Jak synteticky docílit modulovaného hlasu?

Ozvučení, nahrávání, mixáž a mastering
Jindrix

Jak synteticky docílit modulovaného hlasu?

Příspěvek od Jindrix » 11 črc 2007 20:06

Zdravím všechny a prosím o radu:
Jak dosáhnout zvuku modulovaného mužského hlasu, jako v přiložené ukázce začátku starší skladby od Jon Bon Jovi (takové to "ua ua u u ua...", co zní trochu na levé straně stereobáze) a to bez nutnosti mít k dispozici nahrávku živého hlasu zpěváka a tu pak modulovat, tedy- jak toho dosáhnout čistě syntetickou cestou, nejlépe pomocí VST efektů/ nástrojů?

Připadá mi to, jako nějaký ring-modulátor...
Zkoušel jsem si hrát s nejrůznějšimi VST zvuky typu Vocals, Choirs ve spojení s Ring-modulator a Cutoff, ale ničeho kloudného jsem nedocílil - znělo to vždy buď jako dozvuk vystřeleného pera z gauče, nebo jako doznívání vibrace dlouhého nože, vrhnutím zabodnutého do dřeva :(

Nevím, zda byl v původní nahrávce použit živý hlas, nebo nějaký modulovaný synth...

Zde je ukázka:
http://www.henryx.cz/VOICE_MOD.MP3 (0,64 MB)

Nevíte někdo jak na to, prosím?
(A omlouvám se, ukázka byla pořízena ještě z MC nosiče a musel jsem ji trochu vyčistit, i když se mi to zřejmě moc nepovedlo...)

bassline

Příspěvek od bassline » 11 črc 2007 20:18

Zozen si syntak ktory ponuka Formant Filter...ale tak isto ako v tej nahravke to nebude zniet asi nikdy, docielis ale ten charakter, takzvany ' vowel effect ' ...

bassline

Příspěvek od bassline » 11 črc 2007 20:26

a inac v tej nahravke to znie ako hlas a asi aj je, pretoze v klipe som videl ako ten uaua zvuk robi ustami pred mikrofonom na nejakej pomocke...

Jindrix

Příspěvek od Jindrix » 11 črc 2007 20:32

bassline: Ve videoklipu to mohlo být jen pro vizuální efekt, ale možná byl opravdu použit lidský hlas jako podklad.
Ale v dnešní době nejrůznějších samplů atd. by to snad šlo i jinak...
I tak ale díky za námět - podívám se po tom nástroji s Formant Filter. Jestli to nějak neseženu v i jinak použitelném VST, tak to asi vzdám, protože to potřebuji (zatím) jen do jedné skladby a HW synth ani efekt jen kvůli tomu kupovat nebudu.

bassline

Příspěvek od bassline » 11 črc 2007 20:42

skus toto http://www.kvraudio.com/get/1085.html

Inac formant filter sa da urobit aj cez niekolko paralelne zapojenych bandpass filtrov...

Jindrix

Příspěvek od Jindrix » 11 črc 2007 20:49

bassline píše:skus toto http://www.kvraudio.com/get/1085.html
Inac formant filter sa da urobit aj cez niekolko paralelne zapojenych bandpass filtrov...
Díky moc, kamaráde - už to mám staženo a brzy vyzkouším :)

bassline

Příspěvek od bassline » 11 črc 2007 20:59

popripade http://www.mhc.se/software/plugins/voxynth/ - ale toto nie je zadara :-D

elektri

Příspěvek od elektri » 11 črc 2007 21:16

i KarmaFX (free modular) má Formant filter, popřípadě vyzkoušej starého dobrého DelayLama (božský plugin), sice to není efekt, ale podobné zvuky z toho lezou

rastis

Příspěvek od rastis » 11 črc 2007 21:55

Henten zvuk je dosahovany cez vocoder - klavesovy nastroj, kde zdroj zvuku je ludsky hlas modulovany syntakom - daju sa tak rozoznavat samohlasky, aj cele slova. Velku slavu mali tieto nastroje hlavne na prelome 70/80 rokov. Vocodery vyrabal napriklad Roland. Nejaky model vlastnil / pouzival u nas aj Marian Varga. Ale to uz miestny syntakysti vsetko vedia urcite lepsie :)

Ked uz bolo spominane Bon Jovi, tak maju ovela novsiu hitovku, kde sa podobne ua-ua objavovalo ako gitarovy zvuk - to je pre zmenu gitarovy efekt Talk Box - signal ide okrem ineho cez repracik v malej krabicke, z ktorej ide hadica do huby. Gitarovy zvuk potom vychadza z huby, kde sa zase daju modulovat slabiky, aj slova a to sa snima normalnym spevovym mikrofonom. Velku slavu to malo v 70-tych rokoch. Dnes je to tiez trochu viac v oblube, ale neviem, ci moderne Talk Boxy pracuju stale takto mechanicko-oralne :)

Jindrix

Příspěvek od Jindrix » 11 črc 2007 22:44

elektri, rastis: Díky, pánové!

rastis: nevím, jestli znáš skladbu "Nightflight To Venus" od Boney M (zřejmě ale znáš) - je to předehra k jejich skladbě Rasputin - ten robotí hlas prý nahrávali ve studiu také jaksi "mechanicko-orálně" - prý mluvili do dlouhé roury a tu snímali mikrofonem a dále zvuk upravovali...

Mimochodem a pro ostatní - i když je to mimo původní téma konkrétní ukázky - kdo zná tuhle skladbu "Nightflight To Venus" od Boney M a má co říci k tomu "robotímu" hlasu a k tomu, jak ho docílit s akustickou nahrávkou lidského hlasu za použití VST efektu, tak sem s názory :)
Kdyžtak mohu poslat odkaz na reálnou ukázku z téhle zmiňované skladby.

Ale původní dotaz ohledně hlasu ve skladbě od Jon Bon Jovi stále trvá, tohle je jen tak mimochodem.

elektri

Příspěvek od elektri » 11 črc 2007 23:06

nevím ze které je tahle skladba doby, ale to mluvení do roury, je na 100% Orange Vocoder, pokud to není on, tak je to uplně ten základní preset, který tam je, když to spustíš

edit: jestli bude další skladba co vytáhneš od Daft Punk, tak je to taky vokodér :)

rastis

Příspěvek od rastis » 11 črc 2007 23:18

ten bon jovi je vocoder a povedal by som, ze to boneym tiez. nepovedal by som, ze je to mech. rura s dalsimi upravami

Jindrix

Příspěvek od Jindrix » 11 črc 2007 23:25

elektri a ostatní případní zájemci o toto téma:
Tady je ta ukázka toho "mluvení do roury":
http://www.henryx.cz/Nightflight.mp3 (< 177 kB)

elektri: Tuším, že je to nějak z roku 1978, nebo tak...

Stále ale platí i můj prvotní dotaz ohledně toho modulovaného "ua ua" z první ukázky.

Jindrix

Příspěvek od Jindrix » 11 črc 2007 23:31

rastis píše:ten bon jovi je vocoder a povedal by som, ze to boneym tiez. nepovedal by som, ze je to mech. rura s dalsimi upravami
Jasně, já se nehádám, jen jsem to o těch Boney M někde slyšel, nebo četl... Už nevím. Ale ta roura mi prostě nějak utkvěla v paměti.

Pytkin
Moderátor

Příspěvek od Pytkin » 11 črc 2007 23:37

ten bon jovi je podla mna talkbox .. niekde v priebehu skladby je tusim pocut aj gitarove tremolo ..

Odpovědět