Ako dostat co najviac z mixdown! Help pls

Ozvučení, nahrávání, mixáž a mastering
pavlii
Moderátor

Re: Ako dostat co najviac z mixdown! Help pls

Příspěvek od pavlii » 13 pro 2013 08:00

Prakticky ano, nicméně ta věta od Hawkense byla, jako celek, myšlena jako vtip :-D

P.

hawkens

Příspěvek od hawkens » 13 pro 2013 08:04

Neeeeeeeee ... to je "dirty secret" kazdeho producera a zvukara, L2 kazdy pouziva ale nikto sa k tomu nepriznava :)

pavlii
Moderátor

Příspěvek od pavlii » 13 pro 2013 08:05

Haha :-D no tak to potom jo. Proti gustu.....

P.

hawkens

Příspěvek od hawkens » 13 pro 2013 08:37

Tak zartiky bokom. Obidva zmienene su predovsetkym kompresory. Zakladny trik na zysenie hlasitosti je dat kompresor na master. Cim "silnejsi" kompresor tym viacej nadupe hlasitost, ale ma to neziaduce efekty: zmena "farby" vo frekvencnom spektre, zmeny hlasitosti v roznych pasazach, napr. v pasazach s bicimi a bez bicich. Preto je master kompresor skor taky lacny zaciatocnicky trik. Skor by som odporucil kompresor na jednotlive nastroje / stopy, pripadne spolocne grupy. Napriklad bicie poslat do spolocnej stopy a na tu dat kompresor. Na master by som pouzil jemny kompresor, napriklad pokojne aj zmieneny L2 s treshold na -1db, cim iba jemne skomprimuje vsetko co vyjde nad -1db po 0 db a hlavne zabezpeci ze tam nebude paek-ovanie nad 0 db. L2 imo celkom dobre funguje ako peak limiter.
Naposledy upravil(a) hawkens dne 13 pro 2013 09:12, celkem upraveno 1 x.

Pytkin
Moderátor

Příspěvek od Pytkin » 13 pro 2013 08:49

spolocne sendy sa skorej oznacuju ako grupy .. ak teda nejde o paralelnu kompresiu .. a na master sa dava limiter (i ked je to teda specialne nastavenie kompresora) ..

hawkens

Příspěvek od hawkens » 13 pro 2013 09:13

Opravene.

Brooklyn / juanita juarez
Profesionál

Příspěvek od Brooklyn / juanita juarez » 13 pro 2013 14:40

hawkens píše:Neeeeeeeee ... to je "dirty secret" kazdeho producera a zvukara, L2 kazdy pouziva ale nikto sa k tomu nepriznava :)
L2 uz je dnes spis zastaralej algoritmus, obcas najde pouziti na jednotlivy nastroje (a zvlast na hlas je dobrej), ale jako 2bus limiter jsou dnes kvalitnejsi zbrane (nejcistsi pro-L). na nekompromisni hlasitost kazdopadne nejlip funguje 'kontrolovanej clipping', tim myslim inteligentni clipping s nekolikanasobnym upsamplingem proti aliasingu (elephant, pro-L, ...), anebo nejakej kvalitni limitacni algoritmus, kterej nechava projit overshooty transientu a ty orezava natvrdo (sonnox), anebo naopak limituje a dodatecne zvyrazni ztraceny transienty (ozone5, slate digital -- ten se mi ale zdal hodne spinavej).

hawkens

Příspěvek od hawkens » 13 pro 2013 15:00

FracturDNB píše: Fu kamo a ako zistim priemernu rms hodnotu? :D
V Sound Forge si otvor exportute wav-ko -> TOOLS -> STATISTICS a tam ti okrem ineho v oknach spocita priemerny RFMS level. Ukazuje to naprikla aj plugin Voxengo Span, ale ten to ukazuje priebezne, cize na to aby si si zistil priemernu hodnotu RMS by si si to musel pustit cele.

Samozrejme nie je to svaty gral, je to len orientacna hodnota. Mozes si otvorit nejake dnb tracky ktore sa ti pacia a pozriet si aku priemernu RMS maju (mozes to urobit pokojne aj z MP3-ky, je to fakt len orientacne). Pocul som vela dnb trackov ktore sa uz na pocutie prilis za hlasitostou nenahanaju, naopak ine ktore boli poriadne nabuchane a zjavne mali priemerne RMS vyssiu hodnotu.

mikeself

Příspěvek od mikeself » 13 led 2014 23:30

Čaute chalani.
Mám podobný "problem" (viac menej je to len moja nespokojnosť a túžba vzdelávať sa :D )
už sa nejaký dlhší čas venujem svojmu podcastu prevažne Deep & Soulful House. Tieto hodinové sety nahrávam do Cub5 z DJ mixu, takže mix jedn. trackov robím tam. (Áno, mám už odohrané a viem si nastaviť rovnakú výstupnú hodnotu signalu trackov priamo na dj mixe. dodávam že nejdem do "červených") Ide mi o to že sa snažím o čo najkvalitnejší export a s normálnou hlasitosťou. stale mám pocit že by sa z tých setov dalo vytiahnuť viac.
Kompresory, efekty, maximizery, ekvalizér, atd sa snažím používať čo najmenšej a v najrozumnejšej miere kedže už použité tracky sú dobre namastrované.
Vo finálnej hlasitostivšak niečo chýba... ale neviem kde to zobrať. nahrávam signal ktorý je na zvukovke tesne pod úrovňou clipua ešte si tam nechám nejakú "rezervu". Možno robím niekde niečo zle pri nahrávaní (snažím sa dodržovať všetky zásady aby som neprichádzal o kvalitnú nahrávku) ale export je vždy o niečo tichší a samotný mixdown vždy vyženiem tiež tesne pod clip(na najhlasnejšom mieste nahrávky samozrejme) a viac už z toho nedostanem a stale mi to nestačí.

ak by ste náhodou vedeli ako s tým niečo spraviť...

Magion

Příspěvek od Magion » 14 led 2014 00:12

pokud nechceš tracky ničit limiterem který, jak správně uvažuješ, je už zbytečný (když to jsou zmasterované tracky), tak použij na každý track zvlášť normalizaci na 0 a master pokud chceš mít jistotu malililililinko stáhni pod 0 (obzvlášt pokud to půjde do mp3)
Taky záleží jaký máš převodníky - neztrácíš tam ?

jackies

Příspěvek od jackies » 14 led 2014 00:58

mikeself píše:Ide mi o to že sa snažím o čo najkvalitnejší export a s normálnou hlasitosťou
Poštuduj výraz "loudness war" a pak se teprve rozhodni zda řešit, nebo zda by mohlo stačit otočit knoflík volume o malinký kousek víc.

Jinak asi jako magion, pokud máš set pěkně srovnaný (o čemž silně pochybuji a normalizace ti stejně vezme ten jeden ...).

hawkens

Příspěvek od hawkens » 14 led 2014 08:38

Podla mojich informacii (tak mi bolo povedane) DJi bezne chodia "do cerveneho" - ze sa toho netreba bat. Skus si nahrat nejaky mix bez toho aby si sa striktne vyhybal "cervenej", ci to zlepsi tvoj subjektivny pocit z nahrateho mixu. Neviem ci DJ mixy maju rezervu alebo co, mozno by k tomu mohol nieco napisat niekto naozaj fundovany ako DJ.

Skus sa na to pozriet aj z druhej strany: tie farebne ledky asi nie su nejake presne meranie, skor informacne. Ak mas na kanali alebo na mastri napriklad 10 diod, z toho je povedzme 3 cervene do ktorych nechces ist, ostava 5 diod ktore by mali reprezentovat signal od 0 db do -"nekonecno". Ak si nechavas jednu diodu ako rezervu, mas maximalnu hlasitost kanalu / mastra do prvych styroch diod, cize hrubo ratane priblizne na -20% linearne neviem kolko do vychadza na db, ale urcite dost.

Proste netreba byt purista a riesit kazdu clipnutu milisekundu (aj keby tam bola to nemusi byt tragedia), skor ide o celkovy zvuk a pocit z neho. Samozrejme vsetko s mierou, ani opacny extrem by asi nebol dobry - cely mix ktory sa nepohne z vrchnej cervenej by asi tiez nebolo to prave orechove :)

Pytkin
Moderátor

Příspěvek od Pytkin » 14 led 2014 08:43

to su zase mudra .. DJi pouzivaju analogove mixpulty .. kde neni digitalne skreslenie .. digitalne skreslenie na vstupe zvukovky je daco uplne ine ..

mikeself

Příspěvek od mikeself » 14 led 2014 10:06

Vďaka za odpovede .
No je dost možné ze strácam v A/D prevodniku . Momentálne používam Alphu od lexiconu.
Takze najlepšie rozhodnutie bude urobit kompromis a radšej nechať tichšie sety ale nie na úkor kvality nahrávky.

To hawkens : jasne ze až tak velmi nedbám na každú milisekudnu clipu .
A ako píše pytkin tak väčšina DJ pultov majú analog výstup a kedže nemam po ruke 3000 ani 1000€ aby som mohol mat pult s digitálnym výstupom :D
A este pridám ze som videl uz všeličo a ani DJ mixpulty nemajú rezervu a ked niekto ide cez " prepálené" kanály do "prepaleneho" masteru tak sa to neda počúvať a nieje tajomstvo ze ani kopu dobrých Djov nevie nastaviť vstupnú hlasitosť na kanáloch .

mando

Příspěvek od mando » 14 led 2014 10:31

v prvnom rade cim lepsi - vyvazenejsi mix tym menej prace pri mastri
pred limiterom mozes pouzit bus compressor (free napr. Density od Variety of sound, inak SSL Bus, The Glue atd...)

Odpovědět