Doporučené pořadí insert efektů

Ozvučení, nahrávání, mixáž a mastering
Bartak

Doporučené pořadí insert efektů

Příspěvek od Bartak » 11 lis 2004 20:50

:?: :?: :?: Zajímalo by mě ,jaký je Váš názor na pořadí insert efektů při mixu a při masteringu.A taky kdy je nezbytné použít HW.???? :?: :?: :?:

matucha

Příspěvek od matucha » 12 lis 2004 11:24

to poradi je podle potreby, tezko generalizovat:

vetsina stop, co mam tak pouzivam CambridgeEQ (Sonalksis, RenQ) > nejakej kompresor (1176SE, Sonalksis, RComp)

vokaly > EQ na poreseni problemu > rychlej kompresor s vysokym ratiem na transienty > "pomalej" kompresor (LA2A) na zkonzistentneni/ztucneni > pultec na doreseni barvy > de-ess na vraceni sykavek do prijemnejch poloh, pokud je potreba

master je hodne individualni > nejdriv ekvalizuju, pak kdyz je potreba tak kompresuju a nakonec limituju... ale to je fakt superzjednoduseny

matucha

Příspěvek od matucha » 12 lis 2004 11:29

vetsinou je to proste tak, ze si to poslechnes a zjistis, co je tam spatne no a pak krok za krokem ty spatnosti odstranujes, hledas metody jak tomu pomoct... a to de ruku v ruce s tim, ze si to tim poslechem odhalil.

HW... neni nutny pouzit nikde, dobrejch vysledku musis umet dosahnout i s pluginama... dokud to neumis s nima, tak je ti HW skoro k nicemu. Levnej HW urcite a drahej... je trochu prepiisk

sparX

Příspěvek od sparX » 12 lis 2004 11:30

matucha píše:vokaly > EQ na poreseni problemu > rychlej kompresor s vysokym ratiem na transienty > "pomalej" kompresor (LA2A) na zkonzistentneni/ztucneni > pultec na doreseni barvy > de-ess na vraceni sykavek do prijemnejch poloh, pokud je potreba
To aplikuju tak nějak podobně .. jen si pak vždycky říkám jestli jsem to ještě vůbec já - co slyším .-))

matucha

Příspěvek od matucha » 12 lis 2004 13:51

tak je otazka, co chces... ja tohle pouzivam na radiovy spoty a bez toho to proste nezni dobre vedle jinejch spotu. Ale jakmile to timhle "zoptimalizuju" tak to funguje uplne jedna basen. Kdybych ale delal treba nejakou vec, kde ten hlas ma byt intimni a realnej, tak na tom bude daleko min veci a min nadrsno... proto se to neda rict jednodusse.

sparX

Příspěvek od sparX » 12 lis 2004 14:10

já vim .. to ja jen tak ...

Cyril

Příspěvek od Cyril » 07 bře 2006 01:30

Kam a kdy zarazujete jaky (typ, ne znacku ,) verby (kdyz jsme u toho poradi)? Uplne nakonec? Nebo takovyty vylozene na efekt treba hned uplne jako prvni insert? Nejak mi prijde logicky dat ty uplne kraticky pocitovy uplne nakonec, ale nerad bych se v tomhle mylil...? dekuju a dobrou noc

P.S. dohaje to by pomalu chtelo vydat ezone mixing handbook v tisteny podobe... matrose je tu za ty leta vic nez dost ,)))

Tema, obecny pojednani, boxiky s rozdilnejma nazorama, zkusenostma, pristupama, tipama... To by byl projekt... no nic, jdu snit a snad i spat...
Grafický design – http://www.cyrilkriz.cz (velmi rád navrhnu tiskoviny pro kapely, producenty a studia)

Pytkin
Moderátor

Příspěvek od Pytkin » 07 bře 2006 22:00

ja by som dal reverb do sendu ..

dano

Příspěvek od dano » 07 bře 2006 22:04

Pytkin píše:ja by som dal reverb do sendu ..
presne tak, potom je sanca ze nahravka bude zniet daleko kompaktnejsie

kexik

Příspěvek od kexik » 08 bře 2006 11:07

zavisi od hosta... s reverbami v sendoch som na FL skoncil uz davno, znie to hnusne a mam pocit ze to nemam pod kontrolou. ja reverbujem hodne a ked sa to len sibe do dvoch troch sendov tak je to za chvilu mrdnik.
zaujima ma kam davate reverb na master, ked davate... mne vacsinou zafunguje najlepsie celkom na zaciatku, co vobec nedava zmysel, ked to clovek vezme teoreticky... ale vacsinou master nereverbim

Neural_I

Příspěvek od Neural_I » 08 bře 2006 12:10

ted delam mazec na live, takze hodne kompresim, dost ekvalizuju a malo reverbuju, ale jinak reverby resim zatim tak, ze mam jeden na sendu pro bici sadu, posilam ho do separe stopy jenom WET a malinko jeste rozsiruju stereo o par procent aby uhnul do strany a nesvinil stred, halim akorat malinko hlavni virbl a nepatrne hajtku, ale to jenom tak ze to neni vubec slyset ale je to tam, jinak syntakovy zvuky halim nebo spis pouzivam delay uz na syntaku, az pokrocim a vyzraju na softovy reverby asi budu nahravat syntaky suchy a resit az v compu pac nahravat to uz procesovany je vo hubu, pak uz se s tim neda nic delat, na syntaky spis delay nez reverb, maximalne tak na nosnou plochu. kamos pere dost reverbu na basu, ale on ji povysil na solovej nastroj a experimentuje, tenhle nazor nesdilim ale experimentovat je super. krom ty bici sady teda mam reverby spis konkretni na isertech, az to zacnu resit vsechno v compu tak jich asi i na sendech pribyde a na sendy pujdou i delaye achorusy apod., ted sem objevil kouzlo chorusu :lol:
jinak k poradi insertu, otazkou je jestli EQ pred kompresi nebo po ni, asi lepsi pred ni nahrubo upravit zvuk a leckde by se hodilo EQcko i po kompresi,na nakejch dulezitejch partech.
pomalu do toho taky pronikam, moje mixy znej nastesti cimdal lip ale furt sem nespokojenej, jako asi kazdej 8)

reverb na master nedavam nikdy, napadlo me pouzit nejakej vypecenej impuls do SIRa nebo jeste lip do genialniho Wizooverbu, kterej je ovsem zrout CPU, ale na mastr to tak nevadi, zni mi ze vsech verbu na compu co em vyzkousel bezkonkurencne uplne nejlip, nemate nekdo nejakej fungujici impuls na master ? neco co doda nahravce prijemnej prostor a naladu, zaexperimentoval bych s tim i kdyz hodne opatrne

Cyril

Příspěvek od Cyril » 08 bře 2006 12:34

Ja spis myslel, jestli je reverb az uplne posledni na kazdy stope, nebo za nej treba jeste davate neco tak zasadniho, jako je kompresor? Eq za verbem bych pochopil, o nejakych oteplovacich zvuku apod. ani nemluve, ale co comp vs. verb? Jaky poradi je "standardni"?
Grafický design – http://www.cyrilkriz.cz (velmi rád navrhnu tiskoviny pro kapely, producenty a studia)

velvet

Příspěvek od velvet » 08 bře 2006 14:21

Cyril (comp vs. revb): cokoliv je možný, tak i dát comp za reverb. Nepřijde mi to jako nesmysl, zvláš? pokud bych chtěl např. se samplovanejma bicíma pracovat jako s živě nasnímanou akustickou soupravou-poslal bych samplovaný bicí do BUSu kde bych dal reverb kterej by měl simulovat jako že to je braný Room mikrofony , za něj bych dal EQ pro barvu- aby byly ty bicí trochu "špinavější" no a pak bych dal klidně compressor kterej by jako "vytahoval" ambienci z těch Room mikrofonů (ten reverb by musel mít hodně krátkej/žádnej pre-delay a nepříliš dlouhej dozvuk-prostě simulace nahrávacího studia, nejlíp z nějakýho "konvolučního" reverbu nebo jak se jim řiká). Osobně poslední dobou (dlouho) reverb např. u bicích téměř nepoužívám (pokud je mám živě nahraný)-místo toho vytahuju tu ambienci místnosti. I z na první poslech úplně suchýho zvuku lze vydolovat velkej prostor, kterej když přimíchám k suchejm bicim tak je "hotovo"... :wink:
Jinak co se týče pořadí insertů tak jedu "klasiku", což je daný tím, že když používám pro úpravu dynamiky a barvy pluginy, tak z 90% "channel stripy" který bejvaj "3 v jednom" : 1) gate 2)comp 3)EQ přičemž s možností komprimovat post-EQ... Pokud je toho třeba, dávám jako úplně první Insert filtr , kterým odstraním/velmi potlačím frekvence "nicneříkající" ale šumící nebo vadící apod... kompresor s nima pak nehandluje a nevzniká bordel :wink: Ten filtr samozřejmě v případě, že EQ mám zapojený až po kompresi, jinak můžu použít Hi-Pass nebo Low-pass přímo na EQ toho channel stripu.
-------------------------------------
http://www.markvelvet.com

velvet

Příspěvek od velvet » 08 bře 2006 14:49

Neural_I: co se týče impulsů:
www.numericalsound.com
www.spiritcanyonaudio.com
www.cksde.com

Bohužel nějak nemůžu najít odkaz na stránky kde byly fůry free impulsů od nadšenců co vyrobili impulsy z Hardware compressorů a ekvalizérů např. Focusrite, Avalon aj, ... To by mi přišlo dobrý dát to na Master "pro barvu" - pokud by byly impulsy kvalitní... zkusim si vzpomenout, byly tam taky impulsy vyrobený z presetů hardwarovejch processorů od TC Electronics nebo Lexicon, Yamaha , Kurzweilpod...
http://www.markvelvet.com

loleq

Příspěvek od loleq » 08 bře 2006 17:18

impulzy kdejakeho hardwaru som nasiel na www.noisevault.com predpokladam ze odteraz bude mat kazdy o 200% lepsie mixy a mastre :)

Odpovědět