Vytvorenie vlastnej hudobnej app (otazka pre programatorov)

Co se nevešlo do definovaných kategorií a souvisí s tvorbou hudby
Axerathix

Vytvorenie vlastnej hudobnej app (otazka pre programatorov)

Příspěvek od Axerathix » 01 lis 2012 00:03

Je tu niekto z vas programator? Chcel by som si/alebo s niekym, ak niekoho zozeniem, vytvorit novy digitalny hudobny workstation. Cize by to bolo v skratke po anglicky DMW. Ale skor by sa hodilo DNW (digital notation workstation, cize uz asi viete co to bude, dalej sa rozpisem presnejsie).

Mozno si poviete, mame notacne programi, alebo sequenceri ktore maju v sebe aj nejaku notaciu, ale ziadnu aplikaciu ktorou by sa tvorilo pomocou len notoveho zaznamu + VST instrumenty. Ja by som chcel vytvorit program, ktory je zamerany na kompoziciu hudby pomocou notacie a nie cez nejaky pianoroll. Moj program by obsahoval aj pianoroll, ale jeho taznou silou by bolo prave komponovanie pomocou notacie. Vsetko co sa da znotovat by program aj prehraval (mnohe programi, ak nejake, neprehravaju vsetko co je v notaicii zapisane (dokonca ani dynamicke znamienka (cakewalk sonar)).

Mozno si hovorite, vsak Sibelius alebo finale pripadne Overture to dokaze. Ano ale nie vsetky spomenute dokazu pracovat so vsetkymi VSTckami, nehovoriac o ich hlbsej editacii, okrem Overture a mozno Notion. Ja to chcem spravit nieco ako Overture, ale ich program nie je vobec intuitivny a je tazkopadny. Dost sa priblizuje mojej predstave, ale podstatny rozdiel je v ovladani (a to velmi velky) a hlbokej prepojitelnosti medzi notaciou a midi. Taktiez sa to priblizuje aj k programu Notion, ktory je velmi intuitivny a celkom rychlo sa v nom pracuje od ostatnych notacnych programov.

A teraz mam zopar otazok:
Dal by sa niekto z vas (programatorov), na programovanie takejto veci?
Ak by som si chcel ja nieco take spravit, v akom programovacom jazyku to mozem napisat? (napr. vedel by som to spravit cisto len C# ?)

STi

Re: Vytvorenie vlastnej hudobnej app (otazka pre programator

Příspěvek od STi » 01 lis 2012 09:37

ak by si na to chcel ist sam, tak odporucam Max/MSP
.. a vela stastia ...
FB | SC | T

dJR

Příspěvek od dJR » 01 lis 2012 11:06

:shock: No já nevím, ale tyhle programy vytváří celé týmy lidí, složený z expertů na hudbu, na programování dokonce i na hardware, má-li to fungovat s nějakými periferiemi... Přestože je podobných SW celá řada, jsou tu již sdílené standardy, které je nutné následovat... Tohle nejde naprogramovat v Pascalu...

Je naprosto nereálné, aby se do toho pustil jednotlivec. A to i s podporou nějakého stejně nadšeného jedince získaného třeba na tomto fóru...

Líbí se mi tvé nadšení pro věc. Chuť měnit svět a stav mysli, kdy stačí jen chtít. Asi ti nebude moc přes dvacet :-)

Rozhodni se, zda to nadšení chceš věnovat hudbě, potom skládej a používej ty "nedokonalé" SW jako je Finále, Sibélius apod. :-) Nebo se vrhni do světa vývoje těchto aplikací, začni zevrubným studiem problematiky, po nějaké době se pokus o stáž např. u Steinbergu v Hamburgu... Ale potom zase zapomeň na to, že stihneš být i velkým skladatelem ;-)

Good Luck! R.

dusanmsk

Příspěvek od dusanmsk » 01 lis 2012 13:01

Ja si len rypnem - "Tohle nejde naprogramovat v Pascalu" - FL Studio :twisted:

Axerathix

Příspěvek od Axerathix » 01 lis 2012 13:17

STi píše:ak by si na to chcel ist sam, tak odporucam Max/MSP
.. a vela stastia ...
Dakujem, toto vyzera velmo dobre, len skoda ze to je dost drahe, pre mna zatial.

wire

Příspěvek od wire » 01 lis 2012 14:05

Axerathix píše:
STi píše:ak by si na to chcel ist sam, tak odporucam Max/MSP
.. a vela stastia ...
Dakujem, toto vyzera velmo dobre, len skoda ze to je dost drahe, pre mna zatial.
Drazsi nez vyvoj takovy aplikace to vazne neni :)

jakubt

Příspěvek od jakubt » 01 lis 2012 14:18

"ale podstatny rozdiel je v ovladani (a to velmi velky) "

A pozor - právě "ovládání" dá na takové aplikaci nejvíce práce - není vůbec jednoduché ho vymyslet, není vůbec jednoduché ho zpracovat graficky, a obnáší mraky práce ho naprogramovat. Často bývá zdaleka nejvíce práce právě s GUI (i když zrovna realtime audio aplikace asi budou výjimkou).

dJR

Příspěvek od dJR » 01 lis 2012 18:09

dusanmsk píše:Ja si len rypnem - "Tohle nejde naprogramovat v Pascalu" - FL Studio :twisted:
Takže FL Studio je vyklikané v Delphi? :shock: Ok. Já měl namysli takovéto dávné programování (Karel, Basic, Pascal...) Neber mě za slovo. R.

Brooklyn / juanita juarez
Profesionál

Příspěvek od Brooklyn / juanita juarez » 01 lis 2012 18:41

DJ Radil píše:
dusanmsk píše:Ja si len rypnem - "Tohle nejde naprogramovat v Pascalu" - FL Studio :twisted:
Takže FL Studio je vyklikané v Delphi? :shock:
jj, a slape perfektne.

SadLuck

Příspěvek od SadLuck » 01 lis 2012 21:45

..A dokonce už má ohlášenou 64bit verzi! (neboť delphi povýšilo na 64bit :))

Magion

Příspěvek od Magion » 01 lis 2012 23:44

no to sis dal dost těžký úkol a jak poznamenal wire, vývoj takové app, pokud bys to někomu zadal, tak vůbec nebude levný. To těch pár tisíc za max/msp je jen malý zlomek z celkové ceny. Ale možná že najdeš nějakého nadšence... V max/msp semtam něco dělám, ale vytvořit v něm to co popisuješ je obrovský kus práce. Navíc na editování pomocí notiček by se musel vytvořit asi nějaký java applet, protože na toto max/msp přímo postavenej není. No bylo by to dosti náročné, určtě by ses hodně naučil...

Axerathix

Příspěvek od Axerathix » 21 srp 2013 23:33

Dakujem za zaujimave komentare. Rozhodol som sa, ze budem radsej skladat. Je to pre mna lahsie aj ked ma velmi laka si naprogramovat nieco vlastne ale na ucenie uz nemam cas ani chut (a ked som si pozeral co vsetko musim vediet, tak ma rovno presla chut). Nikoho som zatial nezohnal, ale ani som moc nehladal niekoho. Okrem tohoto "inzeratu" som neposielal ziadne ponuky. A ta praca by bola samozrejme vsetko vo volnom case - pre programatora, ak by som niekoho zohnal, cize by robil zadarmo. Ja by som mal na starosti grafiku a samozrejme design/navrh programu. Ale, ak by sa produkt dokoncil, tak by sme sa zo zisku podelili. Zial, tato predstava je velmi malo pravdepodobne uskutocnitelna.

Co sa tyka ovladania programu, ako niekto poznamenal, ja uz mam vela veci v hlave premyslene ako by sa to ovladalo a co by mal program vediet a atd... aspon z vacsej casti. Ked som si ten svoj koment precital este raz, musim sa poopravit. Az tak velky rozdiel v ovladani nebude, to som prehnal, ale bude iny. A hlavne sa to vztahovalo na ten program Overture.

EDIT:
Este som chcel dodat, program Overture je praca jedneho cloveka, ak nie dvoch. Jeden hlavny programator a mozno este jeden, ale to som si neni isty. Ak dobre viem, robi to tusim v C++, ale to som si neni 100% isty. Potom ma este par testerov. Teraz robi na novej verzii. Zhruba 9 - 10 rokov, ale tu verziu robi uplne odznova a niekolko krat robil restart projektu - predoslu pracu zmazal a zacal uplne odznova, ale aky mal k tomu dovod neviem, takze v skutocnosti robi ten program menej nez 10 rokov. Momentalne program dokoncuje a coskoro vyjde. Inac, ten program sa priblizuje mojej predstave, aspon co sa funkcii tyka.

dendy
Vybavení

Příspěvek od dendy » 22 srp 2013 02:28

samozrejme ze velku komlexnu aplikaciu moze programovat aj 1 programator - len to poom trva ovela dlhsie..

to "zmazanie a robenie odznovu" je obcas nevyhnutne, ovsem ak sa to deje moc castno moze to aj znamenat nie uplne najlepsieho programatora ;-) ja sa vzdy snazim pist kod tak aby bol co najuniverzalnejsie najrobustnejsie napisany takze sby uplny refactoring nebol nutny viac ako raz za 4-5 rokov ked uz sa vopred neplanovane funkcie prilis nakopia a kod zacne byt tazko udrziavatelny a rozsirovatelny

charonme

Příspěvek od charonme » 22 srp 2013 09:50

moze to aj znamenat nie uplne najlepsieho programatora
alebo niekedy to zas znamena nie najlepsieho dizajnera/analytika, mam namysli napriklad pripady ked sa program vymysla "za chodu" a uprostred sa "zisti" ze tam treba volaco co ale doteraz naprogramovane veci neumoznuju, lebo to nebolo povedane dopredu

cize moja rada by bola najprv tu aplikaciu nadizajnuj a ked to budes mat tak mozes zacat hladat programatorov

Odpovědět