Ako dostat co najviac z mixdown! Help pls

Ozvučení, nahrávání, mixáž a mastering
mikeself

Re: Ako dostat co najviac z mixdown! Help pls

Příspěvek od mikeself » 14 led 2014 10:43

To mando : Ako som uz spomenul na hotovy set nieje príliš vhodne ďalej využívať limiter, kompresor ... Kedže tracky sú uz zmastrovane. Tieto veci pri setoch využívam naozaj velmi malo a opatrne.
Ide mi o hlasitosť kedže dynamicky a farebne je to bez problémov (ak rátame ze použité tracky sú naozaj dobre mastrované) ale nie na úkor kvality ;)
Lepšie potichu a kvalitne ako nahlas a nepocuvatelne . :D

Magion

Příspěvek od Magion » 14 led 2014 11:01

hlasitost dostaneš zpět, když nahraný track znormalizuješ - hotovo.
Nic dalšího netřeba řešit - už to bylo zmasterované. Normalizací vrátíš tracku peaky zpět na nulu a to je o co ti jde.
Jediný problém ti může nastat, že máš tracky různě hlasitě nahrané - pak musíš dělat normalizaci právě na samostatných tracích a ne na celým hodinovým mixu!
Převodník neřeš. Lexicon postačí na toto.

hawkens

Příspěvek od hawkens » 14 led 2014 11:34

Nechcem sa nejako specialne hadat a sirit svoje laicke bludy a nezmysly a negovat panov pytkina a amopha ktori maju patent na rozum, ktory (si) uz viackrat preukazali arogantnymi vyjadreniami na adresu inych ludia aj na inych temach. Avsak:

Moj sedliacky rozum mi hovori: v Dj mixe su pasaze kde hraju 2 skladby (alebo aj viac - kto by to povedal) naraz a tam asi nebude hlasitost taka ista ako ked hra len jedna (zmastrovana znormalizovana) skladba. Ano, isteze vsetci vieme, nie cely prechod sa hra na obidve sable naplno. Druha vec je ze DJ pouziva EQ korekcie ktore tiez zmenia nielen farbu, ale aspon do urcitej miery aj hlasitost, ci meni farbu ale aj hlasitost tak zmastrovanej zdrojovej skladby na sabli ako aj celeho vystupneho mixu. Vsetky tieto veci menia vystup a uz to nie je to iste ako keby prehraval za sebou skladby stylom prehodim crossfader z jedneho kraja na druhy.

mikeself

Příspěvek od mikeself » 14 led 2014 12:00

To Hawkens : to je jasne ze prechod je tak ako si napísal . Ale vačšinou sa radi medzi tie hlasnejšie pasáže setu.
Ale s týmto napríklad nerátajú (neoverene info) výrobcovia mixpultov. Uz dlhšie spolupracujem so značkou pioneer a oni sami mi potvrdili ze aj ked tam je veľa červených lediek tak to neznamena ze musía vsetky vyblikavat. Podľa ich skúseností je najideálnejšie nastavenie ak preblikáva prva z červených... Co je značená ako nula. Zvyšok je zrejme uz len pre co najlepsie upozornenie DJa ze uz stráca na kvalite.(hovorím o vstupe na kanáloch, obecne to platí aj pre Master) Častokrát sa stretávam s tým ze dji majú Gain na maximum otočený uplne vpravo "lebo to tak videli u kamosa DJa co hráva xy rokov a ten to videl tam a tam" = kravina ! ;)

dendy
Vybavení

Příspěvek od dendy » 14 led 2014 12:03

hawkens ty si asi moc za dj mixpultom nestal co ? :-)

na vacsine serioznych mixpultov prave crossfader funguje tak ze ako pridavas jednu skladbu ubuda druha :) lepsie mixputly maju aj nastavitelny priebeh tyhto gain kriviek prelinacich..

a okrem toho ulohou dobreho DJ je prave pri mixovani aj toto riesit, a vyrovnavat tie hlasitosti, kde nieco uberie inde pridat .. dobreho dj poznas prave podla toho ze nielen ze robi dobre - idealne takmer nepostrehnutelne prechody ale navyse jeho vysledny mix aj bez dalsich upravovacie ma vyrovnanu hlasitost .. venovat sa prave tomuto je nevyhnutne lebo kazda skladba v mixe moze byt inak mastrovana a zdaleka nie vsetky musia mat rovnake RMS ..

mikeself: ked to zhrniem, podla mna na to ides zo zlej strany - DJ by mal v prvom radep racovat na sebe a naucit sa mixovat tak, aby jeho vysledny mix uz nebolo treba nijak dalej upravoat.. ked budes live na stage tiez nebude mat cas svoj mix exte posprocesovat a 'vyrovnavat'.. mam kamosa co dava perfektne sety, a urcite nic takehoto s nimi neriesi.. proste ako to live namixuje tak to dava von .. a ten set je perfektne onzistentny od zaciatku do konca ..

mando

Příspěvek od mando » 14 led 2014 12:10

nehovorim ze na hotovy set mas nieco davat, mastering je posledne stadium, hovorim ze sa mas vratit k mixu a mastru...
mikeself píše:To mando : Ako som uz spomenul na hotovy set nieje príliš vhodne ďalej využívať limiter, kompresor ... Kedže tracky sú uz zmastrovane. Tieto veci pri setoch využívam naozaj velmi malo a opatrne.
Ide mi o hlasitosť kedže dynamicky a farebne je to bez problémov (ak rátame ze použité tracky sú naozaj dobre mastrované) ale nie na úkor kvality ;)
Lepšie potichu a kvalitne ako nahlas a nepocuvatelne . :D

mikeself

Příspěvek od mikeself » 14 led 2014 12:49

dendy píše: ked to zhrniem, podla mna na to ides zo zlej strany - DJ by mal v prvom radep racovat na sebe a naucit sa mixovat tak, aby jeho vysledny mix uz nebolo treba nijak dalej upravoat.. ked budes live na stage tiez nebude mat cas svoj mix exte posprocesovat a 'vyrovnavat'.. mam kamosa co dava perfektne sety, a urcite nic takehoto s nimi neriesi.. proste ako to live namixuje tak to dava von .. a ten set je perfektne onzistentny od zaciatku do konca ..
Tomuto všetkému ja velmi dobre rozumiem... Pracujem na sebe a práve o to sa snažím aby som set nemusel upravovať vôbec. (Btw kazdy DJ či uz je mladý, starý, maly ,veľký ,hra 10 minut alebo 125 rokov ma vždy co zlepšovať)
Išlo mi skôr o to ako z nahrávky dostat čo najviac kvalitného soundu nie zachrčanej hodiny niečoho ...
Myslím ze dost záleží aj na použitej technike ale hlavne na skúsenosti DJa . Tak ako vravíš. Robiť pekné počúvateľné prechody (teraz bez ohľadu na štýl mixovania) je hotová veda a nejde len o zrovnané bpm a správnym nastavením gainu na kanáloch ale aj správnou ekvalizaciou jedn. Trackov.
Aby som to uviedol na správnu mieru... Nechcem svoj set mastrovať (ako som uz uviedol v predchádzajúcich príspevkoch) ale o kúsok zvýšiť hlasitosť ale nie na úkor kvality. ;)
Neviem prečo sa to tu z normálnej otázky ohľadom nahrávania setu okamžite zvrtne na niekoho "neschopnosť" a "neskúsenosť"... Kazdy sa ma čo učiť bez ohľadu na to koľko kto hráva. Hrať live každý piatok predsa neznamená byť viac ako ostatní (tým na nikoho neukazujem ani nenarážam na príspevok - len technická poznámka :D )

Chcem len aby ked si niekto vypočuje moje sety na všetkých tých "cloudoch" nemusel velmi pridávať na svojej aparatúre :D ale aby mal kvalitný zážitok pri normálnej hladine hlasitosti ;) ;) thats all

pavlii
Moderátor

Příspěvek od pavlii » 14 led 2014 13:10

Mno - když vezmeme, že svoje sety nahraješ (nebo pak znormalizuješ) do (řekněme) 0 dBFS peak, tak není žádný důvod, aby nehrály stejně hlasitě, jako nejen ty zdrojové tracky, ale jako tracky/sety kohokoli jiného (DJ). Pokud ovšem těm jiným DJ hrají tracky/sety hlasitěji, než tobě, tak evidentně používají další dynamické úpravy signálu (kterým se ty chceš vyhnout).

P.

mikeself

Příspěvek od mikeself » 14 led 2014 13:32

Pavlii : Zrejme to tak bude :) asi sa skúsim ešte troche pohrať s VSTéčkami a pritvrdiť a uvídme čo z toho bude. :) :)

Stan

Příspěvek od Stan » 14 led 2014 13:48

mikeself píše:Chcem len aby ked si niekto vypočuje moje sety na všetkých tých "cloudoch" nemusel velmi pridávať na svojej aparatúre :D ale aby mal kvalitný zážitok pri normálnej hladine hlasitosti ;) ;) thats all
Tady je něco co by ti mohlo pomoci vytáhnout z tvého tracku co nejvíce při zachování kvality. ber to jako výchozí bod a uzpůsob si to svým potřebám. Nepřehlédni že používá lineární EQ který je o mnoho transparentnější než normální EQ, je však náročný na CPU.
http://www.djtechtools.com/2010/07/11/m ... ring-pt-2/

Jak psal Pavlii aby jsi se dostal na tu samou úroveň hlasitosti jako ostatní finálnímu procesu se nevyhneš. Normalizace je o ničem. To je ale jen můj názor. Ono nejde o max PEAK ale o max RMS. Dej si na poslední pozici na masteru jakýkoliv přesný RMS/Peak meter (skvělý je TT Dynamic meter od Brainworks). Je Free a je na KVR ke stažení.
http://www.kvraudio.com/product/tt_dyna ... foundation

Pak si hoď do jedný stopy skladbu která bude tvůj referenční track a podívej se kde je RMS, pak už je to na tobě se tam dostat při zachování kvality. :)
Good luck

dendy
Vybavení

Příspěvek od dendy » 14 led 2014 14:00

mikeself píše:Išlo mi skôr o to ako z nahrávky dostat čo najviac kvalitného soundu nie zachrčanej hodiny niečoho ...
ja to chapem, na to ti presne proste staci mixovat tak aby si vacsinu casu mal volume meter master out zhruba okolo tej nuly (okrem tichych pasazi kde nejdu bicie) - viac nepotrebujes ... proste ukocirovat si vzdy nech ti ani vstupne kanaly ani master nelezu moc do cerverneho, a master nech ti ani nepod nelezie do minusov (v castiach s bicimi) .. to je cele .. hlbsie by som sa v tom nehrabal.. cokolvek budes kutit naviac bude kontraproduktivne ...

znovu mastrovat a ekvalizovat uz raz zmastrovane veci pokladam za poriadnu prasarnu... Ke si ukocirujes hlasitosti proste ti nic chrcat nebude a bude ti to hrat presne tak ako tie tracky hraju aj same o sebe - pokial nemas vyslovene zly mix z nekvalitnymi eq korekciami ktory kurvi zvuk - potom ale treba opat hladat riesenie inde nie v posprocesovani - a mastrovani - veci ktore uz raz zmastrovane su.

biscuit

Příspěvek od biscuit » 14 led 2014 14:07

mikeself: ja to delam tak, ze dbam na co nejlepsi nastaveni gainu tak, aby hlasitost byla po celou dobu pokud mozno ve stejne urovni. postprocesovani delam tak, ze kdyz mi nekde neco vylozene nesedi/nelibi se, tak pouziju automatizaci hlasitosti (namaluju si krivku). nakonec limiter davam, ale ne proto, aby mi nejak zasahoval do dynamiky jiz hotovejch a casto dost namackanejch tracku, ale jen ohlidal spicky. vysledna digitalni hlasitost mixu bejva pak stejne vetsinou o par dB nizsi, nez jednotlivejch tracku, ale to vubec neni problem si myslim. nesmi to bejt samozrejme o moc. samozrejme vse je i o technice mixu... ale stejne, nejhlavnejsi je obsah ;-)

Odpovědět