Mastering obecně a v FL Studio....potřebuju pomoc

Ozvučení, nahrávání, mixáž a mastering
Laze

Mastering obecně a v FL Studio....potřebuju pomoc

Příspěvek od Laze » 23 srp 2004 15:18

V poslední době sem přečetl pár věcí o masteringu a ladění zvuku na poči, je mi jasný, že zvuk pomocí softwarovejch nástrojů nebude nikdy uplně vylazenej. snažim se tvořit instra pro rap. na netu sem si sehnal popisky na jakej frekvenčních pásmech (jestli to tak můžu nazvat) se maj nacházet basy, křoví atd..... jenže jsem se nikde pořádně nedočetl co to má přesně znamenat např ... 50hz "hip-hop bottom", 100hz - "warthm for low end....... na jednu stranu docela chápu o co má jít, ale na druhou jsem se ani nikde nedozvěděl co to přesně ty hz Khz znamenaj......dostal sem na program Izotop Ozone a T-Racks, kteerý sem používal jako pluginy do FL Studia, nakonec sem zustal u T-Racks, ale vlastně jsem ho neprohloubil ani z poloviny. Ve finále sem se na jednom webu dočetl že pro takový základní nastavení stačí použít v FL reeverb, kde je nastavení zmíněných frekvencí docela jednoduchý.... zajímalo by mě jestli teda pro takový sofwarový doladění zvuků a se příliž nepřekrejvaly stačí reeverb nebo jestli se mam snažit prohlubovat T-Racks.... případně jestli by mi trochu nevysvětlil základy.............. díky moc, jestli ste to dočetli až sem

kexik

Příspěvek od kexik » 23 srp 2004 16:30

clovece... reeverb je dozvukovy plugin, a ten vo FL je naozaj zakladny, a nema vonkoncom spickovy zvuk, je navrhnuty pre co najlepsi pomer kvalita/spotreba CPU smerom k CPU aby co najmenej ukrajoval a dal sa pouzit na co najviac kanaloch. takze reeverb sem netahaj

celkovo FL nie je nastroj na mastering, mastering = praca s masterom, to jest s finalnym mixdownom ktory vznikne konkretne vo FL exportom do .wav suboru. mastering sa robi obecne vo wav editore, klasika je wavelab od steinbergov, ktoreho vyhoda je realtime preview pri vrstveni masterefektov na seba.

to co pises o tych bottomoch a lowendoch sa tyka nastavenia ekvalizera pre basovu stopu, ak robis vo FL, tak na vsetky basove stopy (kopaky, basy) POVINNE patri (prinajhorsom) interny parametric EQ; velmi zhruba na 50Hz je ten tucny hlboky bas, pri jeho vytahovani ale bacha inak ti strasne zdvihne RMS a nahravka bude nakoniec subjektivne ticha; ak chces zdvihnut objem basov tak je najlepsie pridat na 80Hz; cim vytahujes vyssie frekvencie, tym je ta basa konkretnejsia, ale zas tensia... to je cele ale len o base; dalsi problem je kopak, kde sa vobec neda zovseobecnovat, kedze kopaky maju naozaj VSELIJAKE spektra a navyse vsetko vyzera rozne od nahravky k nahravke

Laze

Příspěvek od Laze » 23 srp 2004 18:17

noooo........nemyslel sem ze Fruity je nastroj na mastering, snad to z toho nevypliva, zas takovej hlupacek nejsem abych si to myslel , to sorry, o tom reeverbu sem se docetl, tak sem se na nej zeptal, efekty ve fruity pouzivam jen okrajove, pro svoji praci je zas tolik nepotrebuju,
no, nic moc mi to nepomohlo, ale dik

matucha

Příspěvek od matucha » 23 srp 2004 19:59

laze > ksakru nezustala tak pulka toho textu, kterej si sem poslal vyset nekde na netu v dratech, mam pocit, jakobych cetl neco od pulky a este sprehazene.

I bez drahejch krabic se zvuk vyladit da dost dobre, kdyz vis jak. Horsi je to s nahravanim.

Poklop

Mastering - Mix

Příspěvek od Poklop » 24 srp 2004 00:27

Mastering je koncová úprava skladby a EQ by se měl používat spíš vyjímečně. Dneska je celkem u elektro stylu dobra vychytavka, že je možné mixovat a mastrovat zároveň, ale pokud je moc basu v nahrávce, je lepší řešit to na úrovni mixu tzn. např. ubrat basy na base a ne na celkovym mixu.
Píšeš že nevíš, co to jsou Hz a kHz (jestli jsem to pochopil správně).
Docela mě to překvapuje ale budiž.
Hz je jednotka udávající kmitočet (tzn. počet kmitú za časovou jednotku). Obecně platí, že čím vyšší kmitočet (větší číslo v Hz), tím vyšší tón. Kilo hertzy jsou násobky v tisících tzn. 5kHz je 5000Hz.
Například činely se motaj kmitočtově kolem 8 - 10kHz, basy zase kolem 60 - 100Hz (cca) - tohle by asi člověk měl znát aby moh míchat, já vim, že civilizace spěje k tomu, že člověk dneska už nemusí umět a znát skoro nic, ale už jenom ze zvědavosti bych se zajímal alespoň o to, co jsou jednotky se kterýma pracuju (BPM, Hz, dB atd.)

matucha

Příspěvek od matucha » 24 srp 2004 00:47

poklop> to co popisujes je michani a ne mastering

idealne se v masteringu nedela vubec nic, ale jakmile se sejde vic veci dohromady, tak uz se casto spektralene a dynamicky lisej natolik, ze to nabada k tomu je nejak sjednotit. Proto clovek pouzije EQ a Kompresor. Sou pripady, kdy se da z veci dostat vic nez ve skutecnosti mix dokazal, ale popravde je to spis zalezitost hledani stredu vsech skladeb... s tim, ze clovek cti ten nejlepsi mix a k nemu se snazi zbytek dokopat. Ve fruity loops to fakt neni uplne dobrej napad delat.

Laze

Příspěvek od Laze » 24 srp 2004 04:34

2 matuch> neprijde mi to az zas tak zmateny a jestli je tak je videt ze v tom nemam sam porad poradek, to se da domyslet

Poklop> dik za vysvetleni Hz...... hele ja to dosud nikde na netu nenasel........a abych nevedel co to je BPM nebo dB........sorry, vypada ze sem se tady ptal na neco naposled..........dik.......hned mam lepsi naladu kdyz ze me lidi delaj blbecka

matucha

Příspěvek od matucha » 24 srp 2004 09:09

Ja z tebe rozhodne nedelam blbecka, jenom proste nevim na co se ptas poradne...

michael

no tak, chlapci...

Příspěvek od michael » 24 srp 2004 09:25

...on sa na nieco pyta a vy ho zdrbete, ze sa na to pyta......:-)

matucha

Příspěvek od matucha » 24 srp 2004 09:46

Hm

Dava

Příspěvek od Dava » 24 srp 2004 10:36

No snad si nebudeme hrat na holky.Nejsme na damskem foru a neprobirame varecky a hrnce.Nesmis bej takovej cita,

biscuit

Příspěvek od biscuit » 24 srp 2004 12:13

k tomuhle mam jenom jedno : prohlubuj t-racks! :)
ja se du vobesit

matucha

Příspěvek od matucha » 24 srp 2004 12:39

LOL to je pravda ;-) Ja sem v prohlubovani taky dost pokrocil

matucha

Příspěvek od matucha » 24 srp 2004 12:49

Hele na mastering (jestli je to fakt to, co zrovna potrebujes, protoze tady vetsina lidi udela blbej mix a pak si mysli, ze bude mit svetovej zvuk kdyz to poradne zmastruje) potrebujes asi tohle:

Wavelab nebo SoundForge (pripadne slozitejsi veci s automatizacema a rozdelovanim se daj delat v cubasi nuendu logicu...)

- plugin na EQ (Waves renEQ, Waves LinEQ, PSP MasterQ, UAD CambridgeEQ... vyber si dle chuti)

- plugin na kompresi (Waves RenComp, C4, UAD 1176, LA2A, Fairchild...)

- plugin pro saturaci (Magneto, Vintage Warmer...)

- plugin na kontrolu nad stereosirkou (Waves...), vetsinou nerozsiruju, ale naopak...

- plugin pro limitaci (Waves L1, L2, L3... Voxengo elephant...)

Nektery z tech pluginu delaj vic veci naraz... je to komplexni vec a dobre nahrana a smichana nahravka potrebuje v idealnim pripade trochu liznout L2 (obcas to vezme spicku o 1dB) a je to.

Hledani nejakejch frekvenci co znamenaj je sice hezky, ale kdyz vezmes do ruky EQ tak to slysis a nemusis si o tom cist, kde mas co zvedat a stlumovat. To ti taky nikdo nikdy nerekne, protoze kazda skladba potrebuje svoje specificky reseni.

Ale furt nevim na co se ptas... tak sem to napsal tak zesiroka obecne.

Laze

Příspěvek od Laze » 24 srp 2004 16:04

snazil sem se vyjadrit, co sem se snazil pochopit a co sem nepochopil,

Me vlastne slo o to abych z finalni veci dostal co nejhezci zvuk, aby se zvuky neprekrejvali a zneli tak nak od sebe, pak mi slo o definici Hz,

Jelikoz delam HLAVNE v FL Sutdio, tak bych nerad vsechny smicky exportoval do wavu a skladal je nekde v jinym programu, chtel sem se dozvedet o dobrych vst ci dxi pluginech na mastering, pro me to stale konci u T-Rakcs....dik zatim

Odpovědět