fyzické či psychoaktivní zvuky

Ozvučení, nahrávání, mixáž a mastering
dj-bobr

Příspěvek od dj-bobr » 17 srp 2006 19:35

nimm2 píše:rastis: nevim, jestli to hledám, spí%u161 m%u11b tohle téma prost%u11b napadlo a zajímá m%u11b to...zajímavé pro m%u11b bylo nap%u159íklad to, co psal o tom "worship" na první stránce dj bobr...ten napsal n%u11bco konkrétního a po tom jdu...
Abych to uvedl na pravou míru - asi nejde o to, že by ten konkrétní zvuk něco s člověkem dělal, spíš ta hudba jako celek umí navést člověka do nějaké nálady - a to dost spolehlivě a dost rychle. V určitých případech je v tom i dost manipulativní potenciál...
Worshipy jsem dost studoval, díky Bohu za absolutní sluch, jinak bych tápal doteď :) a výsledky mého studia?
Zkuste si vyrobit skladbu, které bude mít
- široké plné plochy (pady), široké ve smyslu roztáhnuté do sterea
- akustickou kytaru, nahranou dvakrát po sobě, stejné akordy, akorát pokaždé jinak zahrané (třeba Ami jde zahrát jako 002210 nebo 577555, jestli umíte tabulatury :)), jednu do levého kanálu, druhou do pravého kanálu
- čitelnou a zřetelnou basu kopírující základní tón akordů kytary, s tím rozdílem, že na třetí notě ze čtyř v "patternu" použijte tón odpovídající malé tercii dolů od základního tónu akordu
- hrajte si s akordy typu *2, *4, *mi7 - třeba pořadí E, H, F#mi7, A

Je to moc složitý? :D

nimm2

Příspěvek od nimm2 » 17 srp 2006 21:29

jak říká Cyril - je zájem...cokoliv, co s tímto tématem souvisí, sem lidi mrskejte, úplně v klidu...

krokyn

Příspěvek od krokyn » 21 srp 2006 00:40

tak jsem přeci jen předběh dobu a využil domácích podmínek k první ukázce FM

popis: zpočátku "jakoby" vibráto, následně zpomalení pro čitelnost přelaďování, pak zvýšení vlivu indexu modulace a nakonec zvýšení frekvence

http://krokyn.wz.cz/Hudba/FM.mp3

doporučuju si prohlédnout i waveform (krásně je vidět vliv FM) příp. při přehrávání nějakej spektrální analyzer

FM je potvora takže nečekejte žádnej krásnej zvuk :lol:
Naposledy upravil(a) krokyn dne 22 srp 2006 01:22, celkem upraveno 1 x.

Brooklyn / juanita juarez
Profesionál

Příspěvek od Brooklyn / juanita juarez » 21 srp 2006 03:06

dj-bobr píše:
nimm2 píše:rastis: nevim, jestli to hledám, spí%u161 m%u11b tohle téma prost%u11b napadlo a zajímá m%u11b to...zajímavé pro m%u11b bylo nap%u159íklad to, co psal o tom "worship" na první stránce dj bobr...ten napsal n%u11bco konkrétního a po tom jdu...
Abych to uvedl na pravou míru - asi nejde o to, že by ten konkrétní zvuk něco s člověkem dělal, spíš ta hudba jako celek umí navést člověka do nějaké nálady - a to dost spolehlivě a dost rychle. V určitých případech je v tom i dost manipulativní potenciál...
Worshipy jsem dost studoval, díky Bohu za absolutní sluch, jinak bych tápal doteď :) a výsledky mého studia?
Zkuste si vyrobit skladbu, které bude mít
- široké plné plochy (pady), široké ve smyslu roztáhnuté do sterea
- akustickou kytaru, nahranou dvakrát po sobě, stejné akordy, akorát pokaždé jinak zahrané (třeba Ami jde zahrát jako 002210 nebo 577555, jestli umíte tabulatury :)), jednu do levého kanálu, druhou do pravého kanálu
- čitelnou a zřetelnou basu kopírující základní tón akordů kytary, s tím rozdílem, že na třetí notě ze čtyř v "patternu" použijte tón odpovídající malé tercii dolů od základního tónu akordu
- hrajte si s akordy typu *2, *4, *mi7 - třeba pořadí E, H, F#mi7, A

Je to moc složitý? :D

...a hlavne zadny zvyseny kvarty, nechcete-li mit Tam Nahore vroubek.

dendy
Vybavení

Příspěvek od dendy » 21 srp 2006 08:26

krokyn píše:
FM je potvora takže nečekejte žádnej krásnej zvuk :lol:
nahodou mne sa to paci najma druha polovica take zvuky mam rad :)

http://www.dendy.sk/synthSamples/MICROM ... etuner.mp3

krokyn

Příspěvek od krokyn » 22 srp 2006 01:34

druhá ukázka se týká AM:

popis: je slyšet v šumu klesající tón, který skončí v oblasti infrazvuku až je vnímán jako jednotlivé rázy (viz dřívější příspěvky), tón je frekvence, jíž byl amplitudově modulován původní šum

http://krokyn.wz.cz/Hudba/AM.mp3

zase se nejedná o žádnou nádheru :lol: jedná se jen o ukázku AM (opět ve skromných domácích podmínkách, které nijak nešlechtím LA, MBox, sluchátka)

dendy: tvá ukázka je na FM daleko zajímavější, ale asi by se hůř popisovala :lol

dendy
Vybavení

Příspěvek od dendy » 22 srp 2006 07:39

krokyn: jo to je fakt :) su tam je tam 2x saw, plus jeden oscilator ciastocne moduluje pitch druheho, plus este je tam LFO ktore moduluje ten prvy ... :-) taketo vseliake divociny este prehnane cez delay realtime trigerujem do hudby ked hram live a ludia na tom dost ulietavaju :-)

btw. ked uz je tema o fyzickych ci psychoaktivnych zvukoch - pre mna osobne psytrance je ciste psychoaktivna hudba.. nikdy nic neberiem (ani alkohol) ale niekedy mavam slusne "ulety" na akcii, hlavne ked je opeairka, 3 hodiny rano, lezim na trave, nadomnou hviezdy, okolo priroda a do toho pulzuje psy .. raz som mal dokonca skoro pocit ze hudbu mozem vidiet .. a FAKT nic neberiem.. no haluz... zo ziadnou inou hudbou take intenzivne zazitky nemam .. asi to bude tou monotonnou rytmickou basou a beatom a do toho tie komplikovanme prepletene zvuky a plochy - moj mozog na tom slape na 150% .. ale fakt je ze kazdemu asi taketo pocity sposobuje iny zaner :-)) takze psychoaktivne je to, co mame radi, co nas ovplyvnuje ;)

krokyn

Příspěvek od krokyn » 22 srp 2006 10:49

dendy:

ten nord je skvělej

když budeš celej den dělat nějakou činnost (např. hrát hru), tak když si jen tak lehneš, tak bude mozek vymýšlet různý vizuální variace na dané téma, proč by to nemohlo bejt se zvukem, ovlivňování je hodně silný

osobně, když mne pronásleduje nějaká muzika (věčně se v hlavě opakuje - bohužel jsou velice často některý songy z rádia, který nemám rád - 20x zopakovanej stupidní refrén vyvolá dostatečně velkej vliv na psychiku) a neskončí to, dokud si nesednu ke klimpru a nezkusim si to zahrát, byť jen melodii a přibližnej bas - to už je spíš psychoakustický teror :lol:

dendy
Vybavení

Příspěvek od dendy » 22 srp 2006 10:58

kroklyn: to je nord micro modular ...

krokyn

Příspěvek od krokyn » 22 srp 2006 11:07

dendy: jo, kouk jsem nakonec na tvý stránky
ms2000r znám (máme starou ms20)
norda jsem viděl pouze ve Frankfurtu a tu tvou ukázku jsem slyšel rád

dendy
Vybavení

Příspěvek od dendy » 07 zář 2006 19:28

prave pozram na Discovery relaciu Mythbusters (vyvracaju tam zname myty)... testuju vplyv infrazvuku na cloveka.. typka obkolesili brutalnymi reprakami a pustali mu postupne od 5Hz hore, pri hlasitosti 114 dB, priamo jemu to nerobilo nic ale okolity team okolo 7-9hz sa citil nesvoj, vsetci potvrdili ze citia uzkost a pocit ze nemozu sediet, ze musia stale byt v pohybe... jedneho zacala boliet hlava, dalsiemu sa zacalo robit zle od zaludka... sranda no.. ale neposral sa nikto takze "hneda" frekvencia ocividne neexistuje...

bassline

Příspěvek od bassline » 07 zář 2006 20:38

dendy píše:ale neposral sa nikto takze "hneda" frekvencia ocividne neexistuje...
:lol: :lol:

nimm2

Příspěvek od nimm2 » 07 zář 2006 20:57

dendy: jj, já už sem to viděl asi před rokem, myslím zrovna v Bořičích Mýtů - někoho tam zavřeli na Toi Toi záchod a pak mu to tam pouštěli...

dendy
Vybavení

Příspěvek od dendy » 07 zář 2006 21:02

nimm2 píše:dendy: jj, já už sem to viděl asi před rokem, myslím zrovna v Bořičích Mýtů - někoho tam zavřeli na Toi Toi záchod a pak mu to tam pouštěli...
nie toto nebolo v zachode.. proste okolo typka (oklo toho bradateho rysaveho) nastavali take Učko reparkov obrovskych (basaky o priemere cca pol metra) .. ale nezda sa mi ze by tie repro isli uz od 5 Hz.. na druhej strane aj pri 5 Hz behali o106 hore dole takze asi isli :)

krokyn

Příspěvek od krokyn » 07 zář 2006 21:03

třeba je 114dB málo :lol:
ono takovejch sedm úderů do žaludku v každý vteřině by přidalo i jiný barvy než hnědou, možná by mezi lidmi poletoval i "vlašák"

Odpovědět