Jak na zvuk k videu (Trailer, Aftermovie atp.) Mix/Mastering

Ozvučení, nahrávání, mixáž a mastering
TOM-Thak

Jak na zvuk k videu (Trailer, Aftermovie atp.) Mix/Mastering

Příspěvek od TOM-Thak » 12 srp 2012 18:54

Ahoj,
přišlo mi to jako zajímavé téma.
Probírali jsme tu dost detailně tipy na trailer voice, různé nastavení radio editů pro rádia jsme tu taky v tématech probírali.

Zajímalo by mě pár tipů při tvorbě hudby pro video resp. moje zkušenost je taková, že se spíš abstraktně vymýšli podle
předběžné režie zvuk k videu a pak se teprve lepí video na zvuk.

Takže pár věcí, které jsou i dost obecné:
1) V jakém formátu dáváte zvuk pod video do postprodukce, kde video stříhají a dělají výsledný render videa?
bitová hloubka, samplerate, peak vol., RMS, ochranné ticho před začátkem / na konci za stopou

2) Speciálně pro umístění traileru v TV / youtube - ženete to zase do extrému? loudnesswar? Jsem z toho trochu v rozpacích,
protože dost trailerů se dost výrazně hlasitostně liší a někdy mě překvapuje i to, jak třeba u anglických trailerů nebývá moc vystrčený hlas.

3) Co mastering? Posíláte to někam dál po tom co zkomponujete hudbu a zapasujete vokál nebo to necháváte vše na jedny uši a vytváříte to komplet?

Myslím, že by tady mohla vzniknout zajímavá diskuse na tohle téma a třeba i nějaké tipy, postřehy..

Tady jsou třeba nějaké ukázky toho, co mě zajímá:

pavlii
Moderátor

Re: Jak na zvuk k videu (Trailer, Aftermovie atp.) Mix/Maste

Příspěvek od pavlii » 12 srp 2012 19:10

S písničkou pracuju úplně stejně, jako normálně, akorát jí finalizuju do formátu 24/48 a obvykle tam mám 1 takt předklepání (kluci si to pak při stříhání vyšmiknou).

P.

TOM-Thak

Příspěvek od TOM-Thak » 12 srp 2012 20:54

Ten klik se občas na něco hodí, ale to asi jen když chceš synchronizovat s něčim vytvořeným na tempo nebo na pusu, pokud jde třeba o zpívaný videoklip.

Pytkin
Moderátor

Příspěvek od Pytkin » 12 srp 2012 21:11

No ja som skorej ten co tu hudbu potom pouziva pod videom .. Takze ti mozem povedat , ze mi je uplne jedno v akom formate pride .. Sam si ju prekonvertujem do 24/48 .. ci uz pride vo wave alebo v mp3 .. Vacsinou hudba prichadza zmastrovana do finalu .. Ked nam muziku dakto sklada , tak oni uz vedia co treba .. Nemusia to zbytocne tak tlacit , ako na CD .. Ziadne predklepanie na zaciatku som este nemal ..

TOM-Thak

Příspěvek od TOM-Thak » 12 srp 2012 21:13

Ja se spis setkavam s tim, ze mi nekdo rekne.. tady mas voice over, chceme tam cca toto na zacatek a do tela tuhle skladbu nejak sestrihat a na konci budou logo revelas a porad si s tim a na to pak nekdo sestriha video a vyjede komplet vysledek.

To je obcas krajne nevyhodne, kdyz chces treba pod wwwcka dat efekt, ze to nekdo pise nebo na zobrazeni loga navazat zvukovy efekt, aby ten graficky efekt sedel k tomu zvukovemu a udelalo to uceleny dojem. Takze ja musim vymejslet cca jak to tam bude a pripravit na to uz i ty FX efekty a doufat, ze
ten co dela video to pochopi a spravne navaze obrazovy efekt na zvukovy.

Pytkin
Moderátor

Příspěvek od Pytkin » 12 srp 2012 21:52

No niekedy sa upravuje zvuk na obraz.. Niekedy obraz na zvuk.. Zavisi ci je tO len zvukovyroba, alebo sa to cele robi doma.. Trebars lidl robime zvuk na obraz, a obraz si potom znova napasuju v polsku na nas zvuk..

pavlii
Moderátor

Příspěvek od pavlii » 12 srp 2012 21:57

Tak. Já popsal vlastně to, že autor si udělá písničku a natočej se záběry pro videoklip. Jak se to pak na tu písničku sestříhá je problém už střihače + autora + producenta (například). Ale není to o dělání hudby na již hotové video.

P.

TOM-Thak

Příspěvek od TOM-Thak » 12 srp 2012 22:42

Aha, aha.. a co se tyce potom samotneho procesu renderu - stalo se mi, ze jsem poslal docela v poho vysledek po zvukove strance,
ale kdyz jsem pak slysel zvuk final videa, tak jsem se hodne divil, jak spatne to hralo.. ale to uz asi hold neovlivnime.
Snazim se to delat s nejlepsim vedomim, ale pak pokud si na to nekdo pasuje video a striha to v necem buhvicem a pak to renderuje
do buhvijakyho kodeku s nastavenim zvukovyho kodeku, tak je to pak tezke. Klient sice nic nerikal, ale ja osobne jsem s tim spokojeny nebyl. Ted mam stejneho klienta, ale video vystup dela nekdo jinej, tak jsem sam zvedav, jak to dopadne hh.

Liquid Sound
Profesionál

Příspěvek od Liquid Sound » 12 srp 2012 22:49

Pokud neni nějakej jinej požadavek tak běžně míchám muziku do pětikanálu 5.0 a bez jakýkoliv komprese jí posílám do postprodukce. Peak modulace cca -6.0 až -9.0 dBFS. Tam si LFE odříznou sami, stejně jako pořešej hlasitost při míchačce.

Btw. z devadesátidevíti procent se vytváří hudba vždy na obraz. Dostaneš final edit obrazu s naklíčovanym TC, podle nějž se orientuješ. Obraz bejvá třebas u animáků v některejch scénách třebas jenopm wireframe, někde jenom neotexturovanej solid, atd. Bejvá to zajímavý. Nejzajímavější to ale je, když dáš dohromady muziku a mezitim střihač pozmění skladbu střihu. :) Obraz na hudbu se dělá jenom vyjímečně, např. když herec simuluje hru na nějakej nástroj, kde je nutnej viditelnej pohyb smyku do přednahraný hudby, atd.
Sound engineer & producer
Smecky Music Studios | CoPPO | IMDb | ALLMUSIC | ARTIST direct

Pytkin
Moderátor

Příspěvek od Pytkin » 12 srp 2012 23:08

Tom: u nas sa vacsinou final nahrava na bety.. Takze nam to uz nikto nepokazi :)

Oxyygen
Profesionál

Příspěvek od Oxyygen » 13 srp 2012 08:22

Nam se zase osvedcilo delat hudbu jako "polotovar" tzn ze strihač nema k dispozici celou skladbu, ale spis smycky (nebo téma, ktere jde podle potreby kdykoliv uzavrit) a pokud chce, tak i podstatne stopy zvlast. Pak mi vyrenderuje audio i video a ja mu udelam mastering celyho audia.

Udělal jsem takhle tři dokumenty, ale je fakt že pořad se stejným člověkem.
Výroba reklam, jingles a prom pro síť rádií Radio United
http://www.semamastering.cz | http://www.kiss.cz | http://www.bandzone.cz/mellowpower

TOM-Thak

Příspěvek od TOM-Thak » 13 srp 2012 09:06

Ja to asi tentokrat udelam tak, ze jim to dam komplet a kdyztak se hold neco poupravi.. nakej efektik sem, efektik tam.

Liquid Sound
Profesionál

Příspěvek od Liquid Sound » 13 srp 2012 13:30

Tak tohle je potřeba řešit smluvně, zda-li se může střih obrazu změnit nebo ne, jak bude hrazena případná práce pro úpravy v hudbě, jak se bude v tom případě řešit deadline atd. Píšu to předevšim z toho důvodu, že dokud to děláte jenom u kompu, je to relativně v pohodě. Když je ale hudba točená živě a ty věci se musej přetáčet znovu, náklady letěj dost nahoru a to bejvá závažnej problém. Nejde jen o budget, ale o čas. Deadliny bejvaj většinou daný a drobnost vyrobená ve střižně může konsekvenčně způsobit solidní hukot mnoha dalším lidem. Kdysi jsem takhle pro Českou Televizi po nocích stříhal hudbu pro cca třináct hodinovejch dílů z hotový hudby, která se ale zvládla jenom na první čtyři. :wink:
Sound engineer & producer
Smecky Music Studios | CoPPO | IMDb | ALLMUSIC | ARTIST direct

Oxyygen
Profesionál

Příspěvek od Oxyygen » 13 srp 2012 14:16

Abych pravdu rek, nedokazu si predstavit delat na hotovej strih hudbu. Nevychazi takty, bpm urcite strhac taky nedodrzuje. Prijde mi logictejsi strihat obraz na hudbu, protoze posunout strih podle zmen v hudbe mi prijde jednodussi nez naopak.
Výroba reklam, jingles a prom pro síť rádií Radio United
http://www.semamastering.cz | http://www.kiss.cz | http://www.bandzone.cz/mellowpower

TOM-Thak

Příspěvek od TOM-Thak » 13 srp 2012 14:37

Já sem taky zastáncem toho střihat obraz na zvuk. A pak maximálně doladit drobnosti.

Odpovědět