Digital EQ vs. plochý sound

Ozvučení, nahrávání, mixáž a mastering
dendy
Vybavení

Re: Digital EQ vs. plochý sound

Příspěvek od dendy » 30 bře 2013 16:46

bassline to je jednoduche - cim viac dvihas Q na filtri - tym viac to fungume v podstate ako rezonancia... ked si pozres co eobi dviha ie rezonanancie s HP filtrom v tom "kolene" v nejakom spectral analyzeri hned ti bude jasne z kadial sa tie peaky beru :-))

vzdy je nieco za nieco - cim strmsia krivka filtra, tym vacsie Q a tym vacsi rezonancny "hrb" v moeste frekvencie filtra...

tomy: to sa neda tak ednoznacne povedat... eq by mal byt tam, kde potrebujes nim docielit urcity efekt... ked clovek presne vie co chce dosiahnut vie aj presne kde to dat... takze nieje spravna otazka pytat sa "kam mam dat v retazci efekt XY" - spravne sa treba pytat 'co presne chcem dosiahnut"... z odpovede na tuto otazku bude jasna odpoved na tu prvu...

Brooklyn / juanita juarez
Profesionál

Příspěvek od Brooklyn / juanita juarez » 30 bře 2013 16:47

dendy: i bez 'hrbu' v passbandu muze byt vysledek s vyssim peakem.

dendy
Vybavení

Příspěvek od dendy » 30 bře 2013 16:52

brooklyn ale to by nemal byt - to uz je potom vyslovene chyba (zle naprogramovany) EQ nie ? Z principu by byt nemal..

aj ked zase digi eq funguje na principe FFT rozkladu a ked niektore frekvencie odstrani a potom vysledok zase zluci tak sa moze stat ze sa tie jednotlive harmonicke co ostanu, po spocitan dokopy, spravia nove peaky...

ale analogovy EQ by to teda robit nemal, nie ?

bassline

Příspěvek od bassline » 30 bře 2013 17:08

dendy: no pouzil som ten cockos EQ v Reaperi. Tusim som mal nastavene Hipass a bandwith som mal v strede, takze to ziaden hrb nevykreslovalo...tak nerozumiem

Brooklyn / juanita juarez
Profesionál

Příspěvek od Brooklyn / juanita juarez » 30 bře 2013 17:24

dendy: nasel jsem obrazek k tematu z nejakeho fora

Obrázek

cervena je puvodni signal, nejaky nizkofrekvencni partial ve zvuku. cerna je dalsi partial. jejich soucet je modra barva. kdyz se odfiltruje cervena, zvysi se peak, zbyde jen cerny partial. (btw proc myslis, ze by to melo byt jinak OTB?)

tomy45

Příspěvek od tomy45 » 30 bře 2013 18:09

dendy píše: tomy: to sa neda tak ednoznacne povedat... eq by mal byt tam, kde potrebujes nim docielit urcity efekt... ked clovek presne vie co chce dosiahnut vie aj presne kde to dat... takze nieje spravna otazka pytat sa "kam mam dat v retazci efekt XY" - spravne sa treba pytat 'co presne chcem dosiahnut"... z odpovede na tuto otazku bude jasna odpoved na tu prvu...
zas necitas riadne... "by mal byt" je v uvodzovkach... :)

ale uz z toho co pises vyplyva, ze ked clovek presne vie co chce, odpved je jasna sama o sebe

matucha

Příspěvek od matucha » 30 bře 2013 18:54

Naprosta vetsina ekvalizace nejak ovlivni peaky. A nemusi to byt zrovna ta nejspodnejsi frekvence, ktera ten absolutni peak tvorila. Zvlast kdyz krajis pod fundamentem, kterej je nejhlasitejsi. Ty sub frekvence jsou jenom uplne tichoucky a vliv na peak moc nemaj. Kdyz tam mas nejakej prskanec na vejskach do plna, tak ti orezani subu taky moc nepomuze zredukovat peak.

Dobry je ale o tom premejslet spis tak, ze spodni frekvence orezavas protoze nechces slyset spodni frekvence nebo ti s necim kolidujou. Ne kvuli peaku na snaru, ten se ti pak stejne este secte s hajtkama a vsema dalsima zvukama a na vystupu z mixu ty peaky jsou zase jinak. Samozrejme jsou peaky, kterejch se clovek potrebuje zbavit i bez ohledu na vyslednou hlasitost, ale kdyz jde o zdravej zvuk, tak peak nema smysl moc resit.

COBOLT

Příspěvek od COBOLT » 31 bře 2013 15:55

NAB píše:BTW. můžete mi prosím někdo vysvětlit ty grafy z odkazu na GS? chápu, že jde o výsledek testování eq a compresorů, ale nechápu co tam hledají, zkreslení nebo šum nebo čistotu procesingu?
jde například o to že pokud použiješ nake extremní hodnoty na compresorech tak ti vzniká vedle harmonického zkreslení - žadoucí :) také aliasing což je nežadoucí efekt ovšem da se toho udajně "zbavit" nastavenim vyšího samplerate k eq jsem se už nedostal. Obecně tam je pár pluginu vyzdvyhnutých jako free aliasing např. glue, khejarus limiter(free) s eq to bude zřejmě podobné že se do signalu budou při nakém extremnejšim boostovaní přidávat nežádoucí frekvence. Tak jsem to pochopil kdyžtak mě opravte.

NAB

Příspěvek od NAB » 31 bře 2013 23:56

koukal jsem na to ještě jednou a pochopil jsem to uplně stejně, zkrátka, že většina pluginů tam přimíchá i nežádoucí signál - zřejmě nedokonalý algoritmus propočtu toho signálu, ale nemyslím, že šlo jen o extrémní hodnoty, pochopil jsem to tak, že se to děje pokaždý, samozřejmě při extrémních polohách se to projeví extrémně :-)

COBOLT

Příspěvek od COBOLT » 01 dub 2013 10:40

bohužel pokud si do projektu nasypeš hodně pluginů který tohle dělaj a človek si to neuvedomí tak ten zvuk je proste zprznenej, ale pár jich bude na tom asi o trochu lepe než průměr. Dokonce tam nekdo testoval distressor a neve apod. vypadalo to opravdu jinak.. myslim že z eq se vyzdvyhuje flux epure a pak taky sonnox, nuendo.

Odpovědět