Debata o politice - vazne aj nevazne

Vše, co se netýká hudebního šílenství, MIDI a audia
Odpovědět
peteness

Re: Debata o politice - vazne aj nevazne

Příspěvek od peteness » 29 zář 2015 00:20

v Rakousku se ale taky deji veci, od pristiho roku zavadeji EET.

Pytkin
Moderátor

Příspěvek od Pytkin » 29 zář 2015 00:44

co to je ?

MDudas

Příspěvek od MDudas » 29 zář 2015 00:52

Hubert, my sme bohuzial zvyknuti pod pojmom byrokracia rozumiet iba nezmyselnu buzeraciu a nevelmi rozumne uradne postupy. Ale to neni standard v rozvinutej Europe - tam maju aj trochu inu byrokraciu. Rozumne postupy, ale viac papierov... Mam dobreho kamarata v UK - tam je naozaj byrokracia! Mam rodinu v USA - aj tam je trosku byrokracia. :) Mam spoluziakov v Nemecku - aj oni sa stazuju na byrokraciu, mam dobreho obchodneho partnera v Rakusku... aj on sa stazuje na byrokraciu (ano, v niecom asi lepsie ako u nas)
A severania zase maju dane ako prasa a vsetko drahe ako dve prasata. A aj tak to tam funguje lepsie, ako u nas. A korupcia je skoro vsade, len ma ine kultivovanejsie formy.

Vzate horom-dolom - nekonecne filozoficke debaty a korupcii a vysokych sadzbach dane su nezmyselne. Politici a extra bohati kradnu vsade. Fungujuci stat stoji a pada na poctivosti firiem, obycajnych ludi v praci... a na ich plateni dani.... :(
Naposledy upravil(a) MDudas dne 29 zář 2015 01:30, celkem upraveno 2 x.

MDudas

Příspěvek od MDudas » 29 zář 2015 01:21

Len-tak z hlavy:

- v Britanii je sofer zodpovedny za to, ze vozidlo ma vsetky papiere v poriadku. Ak Ta zastavia, ze vezies kamarata na jeho aute domov a nema v poriadku poistku, nikoho nezaujima, ze on ako majitel auta sedi vzadu a papiere Ti ani nedal do ruky. Ty si sofer - dostanes pokutu a pripadne aj zapis (= uradny postup = byrokracia)
- niekto zahlasi, ze si nieco ukradol alebo ze bijes manzelku ci tyras deti (napr. fackou)- okamzite Ta suspenduju az do odvolania z prace. (este pred vysetrovanim policiou !!!) Samozrejme, ak sa to objasni a si nevinny, odskodnia Ta. Ale ten neprijemny pocit pred kolegami... (= uradny postup = byrokracia)
- osobne udaje o kazdom obcanovi sa vedu asi na 20+ statnych uradoch !!! (kampak se hrabeme 8) )
- koncesionarsky poplatok za statnu televiziu je asi 150GBP rocne (skoro 200EUR) !!!.
tolko priemerny slovensky zivnostnik nezaplati ani dan z prijmu :!:

- v Rakusku maju akysi "pracovny fond", kde zamestnavatel odvazda mesacne za kazdeho zamestnanca poplatok. V pripade vypovede zamestnancovi mu tento fond peniaze vracia - akasi povinna kumulovana forma odstupneho. Ak je clovek zamestnany napr. 15 rokov, tak jeho narastajuce odstupne stat drzi 15 rokov...
- alebo vianocny plat - max. vysku vianocenho platu a tusim aj koncorocnych bonusov obmedzuje zakon (aj v sukromnej firme!). Ak sa ta hranicu presiahne, ide sa podla inych paragrafov a su tam ine dane...

Tak snad mi veris, ze do toho trosicku vidim a nemam to len z novin... :wink:

Pytkin
Moderátor

Příspěvek od Pytkin » 29 zář 2015 01:43

V rakusku ked kupis ojazdene auto , tak platis daku dan .. neviem presne sadzbu .. mozno 20% ? nepamatam .. ale kuriozne je , ze je to z ceny noveho auta .. Svagrov kolega si tak doviesol dake ojazdene Porsche za normalne peniaze , ale ked zistil , ze musi zaplatit tuto dat , tak bol dost v smutku ..

peteness

Příspěvek od peteness » 29 zář 2015 02:22

Pytkin: EET = elektronická evidence tržeb :-) (proč jste sem toho chlapa pouštěli?)
Obrázek

lavender

Příspěvek od lavender » 29 zář 2015 06:06

Mdudas: precitaj si ako to funguje v Estonsku a aky bol priebeh po neznej revolucii tam...
a taktisto ako za zdrav poistne 60e mesacne (co platim aj ja teraz) akovyzera operacia v holandsku, ako sa riesi operacia dietata, ako tam funguje porod a pod...
takisto ako za rovnake odvody v rakusku mas rodinne pridavky 200e mesacne.
tak nepis ze je to normalne to co je to, lebo to normalne nie je... pretoze toto nenastavuje obcan ale stat.

hubert

Příspěvek od hubert » 29 zář 2015 09:10

M Dudas: Ja chapem ze vidis do vsetkeho co sa tu prebera, chcem ta len poopravit
1, Nehovorili sme o Velkej Britanii, aj ked hoci to co si napisal su pomerne zasadne byrokraticke onanie pre beznych ludi na druhej strane ako podnikatel aj tam mas o dost jednoduchsi sposob fungovania ako zivnostnik napr nez u nas, kopec veci v ramci legislativy je davno elektronicky osetrenych a spravne centralizovanych, takze ked uz musis niekde ist tak vacsinou na jedno miesto. Nemam to tam dopodrobna prebadane ale mam tam znamych co tam ziju uz roky a co to sme spolu rozoberali, a to bolo este v roku 2003. Tie rozdiely co bolo tam a u nas boli priepastne. Netvrdim ze sa nieco nezopsulo. Podla mna sa v celej europe byrokracia zhorsuje.

2, Povodný impulz pochadzajuci od Iva bol byrokracia a podnikatel a teda pokial sa budeme drzat v tejto rovine , treba porovnavat porovnatelne, napriklad to ze kolko akych odvodov platim a co za to od statu dostavam, aky servis..

Ivo
Moderátor

Příspěvek od Ivo » 29 zář 2015 09:58

Opruz a byrokracie pro OSVC je v Čechách dost výjimečná, nedávno jsem někde četl článek s přímým srovnání OSVC v Čechách a v Anglii. Lepší to bylo nečíst ...

MDudas: pokud platíš účetní 35 EUR měsíčně, tak tvoje činnost bude asi velmi skromná :)
hubert píše:treba porovnavat porovnatelne, napriklad to ze kolko akych odvodov platim a co za to od statu dostavam, aky servis..
Servis je prvotřídní ... jako v Emirates First Class ...

hubert

Příspěvek od hubert » 29 zář 2015 10:19

Jo nad tym som sa chcel tiez pozastavit, ze co robi uctovnicka za 35 EUR mesacne? Takú sadzbu u uctovnicky nepoznam :) A to mám účotvníčku kamarátku a sám mám trochu výčitky svedomia že za akú nízku mesačnú sadzbu pre mňa robí...a som mesačný platca DPH.

dendy
Vybavení

Příspěvek od dendy » 29 zář 2015 12:29

hubert píše:M Dudas: Ja chapem ze vidis do vsetkeho co sa tu prebera,
hubert nielen tu !! On vidi do vsetkeho co sa VSADE prebera.. naslovovzaty expert na vsetko, este ze ho tu mame inak by sme umreli sprosti ...

rastis

Příspěvek od rastis » 29 zář 2015 12:32

nesledujem politiku az tak pozorne, ale mne sa zda, ze Babis je tam u Vas na scene za posledne roky jeden z tych normalnejsich politikov, co nema v hlave uplne nasrane... napriek minulosti, napriek tomu, ze je lustrat, atd... velmi sa mylim ?

hubert

Příspěvek od hubert » 29 zář 2015 14:19

Rastis: No vieš, z vonku to vždy inak vyzerá..., ktovie ako ho vnímajú tam...

mistergo

Příspěvek od mistergo » 29 zář 2015 14:53

rastis píše:nesledujem politiku az tak pozorne, ale mne sa zda, ze Babis je tam u Vas na scene za posledne roky jeden z tych normalnejsich politikov, co nema v hlave uplne nasrane... napriek minulosti, napriek tomu, ze je lustrat, atd... velmi sa mylim ?
Ani ne, z rozhovorů s ním mi příjde, že to má v hlavě srovnané (ač s ním souhlasím v minimu věcí). Jemu se ani nedivím, že dělá to co dělá. Spíš se divím tomu kolosálnímu střetu zájmů, který mu veřejnost (resp. jeho voliči) v případě ministerstva financí vůbec toleruje. On sám blbej určitě není.

dendy
Vybavení

Příspěvek od dendy » 29 zář 2015 16:40

blbynieje, on je vychcany az strach... robi len to co je v prvom aj druhom plane v zaujme jeho podnikania.. pred rokmi som robil vo firme ktora agrofertu nieco dodavala a on je taky ten typ co z pozicie moci ohloda dodavatelske firmy az na kost a potom ich zahodi.... ten clovek nema za mak empatie alebo chuti robit nieco pre ludi, pokial mu z toho daco nekvapne nepohne ani prstom... ludia ako on sa maju drzat podnikania kde vdaka svojej bezohladnosti su schopni zarobit miliardy ale v politike je to mor...

Odpovědět