Debata o politice - vazne aj nevazne

Vše, co se netýká hudebního šílenství, MIDI a audia
Odpovědět
Symphonic

Re: Debata o politice

Příspěvek od Symphonic » 25 bře 2013 20:19

Oxyygen: skoncil jsem se ctenim u "zamestnance muze nahradit stroj" :)

Uz ty drogy prosimte neber :D

vasek o prispevek nad tebou ma svatou pravdu.

Oxyygen
Profesionál

Příspěvek od Oxyygen » 25 bře 2013 21:25

skoda zes to nedocet.:-)

Nevim co je na te myslence nelogicke, ze ji mate potrebu shazovat. Podnikatel vymysli jak vydelat penize - aby je vydelal, za penize si najme zamestnance.
Zamestnanec je pro nej investice. A za to ze ma zamestnance, plati dan (coz je nejakejch tech 46 procent) - takze z tohohle uhlu pohledu zamestnanec zadnou dan neplati. Dostane na ucet penize a zbytek se nestara. Dane plati za ne zamestnavatel. A musi je zaplatit bez ohledu na to jestli na ne ma nebo ne.
Výroba reklam, jingles a prom pro síť rádií Radio United
http://www.semamastering.cz | http://www.kiss.cz | http://www.bandzone.cz/mellowpower

Symphonic

Příspěvek od Symphonic » 25 bře 2013 21:40

Oxygen: Tak jak popisujes, to fungovalo mozna pred sto lety.

Dneska to funguje takto:
Kapitalista da svoje penize hedge fondu. Hedge fond drzi indexove portfolio akcii (ktere obsluhuji zamestnanci) + ma cluster pocitacu na HFT (naprogramovany zamestnanci), a prodava a kupuje akcie kazdou sekundu s cilem maximalizovat vynos pro svoje klienty (kapitalisty).
Zastupci hedge fondu a bank (zamestnanci) se jednou za rok sejdou se zastupci firem (zamestnanci) jejichz akcie drzi ve strednedobem portfoliu na (=formalne valna hromada) a rozhodnou se jestli potvrdi vedeni (zamestnace) teto spolecnosti na dalsi obdobi. Vedeni pak "vymysli jak vydelat penize" a "za penize si najme (dalsi) zamestnance".

Neboli v soucasne ekonomice (resp. v oblasti ktera tvori 90% jejiho financniho pbjemu) je role kapitalistu v podstate miziva, vsechno, vcetne toho "jak vydelat penize" vymysleji zamestnanci. Tedy pokud vidis dal nez k podnikani na urovni truhlare s tremi pomocniky, nebo mistniho stavebnika s ctyrmi zedniky a 20 nacerno zamestnanymi ukrajinci.

Symphonic

Příspěvek od Symphonic » 25 bře 2013 21:50

Abych ti to ještě ilustroval prakticky, zodpověz si otázku "kdo vymýšlí jak vydělat peníze" a "jaká je role kapitalisty" v následujících firmách:
- ČEZ, Erste bank, Telefonica, IBM, Škoda auto, Siemens, Sony, Komerční banka, atd.atd.
namátkou jen co mě napadlo.

Oxyygen
Profesionál

Příspěvek od Oxyygen » 25 bře 2013 22:09

Samozrejme, pokud je firma akciovka, je ziva z penez akcionaru (ale to jsou porad investori) A je jedno jestli to je jednotlivec nebo spekulant.
To nemeni ale nic na tom, ze zamestnanec se o dane nestara a neresi je - protoze je neplati. Plati je akcionari za to ze ze muzou zamestnance najimat. Zrovna tak jako ja "investor" platim DPH (nikoliv vyrobce nebo prodejce)
http://www.semamastering.cz | http://www.kiss.cz | http://www.bandzone.cz/mellowpower

Symphonic

Příspěvek od Symphonic » 25 bře 2013 22:11

Oxygen: Apple je přesně ten případ o kterém jsem psal. Dokud byl naživu Jobs, mohli bychom o tom ještě polemizovat, ale nyní už ne. Co na tom mění to že "generuje penize prodejem pocitacu a elektroniky"? Velci akcionari Applu (=podnikatele) jsou fondy a banky. Vsechnu kreativni praci, vcetne vymysleni "jak vydelat penize" a "jake dalsi zamesntance prijmout" delaji _zamestnanci_ . Uplne presne jako u firem, ktere jsem jmenoval.

Fondy dost casto vlastni jine fondy. Neco maji samozrejme obcas i jednolivy kapitaliste. Nektere fondy vlastni a ridi i jednotlivci. (Ovsem fondy nejsou pripad firem, ktere "vydelavaji penize na hmatatelnych komoditach, ktere vyrabi a vyviji", jsou to cisti spekulanti)

Symphonic

Příspěvek od Symphonic » 25 bře 2013 22:16

Oxyygen píše:. Plati je akcionari za to ze ze muzou zamestnance najimat.
Akcionar nikoho neplati. Akcionar sedi doma a dostava dividendu. (vim to, sam jsem akcionar par firem :)

Navic nejde o nejake "placeni". Tvoje puvodni tvrzeni bylo, ze "kapitalista vymysli jak vydelat penize" a "zamestnance muze nahradit stroj" protoze "zamestnanci pouze plni ukoly, ktere jim kapitalista zadava".
Tak jsem te vyzval, abys mi v pripade vyjmenovanych firem ukazal toho "kapitalistu" co dela to co si napsal.
Dokazes to?

Ivo
Moderátor

Příspěvek od Ivo » 25 bře 2013 22:21

Zaměstnanci prostě mají svůj garantovaný plat ... a daně , pojištění atd jim platí zaměstnavatel .

Fyzická osoba OSVČ si to musí platit všechno sama ze svého ...

Symphonic

Příspěvek od Symphonic » 25 bře 2013 22:31

Daně a pojištění atd. zaměstnancům strhává zaměstnavatel z platu.
Což především znamená, že jako zaměstnanec nemohu nezaplatit.

A můžu ti říci, že kdyby mě můj současný zaměstnavatel, byl ochoten platit na faktury (jako OSVC), stokrát radši bych to dělal tak, protože můj výsledný reálný příjem by byl daleko větší. A jeho by to stálo stejně / míň.

peteness

Příspěvek od peteness » 25 bře 2013 23:23

Stejně je blbost takhle stavět proti sobě zaměstnance a OSVČ. To je zástupný problém. To, že živnostníci v globálu neplatí daně je důsledkem jiného problému: Česká finanční správa neumí uhlídat a vybrat daně (slušným a sofistikovaným způsobem). Není živnostník jako živnostník. A když podstivý živnostník vidí, co všechno projde těm nepodstivým, tak proč by to nedělal taky tak, když může. Zaměstnanec v tomhle osrávat nemůže, protože to za něj vypočítává a odvádí zaměstnavatel......a nejsem daleko odpravdy, že kdyby si to zaměstnanci měli dělat ve vlastní režii, tak ten výběr bude poloviční. Tyhle příjmy ale pro státní rozpočet stejně nejsou nijak zásadní. Že se o tom mluví je jenom politický boj. Takovému Škromachovi je totálně u prdele, kolik stát vybere na daních nebo kolik budou brát důchodci. Jediné co chce, je aby bylo hodně nespokojených a aby se díky nim udržel co nejdýl u dobře placeného mletí hubou. :wink:

Oxyygen
Profesionál

Příspěvek od Oxyygen » 25 bře 2013 23:30

Jako OSVC podvadi v ucetnictvi (prace bez dokladu, manipulace s prijmy versus vydaje), tak zamestnanci zase okradaji sveho chlebodarce at uz zneuzivanim sluzebniho telefonu, pouzivanim firemnich veci ciste na soukrome ucely, vojebavanim pracovni doby, odflaklou praci, falesnou neschopnosti atd... Takhle na to nelze prece nazirat. Clovek je bud poctivej nebo neni. A je uplne jedno jestli je OSVC nebo zamestnanec. OSVC s timhle pristupem stejne driv nebo pozdeji zkrachuje nebo ho zavrou a zamestnance vyhodi na dlazbu.

PS: Nesnasim vojebavace vseho druhu a ceskou vychcanost. Takze jakmile me jako koncakovi nekdo nabizi neco bez dph, bez paragonu nevidi ode me ani korunu. Liny ulejvaky, ktery nemaj ke svymu chlebodarci ani zakladni uctu a okradaj ho (a ze jich mezi zamestnanci je) bych okamzite vyhazoval na dlazbu. Firmy, ktery zamestnavaj takovy lemry me nezajimaj.

Symphonic

Příspěvek od Symphonic » 26 bře 2013 08:20

Jako OSVC podvadi v ucetnictvi (prace bez dokladu, manipulace s prijmy versus vydaje), tak zamestnanci zase okradaji sveho chlebodarce at uz zneuzivanim sluzebniho telefonu, pouzivanim firemnich veci ciste na soukrome ucely, vojebavanim pracovni doby, odflaklou praci, falesnou neschopnosti atd...
Hele myslim, že i tohle vidíš trochu vyostřeně. Spoustě z těch věcí, které si jmenoval se říká "benefit" a jsou obvykle s vědomím zaměstnavatele. Služební mobil dostává zaměstnanec proto, aby byl pro zaměstnavatele lépe dosažitelný. Pamatuji si že na služební mobil mi volali služební hovory i pozdě večer (když byla nějaká krize) nebo i o víkendu. Proti téhle výhodě pro zaměstnavatele stála má výhoda (do dohodnutého paušálu) používat mobil i pro soukromé hovory. Pokud by můj zaměstnavatel byl debil, který by trval na používání pracovního mobilu pouze na služební hovory, tak ho jednoduše budu mít zapnutý jen v praconí době a budu řešit jen pracovní věci, podle jeho přání. Stejně tak to funguje s většinou dalších věcí. Samozřejmě že jsem služební notebook používal i na soukromé soubory. A lidi co maj služební auto jezdí soukromé cesty a buď si separátně dokupují benzín podle km, nebo mají na měsíc paušál na všechny jízdy. Samozřejmě je to taky o tom, že od určitého levelu si zaměstnavatele můžeš vybírat a nemusíš prosebně čekat na úřadu práce, který kapitalista se smiluje a najme tě...

Můžeš sice napsat, jaké to jsou všechno výhody zaměstnance, oproti kapitalistovi. Ale uvědom si, že pokud se zaměstnanec se svou superhrubou mzdou + všemi benefity zaměstnavateli nevyplatí, tedy nevydělá mu více peněz, než kolik ho v tomto součtu stojí, tak ho zaměstnávat nebude.

Ivo
Moderátor

Příspěvek od Ivo » 26 bře 2013 08:24

Jak už bylo řečeno - obojí má své výhody i nevýhody ... Pro mě osobně by byla pozice zaměstance útrpně nepřijatelná - muset někde povinně sedět od - do + pracovat na cizím ...

dendy
Vybavení

Příspěvek od dendy » 26 bře 2013 08:48

Symphonic píše:. Samozřejmě je to taky o tom, že od určitého levelu si zaměstnavatele můžeš vybírat a nemusíš prosebně čekat na úřadu práce, který kapitalista se smiluje a najme tě....
toto si povedal uplne klucovu vec... vsetci ti co si stazuju ako ich ich zamestnavatel zdiera by v prvom rade mali hladat chybu v sebe... keby na sebe poriadne makali, mohli by si zamestnavatela vybarat a nemuseli by byt odkazani na toho "zdieraca"... toto je alfa a omega vsetkeho...

a btw firma nieje dobrocinna organizacia a kazdy sukromnik chce v prvom rade generovat zisk... zamestnavat ludi len aby som ich zamestnal, aby sa moc nenadreli a boli splnene quoty - to robi stat.. sukromnik zamestnava ludi aby mu generovali zisk..

pavlii
Moderátor

Příspěvek od pavlii » 26 bře 2013 08:58

Symphonic píše:A můžu ti říci, že kdyby mě můj současný zaměstnavatel, byl ochoten platit na faktury (jako OSVC), stokrát radši bych to dělal tak, protože můj výsledný reálný příjem by byl daleko větší. A jeho by to stálo stejně / míň.
Obávám se, že nikoli. To, co zaměstnavatel strhává bys musel zaplatit tak jako tak. Možná bys mohl tu částku na daň platit přesněji (takže bys neřešil vrácení přeplatku na dani), ale to nespadá do kategorie "reálný příjem by byl daleko větší".

P.

Odpovědět