Nejepší kompaktní foták IV/2011 ? :)

Vše, co se netýká hudebního šílenství, MIDI a audia
Odpovědět
biscuit
Vybavení

Re: Nejepší kompaktní foták IV/2011 ? :)

Příspěvek od biscuit » 13 říj 2011 16:40

kermitak: mne ty fotky prijdou na kompakt dobry.. asi mam jiny meritka pro takovej fotak. ve vetsine veci s tebou souhlasim, ale proste porad nechapu, proc by to mel kompakt umet - vetsina lidi co s nim foti tohle fakt neresi. a lidi co to resi zase nefoti s kompaktem, nebo jsou mi k smichu. ja proste nemam rad takovy ty kompromisni reseni, kazda vec ma mit svuj ucel a nevidim (pro me) rozumnej duvod, proc nechat oplyvat kompakt jinejma prednostma, nez vybornou automatikou (to si opravdu o automatice tech canonu myslim, jinak bych sam nemel za favorita kompakt od canonu). fakt je, ze ja jsem byl rozhodnutej pro ten 220is, protoze mi to prislo cenove umerny, kdezto ta 1000 potazmo 1100 uz mi prisla "zbytecna" pro muj ucel.
jinak nechci nejak tvrdit, ze muj vyber je ten nejlepsi, rad se necham presvedcit o necem jinym. samotnyho me tahle kategorie porad zajima, takze kdyz das tip na lepsi reseni, ja budu jen rad. (a opravdu nerejpu a fakt to myslim uprimne (jako standa grossu :-) ))

Ivo
Moderátor

Příspěvek od Ivo » 13 říj 2011 17:04

Já když shrnu parametry, které jsou pro mě důležité tak je to

1) kompaktní velikost (ixus nebo maximálně ten nikon p300)

2) slušný širokouhlý objektiv (24 mm ?), dobrý optický zoom

3) běžná škála režimů, dobrá automatika, stabilizace obrazu, v rámci možností kvalitní přirozený obraz

4) HD video 1080

5) slušná výdrž baterie

6) rychlá příprava k focení a reakce spouště - když je třeba něco nepromeškat

7) nejsem žádný "fotograf", jak se nastavují manuální režimy vůbec nevím ... čili skvělý hi end pokročile automatický a uživatelsky přívětivý pocukrovaný foták pro blby je přesně to co bych rád :)
Naposledy upravil(a) Ivo dne 13 říj 2011 17:10, celkem upraveno 1 x.

Pavel Vantuch

Příspěvek od Pavel Vantuch » 13 říj 2011 17:09

Ivo: u optiky bych si pohlídal světelnost, to je docela důležitej parametr

Ivo
Moderátor

Příspěvek od Ivo » 13 říj 2011 17:13

A o jaké hodnoty se u té světelnosti jedná ? (od skvělých po nic moc )

Kermitak
Moderátor

Příspěvek od Kermitak » 13 říj 2011 17:37

biscuit: nevim co je ti k smichu na tom, ze nekdo pouziva fotak jako fotak. Odjakziva mely fotaky ovladani clony a casu, i moje ruska Smena za 300Kcs to mela. K tomu, abych si vyfotil rychle poskakujici dite, peknej kousek krajiny nebo par kamaradu vecer v hospode pri tlumenym osvetleni prece s sebou nebudu porad tahat zrcadlovku, to je na hlavu, a i skoro kazdej profi fotograf ma nejakej ten kompakt s poloautomatikou pro tyhle pripady foceni, protoze jakakoliv automatika je vetsinou v podobny situaci v koncich.
Ze se zacaly objevovat krabicky pro lidi, kteri si chteji v obchode vyfotit svetr, je sice fajn, stejne jako mas pravdu, ze fotit s necim podobnym neco narocnejsiho je temer nemozne, ale to se pohybujeme v te jiz zminene kategorii 2-3kKc. Nekomu to staci a je to naprosto v poradku, ale tohle tema zacalo pozadavkem na lepsi kompakt do osmi tisic. Za tyhle penize chci takovy kompakt, ktery mi umozni fotit co chci ja, ne co chce on a je zcela normalni ze v tehle kategorii ma fotak funkce, ktere ma fotak mit a jde s nim fotit temer cokoliv. Pokud to nekdo nezvladne, je to problem fotografa, ne fotaku.
Ivo: manual je overkill, ale poloautomatika je velmi prijemna vec. Staci vedet, ze cim mas kratsi cas, tim min mas veci rozmazane a cim mas vetsi cislo clony, tim mas vetsi hloubku ostrosti, to je vse. Pak uz ti staci jen treba u toho poskakujicicho ditete nastavit cas treba 800 (fotak netusi, ze tam je nejake poskakujici dite, v lepsim pripade mas pro tyhle pripady aspon nejake rezimy typu sport atd.) a fotak uz ti vse ostatni spocita sam. Nijak ti to nenutim, jen te informuju, o co jde ;]

delay

Příspěvek od delay » 13 říj 2011 17:47

Já souhlasím s Kermitakem, muj prvni fotak byl TZ7, zacalo me to hodne bavit, ale fotak nemel moc manualnich moznosti (proto bych, pokud mohu i za predpokladu naprosteho amatera volil fotoaparat, ktery tuto moznost ma) a v momente kdy prisla TZ10 jsem byl rad za plnej manual. Me osobne by jeste stacilo manualni ostreni a hledacek a byl bych stastnej uplne.

Nehlede na to, ze tady casto zminujete perfektni automatiku, chtel bych ji videt v protisvetle az vam bude exponovat na oblohu a prijde mi stejne nakonec rychlejsi volba + /- clona a zmena iso, nez lovit vhodnej rezim, kterej je vetsinou napevno danej.

Ivo
Moderátor

Příspěvek od Ivo » 13 říj 2011 17:53

Kermitak: jasně, v tom máš pravdu, proč ustrnout a tyhle jednoduché věci do focení nezahrnout ? :wink:

Koukal jsem na nějaká zahraniční pojednání a srovnání a tam hodně dobře (skoro nejlíp) vyšel tenhle: http://www.huramobil.cz/sony-cybershot- ... /dp-61495/

Jak vám připadá ?

(kromě jiného se mi u něj líbí i ta srandička 3D fotky ...)

kexik

Příspěvek od kexik » 13 říj 2011 18:23

ten sony kludne kup... sony zvyknu tocit pouzitelne video... bude tam problem s farbami (fotky budu presaturovane a farby nevyvazene) ale to ti vyriesi fotolab, ked to budes davat na papier, v kompjutri to doladis aj sam ak budes velmi chciet. ale ostrost dobra, rychlost fotenia vyborna (to je inak pri kompaktoch velmi dolezity parameter - je tam rozpor medzi presnostou ostrenia a rychlostou odozvy na stlacenie spuste - fotaky, ktore ostria preciznejsie su prilis pomale a naopak - a su bohuzial aj take ktore ostria zle a pomaly)

biscuit
Vybavení

Příspěvek od biscuit » 13 říj 2011 18:44

kermitak: no prijde mi to k smichu v tom, ze kompakt proste nepovazuju za fotak na seriozni fotografovani. prijde mi to jako kdyz nekdo prijde na sjezdovku s bezkama - jo z kopce sjede a treba i lip nez nekteri na sjezdovkach, "ale".. ja myslim, zes mi musel rozumet o bez toho primeru.

me treba fakt zajima, co by byl tvuj vyber v tyhle cene, aby to bylo opravdu kompaktni, aby to melo kvalitni vystup a aby to umoznovalo i radoby kreativni foceni.

ivo: ten sonak bude jako kamera uzasnej. s padesatisnimkovou snimaci frekvenci to musi bejt opravdu prima. ale urcite z cehokoliv co uvidis a zaujme te, si najdi na webu fotky a posud, jestli ti prijdou ok.
Naposledy upravil(a) biscuit dne 13 říj 2011 18:52, celkem upraveno 1 x.

Kermitak
Moderátor

Příspěvek od Kermitak » 13 říj 2011 18:48

Taky bych se toho Sony nebal. Sice ma trochu horsi parametry nez mnozi konkurenti, ale papir snese vsechno a je hodne chvalenej. Nevyhodu spatruju v tom, ze je pry obcas az otravne pomalej pri ovladani. Nema poloautomatiku, takze clovek jede bud auto (plus nejaky scenicky rezimy), nebo manual (ale to uz je pro me osobne akceptovatelny). Vystup je ale pry velmi fajn a taky ma mit velmi dobry video (1080p/60f). Jeste bych zvazil Canon SX 230HS, ktery ma podle testu na dpreview ve vsem lepsi vystup, ale zase je hnusnej jak noc, nema tak dobry video a ma delsi nejkratsi ohnisko (28 vs 24 u Sony).
Tady je to srovnani btw:
http://www.dpreview.com/reviews/q311tra ... grouptest/

kexik

Příspěvek od kexik » 13 říj 2011 18:57

solidna recenzia a myslim ze vsetky tri vitazne modely sa tu spominali... jak som tipoval, sony taha moc do magenty, ale inak su tie fotky fajn, a pravdupovediac, pridu mi najlepsie v teste

Pavel Vantuch

Příspěvek od Pavel Vantuch » 13 říj 2011 19:08

Sony to tak má třeba i u profi kamer, že to dává teplejší barvy oproti konkurenci. Lidskému oku by to jakože mělo být líbivější nebo tak :wink:

kexik

Příspěvek od kexik » 13 říj 2011 19:14

no neviem ci prave magenta je teplejsia farba... kodaky tahaju do cervenej, pac kopiruju gold filmovy matros a to sa mi paci... malo zelenej je hnoj
ale jak vravim, par klikov a je to prec

Ivo
Moderátor

Příspěvek od Ivo » 13 říj 2011 19:25

Asi je jasné že nic není dokonalé a všude chválené ... i u toho sony jsou velké námitky občas http://www.otest.co.uk/p/sony-tests/cyb ... views.html ale to asi bude u každého fotáku ...

biscuit
Vybavení

Příspěvek od biscuit » 13 říj 2011 19:36

ty jo ten canon co tam je jako srovnani jsem myslel, ze je nejaka vyssi trida, protoze mi na vsech fotkach pripada o stupen lepsi nez vsechny ostatni (ze je ultra hnusnej, to teda souhlasim). jinak ten sonak mi taky prijde, ze treba na tom dennim svetle ma nastavenou bilou daleko teplejsi, nez treba ten canon.. ale z tech fotek se mi i ten sonak libi docela ;) panasonic, pentax a i ten samsung se mi moc nelibi. nikon z toho testu ma zase nejvic projasneny sceny a asi bude nejjednodusi s nim vyrobit prepal. obecne mam radsi podexponovany fotky, nez zarici.

Odpovědět