledy upravil(a) biscuit dne 23 črc 2012 13:13, celkem upraveno 1 x.

Ivo
Moderátor

Příspěvek od Ivo » 23 črc 2012 13:11

Když budeš mít mp3 se svým osobním záznamem, asi se budeš stavět jinak k žádosti kamarádů o poslání nebo upload někam ?

biscuit

Příspěvek od biscuit » 23 črc 2012 13:14

jak jsem psal, za prve o takova data ja nemam zajem, za druhy se nejak s kamarady nedelim, kazdej si postahuje co ho zajima - vi kde to ma hledat :-) a za treti i kdyby na to doslo, kamaradovi to klidne poskytnu, protoze se s uploaderama nejak nekamaradim (ne ze by z principu, ale proste zadnej muj kamarad to asi nedela) :-)

rastis

Příspěvek od rastis » 23 črc 2012 13:41

na mp3 subore nie je a nikdy nebude nic personalizovane... to je to, co som sa povodne pytal - ci si musim niekde stiahnut nejaky softver, aby som si tam to personalizovane podakovanie autora precital. z diskusie neskorej vyplynulo, ze si to tam tak lahko nenajdem, takze mi to cele pride tiez ako nezmysel. a ako tu bolo spominane - v momente, ako sa taketo mp3 zacnu vyskytovat v hojnejsom pocte, budu utility na odstranoanie personalizacie - tolko na margo protipiratskej ochrany...

Ivo
Moderátor

Příspěvek od Ivo » 23 črc 2012 13:50

Třeba někdo při hlubším zamyšlení pochopí že se nejedná v první řadě o "protipirátskou ochranu", ale o něco jiného ... ale nevadí :wink:

Ale topic není o tom jestli je to smysel nebo nesmysel (na to si případně založte jiný topic), ale jak se to dělá :wink:

biscuit

Příspěvek od biscuit » 23 črc 2012 13:59

no ivo, tak jako ma track v sobe moznost mit info (tag), jehoz soucasti muze bejt i jpg, tak stejne by mohla bejt soucasti i tato data, ktera pozadujes. nicmene si myslim, ze je pak nutny znat strukturu souboru a tato data tam zapsat "pod caru", aby nenarusovala vlastnosti formatu a soubor byl citelny pro bezna zarizeni, ktera s touto veci navic nepocitaji. navic nevim, to fakt jenom teoretizuju, jestli mas vubec pravo, takto do formatu zasahovat, jelikoz i na format se vztahuje nejake dusevni vlastnictvi...

jinak jak pise kermitak hned na zacatku.. myslim, ze na to najdes i free aplikaci

Odpovědět