Kto mi to vysvetli ? Mixpult

Ozvučení, nahrávání, mixáž a mastering
Rastooo

Kto mi to vysvetli ? Mixpult

Příspěvek od Rastooo »

014E1D0E-3C2D-4190-A64C-90E17534EE91.jpeg
zdravím kto mi vysvetli parametricke stredy ako a podľa čoho ich nastavovať, nejaký postup. Vďaka.

Pytkin
Moderátor

Re: Kto mi to vysvetli ? Mixpult

Příspěvek od Pytkin »

ja to robim podla ucha ..

jammix

Příspěvek od jammix »

Ja ti to vysvetlím 8) Parametrický ekvalizér je tá najväčšia zábava pri úprave zvuku.

Ja to využívam rôznymi spôsobmi z rôznych dôvodov.
Jeden spôsob je zosilniť a priebehom frekvencie hľadať najhoršie znejúcu frekvenciu a potom ju utlmiť
ale aj opačný spôsob je vhodný ak máš dobre znejúci ekvalizér, rovnakým spôsobom hľadať najlepšie znejúcu frekvenciu a tú potom zosilniť len toľko aby si drasticky nepokazil zvuk.
No a potom je ešte jedna metóda kedy potrebuješ trochu zmenšiť klipujúci signál tak hľadáš frekvenciu , kde to najviac klipuje a tú potlačiť tak aby to nezruinovalo zvuk.

MDudas

Příspěvek od MDudas »

Pytkin píše:
26 říj 2020 01:46
Nie len tak od oka ? :)

Rastooo

Příspěvek od Rastooo »

Jammix a teraz by má zaujimalo kedy použiť parametricky eq na potlačenie a kedy na zosilnenie frekvencii 😀 napríklad basgitaru ja nastavujem tak že spodnú frekvenciu dám na 80Hz a potom tu hornú dávam na max myslíš že je to správne ? Lebo viem že basa potrebuje 80Hz.

jammix

Příspěvek od jammix »

čo sa týka basgitary tak tam zvyčajne potláčam pásmo okolo 200-250Hz kde to moc duní , spodok zosilnujem tak pod 100Hz a občas sa pridáva na 2,5khz ale to ja mám zasa radšej taký zvuk, že potlačim pasmo nad 5kHz.
Videl som ale už, že práve to pásmo ktoré ja potláčam 200hz iní zosilnia. Takže použiť uši a svoj vkus.

Pytkin
Moderátor

Příspěvek od Pytkin »

MDudas píše:
26 říj 2020 14:21
Pytkin píše:
26 říj 2020 01:46
Nie len tak od oka ? :)
Od OKa robim mastering :) Mixaz zasadne podla ucha :)

jammix

Příspěvek od jammix »

pre istotu aby bolo jasné že parametrický ekvalizér má knob nastavenia frekvencie v ktorom potom príslušný zosilnujúci alebo utlmujúci knoflík pracuje, občas sa aj vyskytuje ovádací prvok Q ktorým sa ovláda strmosť účinku resp šírka účinku.

E: Oni tu chalani žartujú lebo toto sú základné veci na ktoré by mal každý príjsť sám , určite dlhším skúšaním nájdeš svoje metódy. Ja ked ekvalizujem v PC tak to už aj ja robím od oka :wink:

Rastooo

Příspěvek od Rastooo »

Jammix veľké ďakujem za rozumné odpovede vážim si to.

Jirka Štolfa

Příspěvek od Jirka Štolfa »

Až u toho stávíš pár tisíc hodin, tak pochopíš, že to co psal Pytkin, je nejlepší odpověď cos mohl dostat.

biscuit

Příspěvek od biscuit »

je strašně smutný když zjistíš, že průměrný homo sapiens potřebuje pár tisíc hodin na to, aby zjistil, že se zvuk nastavuje podle uší...
moje rada: když to neslyšíš, nic nedělej a nech to nastavit někoho, kdo ano.

jammix

Příspěvek od jammix »

aj genius niekedy nedokáže pochopiť príliš jednoduché veci ... a otázka ako používať parametrický ekvalizér je častokrát zodpovedaná aj v rôznych návodoch na mix mastering.
V dnešnej dobe človek digitálny už očakáva pri jednom knobe zo päť funkcii , trikrát dolava raz doprava a prístroj si sám nájde najvhodnejšiu frekvenciu a ked stlačiš tak sa dokonca rozhodne či zosilniť alebo utlmiť. 8)

Rastooo

Příspěvek od Rastooo »

biscuit píše:
26 říj 2020 20:36
je strašně smutný když zjistíš, že průměrný homo sapiens potřebuje pár tisíc hodin na to, aby zjistil, že se zvuk nastavuje podle uší...
moje rada: když to neslyšíš, nic nedělej a nech to nastavit někoho, kdo ano.
Blbe komenty si nechaj pre seba a porozmyšlaj o sebe ako o človeku.

MDudas

Příspěvek od MDudas »

biscuit mozno chcel napisat, ze najprv sa spytaj profesora Googla, potom docenta Youtuba.
A ked uz vies zaklady, tak sa tu spytaj na nejasnosti. Tot bezny postup. Aspon teda u mna.

Jirka Štolfa

Příspěvek od Jirka Štolfa »

Hele, bud to clovek chce pochopit teoreticky a to pak chce asi trochu nejakou odbornou prupravu a nejake zakladni pojmy jako sirka pasma, frekvence, zdvih (gain) apod. A nebo to das primou zkusenosti a to pak potrebujes akorat usi a dobry odposlech. Vsechno ostatni je IMHO dost zavadejici a z dlouhodobeho pohledu nefunkcni. Michani zvuku neni michani malty podle navodu.

Odpovědět