Freq analyzer

Ozvučení, nahrávání, mixáž a mastering
Džirka

Freq analyzer

Příspěvek od Džirka » 02 bře 2012 17:58

Dobrý den, mám otázku, kterou asi bude většina považovat za negramotnou. Zatím jsem ale na ní nedostal uspokojivou odpověď, ač jsem hledal všude možně i na tomto fóru a přečetl jsem mnoho tutoriálů... Nevím jak mám používat frekvenční analyzér. Vím samozřejmě k čemu slouží a vím, že pomáhá vidět to, co ucho snadno přeslechne. Vím, že pomáhá při odstraňování nežádoucích frekvencích při mixu a z mnoha zdrojů vím, že se používá při masteringu... Ale jak ho prakticky použít, co si mám vzít z toho, co mi graficky ukazuje, nemám vůbec tušení. Proto jsem se rozhodl uploadovat obrázky analyzéru ukazující bass kytaru a kick drum v mém projektu. Rád bych věděl, co si z těch obrázků mohu vzít. Budu moc vděčen za co nejjednoduššeji vysvětlenou radu
děkuji :)

Bass guitar: http://alkaos.com/images/587bassguit.jpg
kick drum: http://alkaos.com/images/730Kick.jpg
Naposledy upravil(a) Návštěvník dne 02 bře 2012 18:02, celkem upraveno 1 x.

ReaktoplazmAR

Re: Freq analyzer

Příspěvek od ReaktoplazmAR » 02 bře 2012 18:02

mne tie obrazky nejdu

Džirka

Příspěvek od Džirka » 02 bře 2012 18:02

opraveno, obrázky by se měli už načíst 8)

ReaktoplazmAR

Příspěvek od ReaktoplazmAR » 02 bře 2012 18:39

no z toho čo ti ukazuje si máš zobrat tú informáciu o frekvenčnom rozsahu, nič viac.. čo sa rozhodneš s tým robit je na tebe
basa vs. kopák je štandartny problém, ide o to aby sa frekvenčne nebili, samozrejme záleží aj na tom či hrajú v skladbe naraz alebo sa odchádzajú, ja pozerám do analyzeru často už pri výrobe a ladení zvukov. ale hlavne! pri mixe.. ak je problém analyzer mi ho pomáha riešit iba tým že ma informuje.. či ja už to potom riešim pomocou eq, sidechain kompresie, posunom v čase, zmenou aranže alebo ladenia, atd.. je len na mne. zrejme som ti nenapísal to čo si čakal ale hadam prispeje aj niekto kompetentnejší :) podobných tém je tu dost, ale osviežit si vedomosti nezaškodí..

EMKU

Příspěvek od EMKU » 03 bře 2012 15:23

že se dotoho montuju, ale neznáte někdo nějakou dobrou knížku nebo článek na internetu, kterej by dobře vysvětlit různé audio efekty? Když koukám na nějaké video tutorialy na youtubu, tak pak dokážu okopírovat postup, ale radši bych tomu sám porozuměl a byl schopnej to aplikovat na svoje zvuky. Myslím tím EQ, compressor a podobné.

TTT31

Příspěvek od TTT31 » 03 bře 2012 15:36

EMKU píše:že se dotoho montuju, ale neznáte někdo nějakou dobrou knížku nebo článek na internetu, kterej by dobře vysvětlit různé audio efekty? Když koukám na nějaké video tutorialy na youtubu, tak pak dokážu okopírovat postup, ale radši bych tomu sám porozuměl a byl schopnej to aplikovat na svoje zvuky. Myslím tím EQ, compressor a podobné.

co tak kuknout na wikipedii třeba :wink:

Brooklyn / juanita juarez
Profesionál

Příspěvek od Brooklyn / juanita juarez » 03 bře 2012 16:20

Džirka píše:Dobrý den, mám otázku, kterou asi bude většina považovat za negramotnou. Zatím jsem ale na ní nedostal uspokojivou odpověď, ač jsem hledal všude možně i na tomto fóru a přečetl jsem mnoho tutoriálů... Nevím jak mám používat frekvenční analyzér. Vím samozřejmě k čemu slouží a vím, že pomáhá vidět to, co ucho snadno přeslechne. Vím, že pomáhá při odstraňování nežádoucích frekvencích při mixu a z mnoha zdrojů vím, že se používá při masteringu... Ale jak ho prakticky použít, co si mám vzít z toho, co mi graficky ukazuje, nemám vůbec tušení. Proto jsem se rozhodl uploadovat obrázky analyzéru ukazující bass kytaru a kick drum v mém projektu. Rád bych věděl, co si z těch obrázků mohu vzít. Budu moc vděčen za co nejjednoduššeji vysvětlenou radu
děkuji :)

Bass guitar: http://alkaos.com/images/587bassguit.jpg
kick drum: http://alkaos.com/images/730Kick.jpg
tvoje veci hrajou vzdycky vyrovnane, to je dulezity. dam ti par prikladu, na co se mi analyzer hodi... treba pomer mezi prvni a druhou harmonickou frekvenci basy. vim treba, u hudby staveny do klubu, kde zrhuba ma bejt hlavni cast rejstriku basy a ze pokud ma nota moc vyraznou prvni harmonickou oproti tonice, bude to pri velkejch hlasitostech vic 'hucet' nez 'tlacit'. na analyzeru tohle rychle vidim, pokud mi to nereknou usi. dalsi vec muzou bejt vejsky, dejme tomu nejaky ostry nebo neprijemny frekvence treba.. v tamburine. ucho je nejdulezitejsi, ale analyzer ti pomuze zazoomovat rychle a hodne presne na konkretni frekvence, kde se potom muzes rozhodnout, jestli treba neco neuberes (anebo ti ucho rekne, ze se nic ubirat nebude, protoze bys tim vyzmizikoval i charakter). pak mam rad i prumerovany 'sloupcovy' analyzery jako treba RME digicheck, ktery nejsou na detailni identifikaci problemu, ale casto se z tvaru krivky a z toho, kde maji hlasitostni maximum ruzny frekvencni pasma, da analyzovat nejakej problem. chce to srovnavat s jinejma skladbama a mit to v oku, bez reference to moc informace neda, to je pravda. no a pak dalsi level je pouzivani ruznejch analyzeru, co umi na sebe exponovat v realnym case fft analyzu ruznejch kanalu, takze v jednom okne vidis, kde zrovna hraje treba buben a zaroven barevne odlisne i basa..

EMKU

Příspěvek od EMKU » 05 bře 2012 16:02

Todle je fakt pěknej článek. Dostal sem se přes něj až na http://www.audiodrom.cz/recenze/jak-to- ... -hell.html což je taky zajmavý počteníčko. Každopádně díky

dusanmsk

Příspěvek od dusanmsk » 05 bře 2012 16:41

Brooklyn / juanita juarez píše:dam ti par prikladu, na co se mi analyzer hodi... treba pomer mezi prvni a druhou harmonickou frekvenci basy. vim treba, u hudby staveny do klubu, kde zrhuba ma bejt hlavni cast rejstriku basy a ze pokud ma nota moc vyraznou prvni harmonickou oproti tonice, bude to pri velkejch hlasitostech vic 'hucet' nez 'tlacit'. na analyzeru tohle rychle vidim, pokud mi to nereknou usi.
Toto znie dost zaujimavo. Dokazal by si to nejak rozviest ( najma to hucanie vs tlacenie ) ?
Brooklyn / juanita juarez píše:no a pak dalsi level je pouzivani ruznejch analyzeru, co umi na sebe exponovat v realnym case fft analyzu ruznejch kanalu, takze v jednom okne vidis, kde zrovna hraje treba buben a zaroven barevne odlisne i basa..
... a nemas nejaky konkretny priklad nejakeho vst? Ja pouzivam prakticky len SPAN, ale mat moznost do toho sypat viac roznych zdrojov a mat ich farebne odlisene, za to by som zabijal :wink: ...

TOM-Thak

Příspěvek od TOM-Thak » 05 bře 2012 17:27

Taky by me to zajimalo.. Ja vse resIm usima. Pouzivam analyzu jen na stereo resp. To je korelace no a pak peak metr.
Hodne zajimave tema. Predem diky za to vysvetleni s basou!

Brooklyn / juanita juarez
Profesionál

Příspěvek od Brooklyn / juanita juarez » 05 bře 2012 17:59

dusanmsk píše:
Brooklyn / juanita juarez píše:dam ti par prikladu, na co se mi analyzer hodi... treba pomer mezi prvni a druhou harmonickou frekvenci basy. vim treba, u hudby staveny do klubu, kde zrhuba ma bejt hlavni cast rejstriku basy a ze pokud ma nota moc vyraznou prvni harmonickou oproti tonice, bude to pri velkejch hlasitostech vic 'hucet' nez 'tlacit'. na analyzeru tohle rychle vidim, pokud mi to nereknou usi.
Toto znie dost zaujimavo. Dokazal by si to nejak rozviest ( najma to hucanie vs tlacenie ) ?
Brooklyn / juanita juarez píše:no a pak dalsi level je pouzivani ruznejch analyzeru, co umi na sebe exponovat v realnym case fft analyzu ruznejch kanalu, takze v jednom okne vidis, kde zrovna hraje treba buben a zaroven barevne odlisne i basa..
... a nemas nejaky konkretny priklad nejakeho vst? Ja pouzivam prakticky len SPAN, ale mat moznost do toho sypat viac roznych zdrojov a mat ich farebne odlisene, za to by som zabijal :wink: ...
ad vst -- zrovna span to umi, ale nastavit to je docela pruda, podivej se kdyztak do manualu nebo na youtube, tam to taky je. jednodussi to ma treba voxengo gliss eq, tam se navzajem vidi jednotlivy instance pluginu v projektu a umi si posilat spektrum.

ad basa -- koukam, co sem napsal, a nenapada me, co k tomu dodat.. co presne by te zajimalo? tak to zopaknu.. proste pomer mezi tonikou a prvni harmonickou nad ni v base. kdyz hraje klubova basa v hodne nizkym rejstriku, tam, kde to funguje nejlip (dejme tomu treba 35 - 65), tak moc silna harmonicka (dvojnasobek 35 - 65... ale i trojnasobek) pri vysokejch hlasitostech muze moc zahltit neprijemne mix, do radia nebo na mensi bedny to je ale zase jinak, tam basa bez tehle frekvenci nebude moc slyset (samozrejme zalezi, jestli nema ve vejskach jeste nejakou konturu, diky ktery ji ucho najde).

TOM-Thak

Příspěvek od TOM-Thak » 06 bře 2012 08:37

Takze stejny material michas 2x? Jednou pro radio a pak
Do klubu?? Nekreje se ti basa s kopakem v tonice? 35 - 65hz to je sakra
Hluboko kdyz kick je na 60-85hz.
Jinak samo ten prijemnej bas na poslech je kolem 100-120hz,
ten sub je niz, jen me nenapadlo na to cucet
graficky, ale spis to vsecko delam usima :).

dusanmsk

Příspěvek od dusanmsk » 06 bře 2012 12:41

No zasluzim si nakopat. Budiz mi k dobru, ze sa k SPAN-u dostanem az vecer doma a zaujimalo ma to hned ...

Ono mi kedysi vrtalo hlavou, k comu asi tak sluzi to tlacitko "Routing", ale to som este mal FL Studio,
kde je to tak nejak fuk :-).

Mozno trochu skoda, ze ma len tych 8 IN ( takze vlastne 4 ), ale co by este clovek nechcel zadarmo, ze?.

Ten glissEq som skusil a je to dost dobra pomocka, ale 2 litre za eq nedam, takze si musim vystacit s reaeq
pripadne inym + span.

Kazdopadne diky, asi zacnem studovat manualy k roznym pluginom ( nezacnem, nemam cas, ale lepsie to znie :D )

ReaktoplazmAR

Příspěvek od ReaktoplazmAR » 06 bře 2012 12:50

Brooklyn, mna by zaujímalo z čoho vypozoruješ toto:
Brooklyn / juanita juarez píše:rekl bych, ze je mozna trochu v nepomeru stranova informace oproti stredovy... vetsinou ty nejvic stereo veci, co mam jako referenci, maji tak max. 6dB rozdil RMS mid versus side (mid vic), tady je to tak 3dB, skoro nastejno... v monu to moc nefunguje.
možno trochu ot, ale už ked sa tu preberajú tie meráky..

Odpovědět