Akustika, matka našich uší :)

Ozvučení, nahrávání, mixáž a mastering
LUPO

Příspěvek od LUPO » 13 pro 2002 01:24

jasne ze nejdou protoze nemaji rovnou charakteritiku...uricte maji super nakoply basy, takze na nich ti to hraje urcite moc pekne v basech :o) ale kdyz to pustis jinde tak je to z prdele :)

kexik

Příspěvek od kexik » 16 pro 2002 10:27

su aj sluchatka s akuratnymi basmi, napr akg k240, ale vzdy je tu problem priestoru, ak spravis panoramu na sluchatkach, skoro urcite dosiahnes, ze na bedniach to zahra ako neprehladny gulas usporiadany do takej guce leziacej priblizne v strede a len sem tam z nej nieco vykvikne tu doprava tu dolava :), spravidla taky zvuk, o ktorom si tuzil aby ho bolo co najmenej pocut 8)

Marcel

Příspěvek od Marcel » 16 pro 2002 12:36

Jsem rád že se to tu tak pěkně rozjelo a že Vám tahle problematika není lhostejná. Pročetl jsem si všechny vaše příspěvky a musím uznat že jsou mezi vámi docela zkušení experimentátoři. To je dobře, nejsme přeci žádný béčka :P Rád bych se tu taky vyjádřil ke sluchákům Senheiser. Moje první "lepší" sluchátka byly právě Senheiser HD 535 ( HD 545 jsou jejich nástupce a jsou prakticky stejné, dokonce se používají stejne repair sady.. ) Tenkrát jsem je důkladně ( několik hodin poslechů a porovnávání s jinými ) vybíral a zvítězili jen díky tomu, že jsem na nich poprvé v životě uslyšel "odmjůtování" mikrofonu v jedné hodně kvalitní a naposlouchané nahrávce velmi slavné elektronické kapely :!: Zkrákta toho ty sluchátka zahrajou daleko, daleko víc než nakonec slyšíte v bednách. Dnes už vím že je to díky tomu že tyto sluchátka jsou "fyziologicky laděná" pro poslech lidským uchem. Tahle teorie vychází z přesných pokusů a měření ( lékařských, anatomických ), kterými byla určena frekvenční charakteristika našeho zvukovodu. Tato křivka ( která je také závislá na hlasitosti ) je potom reprodukčními vlastnostmi sluchátek dorovnávána tak, abychom slyšeli stejně nahlas "všechny" frekvence. To je výhoda, ale zároveň i nevýhoda, protože kromě těch, kteří disponují obdobnými sluchátky se zdvihem na problematických frekvencích, prakticky ti ostatní poslouchají trošku něco jiného než vy.. Z těchto důvodů jsem si pořídil svoje druhá, zvukově "nepřikrášlující" sluchátka AKG K501. Pořídil jsem je proto, že se mi líbil jejich naprosto konkrétní, jasně lokalizovatelný a frekvenčně téměř "nezabarvený" zvuk a také na základě spolehlivé reference jednoho mého kolegy ( Václav Vlachý, autor knihy o zvukaření co vyšla u nakladatelství Muzikus ) Jinak je ale pravda že je přímo výrobce řadí ve svém produkt listu do kategorie HI-FI. Nicméně je to přímo od nich doporučené na symfonickou hudbu, takže bych o jejich "realistickém" zvuku moc nepochyboval.. Byly tu také dotazy na moje monitory. Jak jsem psal vůbec tohle neřeším ale je pravda, že ten materiál, co si připravím doma v syntezátoru, pak přenáším o dvě patra výš ke kamarádovi do studia. Ten má na to zvláš? pokoj, kde se řeší i akustika místnosti a používáme 2 kousky aktivních Geneleců pro blízký poslech.

Odpovědět