Fotky z nahrávání

Ozvučení, nahrávání, mixáž a mastering
Odpovědět
Ivo
Moderátor

Re: Fotky z nahrávání

Příspěvek od Ivo » 03 kvě 2015 19:44

Trochu klame optika fotografií, ale lehoučce natočené k sobě to zní lépe než úplně rovnoběžné (to i na sólové nástroje jako flétna, housle apod.) ... Každý akustický nástroj aby zněl dobře a přirozeně je třeba nahrát do sterea, včetně bubnů ... (aspoň tedy pro mě). Mono zní nepřirozeně a 1D.

Peteness: to je tanpura a je to spíš dekorace, struny nejsou úplně naladěné. Ty bubny dělají takový rachot, že ostatní věci jsou skoro neslyšitelné. Ale je to i tak plus ... všimni si třeba těch kovových uší na džembe, ty jsou tam právě proto aby to dělalo "bordel" :) - dozvuk, rezonanci, zní to líp ...

dog

Příspěvek od dog » 03 kvě 2015 19:55

... nedávno mi vyprávěla kamarádka, že natáčela příčku ve Švédsku ve srubu, kde bylo na stěnách plno naladěných strunných nástrojů a že to mělo naprosto unikátní, úchvatný a barevný dozvuk... :-) ...a když není v nahrávce moc nástrojů tak to myslím může být zajímavé...

Ivo
Moderátor

Příspěvek od Ivo » 03 kvě 2015 20:14

Většina přirozených nástrojových rezonancí je fajn ...

markuc
Vybavení

Příspěvek od markuc » 03 kvě 2015 20:47

No dobře, já bych asi volil spíš něco mono nad buben a když už stereo, tak k tomu nějakej pár víc do šířky, tohle je jako bys snímal jeden bod ze dvou úhlů a trochu bych měl strach o fáze, mikrofony jsou předpokládám kardioidy ... a vůbec raději spíš XY nebo ORTF, ale to je samozřejmě na tobě. Jenom malá poznámka. :)

Ivo
Moderátor

Příspěvek od Ivo » 03 kvě 2015 21:20

Klasická stereo pozice AB. Mikrofony jsou ribbony osmičky. Ortf na jeden nástroj není moc vhodné (mikrofony jdou úplně mimo něj). Jeden zdroj vnímaný že dvou bodů ? Není to jako naše uši? :)

markuc
Vybavení

Příspěvek od markuc » 03 kvě 2015 21:56

Ale jo, jasně, ale když to vztáhneš na uši, tak by vnímaly takovouhle situaci v podstatě jako mono .. pokud to skutečně má být stereo, tak já se vždycky snažím snímat dvě různá místa nástroje. Takhle je celý stereo jenom v nějakých odrazech okolo. A pokud je řeč o klasické pozici AB, tak ta je fázově v pořádku jen s koulema, ne ?
ORTF používám docela s úspěchem i v takovýchhle situacích, že jdou mikrofony osama mimo nějak nevadí, klasický ledviny.Prostě já bych to takhle nepoužil .. :)

Ivo
Moderátor

Příspěvek od Ivo » 03 kvě 2015 22:20

Každý používáme to co nám zní nejlíp ... (AB se pricipiálně používá nejen s koulemi ale s jakýmikoliv stejnými mikrofony)

markuc
Vybavení

Příspěvek od markuc » 03 kvě 2015 22:25

Já vím, že se používá, Ivo. :)

Ivo
Moderátor

Příspěvek od Ivo » 03 kvě 2015 22:31

Za ty léta jsem se všemi možnými pozicemi mikrofonů experimentoval nekonečně mnoho, ale ať jsem dělal co jsem dělal, nic mi nikdy na sólové akustické nástroje neznělo lépe než AB. XY zní nudně úzce, ORTF divně (třeba na housle, violu, kytaru, flétnu atd,), blumlein taky trošku úzce. AB 30-40 cm pro mě vždycky ideálně, plný přirozený prostorový zvuk. U figure 8 (ribbony) je to možná trochu netypické, ale i tady mi zní AB na tyto nástroje zdaleka nejlíp (a dal jsem si tu frustrující práci napěchovat je na 2 stojanech do blumleinu ...). Více než 2 mikrofony se mi na sólové nástroje nikdy neosvědčily (jeden spot + daleké stereo, blízký pár, vzdálený pár atd.).

Jo, kdyby se jednalo o dueto, trio apod., tak ORTF (nebo spíš NOS) je super ...

Jasně že každý pro své účely používá to co mu vyhovuje a co se mu líbí ...

Když třeba mrkneš sem: http://savitamusic.com/eshop/product/49 tak v podstatě všechny nástroje (včetně vokálů) jsou snímané AB (a všechny hraju sólově já - čili vrstvené). A myslím že to nezní úplně nejhůř ...

markuc
Vybavení

Příspěvek od markuc » 03 kvě 2015 23:13

Jasná zpráva, já vím, že se požívá lecos a teorie jsou vlastně k ničemu, hlavně když to hraje. Já mám zase třeba s ORTF dobrou zkušenost i na větší vzdálenosti. Jen si pořád myslím, že tímhle způsobem u takhle malýho nástroje to nemůže být moc stereo .. teda prostor tam asi je spíš z místnosti než z nástroje samotnýho. Ale třeba to ani není účelem, ne ?

Ivo
Moderátor

Příspěvek od Ivo » 03 kvě 2015 23:27

No vzhledem tomu že se v tomto případě jedná o vrstvené bubnové palby s mnoha bubny a perkusemi (resp. dohrávku různých breaků k již nahraným plochám), tak sólový nástroj v magnificentním stereu (s roomem atd.) není opravdu záměrem ;) Je taky pravda že když se ty mikrofony dají od bubnu už moc daleko, začne to znít trochu jako ťukátko ... mám rád velký zvuk bubnu ...

Fractal

Příspěvek od Fractal » 19 kvě 2015 22:22

Ne teda přímo fotky, ale video z nahrávání jazzového quarteta a taky trochu kecy o Finsku.

carloff
Profesionál

Příspěvek od carloff » 28 kvě 2015 13:42

Obrázek

2x Siemens SM204, Sandhill 6011A snare a U47 kick na snare jeste beyer M201 doplnkove ...

vysledek zde
Hudebník a producent, majitel studia Soundevice
http://www.boriscarloff.com | http://www.soundevice-studio.cz

Tonysss

Příspěvek od Tonysss » 29 kvě 2015 20:45

Ten song znám z nějaké reklamy ? když jsem to slyšel v reklamě říkal jsem si supr song a heleme se ono to z domácí kuchyně.

carloff
Profesionál

Příspěvek od carloff » 29 kvě 2015 21:09

Jj z reklamy:)
Hudebník a producent, majitel studia Soundevice
http://www.boriscarloff.com | http://www.soundevice-studio.cz

Odpovědět