Boje o mastering aneb výsledná podoba nahrávky k posrání

Ozvučení, nahrávání, mixáž a mastering
matucha

Re: Boje o mastering aneb výsledná podoba nahrávky k posrání

Příspěvek od matucha » 22 pro 2014 23:11

Fractal> Prave sis tvrde zaplatil za zkusenost v rozeznavani zbytecnejch "kseftu". Urcite je nezacnes odted rozeznavat uplne spolehlive, ale cervena vystrazna kontrolka se ti rozsviti castejc a proste to odmitnes delat uz rovnou.

Ivo
Moderátor

Příspěvek od Ivo » 22 pro 2014 23:25

Amen. Další neomylný znak potenciálních problémových klientů je že naléhavě a dojemně žádají o slevu. Výsledek skoro vždy je, že s tím je potom 3x víc práce než normálně a i když sdělovali že je to jen demo apod. začnou náhle těsně před finišem posedle řešit mikroskopické detaily (v rámci celkového opusu kvalit obvykle velmi (pod)průměrných) , dodávat sedmou verzi mixu. a slyšet a vyčítavě vám podsouvat zcela zásadní kritické detaily které tam buď vůbec nejsou (po dvou dnech se nakonec ukáže že jim doma chrastí reprák i sluchátka nebo praská karta) anebo jsou lehounce patrné při desetinásobném zesílení :)

A další stop moment (aspoň pro mě) je: dobrý den, dokončujeme singl, můžete nám prosím udělat 20 vteřinový vzorek masteringu, poslali jsme to do různých studií abychom si mohli vybrat :) (na to obvykle řeknu - sorry, když chcete metalízu na auto, taky neobjíždíte 15 autolakýrnictví aby vám na ukázku zadarmo nalakovali blatník ... resp. to můžou zkusit ...)

pavlii
Moderátor

Příspěvek od pavlii » 22 pro 2014 23:33

Jo, tak to je taky přesný :-D

P.

matucha

Příspěvek od matucha » 23 pro 2014 00:16

Na druhou stranu takovejch lidi nastesti moc neni (aspon ja se s tim setkavam jen velmi malo). Tech kteri veci delaj dobre je hodne a tem ma smysl pomahat. Jednou za par let to pak clovek nejak prejde a akorat si vynada, ze to nerozpoznal vcas nebo ve slaby chvilce neodmit. A pak zas prekvapi nekdo kdo sam od sebe s radosti zaplati vic nez musi.

Fractal

Příspěvek od Fractal » 23 pro 2014 06:40

Mě se tenhleten scénář stal fakt poprvé. Vždycky to bylo tak, že první mastr hnedka udeřil hřebík na hlavičku, nebo velice blízko. Pak už jenom malé dolazování a většinou třetí verze - job done. Párkrát to bylo o nervy a těch verzí bylo třeba deset, ale člověk to vždycky nějak dokončil, domluvil se, vysvětlil, zatnul zuby (zkompromisoval a zkompresoroval) a vyhověl aniž by ztratil "masteringovou čest".

Já jsem rád za každou novou výzvu a hlavně za dokončenou práci... jsem se jenom o tady tu záležitost neměl s kým podělit a uplně čumim, že ty "boje o mastering" nejsou zrovna řídkým jevem. Díky za sdílení zkušeností chlapi! Hned se cítím lépe. 8)

Fillippos

Příspěvek od Fillippos » 23 pro 2014 12:01

Přesně, jakýkoliv mix, který je na hovno, rovnou vrátit, říct co je špatně a doporučit to udělat znovu a líp. Že jsi se s tím 14 dní drbal, to snad není jejich chyba, pokud jsi sám už na začátku uznal, že to stojí za prd.

ReaktoplazmAR

Příspěvek od ReaktoplazmAR » 23 pro 2014 13:01

je bežná prax, že tomu čo donesie zlý mix povie "masterer" čo by mal prerobit a potom to doniest ?

Oxyygen
Profesionál

Příspěvek od Oxyygen » 23 pro 2014 13:18

hlavne se divim, zes jim to delal zadarmo...Ty jsi praci seriozne odvedl a neni tvuj problem, ze se jim to "nelibi."..:-)

no nic, ja zase kdyz vyrabim reklamy, se mam na pozoru pred klienty "Chceme uspesnou reklamu, aby si ji kazdej pamatoval, aby byla vtipna, tak neco vymyslete a prekvapte nas"

V praxi to znamena, ze z 90 procent je pro tyhle lidi cokoliv zbytecneho delat. Stoji to strasny usili a ve vysledku hovno...
Trvalo mi to chvili, ale uz jsem se naucil rikat ne.

Je mnohem lepsi investovat cas a energii do lidi, kteri o mou praci stoji a jsou ochotni popsat konkretne sve predstavy a hlavne spolupracovat
Výroba reklam, jingles a prom pro síť rádií Radio United
http://www.semamastering.cz | http://www.kiss.cz | http://www.bandzone.cz/mellowpower

mirostrat

Příspěvek od mirostrat » 23 pro 2014 15:17

pls , ale čo my ostatný smrtelmíci , čo poznáme master. leda tak pri výslednej nahrávke , šak to asi treba tiež ozrejmiť , akože robíte robotu , tak je to Vaša robota , a žijete s muzikov , čo ešte treba viac ?
No no a master je asi To , čo každý Master man napíše , no to som zvedavý , hlavne , čo može byť prínosom pre band

dendy
Vybavení

Příspěvek od dendy » 23 pro 2014 16:05

vzdy obdivujem ako niekto dokaze napisat prispevok co nema ani hlavu ani patu .. zhluk navzajom nesuvisiacich slov .. :mrgreen: :palec+:

matucha

Příspěvek od matucha » 23 pro 2014 16:18

Hm, pro lidi mimo profesi muze tahle debata byt dost zvlastni. Tak uz to chodi at uz se bavi jakakoli profesni skupina o zkusenostech se zakaznikama.

Smerem ven jen muzu rict, ze v prvni rade prichazi debata o tom v jaky forme ty mixy jsou, jestli doporucuju zmeny. Pripadne jaky vidim omezeni, kdyz ty zmeny v mixu nenastanou. Problemy ktery tady resime nastavaj v momente, kdy ma nekdo nerealny predstavy (o mnoha vecech) a je v nich zaseklej.

Jsou ale i pripady kde vidim svuj potencialni prinos jako velmi malej a pak navrhuju at ten master vznikne v rezii cloveka co to micha, protoze je slyset ze vi moc dobre co dela. Ja bych v tom pripade zbytecne vysaval rozpocet a tech par nuanci, ktery bych tomu dal by nemely valnej vyznam. To se mi stalo zatim dvakrat a nekdy se ale v dalsich pripadech se zas ty lidi rozhodli, ze moji praci nakonec stejne chteji. Zajimavy je, ze kdyz se clovek dostane do tehle vod, tak to nikdy nezabere min casu nez "horsi mixy", je to takovy chozeni po lane, staci trochu hned jsou veci horsi a vylepseni se dosahuje jen extremne tezko.

IGGY
Vybavení

Příspěvek od IGGY » 23 pro 2014 17:32

mam podobnou zkusennost jako v prvnim prispevku, spatny mix, spatna kapela a resili ,ze se jim zmenil zvuk kopaku (styl punk). Jinak posledni roky, co si lidi michaji doma, tak se masteringu radeji vyhybam, on ten mix na prvni dojem jeste muze vypadat ok, ale pak se vse zacne muchlat a projevovat se spatne upravene nastroje v mixu. Ve chvili kdy chci dodat mix ktery nema RMS 9dB se dozvim, ze jak vypnou ten "plugin waves co tam maji na konci se to vse rozpadne". Toto je uplne cerstva zalezitost. Nastesti si kapela dala rict (ma 2 andely, takze zadni novacci) a pracovali jsme na dalku na uprave mixu. Zacalo se reampingem basy, pak premlouvani at neni tak basovy kopak a postupnou praci s mensimi pauzami bylo za 14 dni hotovo. Venuji se metalu nejlepsi mix jsem dostal byl z Nemecka od Steva Harrise, pak od Jana Nemce, dale se dalo pracovat s mixy ze Sharku, ale to uz je hodne davno, co jsem odtud neco delal.

lavender

Příspěvek od lavender » 23 pro 2014 19:52

@raketo: ano, u mna je to vzdy tak ;) Gaex ma so mnou taku trpezlivost, ze mi vzdy napise k tomu co je treba. fakt si to cenim, lebo su to pre mna brutalne lekcie.

marylin

Příspěvek od marylin » 23 pro 2014 21:31

IGGY: Steve Harris se zabývá i mixem? Myslel jsem, že je jen producentem... 9 dB RMS je v rocku/metalu myslím průměr... Stačí si občas pustit mix od C.L.Alge(ho)...
Kytarista v Renewal, vznikající domácí VAMI Sound Studio

IGGY
Vybavení

Příspěvek od IGGY » 23 pro 2014 23:07

ted jsem se dival do bookletu a sorry spravne je to jmeno Harris Johns. Ten mix byl krasne vyrovnany, stacilo si vybrat co s tim delat. Podobny mix jsem uz v rukach nemel.

Odpovědět