Fotokoutek uživatelů A/E zone

Vše, co se netýká hudebního šílenství, MIDI a audia
Odpovědět
biscuit

Re: Fotokoutek uživatelů A/E zone

Příspěvek od biscuit »

myslím, že máš nějakej blok, možná vytvořenej tím praxí podloženým zjištěním, že velkej formát tisku vlastně skoro nikoho nezajímá. ano, v konečný fázi majoritu nezajímá ani daleko menší rozlišení v digitální formě. spousta lidí vystačí s instagramem (z čehož je mi fyzicky ouzko, ale je to fakt). jsou ale jedinci, kteří to ocení, využijí a dokonalostí neopovrhují, ačkoliv sami taky vědí, že pro ostatní je to vlastně zbytečnost.

nemyslím si, že přínosem tohohle je, že si celou knihovnu přepočítáš do 200% velikosti, abys měl nějakej pocit. jde spíš o to, že to můžeš kdykoliv udělat. můžeš dostat větší formát i z archivních snímků. třeba tvůj foťák měl tehdy čip s daleko menším rozlišení a limitoval tě - najednou uděláš krásnou fotku svojí první lásky nebo dítěte tak, jak to dřív nešlo. tam je to kouzlo přece... (samozřejmě trochu přeháním, protože ten rozdíl oproti dřívějším algoritmům není až zas tak nesmírně propastnej). btw. z praxe - fotil jsem teď nějakou architekturu z dost špatných úhlů, a protože chci pro zákazníka co nejlepší výsledek, ocenil jsem, že jsem před nutnejma geometrickejma úpravama mohl dostat těch 96 MP jako zdroj. je skvělý, když běžným fullframe foťákem uděláš fotku, jako kdybys měl středoformátovej stroj za několikanásobek ceny. pro mě je to prostě fantastickej nástroj, kterej jsem navíc dostal "zdarma".

jenom pro legraci - téměř deset let stará fotka. 500D + seťák 18-55, takže 15 MP fotka ne úplně bůhvíjaký kvality. skoro by se řeklo, že kdejakej mobil to dneska vyfotí líp...
https://drive.google.com/file/d/1TAUAnV ... sp=sharing

MDudas

Příspěvek od MDudas »

Jasno, ano. Pokial to ma proste casom nahradit obycajny upsamping/resampling, tak ano.
...

Mam nejake archivne veci z dovolenky v Provence - Olympus C200. Kam Ti ich poslem ? :oops: :lol:

biscuit

Příspěvek od biscuit »

vyber jeden raw file a dej ho na uloziste a link posli soukromou zpravou :-)

MDudas

Příspěvek od MDudas »

RAW ? Vtedy som mal jedinu SD kartu na celu dovolenku! :lol: RAW-ov by som tam dostal asi tak 40, ak sa dobre pamatam. Bol to rok 2003 ... 8) :D

biscuit

Příspěvek od biscuit »

to mas smulu, dela to jen z rawu... btw. ve 2003 do rawu nefotilo asi skoro nic.
ja nevedel, ze chces rekonstruovat nejakej stredovek, ze to ma historickej vyznam - schuzka s kardinalem richelieu v avignonu roku 1619 :-)

MDudas

Příspěvek od MDudas »

:lol: :D :)
Ano, ano. Avignon tiez. Akurat nie na koni, ale na biku.
Tak si holt este pockam za dalsiu verziu, ja totiz potrebujem ten spionsky procesing z TV - 50x zoom, vyhladit, dorobit detaily.
Priserna kvalita obrazu. Ale aky som bol macher... digitalny ! 8) :P

tony9

Příspěvek od tony9 »

Pánové a co tenhle program? http://www.dtpstudio.cz/photo-tools/photozoom

Osobní zkušenost nemám, jen sem se vmísil do debaty.

biscuit

Příspěvek od biscuit »

photozoom, alienskin blowup a topaz gigapixel tu jsou už roky. taky to funguje, jen to od adobe mi přijde o chlup dál ještě.
gigapixel byl asi tím nejvíc používaným mezi lidma z oboru. možná bych ho zkusil použít i na ten avignon...

klingáč

Příspěvek od klingáč »

biscuit: a teda jednoducho povedané, ak nemám z minulých dôb "raw", čo je prosím vhodné použiť? prasprosto nájdem v archíve fotku z čias roku pána, ako amatér aký soft kúpim? (predpokladáme rôzne zdroje fotenia, staré foťáky, staré mobily, staré motore, staré kože, kožky a kožééé) :-) skrátka čo použije človek, čo našiel starú fotku a chce novú (nečakám zázraky na počkanie zadarmo) Ďakujem.

biscuit

Příspěvek od biscuit »

zkus něco z toho, co píšu o příspěvek výš.
já teda u starejch fotek většinou upscale neprovádím, spíš se soustřeďuju na barevnou korekci a retuš škrábanců a jinejch velkejch vad. možná ještě třeba jemný doostření, když to bylo focený nějakým archaickým strojem a sklem, který tolik nekreslilo. protože když už něco zachraňuju, jsou to většinou ještě fotky z analogů. mimo to jsem zatím hlavně cvičně zkoušel pár starších fotek ze starý digitální zrcadlovky, ale tam už to raw fotilo, a tam právě ten výsledek už celkem za něco stojí.

teda dřív jsem z legrace koloroval a nebo jinak restauroval nějaký zajímavý fotky co jsem našel, něco jsem si i tisknul a tam jsem upscaloval (klasickým algoritmem ve photoshopu) a taky to bylo použitelný (samozřejmě se jednalo spíš ve výsledku o desítky procent, upscaloval jsem před postprodukcí na 200 % a po úpravách a opravách zase o kus zmenšoval na kompromisní velikost)
třeba jsem dělal tohle:
https://drive.google.com/file/d/1JgjEkL ... fQJ91/view

z tohohle:
https://www.esbirky.cz/media/image?id=6586996

tyhle fotky samozřejmě byly focený nějakým středo nebo velkoformátem a ta kvalita je tam třeba i po sto letech pořád znát, a i když je to sken ukradenej z webu, dá se s tím něco dělat. když to srovnávám s instagramem, šel bych ze současna blejt :-)

klingáč

Příspěvek od klingáč »

bicuit: tá úprava historickej foto - SUPER! :palec+:
Ďakujem, vyskúšam zrejme ten "mainstreamový" gigapixel, čo to dokáže.
Skúsim vylepšiť nejaké "bývalky", určite tým urobím žene radosť! :mrgreen: :mrgreen:

biscuit

Příspěvek od biscuit »

Jinak kdyby to někdo nepoznal, tak na tý dobový fotce jsou Voskovec s Werichem na Kampě a společně s nima pionýři hokeje (tehdy ještě hockeye) u nás. Přesněji zleva: Jan Werich, ?, Howard Grant, Karel Hromádka, Jiří Voskovec, Josef Maleček

klingáč

Příspěvek od klingáč »

A k tým hypermoderným instagramovým snímkom netreba komentár. Umelé neprirodzené filtre, natiahnuté končatiny apod.. Treba to asi zobrať ako fakt doby a súčasný trend a prijať to tak ako to je. O 50 rokov z toho môže byť nakoniec nejaký "umelecký" žáner retro - absurdné foto.

biscuit

Příspěvek od biscuit »

od malička jsem inklinoval k větším formátům fotek a obrazů. nikdy mi neimponovaly fotky 13 x 9 cm. naopak všechno větší než A4 mně přitahovalo. vždycky mě bavilo, když mě obrázek začal vtahovat do sebe... a dneska? obrázky ještě menší než dřív, obvykle ještě horší kvality (dojebané jakože cool presety), na displejích telefonů, v množstvích převyšujících zdravý rozum. ukazuje to, že majorita má ještě nižší nároky a horší vkus, než jsem si kdy pomyslel :-) ale jsem optimista, tohle snad nemůže trvat do nekonečna :-) i když úpadek instagramu jsem předpovídal s nástupem telefonů, které už docela obstojně fotí a přitom vývoj jde úplně opačným směrem. no uvidíme... :-)

Odpovědět